Тема: Діти мають право жити в світі без насильства

Класний керівник 6 класу

Довбуш І.А.

Тема: Діти мають право жити в світі без насильства

Мета: Познайомити учнів з основними положеннями Конвенції про права дитини і Закону України «Про попередження насильства в сім'ї» (Розділ І ст. 1) Закону України «Про охорону дитинства» Стаття 10 - «Право на захист від усіх форм насильства» (ст. 30) Ознайомити з формами насильства. Навчити дітей діяти у випадку загрози насильства.

Розвивати вміння аналізувати життєві ситуації, пов'язані з насильством у суспільстві.

Виховувати гуманізм, толерантність.

Обладнання: індивідуальні завдання для роботи в групах, пам'ятки «Будь обережним!», плакати з висловами, ілюстрації для тренувальних вправ, плакат «Закон на стороні прав дитини».

Очікувані результати: після виховної години діти повинні

знати: назви законів, які стоять на сторожі прав дитини (Конституція України, Конвенція про права дитини, Закон України «Про попередження насильства в сім'ї», Закон України «Про охорону дитинства»,

вміти розрізняти види насильства,

вміти приймати рішення про можливий вихід з небезпечної ситуації,

застосовувати знання про недопущення насильства у практичних вправах.

Хід заняття:

1. Інсценізація «Штовханина в дверях»

Учитель вітається з класом і в цей момент два учні, які запізнюються, зіштовхуються в дверях і починають стусанами вияснити стосунки.

Вчитель:

- Чи привабливу картину ми спостерігаємо?

- Яку небезпеку таїть у собі ця ситуація?

- Як можна було уникнути такої ситуації?

Вчитель:

- Ми спостерігали прояв насильства.

2. «Мозковий штурм».

- А що таке насильство людини над людиною?

- Чи багато в нас знань з даної теми? Висловіть думку.

«Познач свою позицію».

На лінії, що намальована на дошці, учні наклеюють наліпки з своїми іменами, , —щоб продемонструвати свої знання з даної теми

3.Насамперед уточнимо ,що ж таке насильство.

Слово психологу (дає визначення терміну і називає основні види насильства: фізичне і психологічне)

Учні отримують картки «Види насильства».

4. Дискусія.

- Хто може потерпати від насильства?

- Від кого можна зазнати насильства?

Розповіді учнів, приклади із преси, телебачення, реального життя.

5.Ознайомлення з результатами анкетування «насильство в суспільстві»

6. Формулювання завдань зустрічі.

- Яке , на вашу думку, головне завдання нашої зустрічі?

РОЗПІЗНАТИ насильство

НЕ ДОПУСКАТИ насильства

ВМІТИ ЗАХИСТИТИСЬ від насильства

7.Ознайомлення із законодавством. Плакат «Закон на сторожі прав дитини». Конституція України.

Конвенція про права дитини.

Закон України «Про охорону дитинства».

Закон України «Про попередження насильства в сім'ї»

Учні зачитують короткі цитати з документів, наприклад, із закону «Про попередження насильства в сім'ї». Р І, ст. 1.

«Насильство в сім'ї - будь-які умисні дії фізичного, сексуального, психологічного чи економічного спрямування одного члена сім'ї по відношенню до іншого члена сім'ї, якщо ці дії порушують конституційні права і свободи члена сім'ї як людини і громадянина...» Або із Закону України «Про охорону дитинства» Стаття 10. Право на захист від усіх норм насильства.

«Кожній дитині гарантується право на свободу, особисту недоторканість та захист гідності. Дисципліна і порядок у сім'ї, навчальних та інших дитячих закладах мають забезпечуватись на принципах, що ґрунтуються на взаємоповазі, справедливості і виключають приниження честі та гідності дитини...»

8. Спробуємо скласти основні правила, як вберегтися від насильства.

Робота в групах.

Група 1.

Легенда «Хан і Сокіл». Відданий сокіл на полюванні рятує господаря від смертельної небезпеки – вбиває отруйну змію, яка причаїлась біля джерела. Та не зразу хан оцінив попередження сокола, навіть сердився, коли той не давав йому напитися води з джерела. Питання:

- Яка небезпека загрожувала ханові?

Чому Сокіл зміг помітити небезпеку, яку не бачив Хан?

- Чи варто було Ханові прислухатись до Сокола? Чому?

- Чому варто було прислухатися до порад людей, яким довіряємо?

- Сформулюйте правило безпечного життя

«Дослухайся до порад тих, хто тебе любить»(почепити правило на дошці)

Група 2.

Байка про жаб. Дві жаби рушили на пошуки води, бо їх озерце пересохло. На шляху побачили колодязь з водою. Одна з жаб запропонувала стрибнути у студню. А друга засумнівалася – а якщо пересохне і колодязь, як вони виберуться?

- Яка різниця в поведінці першої і другої жаб?

- Яка жаба розсудлива, яка легковажна?

- Чи послухалась легковажна жаба розсудливої?

- Яка мораль байки? Сформулюйте правило безпечного життя:

«Перед тим, як маєш щось зробити, добре подумай, чи варто».

Група 3.

«Чого можна навчитись від диких гусей»

Наукова довідка.

Дикі гуси - цікаві птахи. Коли вони роблять перельоти, то летять клином - один птах попереду, а решта позаду, утворюючи дві лінії від першого птаха. Коли гуси летять клином, вони можуть пролетіти на 70% більшу, відстань, ніж самостійний птах. Перший птах, сильно махаючи крилами, створює висхідні потоки повітря. І хоча йому доводиться дуже нелегко, але птахи, які летять за ним, витрачають значно менше зусиль.

Коли він стомиться, він займе місце в кінці однієї з двох ліній клину, а його місце займе інший птах.

- Що ми можемо запозичити в гусей?

Сформулюємо правило безпечного життя: «Діємо разом, будемо дружні».

9. Вчитель: « Отже, правила ми вивчили, спробуємо їх застосувати у практичних вправах».

Робота в групах.

Робота з ілюстраціями. Завдання до ілюстрацій:

- Який прояв насильства проілюстровано?

- Хто зазнає насильства?

- Хто є кривдником?

- Як діяти потерпілому?

10.Робота з текстами.

Група 1

Батьки 11- річної Марійки часто випивають, приводять з собою товаришів. Марійка зачиняється у своїй кімнаті, боїться п'яних батьків. Домашнє завдання їй виконувати важко через постійний гамір в хаті і свій страх.

Група 2.

Батько 9-річного Сергія покинув сім'ю, ніякою матеріальної допомоги не надає. Мати Сергія ніде не працює, вона жебракує і примушує сина стояти поруч. Якщо він відмовляється, мати лякає його тим, що перестане годувати і вижене з дому.

Група З,

15-річна Катерина - відмінниця. Вона живе вдвох з мамою. Мати Катерини мріє, щоб дочка закінчила школу з золотою медаллю, тому не дозволяє їй спілкуватися з подругами, ходити на дискотеки, відвідувати спортивні секції. Коли Катерина сперечається з матір'ю, вона просто замикає її на ключ у кімнаті, щоб та «подумала над своєю поведінкою».

Група 4.

Оксанка ішла додому зі школи, поруч зупинився автомобіль, і приємна подружня пара попросила її сісти в машину і показати дорогу в центр міста.

Група 5.

Олег у класі «новенький» учень. Однокласники сміються над його низьким ростом, придумали прізвисько, щодня підкреслюють, що він двієчник і найгірший з них.

11 .Закріплення знань, отриманих під час тренінгів.

- Які ситуації можете запропонувати ви?

- Як розв'язати такі проблеми?

- Чи є насильство в нашому класі?

- Як ми з боремося?

12.Учні знайомляться з телефоном служби допомоги дітям. Вчитель телефонує, розмовляє з працівником служби, яка розповідає про завдання служби.

13.Підсумкова бесіда.

- Як зробити наше життя кращим, добрішим? Протягом тисячоліть люди шукали відповіді на ці питання. І ось яке «золоте правило» винайшли. Зачитуються вислови.

ЗОЛОТЕ ПРАВИЛО ГОЛОВНИХ РЕЛІГІЙ СВІТУ

БУДДИЗМ

«Не роби іншим того, від чого вам самим боляче»

— КОНФУЦІАНСТВО

«Чи можна все життя керуватись одним словом? Це слово «взаємність». Не роби іншим нічого такого, чого не бажаєш

собі. Аналекти. 15:23.

ІНДУЇЗМ

Суть обов'язку: не роби іншим такого, що може завдати їм

страждань. Махабхарата. 5:1517.

ІСЛАМ

Жоден з нас не повірив, поки він не бажав брату своєму того

ж, чого бажає собі. Сунна.

ІУДАЇЗМ

Не роби братові своєму того, що ненависним є тобі. Це закон,

а все інше тлумачення. Талмуд. Шаббат.ЗІа.

ДАОСИЗМ

Нехай успіх вашого сусіда стане вашим успіхом, а його

втрата - вашою втратою. Тай Шанг Кан йинг Пієн

ХРИСТИЯНСТВО

Стався до інших так, як бажаєш, щоб вони ставились до тебе.

Євангеліє від Луки. 6:31.

Учні знайомляться з пам’ятками безпечної поведінки:

ЩОБ ВБЕРЕГТИСЬ ВІД НАСИЛЬСТВА

- Попереджай батьків, куди, з ким ідеш, коли повернешся.

- Не заходь у підвали, підсобні приміщення, у машини.

- Якщо ти десь затримався, передзвони батькам, попроси, щоб тебе зустріли.

- Постарайся, щоб твій маршрут проходив не через ліс, парк.

- Якщо тобі здалося, що тебе хтось переслідує, перейди на іншу сторону, зайди в магазин, звернись до дорослих.

- Якщо тебе зупинили і попросили показати дорогу, постарайся пояснити на словах, не сідаючи у машину.

- Якщо незнайома людина відрекомендувалась другом твоїх батьків, не спіши запрошувати її додому, попроси зачекати їх приходу на вулиці.

- Якщо при вході у під'їзд ти помітив незнайомців, зачекай, доки хто-небудь із сусідів не ввійде разом з тобою. Не входь в ліфт разом з незнайомими.

Завершується заняття оптимістичною дитячою піснею, та читанням вірша:

Мій улюблений світ –

Без насильства.

Без жорстокості, болю, зла.

Тут народом складена пісня

Містить тільки хороші слова.

Мій улюблений світ –

Без насильства,

Де немає страждання й війни,

Де розквітла калина барвиста

І пісень не почуєш сумних.

Мій улюблений світ – це не казка

А реально щасливе життя.

Бо звільнивши наш світ без насильства

Можна сміло іти в майбуття.

Наши рекомендации