Іі. актуалізація опорних знань.
Відкритий урок з української літератури
У 8 класі
Підготувала вчитель української мови та літератури
МОЗ «Школа №144 міста Донецька»
Жукова Ірина Вікторівна
І кваліфікаційна категорія
2016 ГОД
Тема. Євген Гребінка. Основні факти з життя. «Ведмежий суд». «Човен». Поглиблення відомостей про жанр байки та балади.
Мета:
- ознайомити учнів з основними фактами з життя Є.П.Гребінки та його творчістю як байкаря та лірика, поглибити знання учнів про баладу та байку;
- розвивати навички виразного читання байок та ліричних творів, уміння аналізувати їх зміст;
- виховувати повагу до творчості Є.Гребінки.
Очікувані результати.
Учні:
- знають основні факти з життя Є.Гребінки;
- оцінюють його внесок у розвиток української літератури як байкаря та лірика;
- виразно читають байки та балади, аналізують їх зміст;
- усвідомлюють теоретичні поняття: романтизм, ліричний твір, балада, байка;
- уміють працювати колективно, у парах; підтримують атмосферу взаєморозуміння, взаємоповаги у процесі навчальної діяльності;
- висловлюють власні судження, володіють умінням відстоювати власну точку зору.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: електронна презентація, тексти творів Є.Гребінки, карта самооцінки, картки, літери-символи.
Перебіг уроку
Столи та стільці в класі розставлені так, що учні сидять навпроти один одного.
І. Оргмомент.
Психологічний настрой учнів на урок. (Слайд 2)
Учитель. Вітаю вас , шановні восьмикласники! Маю надію, що сьогодні на урок ви прийшли з гарним настроєм, з запасом уже засвоєних знань, з бажанням дізнатись про щось нове, незнане раніше. Хочеться вірити, що з уроку ви підете теж з гарним настроєм, сповнені знань та умінь, які обов’язково вам згодяться в майбутньому. Подивіться, будь ласка, один одному в очі, візьміться за руки та побажайте самі собі та своїм однокласникам успіху! Я теж бажаю вам успіху! Тож із завзяттям беремося за роботу!
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1.Перевіка домашнього завдання. (Слайд
1) Бесіда за питаннями:
- Що ви знаєте про романтизм?
- Про творчість якого поета-романтика йшла мова на попередньому уроці?
- Що ви дізналися про П.Гулака-Артемовського?
- Який твір його ви читали?
- Який твір називається байкою? (Слайд 3)
2) Літературний диктант «Так – ні». (Додаток 1)
1) Головним героєм твору Гулака- Артемовського «Пан та собака» є пес Рябко.
2) Рябко – це алегоричний образ ледачої, безвідповідальної людини.
3) Пан був справедливим, і задарма нікого не карав.
4) На другу ніч Рябко міцно спав за порадою Явтуха.
5) Явтух щиро давав Рябкові корисні поради.
6) Явтух – це образ доброї, справедливої людини.
7) Рябко вірно служив панові і чекав на подяку.
8) Рябка два рази підряд жорстоко побили.
9) Рябко – це образ безправної, закріпаченої людини, що страждає від свавілля пана.
10) Рябко вирішив, пану неможливо догодити.
Кожна правильна відповідь – 0,5. Самоперевірка. Ключ. (Слайд 4)
ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку. Мотивація навчання.(Слайди 5,6,7)
Учитель. На сьогоднішньому уроці ми з вами продовжуємо вивчати творчість українських поетів – романтиків і познайомимося з основними фактами з життя і з байками та ліричними творами Євгена Павловича Гребінки. Запишіть, будь ласка, у зошитах число та тему уроку. Ознайомтеся також з метою нашого уроку та очікуваними результатами - цього ми з вами будемо досягати шляхом розв’язання такої проблеми: «Хто зробив більший внесок в розвиток української літератури: Гребінка-байкар чи Гребінка-лірик?».
Учні , які сидять праворуч від мене, будуть ліриками – вони виступають на боці Гребінки – лірика, ліворуч – байкарі, що відстоюють переваги Гребінки – байкаря. На ваших столах знаходяться чарівні літери Б та Л – за кожну правильну відповідь ви можете додати собі відповідну літеру, що буде одним із критеріїв оцінки вашої роботи на уроці. Також ви маєте карту самооцінки, яку не забувайте заповнювати протягом уроку, а в кінці ми підведемо підсумки. (Додаток 2)