Ты бо еси Царь мира и Спас душ наших: и Тебе славу возсылаем, Отцу, и Сыну, и Святому Духу, , ныне и присно, и во веки веков. Аминь.

По возгласе: Вонмем, Премудрость, вонмем.

Прокимен, глас 6: Хвалите, отроцы, Господа, хвалите имя Господне.

Стих: Вселяя неплодовь в дом, матерь, о чадех веселящуся.

Премудрость.

Апостол к римлянам, зач. 93

Братия, освободившись от греха, вы стали рабами праведности. Говорю по рассуждению человеческому, ради немощи плоти вашей. Как предавали вы члены ваши в рабы нечистоте и беззаконию на дела беззаконные, так ныне представьте члены ваши в рабы праведности на дела святые. Ибо, когда вы были рабами греха, тогда были свободны от праведности. Какой же плод вы имели тогда? Такие дела, каких ныне сами стыдитесь, потому что конец их – смерть. Но ныне, когда вы освободились от греха и стали рабами Богу, плод ваш есть святость, а конец – жизнь вечная. Ибо возмездие за грех – смерть, а дар Божий – жизнь вечная во Христе Иисусе, Господе нашем.

Аллилуия, глас 5: Пролияша кровь их, яко воду.

И по сем: И о сподобитися нам слышанию святаго евангелия, Господа Бога молим.

Господи, помилуй, трижды.

Евангелие от Матфея, зач. 4

По евангелии, стихира, глас 1:

Пречистому Твоему Рождеству, Христе Боже, первая жертва бысть младенцы: Ирод бо яти Тя, неятого, восхотев, не позна, мученический приводя Тебе лик. Тем же Тя молим, вочеловечшагося, спасти души наша.

Слава и ныне, глас 6:

Не имамы иныя помощи, не имамы иныя надежды, разве Тебе, Владычице, Ты нам помози, на Тебе надеемся, и Тобою хвалимся: Твои бо есмы раби, да не постыдимся.

Песнь 7.

Ирмос: Росодательну убо пещь содела ангел преподобным отроком, халдеи же опаляющее веление Божие, мучителя увеща вопити: благословен еси, Боже отец наших.

Помилуй мя, Боже, помилуй мя.

Хищницы, убийцы, тати и вси нераскаяннии грешницы Царствия Божия не наследуют; аз же всякою неправдою и мерзкими грехми оскверних тело и душу мою; таковаго ради бедствия моего, из рова погибели на Тебе, Владыко мой, взирающе, зову:

Помилуй мя, Боже, помилуй мя.

Уязвихся прелестию мира сего и приклоних колена пред ним, избравши пагубный путь мерзкаго закона его, забывши обеты Крещения, и , опускающеся по степенем преступлений, яже лукаво предложи мне мир, аз достигох самыя глубины смертных грехов - чадоубийства; но Объятия Твоя, Отче, отверзи мне человеколюбно, да понеже до конца дней моих приношу Ти жертву чисту - сердце мое, покаянием сокрушенное.

Пресвятая Богородице, спаси нас.

Богородице, Надеждо и Предстательство Тебе поющих, возьми бремя от мене тяжкое греховное, и яко Владычица Чистая, кающася приими мя.

Святии мученицы Вифлеемския, молите Бога о нас.

Незлобива жертва и нескверная за Тебя предзакалается, Божий Слове, вопиюще: благословен еси, Господи, Боже отец наших.

Слава и ныне.

Песнь 8.

Ирмос: Из пламени преподобным росу источил еси, и праведнаго жертву водою попалил еси: вся бо твориши, Христе, токмо еже хотети. Тя превозносим во вся веки.

Помилуй мя, Боже, помилуй мя.

Юность моя пройде в безумии, все житие мое иждих во гресех, в лености и нерадении, но старость моя ужасом неминуемого Суда Твоего приведе мя к покаянию; не отрини мене, Спасе мой, во единонадесятый час к Тебе пришедшаго, и к Милосердию Твоему взывающаго:

Помилуй мя, Боже, помилуй мя.

Верую, яко приидеши судити живых и мертвых, и вси в своем чину станут, старии и младии, владыки и князи, девы и священницы: где обрящуся аз; сего ради вопию: даждь ми, Господи, прежде конца покаяние.

Пресвятая Богородице, спаси нас.

В жизни земной превеликия скорби претерпела еси, Пречистая Дево, смиренно принявши от Творца неизъяснимое послушание материнства, аз же, раб неключимый, на что променял посылаемое родительство? Чесо ради сгубил деток невинных? Адская утроба алчет мя сквернаго, но Ты, Мати Пресвятая, покрый милосердием Твоим безумное мое окаянство, испроси у Сына Твоего прощение лютых моих, и в день Страшного Суда засвидетельствуй сердечное раскаяние мое.

Святии мученицы Вифлеемския, молите Бога о нас.

Множество неискусозлобное воинствует Владыце днесь кровию и на Ирода твердо вооружается, Тебе, Христе, родшуся; темже вопием, воспевающее: благословите вся дела Господня, Господа.

Слава и ныне.

Песнь 9.

Ирмос: Бога человеком невозможно видети, на негоже не смеют чини ангельстии взирати: Тобою же, Всечистая, явися человеком Слово воплощенно: Егоже величающе, с небесными вои Тя ублажаем.



Наши рекомендации