Складання речень за схемою

Урок 134 (письмо)

Тема.Письмо великої букви Й («йот»), буквосполучень йо. Розвиток зв’язного мовлення

Мета:вчити учнів правильно аналізувати структуру великої букви Й («йот»), писати її в рядках зошита у поєднанні з іншими буквами; розвивати артикуляцію, спостережливість, логічне мислення учнів; виховувати бережливе ставлення до власного здоров’я.

Обладнання:зразок рукописної букви Й («йот»); фішки для складання звукових моделей слів; картки для вправ «Читай швидко, вимовляй чітко», «Піжмурки».

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Повідомлення теми та мети уроку

— Діти, сьогодні ви навчитеся писати велику букву Й («йот»), дізнаєтесь, із яких елементів вона складається.

III. Актуалізація опорних знань учнів

1 Вправа «Читай швидко, вимовляй чітко»

— Прочитайте швидко та чітко слова і скажіть, якими буквами вони відрізняються.

Край — кран гай — чай

білка — булка лід — дід

клен — клей корж — йорж

гора — нора манка — банка

Розгадування головоломки

— Прочитайте ім’я, яке заховалось у кружечках. (Йосип)

IV.Демонстрація зразка рукописної літери у сітці зошита

— Щоб написати це ім’я, слід навчитися писати велику букву Й («йот»). (Учитель показує зразок літери.)

V.Аналіз графічної будови з переліком елементів

— Велика буква Й («йот») складається з трьох елементів: двох довгих прямих ліній, з яких перша заокруглюється вгорі, унизу і продовжується до верхньої міжрядкової лінії, а друга заокруглю­ється тільки внизу праворуч. Третій елемент — коротка горизон­тальна вигнута лінія.

Алгоритм написання великої букви Й («йот»)

VI. Засвоєння конфігурації літери

1 Демонстрація написання літери на дошці з поясненням послідовності зображення елементів

2 «Письмо» учнями в повітрі букви Й («йот») під рахунок раз-і, два-і, три з орієнтацією на показ учителя (учитель стоїть спиною до класу)

3 Аналіз зразка букви в навчальному зошиті (з друкованою основою)

VII. Вправи з письма

1 Обведення поданих у зошиті контурів елементів літери

Пальчикова гімнастика

«Річка» — хвилястий, плавний рух розслаблених кистей рук.

«Рибка». Вихідне положення: випрямлені долоні притиснуті одна до одної. Пальці спрямовані вбік «від себе». Повертати зімкнуті долоні вправо та вліво, імітуючи рухи риби хвостом.

Хвостиком б’є наша рибка маленька,

В річці живе ця манюня гарненька.

2 Обведення літери за поданим у зошиті контуром та пунктирним зображенням

3Вправа «Піжмурки»

— Прочитайте слово, яке заховалось серед букв Й («йот»).(Лікувати)

Й ЛЙ Й ІЙ К У Й В Й А Й Й Т Й И Й

4 Письмо трьох літер (самостійно). Зіставлення написаних літер зі зразком. Аналіз помилок

5 Дописування рядка літери (друга частина рядка — письмо під такт)

6 Гра «Хто більше?»

— Утворіть слова з літер слова лікувати. (ліки, кіт, кит, вік, лак, кут...)

7 Письмо буквосполучення йо

Словникова робота

Вартую — охороняю.

Плига — стрибає, підстрибує.

9 Звуко-буквений аналіз слів-відгадок з побудовою схем фішками і викладанням з букв розрізної азбуки

На зеленому лужку

Плига сірий в кожушку.

Куций хвостик, довгі вушка,

В луб’яній живе хатинці. (Зайченя)

І ввечері, і зранку

Вартую я на ґанку.

Не кусаю, не гарчу,

В дім чужих не пропущу. (Замок)

Списування речення з друкованого тексту

Фізкультхвилинка

З братом ми були у лісі,

Гриби збирали на узліссі,

Дві корзини чималі

Ми додому притягли!

11 Читання тексту вчителем з прописів

— Що трапилось з Йосипом?

— Що зробила мама?

— Чим вона лікувала хлопчика?

— Чому ранку слід лікувати йодом?

Списування з друкованого тексту

13 Складання речення зі словом йод. Запис моделі речення

— Складіть речення про лікувальні властивості йоду.

VIII. Підсумок уроку. Коментар учителя до роботи учнів та її результатів

— Яку букву навчилися писати?

— Які слова з нею писали?

Урок 135 (читання)

Тема.Закріплення знань про звуки та букви

Мета:закріпити знання учнів про звуки та букви, удосконалювати вміння читати зв’язні тексти; розвивати осмислене читання, площу зорового сприймання та мислення учнів; виховувати наполегливість, бажання пізнавати нове.

Обладнання:таблиця для вправ «Читалочки-складалочки» і «Чарівні квадрати»; таблиця зі стовпчи­ками слів та словами поданими в аналітико-синтетичній формі; фішки для складання звукових моделей слів.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні на уроці ми згадаємо все, що вивчали про букви та звуки.

III. Актуалізація опорних знань учнів

1Вправа «Незакінчене речення»

— Перевіримо, чи добре ви знаєте букви та звуки. Продовжіть речення.

• Букви можуть позначати приголосні і... (голосні звуки).

• Крапочкою позначають... (голосні).

• Голосні звуки на письмі позначають такі букви... (а, и, і, е, о, у).

• Однією рискою позначають... (тверді приголосні звуки).

• Двома рисками позначають... (м’які приголосні звуки).

• Приголосні звуки на письмі позначають такі букви... (м, с, р, т, к, с).

• Завжди м’який звук позначає буква... («йот»).

Робота над чистомовкою

Із-із-із — барсучок в нору заліз.

Ди-ди-ди — наступили холоди.

Ить-ить-ить — барсучок тут смачно спить.

Ни-ни-ни — аж до самої весни.

3 Вправа «Читалочки-складалочки»

— Прочитайте слова, які заховалися у полі.

(Річка, чайка, майка, ручка, лапка, лайка, булка, білка, казка, качка)

4 Колективне складання звукових схем слів-відгадок. Звуковий аналіз цих слів. Друкування їх у зошитах за зразком

Здивувалась дітвора:

«Це тварина чи гора?

Як же їсть він, як він п’є?»

А для цього хобот є! (Слон)

• Довго він в яйці сидів,

Мати його гріла.

Шкаралупу він пробив

І розправив крила.

Наче сонечко, жовтенький,

Він маленький і тепленький. (Курча)

• Птаха ця живе на морі,

Там літає на просторі.

Дзьобом рибу ловить влучно,

А співає різко й гучно. (Чайка)

• Цього фрукта по шматку

В чай добавлю для смаку.

Запашний він та кисленький,

Наче сонечко, жовтенький. (Лимон)

Фізкультхвилинка

Скочив котик, сів на плотик,

Миє ротик і животик.

Він миленький і чистенький,

Гарний Мурчик мій маленький.

5 Читання стовпчиків слів

— Прочитайте чітко і швидко слова у стовпчику.

Котити Катати Карати Казати Роса Коса Кора Нора Сум Сім Сом Сам Булка Білка Балка Байка

6 Читання слів, поданих в аналітико-синтетичній формі

7 Вправа «Чарівні квадрати»

— Прочитайте чітко і виразно слова у рядочках і стовпчиках.

IV.Робота заБукварем

Словникова робота

• Бував — тимчасово перебував де-небудь.

• На горбочку — на невеликому округлому підвищені на площи­ні; на бугрі, пагорбі.

• Зустрічав — натрапив на когось на своєму шляху в якомусь місці.

• На калиновім гіллі — на гілках (вітах) калини.

• Лисенька — лисичка.

Фізкультхвилинка

Моркву, перець і гарбуз

Посадив старий дідусь.

Пестив їх та поливав —

Гарний урожай зібрав.

— Послухайте текст пісеньки «Зайчику, зайчику» та скажіть, де побував зайчик і кого він там зустрів.

2 Читання пісеньки вчителем

3 Бесіда за змістом тексту

— Де був зайчик?

— Кого він зустрів на гайочку?

— Як ви гадаєте, хто розпитував зайчика?

4Бесіда за ілюстрацією вБукварі

— Що зображено на малюнку?

— Що або кого б ви домалювали?

5 Самостійне напівголосне читання учнями

6 Читання «ланцюжком»

7 Читання в парах (I варіант — питальні речення, II варіант — відповідь)

Складання речень за схемою

— Складіть речення про пригоди зайчика в гайочку за такою схемою:

(Зайчик весело стрибав зеленим гайочком.

Зайчик почув чудовий спів соловейка.

Зайченятко обережно проходило березовим гайочком.

Вранці зайчик збирав маленькі грибочки.)

V.Підсумок уроку

— Що робили сьогодні на уроці?

— Текст якої пісеньки читали?

Урок 136 (письмо)

Тема.Закрпіпленя вмінь писати вивчені букви. Списування з друкованого тексту

Мета:повторити та закріпити вміння писати букви, слова та речення; удосконалювати вміння списувати з друкованого тексту; розвивати логічне мислення, увагу, пам’ять учнів; виховувати бажання вчитися, охайність.

Обладнання:таблиця «Путівник»; фішки для побудови звукових моделей слів; таблиця для гри «Впізнай букву»; конверт зі словами прислів’я для кожного учня.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Повідомлення теми та мети уроку

— Прочитайте та скажіть, що ми будемо робити сьогодні на уроці. А допоможе вам путівник.

III. Робота над матеріалом уроку

1 Звуко-буквений аналіз слів-відгадок з побудовою схем фішками

Живе собі, не поспішає,

Ногами ледь переступає.

Під панциром своїм без страху

Завжди гуляє... (черепаха).

• То холодним, то гарячим

Кожен вдома мене бачив.

То співаю я від жару,

То пускаю з носа пару. (Чайник)

Плавала, купалася,

Сухенькою зосталася. (Качка)

— Які звуки є спільними для слів черепаха, чайник, качка? ([ч], [а])

2 Гра «Впізнай букву»

— Діти, подивіться на дошку, знайдіть букви, які написані правильно.

Учні виходять до дошки і по черзі обводять букву, називаючи її.

IV.Робота в прописах

1 Читання та запис слів річка, ручка та качка, поданих аналітико-синтетичним способом

— Назвіть тип з’єднань між буквами у слові річка (ручка, качка).

— Подивіться на ці слова і скажіть, що спільного в усіх цих сло­вах. (Условах річка, ручка, качка — 5 букв та спільні букви ч, к, а.)

Пальчикова гімнастика

— Руками імітуємо відповідні рухи.

— Ми капусту шаткували!

Двічі — прямими, напруженими долонями імітуємо рухи сокири: уверх-униз.

— Солі в неї ми поклали!

Двічі — пальці зібрані «щіпкою», «солимо капусту».

— Ми капусту м’яли, дерли!

Двічі — енергійно стискаємо пальці в кулачки, то одночасно на двох руках, то по черзі.

— Смачну моркву туди терли!

Двічі — пальці однієї руки зжаті в кулак і здійснюють ритмічні рухи уверх-униз по долоні другої руки. Після цього міняємо руки.

2 Читання анаграм та їх запис

3 Читання та запис речення з його поділом на слова

— Подивіться уважно та спробуйте прочитати речення, слова якого приклеїлись один до одного. (Чорні очі у сичів.)

— Візьміть олівці і поставте поділки між словами.

— Скільки слів у реченні? (Чотири)

— Запишіть схему цього речення на дошці.

— Запишіть це речення. Будьте уважні та пишіть кожне слово окремо, не «склеюйте» різні слова.

4 Словникова робота (вправляння у заміні слів антонімами у реченні)

— Я називатиму речення, у якому необхідно замінити одне сло­во на протилежне за значенням.

• Влітку завжди дуже холодно (холодно — тепло).

• Черепаха — це найшвидша тварина (найшвидша — найповіль­ніша).

• Зайченятко — хоробра тварина лісу (хоробра — полохлива).

• Дівчинка побачила м’якого їжачка (м’якого — колючого).

5 Читання та запис речення Чепурна дівчина

— Доведіть, що це речення. (Починається великою буквою, а в кінці речення стоїть крапка.)

— Замініть слово чепурна іншим, щоб значення речення не змі­нилося.

— Скільки слів у реченні? (Два)

Фізкультхвилинка

Наши рекомендации