VI.Жаңа білім іс-әрекет амалдарын қорытындылау кезеңі.
-Сын есім туралы не білеміз?
-Сын есімдерге қандай сұрақтар қойылады?
-Сын есім сөйлемде қандай сөз табымен байланысады?
V.Үйге тапсырма беру:
3-жаттығу. (163 бет)
VI.Рефлексия кезеңі:
Оқушылардың сабақтағы белсенділіктеріне қарай бағалау, мадақтау.
Тексерілді:
Күні:17.03.15 Пәні: қазақтілі Сынып: 2«Ә»
Сабақтың тақырыбы:Сын есім (3) Сабақтың мақсаты:
Білімділік:Сын есім туралы білідерін кеңейту. Сын есімге байланысты берілген әртүрлі тапсырмаларды орындай алуға үйрту. Дамытушылығы:Сөйлем ішінен заттың сынын білдіретін сөздерді тауып, сұрақ қоя білу, бейнелей сөйлеуге үйрету. Сын есім сөздерді қолданып, заттарға сипаттама беруге үйрету.
Тәрбиелік:Оқушылардыөз ойын дәлелдей алуға, қорытынды жасай алуға ұйымшылдыққа, тәртіптілікке, ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі:аралас сабақ.
Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ–жауап,салыстыру–ажырату.
Сабақтың көрнекілігі:суреттер, плакаттар,кесте, жұмыс дәптер.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
–Психологиялық жаттығу
Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
II.Оқушылардың субьекті тәжірибесін өзектілеу кезеңі.
–Үй тапсырмасының орындалуын тексеру. –Сын есім туралы білімдерін сұрақ–жауап арқылы тексеру, пысықтау.
ІІI.Жаңа сабақты оқып білу кезеңі:
1.Сабақ тақырыбын таныстыру.
2.Суреттер бойынша жұмыс жүргізу.
3.Мағынасы жағынан жуық сөздерге мысалдар келтіріп, бір сөзді бірнеше рет түрлендіріп қолдануға болатынын түсіндіру. 4.Дәптермен жұмыс. Күн реті, сынып жұмысын жазу.
Көркем жазу
Демі, батыр, сөздеріне жуық мағаналы сөздерді жазу.
5.Оқулықпен жұмыс.
1-жаттығу. Өздік жұмыс.
-Өлеңді мәнерлеп оқу. Ә. Ыскабаев.
-Көшіріп жазу. Сын есімдердің астын ирек сызықпен сызу.
2-жаттығу.
-Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойып жазу.
-Көп нүктенің орнына қойылған сөздерге сұрақ қою.
-Бұл сөздер қай заттың сынын білдіріп тұрғанын анықтау.
3-жаттығу.
-Сын есімдерді оқу.
-Оларды мағанасына қарай топтап жазу.
Сергіту сәті:
4-жаттығу.
-Сөздерді оқу
-Бірінші, екінші бағандағы сөздерге сұрақ қою.
-Олардың қай сөз табына жататынын табу.
-Әр зат есімге мағынасы жағынан сәйкес сын есімді табу. Сөздерді жұбымен жазу.
VI.Жаңа білім іс-әрекет амалдарын қорытындылау кезеңі.
-Заттың сынын түрін, түсін білдіретін сөздер қандай сөз табы болады екен?
-Оларға қандай сұрақтар қойылады?
-Сын есімдер мағынасы жағынан қалай топтасады?
- «Сөз ойла, тез ойла» дидактикалық ойыны
V.Үйге тапсырма беру:
5-жаттығу. (165 бет)
VI.Рефлексия кезеңі:
Оқушылардың сабақтағы белсенділіктеріне қарай бағалау, мадақтау.
Тексерілді:
Күні:18.03.15 Пәні: қазақтілі Сынып: 2«Ә»
Сабақтың тақырыбы:Сын есім (4) Сабақтың мақсаты:
Білімділік:Сын есім туралы түсініктерін қалыптастыру. Дамытушылығы:Оқушылардың ой–өрісін, таным қабілетін, сөздік қорларын арттырып, сөз таптары туралы түсініктерін қалыптастыру.
Тәрбиелік: Тілді құрыметтеуге, сүюге, белсенділік пен қызығушылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі:қайталау сабақ.
Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ–жауап,салыстыру–ажырату.
Сабақтың көрнекілігі:суреттер, плакаттар,кесте, жұмыс дәптер.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
–Психологиялық жаттығу
Ақылы бар баламыз,
Айтқан тілді аламыз.
Намысты боп өссек біз,
Нағыз адам боламыз.
Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
II.Оқушылардың субьекті тәжірибесін өзектілеу кезеңі.
–Үй тапсырмасының орындалуын тексеру. –Сын есім туралы білімдерін пысықтау мақсатынада сұрақтарға жауап алу.
–Сурет бойынша сын есімге мысалдар келтіру, талдау.
ІІI.Жаңа сабақты оқып білу кезеңі:
1.Сабақ тақырыбын таныстыру.
2.Дәптермен жұмыс.
Күн реті, сынып жұмысын көркем жазу.
3.Оқулықпен жұмыс
1-жаттығу.
-Мәтінді оқу.
-Автор құстарды қандай белгілеріне қарай салыстырады, балықтарды ше?
-Салыстыру үшін қолданылатын сөздерге сұрақ қою.
-Сын есімдерді қарама-қарсы мағынада жазып көрсету.
2-жаттығу.
-Берілген сөздерге мағынасы жағынан қарама-қарсы сөздерді тауып жазу.
Кең-тар, ыстық-суық, биік-аласа, шабан, жарық-қараңғы.
3-жаттығу.
-Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойып жазу.
-Сын есімдердің астын сызу. Қарсы мағынадағы сөздерді табу.
5-жаттығу.
-Өлеңді көшіріп жазу. Ә.Дүйсенбиев
-Сын есімдердің астын сызу. Асау сөзіне қарсы мағыналы сөзді табу.
6-жаттығу.
-Суреттерді әртүрлі белгілері бойынша салыстыру
-Сын есімдердің астын ирек сызықпен сызу.