Побудова моделей до записаних речень
9 Аналіз роботи команд (активність, поведінка, охайність під час письма, дотримання правил письма)
Фізкультхвилинка (під музику)
III. Заключна частина
— Наша мандрівка завершується. Ракети готові повернутися до рідної Землі. Жителі казкової планети вдячні вам за науку. Для запуску ракети потрібно дати відповіді на запитання.
— Подумайте: що є в Чернігові і в Челябінську, а немає в Одесі? (Звука [ч])
— Розгадайте метаграму.
З «ка» дерева захищає, і на них вона завжди;
З «ен» звірятко заховає, коли треба від біди,
З «ге» з-за хмари виглядає, шапку сніжну не скидає. (Кора — нора — гора)
IV.Підсумок уроку
— Що повторили на уроці? Що нового дізналися?
— Що вдалося зробити легко?
— Яке завдання було важким?
— Кому працювати було цікаво?
Урок 191 (читання)
Тема.Звуки [ф], [ф′]. Позначення їх буквами Ф, ф («еф»)
Мета:ознайомити учнів з буквою «еф» та її звуковим значенням; відпрацьовувати артикуляцію звуків [ф], [ф′]; формувати вміння робити звуко-буквений аналіз слів; розширювати словник учнів; розвивати усне мовлення, мислення; виховувати допитливість.
Обладнання:скринька зі смужками різних кольорів; макет сонечка з буквами; схеми звуко-складових моделей; фішки для звукових моделей; малюнки із серії «Пори року»; зошити; плакат «Правильно сиди під час письма».
Хід уроку
I. Організаційний момент
Учитель перевіряє наявність у дітей на партах необхідного приладдя, готовність учнів до уроку.
II. Повторення та закріплення вивченого матеріалу
1 Відгадування загадки
Стоїть дуб, на ньому 12 гілок,
На кожній гілці по 4 гілочки,
На кожній гілочці по 7 жолудів.
(Рік, місяці, тижні, дні)
2 Розглядування малюнків
— Назвіть зображену на малюнку пору року, обґрунтуйте свою відповідь і складіть речення за малюнком.
Робота в групах
Кожен учень дістає зі скриньки смужку певного кольору, відповідно утворюються групи.
— Подивіться на колір смужки і здогадайтеся, про яку пору року ваша група буде складати розповідь. (Білий — зима, зелений — весна, червоний — літо, жовтий — осінь.)
4 Презентація розповідей
5 Слухання вірша з подальшим обговоренням
Щиглі в кущах пищали.
Щоранку сповіщали:
«В кущах вітрище свище,
Гуляє морозище».
Г. Бойко
— Про яку пору йдеться у вірші?
— Назвіть слова з буквою щ («ща»).
— Скільки звуків позначає ця буква на письмі? Назвіть їх.
Продовження роботи в групах
Звуко-буквений аналіз слів щавель, плащ, щука, щиглик, ящик.
III. Мотивація навчальної діяльності учнів
1 Відгадування загадки-добавлянки
Намалювати можна нею
Будинки, хмари і поля,
Зелену затишну алею,
Високі гори і моря.
Зачарувати можна нею —
Така вона чудова й гарна!
Ти знаєш, як зовуть цю фею?.. (Фарба).
— Поділіть це слово на склади.
— Назвіть наголошений склад та перший звук у цьому складі.
— З яким новим звуком ознайомимось сьогодні на уроці?
IV.Повідомлення теми і завдань уроку
— Сьогодні, діти, ви ознайомитесь зі звуками [ф], [ф′] і буквою, яка їх позначає, разом попрацюємо над правильною вимовою слів з цими звуками, будемо відпрацьовувати навички звуко-буквеного аналізу. А також ви поповните свій словниковий запас новими словами.
V.Вивчення нового матеріалу. Ознайомлення з новим звуком.
1 Виділення звука [ф]
Жирафа, Федір, форма, олівець, шарф, хвіст, кофта, шеф, небо, зошит, фіалка.
— Назвіть слова зі звуками [ф], [ф′]. Визначте їх позицію в названих словах.
2 Артикуляція звуків [ф], [ф′], віднесення їх до приголосних, позначення фішками
Мовна розминка
фа фо фу фи фі ва во ву ви ві хва хво хву хви хві
форма — хвоя
фартух — хвастун
фірма — хвіртка
фото — хвиля
4 Гра «Мікрофон по колу»
Учні добирають свої слова з новими звуками.
VI. Фізкультхвилинка
Знає добре буква кожна,
Що хворіти їй не можна.
І тому на фіззарядку
Всі побігли без оглядки.
Зупинилися сестрички
На пісочку біля річки.
Буква «еф» гукає з боку:
— Всім узяти руки в боки!
І робіть, як я, дівчатка,—
Починається зарядка.
І. Січовик