VI. Списування з рукописного тексту (с. 37)
1 Бесіда
— Прочитайте речення. скільки їх?
— Прочитайте перше речення, третє, сьоме.
— Що утворюють ці речення? (Вірш)
— Про кого він?
— Що ви можете сказати про дівчинку Єву? (Вона працьовита.)
— Назвіть слова, що римуються.
— Що спільного в усіх цих словах? (Укінці кожного слова — буква є.)
— Скільки звуків позначає буква є на письмі? Чому?
— У яких словах ще є букви, що позначають два звуки?
— Яке з речень відповідає поданій графічній моделі? Доведіть свою думку.
Списування тексту
VII. Розвиток мовлення
Розглядування малюнка (зошит, с. 36)
— Що робить дівчинка?
— Як ви гадаєте, чи приносить маленькій художниці задоволення малювання? Доведіть свою думку.
— Що вона зобразила на малюнку?
2Слухання віршаВ. Гринько
Гра «Так чи ні?»
— Ви прослухали вірш. Я називатиму слова — назви предметів. Якщо їх дівчинка малює, ви говорите «так», якщо не малює — «ні».
Бабусю, брата, сестру, тата, козу, маму.
— Кого я не назвала?
— Кого із названих істот дівчинка не малює? Чому?
— А що ви можете сказати про козу?
VIII. Списування тексту з друкованого тексту .
1 Підготовча робота
— Скільки речень у тексті? Чому ви так вважаєте?
— Який розділовий знак стоїть у кінці першого речення?
— Який розділовий знак стоїть у кінці другого речення?
— Які ще знаки є у цих реченнях?
— Які слова напишете з великої літери? Чому?
Списування тексту
IX. Підсумок уроку
— Над чим сьогодні ви працювали на уроці?
— Що можна зобразити синьою фарбою?
— Що вміє Єва?
— Кого боїться малювати маленька художниця?
— От якби я малювала, то обов’язково зобразила б ось таке сонечко. (На промінцях — літери, що утворюють слово «молодці».)
— Кожний його промінчик посилає не лише тепло і світло, а ще й літеру. Назвіть їх.
— Яке слово можна утворити з цих букв? (Молодці)
Урок 185 (читання)
Тема.Звукосполучення [шч]. Позначення його буквами Щ, щ («ща»)
Мета:вчити правильно, злито вимовляти два звуки [шч] і позначати їх однією буквою Щ, щ; читати слова та речення з цією літерою; розвивати артикуляційні вміння, фонематичний слух; розширювати словниковий запас; виховувати бажання уникати сварок.
Обладнання:зошити у клітинку для графічного зображення звукових схем слів і моделей речень; зображення літери Щ, щ («ща»); предметні картинки.
Хід уроку
I. Організаційний момент.Повідомлення теми і мети уроку.
— Сьогодні на уроці ми вивчатимемо ще одну літеру нашої азбуки. У чому її особливість, ви з’ясуєте протягом уроку, навчитеся вимовляти і читати слова та речення з цією літерою.
II. Підготовчі артикуляційно-слухові вправи, в основі яких лежать виучувані звуки української мови
1 Виділення звуків [ш], [ч] та [шч] зі скоромовок
• На шафі — шапка, у шафі — шуба.
• На печі смачні та гарячі пшеничні калачі.
У лузі журавлик щипав собі щавлик.
Купіть йому горщик — він зварить вам борщик.
2 Активне вимовляння виділених звуків, спостереження за артикулюванням
— Чуємо і вимовляємо твердий звук [ш] у словах шафа, шапка, шуба; твердий звук [ч] у словах смачні, пшеничні та тверді звуки [шч] у словах щипав, щавлик, горщик, борщик.
3 Умовне позначення твердих звуків [шч] (– –)
4 Вправи на впізнавання звуків [шч] у заданих учителем словах(на початку, в середині, у кінці слова).Виявлення слів, у яких відсутні ці звуки
Гра «Злови звуки»
Правила гри: I ряд плескає в долоні, якщо звуки [шч] вимовляємо на початку слова; II ряд — в середині; III ряд — у кінці слова. Стережіться пасток: слів без заданих звуків!
Слова для гри: дощечка, щавель, мишка, щастя, щелепа, січень, ящірка, щит, лящ, ящик, тихше, борщ, плющ.
5 Розглядування і колективне складання звукових схем слів
Робота в парах
— з’єднайте стрілочками звукові схеми і слова до них: щавель, борщ, ящик.
2) Звуковий аналіз цих слів
3) Друкування цих слів у зошитах за зразком
6 Самостійне добирання учнями слів зі звуками [шч] в різних позиціях — на початку, в середині, у кінці слова
7 Аналітичні і синтетичні вправи зі звуками [шч] та всіма голосними (утворення та аналіз складів типу злиття): [шча]; [шчо]; [шчу]; [шче]; [шчі]; [шчи] та [ашч]; [ошч]; [ушч]; [ішч]; [ешч]; [ишч]
III. Ознайомлення учнів з буквою Щ, щ («ща»)
1Слухання казкиО.Катрича
Учитель повідомляє, що дізнатися, як на письмі позначають звуки [шч], дітям допоможе казка Олексія Катрича.
— Послухайте її, будь ласка, і будьте готові відповісти на запитання: для чого в азбуці з’явилася нова літера?
Одного разу звуки вийшли на берег річки зустрічати ранок. Навколо було гарно й тихо. Тоненький серп місяця стомлено скотився за гору. Одна за одною згасали зірки на небі.Легенький вітерець пробіг по верхівках очерету. Очерет здригнувся і зашумів: ш-ш-ш. А всі маленькі мешканці, що жили в очереті,— черепашки, каченятка, рачки — йому відповіли: ч-ч-ч-ч-ч. Це означало: дай нам ще трошки поспати. І всі почули, як навколо лунало: ш-ч-ш-ч-ш-ч-ш-ч-ш-ч, почали переглядатися між собою, а дехто почав затуляти вуха. Воно й справді неприємно слухати будь-які сварки. Невідомо, чим би все це скінчилося, якби не Сонечко. Воно, як завжди, піднялося над лісом своєчасно без ніяких нагадувань. Перші сонячні промінчики погладили все і всіх, хто зустрічав його з високо піднятою головою. Потім вони заглянули вниз на землю і приголубили кожну травинку, кожну билинку, кожну тваринку.
А звукам [шч], які ледве не посварилися між собою, Сонечко сказало:
— Вам не сваритися між собою треба, а об’єднатися. Заживете спокійно, а Азбука отримає нову букву.
Тут Сонечко своїми промінцями щільно обняло два звуки [шч], зв’язало стрічкою і бантик опустило. З’явилася широка, гарна, впевнена в собі буква Щ («ща»).
Така щирість і щедрість Сонечка викликали щасливі посмішки у всіх, кому пощастило це спостерігати. А що робилося навколо!
Щавель у лузі зазеленів. Кущі загойдали пташині гніздечка. Щиглик щебетав без відпочинку. Щука залишила у спокої карасиків. Щогла міцно тримала на собі парус і щодуху несла маленький човен вперед, до щастя. Щенята намагалися залізти на щабель, щоб краще роздивитися, що сталося, хоч лазити зовсім не вміли. Усі щітки взялися до роботи, змели сміття, всі щепочки до купи. А щуплий щур злякався і поклявся нікого і нічого не чіпати. Щербатий місяць теж хотів піднятися, щоб глянути, що діється навколо, та не зміг: старенький був уже.
І навіть вітрище ущух у кущах. Не свище вітрище — зачах.
Із того часу гарна буква Щ («ща») завжди стоїть на місці, де звучать поряд, разом звуки [шч]. Отже, два звуки позначає буква Щ («ща») — [шч].
Діти дають відповідь на поставлене перед прослуховуванням казки запитання.
Виховний момент
— А як дітям уникати сварок? (Потрібно бути щедрими, щирими, добрими, як Сонечко в казці Олексія Катрича.)
3 Фізкультхвилинка (інсценізація скоромовки)
У лузі журавлик щипав собі щавлик.
Купіть йому горщик — він зварить вам борщик.
4 Демонстрування літери, великої і малої, учителем
5 Зіставлення малої і великої літер щ, Щ («ща») (за формою однакові,а за розміром різні)
6 Ознайомлення з місцем букви Щ, щ («ща») у касі розрізної азбуки
IV.Вправи з читання
1 Читання таблиці складів з буквою щ («ща») (променевидної або лінійної)
2 Читання слів, поданих в аналітико-синтетичній формі
3 Читання слів у стовпчиках з опорою на злиття (з дошки, з таблиці)
щоки вище
щойно дощ
4 Читання стовпчиків слів заБукварем (с. 122)
5Висновок і заучування фрази: «Буква “ща” на письмі позначає два твердих приголосних звуки: [ш] і [ч]»
6Ознайомлення з букварним тестом — віршемВасиляСимоненка
1)Вступна бесіда за темою тексту з використанням ілюстрації вБукварі
— Погляньте на ілюстрацію. Що ви бачите на передньому плані? На задньому? Що вгорі? Яке прочитане нами слово може бути підписом до малюнка? (Батьківщина)
2) Попередня словникова робота з опорою на життєвий досвід дітей
— Яке значення має слово Батьківщина?
— Чому в Букварі слова батько, батьківський, Батьківщина розміщено поруч?
З відповідей дітей учитель робить узагальнення: Батьківщина — це країна, а також місцевість, де людина народилася, де живуть її батьки; рідний край; урочисто — вітчизна; ще — місце зародження або виникнення чогось.
3) Підготовка до первинного сприймання тексту
— До кого звертається автор вірша?
Читання тексту вчителем
5) Колективне читання вірша вголос
6) Самостійне читання вірша учнями
7) Вибіркове читання за завданням учителя
— Прочитайте рядок зі звертанням. Вимовляйте його лагідно, повчально, урочисто. Зверніть увагу, як виділено слово сину з обох боків комами. Так для тих, хто читає, виділяють звертання, якщо воно стоїть у середині речення.
• 1-й і 3-й рядок хором читають хлопчики; 2-й і 4-й — дівчатка.
• Потім 1-й і 3-й рядок хором читають учні першого варіанта, 2-й і 4-й — другого.
• Читання в парах: 1-й і 3-й рядок — перший учень; 2-й і 4-й — другий учень.
• Інтонування вірша: 1-й і 2-й рядок — повчально; 3-й і 4-й — урочисто.
• Читання вірша окремими учнями (за можливості — напам’ять)
• Фізкультхвилинка під декламування вірша з метою закріплення вивченого напам’ять
7 Робота з моделями (схемами) речень за змістом прочитаного. Запис за вчителем схеми речення
Можна, сину, вибрати Батьківщину?
Знову звернути увагу на коми при звертанні.
8Повторення правила: «Буква “ща” на письмі позначає два твердихприголосних звуки: [ш] і [ч]»
V.Підсумок уроку
— Чого ви навчились на уроці? (Ознайомилися з новою літерою «ща», якою на письмі позначаються звуки [ш], [ч]; навчилися читати склади і слова з новою буквою; з’ясували значення слова «Батьківщина»; пообіцяли уникати сварок.)
Урок 186 (письмо)
Тема.Письмо рядкової букви щ («ща»), буквосполучень, слів із нею
Мета:вчити писати рядкову літеру «ща»; закріплювати уявлення про її звукове значення; розвивати мовлення дітей, уміння аналізувати й порівнювати; виховувати охайність.
Обладнання:предметні малюнки; зображення літери.
Хід уроку
I. Організаційний момент.Повідомлення теми і мети уроку.
1 Звукові аналітичні й синтетичні вправи
1) Розпізнавання звуків у заданих учителем словах з визначенням локального місця звука (на початку, в середині, у кінці)
— Діти, я опишу вам істоту чи неістоту, а ви спробуйте здогадатися, яке слово відповідає почутому.
• Популярна в Україні рідка страва, що вариться з посічених буряків, капусти, картоплі та інших овочів та приправ. (Борщ)
• Густий, непрохідний ліс; чагарник; кущі; зарості; нетрі. (Хаща)
• Пацюк, шкідливий гризун родини мишоподібних. (Щур)
Назва істоти: щур (хто?). Неістоти: хаща (що?), борщ (що?).
— Де чуємо звуки [шч] в словах щур, хаща, борщ?
2 Доповнення складу зі звуком для утворення слів, які б відповідали на запитання Коли? Як часто?
Що-разу, що-ранку, що-денно, що-години.
3 Утворення складів типу злиття: [шча]; [шчо]; [шчу]; [шче]; [шчі]; [шчи]
4Повторення вивченого на уроці читання напам’ять висловлювання: «Буква “ща” на письмі позначає два твердих приголосних звука: [ш] і [ч]»
5 Пальчикова гімнастика (за вибором учнів)
II. Демонстрація зразка рукописної рядкової літери «ща» в сітці зошита
III. Аналіз графічної будови з переліком елементів
— Рядкова буква щ («ща») складається з чотирьох елементів: трьох коротких прямих ліній, заокруглених унизу праворуч, і маленької петлі.
IV. Засвоєння конфігурації літери
1 Демонстрація написання літери на дошці з поясненням послідовностізображення елементів
Алгоритм написання рядкової букви щ («ща»)
— Пишемо під рахунок: раз-і, два-і, три-і, чотири-і.
2 «Письмо» учнями в повітрі з орієнтацією на демонстрацію учителя
Учитель стоїть спиною до класу.
3 Аналіз зразка букви в зошиті з друкованою основою
V.Вправи з письма
1. Повторення правил письма (постава, положення зошита, тримання ручки).
2. Письмо (обведення) літери за поданим у зошиті контуром або пунктирним зображенням.
3. Письмо трьох літер (самостійно). Зіставлення написаних літер зі зразком. Аналіз помилок.
4. Дописування рядка літери.
5. Звуко-буквений аналіз слова щука з побудовою схем фішками і викладанням з букв розрізної азбуки.
Фізкультхвилинка (під скоромовку)
Пішли рясні дощі. Ловилися лящі.
А хлопці — мов хлющі: забули про плащі.
Та що їм ті дощі, коли такі лящі!
6. Письмо другого рядка букви (друга частина рядка — письмо під рахунок).
7. Добирання слів до записаних у прописах складів: ща-вель; щу-ка; ще-ня; щі-тка.
8. Звуковий аналіз слів щеня, щавель з подальшим записом перших складів за зразком.
9. Читання слів з таблиць: щука; щока; кущ; дощ.
10. Складання з одним зі слів (за вибором) речення. Запис моделі речення.
11. Обведення речення Уполі дощ. Списування зі свого рукописного шрифту цього самого речення.
VI.Підсумок уроку.Коментар учителя щодо роботи учнів та її результатів
— Яку букву навчилися писати?
— Які звуки нею позначаються на письмі?
Урок 187 (читання)
Тема.Закріплення знань про букви Щ, щ («ща»), їх звукове значення. Опрацювання тексту «Наша Батьківщина». Робота з дитячою книжкою «Моя Батьківщина — Україна»
Мета:закріпити знання дітей про букви Щ, щ («ща»), їх звукове значення; формувати вміння слухати і виразно читати вірші, орієнтуватися в змісті книжок; розвивати мовлення дітей, розширювати коло читацьких інтересів та уподобань; виховувати патріотичні почуття.
Обладнання:комплект книжок «Моя Батьківщина — Україна» на кожну парту (з навчального комплекту «Читаю сам» для 1 класу, рекомендованого Міністерством освіти і науки України (Лист № 1/11-467 від 10.02.2003); аудіозапис пісень І. Петриненка «Моя Україна», Н. Шестак «Це моя земля».
Хід уроку
I. Організаційний момент.Повідомлення теми і мети уроку.
— Сьогодні на уроці навчання грамоти у нас з’явилася ще одна книжка. Ми обов’язково з нею попрацюємо. Також удосконалимо свої знання про літеру «ща», будемо вчитися слухати і виразно читати вірші.
II. Робота за підручником (с. 122–123)
1 Закріплення вивченого матеріалу
— Розгляньте нашу буквоніжку. Назвіть літери, що позначають голосні звуки.
Назвіть літери, що позначають дзвінкі приголосні, глухі приголосні, шиплячі, що позначають завжди м’який звук, два звуки: приголосний і голосний; два твердих приголосних звуки.
2Повторення правила: «Буква “ща” на письмі позначає два твердих приголосних звуки: [ш] і [ч]»
3 Підготовка до сприймання нового тексту
1) Значення якого слова ми з’ясували на попередньому уроці читання?
Батьківщина — це країна, а також місцевість, де людина народилася, де живуть її батьки; рідний край; урочисто — Вітчизна; ще — місце зародження або виникнення чогось.
Словникова робота
Шахти — підземні споруди, де добувають вугілля. Багато шахт в Україні на Донбасі.
Дніпро має старовинну назву Славутич. Іноді ці обидві назви вживають разом: Дніпро-Славутич.
4Первинне ознайомлення з текстом «НашаБатьківщина»
Учитель читає (с. 123), діти слухають, готуючи відповідь на запитання: якими словами тексту можна пояснити, що ж таке Батьківщина?
5 Самостійне читання тексту дітьми
6 Вибіркове читання за завданням учителя
— Знайдіть і прочитайте речення про те, як називається наша Батьківщина.
— Прочитайте початок тексту, кінцівку.
— Прочитайте речення про лани пшениці, квітучі поля льону, вишневі сади.
— Що здавна звучить у нашому краї? Зачитайте, будь ласка.
— Куди несе свої води Дніпро-Славутич?
7 Робота з прислів’ям (с. 123)
1) Читання прислів’я окремим учнем.
2) Читання «дощиком».
3) Читання за рядками, за варіантами, хлопчиками, дівчатками.
4) З’ясування значення прислів’я: «як не буває пташки без пісні, так не буває людини без Батьківщини»; «Пташка любить пісню, а людина — рідний край».
8 Фізкультхвилинка (під музику пісніІ.Петриненка «МояУкраїна»)