VI.Жаңа білім іс-әрекет амалдарын қорытындылау кезеңі.

-Заттың қимылын білдіретін сөздер қандай сөз табы болады екен?

-Оларға қандай сұрақтар қойылады ?

-Етістік құрамына қарай нешеге бөлінеді екен?

-Дара етістік дегеніміз не?

-Күрделі етістік дегеніміз не?

-Мысалдар келтіре отырып, сабақты қортыу.

V.Үйге тапсырма беру:

6- жаттығу. (155 бет)

VI.Рефлексия кезеңі:

Оқушылардың сабақтағы белсенділіктеріне қарай бағалау, мадақтау.

Тексерілді:

Күні:5.03.15 Пәні: қазақтілі Сынып: 2«Ә»

Сабақтың тақырыбы:Дара және күрделі етістік (2) Сабақтың мақсаты:

Білімділік:Оқушыларға етістіктің дара және күрделі болып бөлінетін, күрделі етістіктер екі, үш сөзден құралып, құрамындағы сөздердің бөлек жазылатынын меңгерту. Дамытушылығы:Шығармашылық қабілетінтерін дамыту. Сөздер арқылы сөз байлығын , сөйлеу дағдыларын жетілдіру.

Оқулықта берілген мәтіндердің мазмұны бойынша қорытынды жасай білу дағдыларын арттыру.

Тәрбиелік:Оқушылардыұйымшылдыққа, тәртіптілікке, ұқыптылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі:аралас сабақ.

Сабақтың ұйымдастыру түрі: сұрақ–жауап,салыстыру талдау.

Сабақтың көрнекілігі:суреттер, плакаттар,кесте, жұмыс дәптер.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі:

–Психологиялық жаттығу

Қазақ тілім-өз тілім, ана тілім,

Абай, Мұхтар сөйлеген дана тілім.

Қастерлейді ұл-қызың мәңгі сені,

Болашағым, бақытым, дара тілім.

Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

II.Оқушылардың субьекті тәжірибесін өзектілеу кезеңі.

–Үй тапсырмасының орындалуын тексеру. –Сұрақтарға жауап бере отырып, өткен тақырып бойынша түсініктерін пысықтау.

-Қандай сөз таптарын білесіңдер?

- Етістік дегеніміз не?

-Етістіктің қандай түрлерін білесіңдер?

-Сонымен өткен сабақта етістіктің қандай түрлерін өтіп едік?

-Дара етістік дегеніміз не?

-Күрделі етістік дегеніміз не?

ІІI.Жаңа сабақты оқып білу кезеңі:

1.Ой қозғау. «Буындардан сөз құра»

-Берілген тем, көк буындарына сөз құраймыз

-Қандай сөз шықты?

-Көктем.

-Балалар көктем мезгілі туралы не білеміз?

2. Дәптермен жұмыс.

Күн реті, сынып жұмысын жазу.

-Дәптерлеріне көктем туралы сөйлемдер жазғызу.

-Құрған сөйлемдерінің ішінен етістік тауып, қай түріне жататынын ажырату.

3. Көркем жазу.

4.Оқулықпен жұмыс.

1-жаттығу.

-Дара және күрделі етістіктерді екі бағанға көшіріп жазу.

-Өздері қалаған төрт етістікке сөйлем құрап жазу.

2-жаттығу.

-Сөйлемдерді оқы.

-Әр сөйлемдегі етістіктерді сөзжұмбаққа орналастыру арқылы жыл мезгілінің атын табу.

-Сол жыл мезгіліне байланысты өздері білетін өлең тақпақтарын айтқызу.

-Сөзжұмбақтың шешуі болған жыл мезгілі туралы мәтін құрастыру, етістіктерді табу.

Сергіту сәті:

Орнымыздан тұрайық,

Алақанды соғайық.

Бір отырып, бір тұрып, Орнымызды табайық

5-жаттығу. (Өздік жұмыс) -Сурет пен сызбаның орнына тиісті сөздерді тауып мәтінді көшіріп жазу.

VI.Жаңа білім іс-әрекет амалдарын қорытындылау кезеңі.

-Дара етістік пен күрделі етістікті қалай ажыратамыз?

-Күрделі етістік қалай жазыладжы?

-Етістік қай сөз табына байланысты?

-Етістік сөйлемнің қай жерінде кездеседі?

V.Үйге тапсырма беру:

3-жаттығу. (156 бет)

VI.Рефлексия кезеңі:

Оқушылардың сабақтағы белсенділіктеріне қарай бағалау, мадақтау.

Тексерілді:

Күні:10.03.15 Пәні: қазақтілі Сынып: 2«Ә»

Сабақтың тақырыбы:Дара және күрделі етістік (3) Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Етістік туралы берілген білімді толықтыру, сөйлемдердін етістікті табуға, етістіктің түрлерін ажырата білуге, дара етістікті күрделі етістікке айналдыруға арналған тапсырмаларды орындауға үйрету. Дамытушылығы:Сөздік қорын молайтып ойын, тілін, зейінін, шығармашылық белсенділігін дамыту.

Оқулықта берілген мәтіндердің мазмұны бойынша қорытынды жасай білу дағдыларын арттыру.

Тәрбиелік:Оқушылардыұйымшылдыққа, тәртіптілікке, ұқыптылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі:аралас сабақ.

Сабақтың әдісі: сұрақ–жауап,түсіндіру, ойын, көрнекілік.

Сабақтың көрнекілігі:суреттер, плакаттар,кесте, жұмыс дәптер.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі:

–Психологиялық жаттығу

Үлкенге де сіз

Кішіге де сіз

Сәлем бердік сіздерге

Құрметпенен біз.

Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

Наши рекомендации