Розвиток читацьких навичок
1) Читання складової таблиці з нарощуванням темпу
2) Читання стовпчиків слів
дзьоб дзьоб дзьоб дзьоб дзьоб | ик ати нути атий | дзвін дзвін дзвін дзвін дзвін | ок очок кий ніти |
— Що цікавого ви помітили в кожному стовпчику слів?
— Поставте до кожного слова запитання.
3Вправа «Слухняний ротик»
Читання скоромовки з нарощуванням темпу.
Дзьобнув хлібця горобець,
Дзьоб обтер об стовбурець.
Барабольки подзьобав,
По бруківці пострибав.
— Назвіть слова з буквосполученням дз.
Побудова звукових моделей слів дзьобнув, подзьобав.
Фізкультхвилинка
Трава низенька-низенька,
Дерева високі-високі,
Вітер дерева колише, гойдає,
Птахи летять, відлітають,
А діти тихенько за парти сідають.
III. Повідомлення теми та завдань уроку
— Сьогодні на уроці ви працюватимете над текстом, що має назву «Л.с.в.й м.йст.р».
— Отже, як називається текст?
— Отже, сьогодні ви дізнаєтеся, кого називають лісовим майстром, що він майструє і яка його роль у природі.
IV.Вивчення нового матеріалу.Робота заБукварем (с. 129).
Робота над текстом
Читання тексту вчителем
— Так кого ж називають лісовим майстром?
Словникова робота
дзвінку дзьобів видзьобую шкідливих затишна знищують міцних
— Значення яких слів вам незрозумілі?
3) Читання тексту «пташиним базаром»
4) Відтворення змісту прочитаного
— Чию дзвінку пісню було чути?
— Що робив дятел?
— Для кого дятел готує хатку?
— Чому дятел готує хатку іншим пташкам?
Читання за особами
— Між ким велася розмова?
— Чиї ще слова, крім дятла та сойки, можна виділити в тексті?
— Знайдіть речення, в кінці яких стоїть знак оклику (питання).
— Кому вони належать?
— Прочитайте ці речення з відповідною інтонацією.
Фізкультпауза (гімнастика для очей)
Стомились очі у малят.
Спочиньте трішки.
Сонце спить, небо спить,
Навіть вітер не шумить.
Рано-вранці сонце встало
І проміння всім послало.
Робота над загадкою
— Прочитайте і відгадайте загадку.
— Які слова вам допомогли її відгадати?
— Утворіть словосполучення: дятел (який?)..., ...дятел (що робить?)...
3 Робота в парах. Гра «Хвостики»
— Відновіть вірш.
Дятел дзьобом дуб...
І хатки пташкам...
Дзьоб міцний у нього...,
Шкідників ним... (Лікує, будує, є, дістає)
4 Робота над прислів’ям
1) Читання прислів’я учнями
2) Пояснення його змісту
3) Заучування прислів’я напам’ять
V.Підсумок уроку
— Який новий текст ви читали на уроці?
— Кого називають лісовим майстром?
— Чому, де багато пташок, там нема комашок?
— Як потрібно ставитися до птахів? Чому?
Урок 198 (письмо)
Тема.Закріплення навичок письма складів, слів з буквосполученням дз
Мета:повторити й закріпити в учнів навички написання складів, слів з буквосполученням дз, удосконалювати навички письма під диктовку, правильного поєднання букв; розвивати
вміння зіставляти графічну форму друкованих і рукописних букв, усне зв’язне мовлення; збагачувати словниковий запас першокласників; виховувати у дітей охайність, старанність, інтерес до навчання.
Обладнання:каса букв; картки з друкованими і рукописними буквами; фішки для звукових моделей; сигнальні картки; предметні малюнки до загадок; зошити; плакат «Правильно сиди під час письма».
Хід уроку
I. Організаційний момент
Учитель перевіряє наявність у дітей на партах необхідного приладдя, готовність учнів до уроку.
II. Актуалізація опорних знань учнів
Фронтальне опитування
— Назвіть букви, написані на дошці.
р а г а к ш і
— Назвіть букви, які позначають голосні, приголосні звуки.
— З поданих букв утворіть слово.
— Назвіть свою улюблену іграшку. Опишіть її.
2 Відгадування загадки
— А про яку іграшку йдеться в загадці?
У дівчинки Наталочки
Є іграшка одна:
Як заведеш — покрутиться
І спиниться вона. (Дзиґа)
3 Побудова звукової моделі слова дзиґа
— Чи співпадає кількість звуків і букв у цьому слові? Чому?
Фізкультхвилинка
Станем струнко! Руки в боки! Пострибаєм, як сороки, Як сороки білобоки — Стрибу-стрибу! Скоки-скоки! | А тепер, як жабенята, Хочем трохи пострибати. Ква-ква-ква! Ква-ква-ква! Щоб спочила голова. |
III. Повідомлення теми та завдань уроку
— Сьогодні на уроці ви будете читати склади, слова з вивченим буквосполученням, відгадувати загадки, писати під диктовку, списувати речення з друкованого шрифту, а також пригадайте, які речення утворюють текст. На уроці ви повинні бути уважними, старанними, щоб правильно виконати всі завдання.
IV.Повторення та закріплення вивченого матеріалу
1 Повторення правил сидіння за партою, вимог щодо того, як тримати ручку й розміщувати зошит під час письма
Правила сидіння за партою
— Сидіти потрібно зручно, ноги тримати на підлозі повною ступнею, спину тримати прямо, голову нахилити трошки ліворуч і вниз так, щоб бачити написане в зошиті, лікті покласти на парту. Між партою і грудьми повинна бути відстань на ширину долоні. (Розглядання плаката.)
Розміщення зошита на парті
— Розгорніть зошит, покладіть перед собою, лівою рукою притримуйте його. (Учитель звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)
Як тримати ручку під час письма
Візьміть ручку в праву руку. Підніміть її, ставлячи лікоть на парту. Ручку тримайте тільки трьома пальцями — великим, вказівним, середнім, але писати допомагає вся рука. Ручка більше спирається на середній палець, підтримується великим, а зверху — вказівним. Усі три пальці знаходяться на відстані ширини вказівного пальця від кінця ручки. (Учитель звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)
2 Письмо буквосполучення дз (у робочому зошиті в косу лінію)
Гра «[ дз] чи [дз′]?»
Учні користуються сигнальними картками двох кольорів.
Дзвін, кукурудза, ґедзь, дзьобати, дзюркотить, ґудзик, дзвінко, дзьоб, дзеленчати, дзвіночки, дзиґа.
3 Письмо складів під диктовку
Дза, дзи, дзу, дзьо, дзі, дзя, дзе, дзо, дзю.
Гра «Відшукай початок»
Ридають літери у кожному рядочку.
Від слів лишилися лише тільки шматочки.
Початок треба відшукати,
Щоб всі слова ті врятувати.
-ґа, -бати, -ркало, -рчати.
4 Письмо слів-відгадок
— Відгадайте загадки і запишіть слова-відгадки.
Білі зуби маю, та усі ховаю.
Довгі коси маю, та не заплітаю. (Кукурудза)
Знаєш ти його давно.
Не вікно, хоча й скляне.
Підморгнеш йому — й воно
Твоїм оком підморгне. (Дзеркало)
— Пригадайте, яка іграшка була в Наталочки. Запишіть це слово.
— Із записаних слів оберіть трискладове і виконайте його звуко-буквений аналіз.