Списування друкованого речення
— Прочитайте речення.
— Скільки в ньому слів? (3)
— Чому останнє слово написане з великої букви? (Це ім’я.)
— Що цікавого в цьому імені? (Три букви а)
VIII. Підсумок уроку.
— Яку букву навчилися писати?
— Який звук нею позначається на письмі?
— Які слова з буквою х («ха») ви писали
Урок 139 (читання)
Тема.Закріплення знань про букви Х, х («ха»), звук [х]
Мета:закріпити знання учнів про букви Х, х («ха»); звук [х]; удосконалювати вміння складати звукові моделі слів; розвивати пам’ять, мовлення та мислення учнів; виховувати наполегливість, правдивість, бажання вивчати нове.
Обладнання:фішки для складання звукових моделей; складова таблиця; таблиця для читання слів аналітико-синтетичним способом; таблиця-криптограма (для роботи з прислів’ям).
Хід уроку
I. Організаційний момент
Пролунав уже дзвінок,
Всіх покликав на урок.
Тож і ми часу не гаймо —
Працювати починаймо.
II. Актуалізація опорних знань учнів
Виділення звуків зі скоромовки.
— Послухайте скоромовку та скажіть, який звук зустрічається у ній найчастіше. Хрумкає Настя сухарі хрумчасті.
— Спробуйте повторити цю скоромовку. Учитель повільно повторює скоромовку. Спочатку діти промовляють її повільно, а потім — швидше.
III. Повідомлення теми і мети уроку
— Сьогодні на уроці ми повторимо те, що ви вивчили про букву х і звук [х].
IV.Вправи з читання
1 Колективне складання звукових схем слів-відгадок. Звуковий аналіз цих слів.Друкування їх у зошитах за зразком
• Сам маленький, шуба дерев’яна. (Горіх)
• Двоє лисенят завжди поруч сидять. (Вуха)
У землю кидалося,
На повітрі розгулялося,
У печі випікалося,
На столі з’явилося,
Людям полюбилося. (Хліб)
Хто не плаче, а сльози в нього течуть? (Хмара)
2 Самостійне добирання учнями слів зі звуком [х] в різних позиціях — на початку, в середині, у кінці слова
3 Читання таблиці складів з буквою х («ха»)
4 Читання слів, поданих в аналітико-синтетичній формі
Фізкультхвилинка
Літом ластівка літає,
Ластів’ят малих навчає:
— Не лінуйтесь, ластів’ята,
Вчіться літечком літати,
Бо як літо відлітує,
Ми за море помандруєм.
5 Робота над прислів’ям
— Прочитайте прислів’я, поясніть, як ви його розумієте.
(Засип правду хоч золотом, вона випливе доверху.)
— Чому важливо казати правду?
Словникова робота
— Замініть слово доверху в прислів’ї так, щоб його значення не змінилося. (Вгору, уверх)
V.Робота заБукварем
— Послухайте текст і скажіть, яку пісню вчили учні у класі?
Читання тексту вчителем
2 Бесіда за змістом тексту
— Чи захотіли учні вчити пісню?
— Яку пісню вчили учні? (Пісню про козлика)
— Що робили учні після того, як вивчили пісню?
3 Самостійне напівголосне читання учнями
4 Вибіркове читання
— Прочитайте, як звали вчительку.
— Як діти слухали пісеньку?
— Що запитала вчителька?
— Прочитайте відповідь учнів на це запитання.
— За кого співав Віталик?
— А за кого — Михайло?
Словесне малювання
— Подивіться на малюнок до тексту. Що на ньому зображено?
— Уявіть, що ви — художники. Який малюнок до цього тексту ви б намалювали?
Фізкультхвилинка
Хапливий хом’як
Харчувавсь абияк.
Харчі він шукав
Та за щоку ховав.
І хлібець, і хурму,
Не збагну я — чому?
6Вивчення «Пісеньки про козлика» напам’ять
— Давайте і ми вивчимо куплет пісеньки.
1) Читання пісеньки хором
2) Гра «Риболовля»
Учні-«рибки» читають текст так, щоб їх не спіймали учні-«рибалки», які слідкують і виправляють допущені помилки.
3) Гра «Закінчи рядок»
Учитель читає початок рядка, а учні його закінчують. Учитель читає рядки не по порядку.
4) Читання хором «через рядок»
Учні читають перший рядок, а другий розповідають напам’ять, і так — до кінця вірша, потім — навпаки.
5) Повторення вірша по пам’яті хором, самостійно
6) Гра «Зірка телебачення»
Учні співають «Пісеньку про козлика» невеликими групами перед класом.
VI. Підсумок уроку
— Що робили сьогодні на уроці?
— Яке прислів’я читали?
— Яку пісеньку вивчили?
Урок 140 (письмо)
Тема.Письмо великої букви Х («ха»). Письмо слів з великою буквою Х («ха»)
Мета:вчити учнів правильно аналізувати структуру великої букви Х («ха»), писати її в рядках зошита в поєднанні з іншими буквами; розвивати увагу, мислення учнів; виховувати охайність, бажання допомагати іншим.
Обладнання:картки для самостійної роботи; фішки для складання звукових моделей; розрізна азбука; картки для читання слів-головоломок; зразки рукописних букв Х, х («ха»).
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Повідомлення теми та мети уроку
— Ви вже вмієте писати малу рядкову букву х («ха»), а сьогодні на уроці навчитеся писати велику букву Х («ха»).
III. Актуалізація опорних знань учнів
1 Гра «Впіймай звук»
— Але спочатку давайте перевіримо, чи знаєте ви, у яких словах необхідно писати букву х («ха»). Я читатиму вірш, а ви будете плескати у долоні, коли почуєте звук [х], який позначає на письмі буква х («ха»). Приготуйте долоні.
Хоче дівчинка Харитя
Хмарку в гості запросити.
Хай подивиться хмаринка
На хатинку Харитинки.
2 Самостійна робота на картках
— Дід Буквоїд з’їв букви у деяких словах, і тварини розгубилися. Допоможіть їм. Прочитайте слова тварин.
Допишіть необхідну рукописну букву на картці.
3 Робота в зошиті (письмо слів хвіст і хист)
Пальчикова гімнастика
Вихідне положення: розташувати кисті рук перед собою, долонями до себе. Пальці розведені в сторони та напружені.
Після виконання вправи струсити кисті рук.
Вітер залетів у гай. Ти дерева не гойдай, | (Качати руками з боку в бік.) |
Дуже гілки не клони, Щоб не тріснули вони! | (Качати руками вниз — уверх, не згинаючи пальців.) |
IV.Демонстрація зразка рукописної літери в сітці зошита.......
— Велика буква Х («ха») складається з двох великих півовалів: правого й лівого.
V.Аналіз графічної будови з переліком елементів
— Подивіться на велику рукописну букву Х («ха»), чи схожа вона на малу рукописну х («ха»)?
— Чим вони відрізняються? (Розміром)
VI. Засвоєння конфігурації літери
1 Демонстрація написання літери на дошці з поясненням послідовності зображення елементів
Алгоритм написання великої букви Х («ха»)
2 «Письмо» учнями в повітрі з орієнтацією на показ учителя під рахунок і-раз-і, і-два-і(учитель стоїть спиною до класу)
3 Аналіз зразка букви в навчальному зошиті (з друкованою основою)
VII. Вправи з письма
1 Обведення пунктирних зображень літери, поданих у зошиті
2 Читання слів-головоломок з побудовою їх схем фішками і викладанням слів з букв розрізної азбуки (халва, хитра)
3 Письмо трьох літер (самостійно). Зіставлення написаних літер за зразком. Аналіз помилок
4 Дописування рядка літери
Фізкультхвилинка
По дорозі йду додому,
Все з дитинства тут знайоме:
Деревина-дуб стоїть,
В небо сивий дим летить,
У дворі гуляють діти,
В дім дверцята неприкриті:
Дім запрошує ласкаво:
Тут і деруни, і кава,
Добрі люди проживають,
Про добробут вони дбають.