Розробка інтегрованого виховного заходу з біології та основ здоров’я
І-ІІІ СТУПЕНІВ СУМСЬКОЇ РАЙОННОЇ РАДИ СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Розробка інтегрованого виховного заходу з біології та основ здоров’я у формі «Засідання експертної студії» на тему:
Матеріали підготувала
Учитель біології та основ екології І категорії
Великочернеччинської спеціалізованої школи
І-ІІІ ступенів Сумської районної ради
Сумської області
Котькало Євгенія Сергіївна
Велика Чернеччина – 2016 р.
Розробка інтегрованого виховного заходу з біології та основ здоров’я
у формі «Засідання експертної студії» на тему:
«ЗА КРОК ДО ВБИВСТВА»
Я помітив, що всі прихильники абортів –
це люди, які встигли народитися.
Рональд Рейган
Мета:
· окреслити біологічні основи вагітності та її штучного переривання, ознайомити старшокласників з наслідками ранніх статевих контактів, зокрема із сутністю абортів та їх ускладненнями, ризиком супроводжуючих хвороб;
· розвивати критичне мислення, уміння встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, формувати почуття відповідальності за свої вчинки;
· виховувати культуру поведінки, сформувати норми статевої поведінки сучасної молоді.
Завдання:
· дати характеристику соціальній проблемі абортів як одній із найпоширеніших проблем сучасної молоді з точки зору біології, медицини, закону, церкви з метою пропаганди ризику ранніх статевих контактів;
· залучити учнів до співавторства сценарію виховного заходу з метою розвитку їх творчого потенціалу, уміння працювати з інформацією;
· за допомогою поетичних ремарок впливати на психіку учнів з метою формування відповідального ставлення до власного здоров’я, життя, майбутнього, майбутнього їхніх дітей.
Методи: проектне навчання, пояснювально-ілюстративний, сократівська бесіда, метод «вільного мікрофону», метод міжпредметних зв’язків.
Обладнання: персональний комп’ютер з комплектуючими, проектор, екран, тематична презентація Power Point, відеоматеріали Windows Media «Запліднення», «Щоденник ненародженої дитини», «Біль янгола», бейджики «Психолог», «Лікар», «Біолог», «Представник церкви», «Юрист», «Статист», модель мікрофону.
Форма інтегрованого виховного заходу: засідання експертної студії.
Тривалість: 90 хв.
Аудиторія: учні 11 класу (можна розраховувати на старшу школу).
Підготовчий етап:організація та виконання короткострокових групових проектів за напрямками:
· «Психологічні аспекти сексуальної культури»;
· «Біологічні основи запліднення та вагітності»;
· «Медичний аспект переривання вагітності»;
· «Раннє статеве життя: юридична практика».
Спільно з учнями було здійснено пошук, аналіз та синтез інформації з теми заходу, оформлення сценарію виховного заходу, розподіл ролей, оформлення «студії», підготовка музичного та візуалізованого супроводу.
Очікувані результати:
· розширення знань учнів щодо наслідків ранніх статевих контактів, руйнування неправильних стереотипів;
· високий рівень сприйняття поданої інформації за рахунок створення психологічного фону з поетичних відступів;
· поштовх до внутрішніх роздумів щодо свого майбутнього.
Хід виховного заходу:
Організаційний етап
Учитель біології: Дорогі діти, я вітаю вас у нашій традиційній студії «Говоримо вголос». Мені надзвичайно приємно відзначити ваш високий рівень небайдужості, активності у підготовці сюжету даного засідання. Той, хто не стоїть осторонь інформації про соціальні проблеми, робить перші кроки для їх уникнення в майбутньому. Отож, давайте будемо до кінця відвертими, уважними і толерантними. Слово мають наші ведучі.
Основна частина
Ведучий 1. Любов приходить в спалаcі весни –
Така жагуча, і як мить, яскрава…
Її вустами вправно ти лови,
Поки вона, як крига не розтала!
Ведучий 2. Любов приходить в спалаху весни –
Бентежать душу промені зухвалі,
Її ти пильно й гідно оціни,
Щоб не зробити промаху в коханні…
Ведучий 1. Недаремно сьогодні ми поєднуємо весну, як одну з найпрекрасніших пір року, з коханням, адже відомо, що навесні в організмі людини відбуваються зміни, які легко пояснити мовою фізіології.
Ведучий 2. Так, саме навесні в кров людини у великих кількостях виділяються речовини особливої природи – гормони, які впливають на поведінку, емоції та діяльність особистості. Ці андрогени та естрогени стимулюють не тільки розвиток людського організму, а й статевий потяг…
Ведучий 1. Весна асоціюється у кожного по-різному: у когось з теплим сонячним промінням, у когось – з квітучим вишнями за вікном, але для всіх весна однаково несе красу…І ця краса перевтілена в жінку.
Ведучий 2. З давніх-давен жінка була і є берегинею домашнього вогнища; тією, яка виконує найважливішу функцію на землі – продовження роду людського.
Пісня про маму Наталії Май.
Ведучий 1. Але, на жаль, не завжди жінка усвідомлює своє біологічне покликання, не завжди правильно обирає свій шлях у житті і часто він веде у безодню… Ім’я цієї прірви – аборт!
Ведучий 2. Тема нашого виховного заходу: «За крок до вбивства», а говоритимемо ми про цінності людського життя, мораль та поведінку молоді, статеві відносини, вагітність, аборт та його наслідки…
Ведучий 1. Епіграфом до нашої бесіди є слова Лева Товстого: «Кожного разу, коли дуже хочеться щось зробити, зупинись і подумай: чи добре те, що тобі хочеться».
Учитель біології: За кулісами студії, за місяць до нашого заходу, у нас працювало чотири експертні групи за напрямками:
· «Психологічні аспекти сексуальної культури»;
· «Біологічні основи запліднення та вагітності»;
· «Медичний аспект переривання вагітності»;
· «Раннє статеве життя: юридична практика».
Наші спеціалісти в групах виконали пошукові проекти, результати яких
сьогодні будуть представлені під час обговорення проблемних запитань.
Ведучий 2. До слова запросимо психолога.
Психолог: В Україні назріла крайня необхідність удосконалення статевого виховання дітей та підлітків. У батьків, вихованих на святенницькій етиці тоталітарної епохи, немає досвіду статевого виховання. Педагогічна концепція загальноосвітньої школи, власне кажучи, так і залишається «безстатевою», а «статева самоосвіта» відбувається в умовах злочинності, порнофільмів, порновидань, уседозволеності. Сексуальна культура – це частина загальної культури, здатної перешкоджати моральному падінню суспільства. Неінформованість у сексуальних питаннях спричиняє випадкові вагітності та сексуальну експлуатацію, сексуальні проблеми. Сексуальність – це сукупність внутрішніх і зовнішніх ознак, які роблять одну людину привабливою для іншої. Це – найскладніший феномен, властивий тільки людині, який проходить через усе її життя. [5].
Учитель біології:Слово мають наші експерти-психологи, які розкажуть нам про основні ознаки сексуальності і як нею керувати.
Виступ проектної групи на тему «Психологічні аспекти сексуальної культури»
Ведучий 1. Ми вже з’ясували, який зміст криється у понятті сексуальність, а тепер поговоримо про дошлюбні статеві відносини та їх можливі наслідки.
Ведучий 2. Давайте подумаємо: коли людина стає дорослою? Якщо ж підлітку 15-16 років, то чи може він бути на одному рівні з дорослими людьми? Чи вважає себе ще дитиною? Без сумніву, підліток вважає себе дорослим, не звертаючи уваги на те, що думають про нього батьки чи оточуючі. Однак, ми повинні знати, що дорослість міряють не віком, а здатністю і готовністю відповідати за свої вчинки і, більше того, робити їх усвідомлено. Чи можна підліткам гратися в дорослі ігри? «Рано, замалий ще», – так каже більшість дорослих, бо їм так простіше. А підліток може спитати: «Якщо не зараз, то коли?». Небезпека в тому, що сприйняття дитини в такому віці може бути неповним, а тому не покаже всіх результатів певної діяльності.
Ведучий 1. Дорослі ігри, а особливо статеві стосунки, можуть завдати шкоди здоров’ю людини й навіть скалічили її життя…
Ведучий 2. Сьогодні ми говоримо не тільки про загрозу венеричних хвороб, СНІД, а про небажану вагітність, яка часто призводить до значних ускладнень… Особливу небезпеку для здоров’я дівчини становить аборт… Що це за процес і чому він вважається умисним вбивством, який відбиток він залишає в душі людини і як можна лягати спати, знаючи про такий гріх…
Учениця:
Как лечь на стол, закрыть глаза,
Отдать себя на растерзанье,
Отдаться строгим, злым врачам,
Дыша одним воспоминаньем?
Потом проснуться и пойти,
Понять, что нас уже не двое,
Что у меня уже внутри
Отняли самое родное.
Стать одинокой и пустой,
Но мне ведь только лишь шестнадцать –
Не понимаю я порой,
Как с жизнью этою смиряться.
Ходить, не думать ни о чем,
Всегда же сильной оставатися,
Мечтать, не думать о плохом,
По жизни смело улыбаться…
Но не смогу я, не смогу!
Ведь я его в себе носила,
Привыкла я уже к нему,
И, может быть, я полюбила…
Представила себе его,
Представила, как с ним гуляю…
Но это только лишь мечты,
Ребёнка скоро потертю.
Я не хочу его убить,
И не могу его оставить,
Себе мне это не простить,
Но ничего же не исправить.....
Ведучий 1. До вашої уваги щоденник ненародженої дитини…
Відео «Щоденник ненародженої дитини»
Учитель біології: Що таке запліднення та вагітність нам розкажуть експерти з групи біологів.
Біолог: Науково доведено, що життя людини починається не з народження, а з моменту зачаття. Уже найперша клітина – запліднена яйцеклітина, або ж зигота – є неповторною і містить усю інформацію людини: її стать, зріст, колір волосся, риси обличчя, будову усіх білків, групу крові. Також вченими встановлено, що спадкова інформація передається за допомогою спеціальних структур – генів, що складаються з хромосом. Саме чоловічі хромосоми визначають стать, бо жінка у будь-якому разі може дати тільки Х-хромосому, а чоловік Х та У. На початку ембріонального розвитку, у перші дні після злиття сперматозоїда з яйцеклітиною, більшість ембріонів мають чоловічу стать. Це пояснюють тим, що У-хромосома є хромосомою «зайцем», а тому швидше проникає до ядра яйцеклітини. Проте, ця ж У-хромосома є меншою за Х-хромосому, а тому є менш життєздатнішою, вона може бути зруйнованою і тоді її місце займе Х-хромосома і народиться дівчинка. Через кілька днів після зачаття в ембріону формується дихальна, нервова і травна системи, внутрішні органи. Після 18 тижнів запускається власна система кровообігу, кров маляти вже не змішується з кров’ю матері і може бути іншої групи. Починаючи з 4 тижнів воно може відчувати любов своєї матері, радіти, чути звуки. У 6 тижнів у маленької людини формуються руки, ноги, очі, ніс, вуха. Можна навіть побачити енцефалограму мозку. І хоча сам ембріон важить 30 грамів, він вже робить перші рухи. У 8 тижнів дитина тримає покладений їй на долоньку предмет, так, як це робить уже народжена дитина. Маля відчуває біль і смикається, якщо його уколоти. У 10-11 тижнів ембріон ще такий малий, що міг би стояти на мізинці свого батька, у нього можна зняти відбиток пальців, він рухає оченятами та язичком. У 12 тижнів, коли за українським законодавством ще дозволяється аборт, усі органи й системи плоду остаточно сформовані. Ще багато чого можна говорити про малюка, але, на жаль, на законній підставі його можна і вбити…[6].
Учениця:
Мама, мамочка, не надо!
Я прошу – оставь мне жизнь!
Стану я твоей отрадой,
Не захочешь – откажись.
Тем отдай – в благие руки –
Кто нуждается во мне,
Не влеки себя на муки
После смерти – в судном дне.
Помоги увидеть небо,
Солнце, звёзды, дождь и снег,
Поделись водой и хлебом –
И украшу я твой век.
Защити меня от боли
И от холода щипцов,
Дай мне шанс увидеть волю
И родимое лицо.
Мама, мы ведь так похожи:
Гены, кровь, от плоти – плоть,
Обязательно поможет
Выжить нам с тобой Господь.
Не внимай ничьим советам,
Верь себе: не пропадём,
Даже если в мире этом
Мы останемся вдвоём.
Если старенькой, с годами,
Хам соседский нагрубит,
Кто придёт на помощь маме,
Кто утешит от обид?
Кто поддержит, кто поможет
И простит за всё, за всё?
Жизнь за мать отдаст, быть может,
Только дай ты мне её!!
Мама, милая, родная,
Я молю – не убивай!
Пусть Земля – и не святая,
Мне ещё так рано в рай!
Ведучий 1. Ненароджену дитину не можна вважати частиною тіла матері, це нова людина, яка має право на життя. Якщо вагітність випадкова, небажана, вона перетворюється на проблему, за якою стоїть вибір. Перервати вагітність чи народити дитину? Але дитина – це велика відповідальність і праця. Тому нерідко одним зі способів розв’язання проблеми для молодих людей є аборт.
Учениця:
Колыбелька детская
Снится мне всю ночь
Что же я наделала?
Я убила дочь.
А весной красивою
Родилась душа.
Ах, за что на свет её
Я не родила?
И слезинки детские
Не увидеть мне.
Ты уже, котёнок мой,
Не придёшь ко мне.
Тебе, ангелочек мой,
Не увидеть свет.
Хоть прошу прощения, -
Мне прощенья нет.
Я опустошённая
Шла тогда домой.
В голове крутилось лишь
"Где ребёнок мой?"
А ребёнок маленький
Жил внутри меня,
Но, цветочек аленький,
Сорвали тебя.
Не хотел твой папочка
На руках качать.
Не хотела бабушка
Внучку целовать.
Только сердце матери
На куски рвалось.
Чтоже я наделала???
Я убила дочь...
Учитель біології:. Аборт – це слово, яке ріже слух… Що ж воно означає? Відповідь на це запитання нам дасть експертна група лікарів.
Лікар: Аборт – це переривання життя зачатої, але ще не народженої дитини, внаслідок якого настає переривання вагітності, і видалення її з матки до того, як дитина зможе жити самостійно. Народження дитини після 28 тижня вагітності називається передчасними пологами. Аборт може бути мимовільним, тобто викидень і медичним, а саме пряме втручання – хірургічне чи медикаментозне.
Медичний аборт як хірургічна операція зазвичай не супроводжується ускладненнями, але шкідливо впливає на здоров'я жінки в цілому, порушує функції матки та яєчників (особливо, коли переривається перша вагітність), сприяє запальним захворюванням жіночих статевих органів, нерідко призводить до безплідності жінки. Усе це стосується і мимовільного аборту. Найтяжчі наслідки викликає кримінальний аборт, що майже завжди буває ускладненим (занесення в матку хвороботворних мікроорганізмів з подальшим сепсисом, тяжкі механічні ушкодження матки і сусідніх органів).
Ранні ускладнення з’являються під час аборту чи відразу після нього. Найчастіші ускладнення – це кровотеча, ушкодження шийки матки, порушення згортання крові, емболія (закупорка судин) [7].
Ведучий 1. Ранні статеві стосунки, коли дівчина й хлопець упевнені в тому, що знають кожну дрібницю їх наслідків, призводять до того, що вони самовільно стають убивцями…У цьому важко зізнаватися самому собі, що ти перервав чиєсь життя…
Ведучий 2. Аборт – гріх чи подолання тимчасових незручностей? Давайте послухаємо точку зору церкви.
Представник церкви: Кожна дівчина визнає, що сама побажала бути ошуканою заради полегшення життя, порятунку від «незручностей», від непотрібної зараз їй дитини. Тим, що цих дітей убили, ніхто від них не позбувся: Бог привів їх з небуття в буття, і вони існують, хочеться нам цього чи ні. Маленькі тіла, покалічені абортом, викинули на смітник і не віддали землі, а душі їхні Господь увінчає з мучениками. Аборт – убивство, говорять закони всіх країн. Аборт також є замахом на самогубство. Медицина свідчить, що смерть – цілком ймовірний результат для жінки, яка зробила аборт. Для Церкви аборт, чи перервана вагітність, є не просто якась морально недозволенна дія, це – убивство. А батько дитини є безумовним співучасником цього злочину [1].
Учениця:
Не отступив от своего,
Сказал ты твердо и негромко:
«Иди и убери его,
Ведь нам сейчас не до ребенка!»
За окнами стояла ночь,
Спал зимний город равнодушно,
А утром сына или дочь
Я понесла на смерть послушно.
И вот, средь побелевших лиц,
Жду очередь, дрожа всем телом,
К рукам заслуженных убийц,
Вооруженным и умелым.
Но – рвет уже на части боль,
И мозг туманит запах бойни…
Все кончено. Я просто ноль,
И можно снова жить спокойно.
Но что нам делать с пустотой
И зимней стужей в доме нашем?
Мы – соучастники с тобой,
В твои глаза смотреть мне страшно.
Ведуча 1. На жаль, часто в небажаній вагітності провину перекладають тільки на дівчину… Проте, за простими біологічними фактами, вона лежить і на хлопцеві. Адже, у більшості випадків, якраз хлопці змушують дівчат вступати з ними в статеві контакти, що можуть закінчитися вагітністю…
(Фільм «Біль янголів»).
Ведучий 1. Давайте послухаємо мову цифр.
Статист: Статистика говорить, що у 2013 році серед 950 тисяч абортів, зроблених в Україні, кожен 9 припадав на так звану групу «юних жінок» у віці від 13 до 19 років, тому 84% небажаної вагітності припадає на підлітків, що починають занадто рано вести статеве життя. 40% безплідності в дорослих жінок виникло в результаті не виявлених у дитинстві запальних захворювань, наслідків ранніх абортів [8].
Ведучий 2. Проведене соціологами анонімне анкетування показало, що 37% дівчат починають статеве життя в 13-14 років і чимала їх кількість мала вже більше двох партнерів. З 636 жінок, що у минулому році загинули в результаті аборту в Україні, 591 зробила його підпільно.
Ведучий 1. Цікаво знати правові засади раннього статевого життя. Тому давайте послухаємо нашу групу юристів, які працювали саме над питанням юридичної практики.
Юрист: У багатьох країнах статеве життя є поза законом до досягнення певного віку, який ще називають повноліттям. В Англії, наприклад, це 16 років. Але це зовсім не зобов’язує підлітка після досягнення повноліття розпочинати статеве життя. Навпаки, у цьому питанні не потрібно піддаватися ніякому тискові. Статеве життя треба починати, лише відчувши себе готовим до нього, з урахуванням усіх можливих наслідків, у тому числі небажаної вагітності та різних інфекцій, які передаються статевим шляхом. Проблема в тому, що в молоді немає навичок довірливого емоційного спілкування, вони відчувають незручність, обговорюючи питання про запобігання вагітності, і вони найчастіше бояться відмовити в близькості, навіть якщо ще не готові до неї. Хлопець і дівчина можуть зустрічатися, товаришувати, подобатися одне одному, але їм зовсім не обов’язково вступати в статеві відносини. Такий сценарій нав’язується молоді через телебачення, кіно, журнали, а також у спілкуванні з однолітками.
Група презентує проект «Раннє статеве життя: юридична практика».
Ведучий 1. Лікарями та експертами встановлено, що небажана вагітність, до якої можуть призвести ранні статеві контакти, призводить не тільки до фізичних травм та змін в організмі дівчини, а й до психологічних стресів.
Ведучий 2. Особливо нині в нашому суспільстві простежується негативне, часто навіть жорстоке ставлення до молодих дівчат, які дуже рано завагітніли: їх зневажають, шепочуться за їхніми спинами…
Ведучий 1. Давайте зробимо екскурс у минуле і згадаємо, як ставилися до вагітної жінки ще кількасот років назад. Її охороняли від злого погляду, неприємних розмов, оберігали від усіляких хвороб та негараздів, тільки для того, щоб забезпечити благополучний розвиток ембріону. Крім того, існує ціла низка вірувань та традицій щодо жінки, яка при надії.
Ведучий 2. Ситуація сьогодні кардинально змінилася. Таких юних дівчат зневажать, над нами сміються та пліткують.
Учень:
Остановись!!! Пусть он увидит солнце,
Услышит шум весеннего дождя
И будет в час счастливейшей бессонницы
Смотреть на звёзды, глаз не отводя.
Тебе легко не дать ему родиться,
Тебя не станут за руки держать,
А он не может даже защититься,
Не может крикнуть, встать и убежать.
Ведь ты могла с ним миром поделиться,
Любовью, лаской, светом и теплом
И если надо, даже потесниться
И дать ему местечко за столом.
И, может быть, никто иной, а этот,
Чья жизнь теперь на ниточке висит,
Окажется учёным иль поэтом
И целый мир о нём заговорит.
3. Підведення підсумків.
Ведучий 1. Ми говоримо з вами про наслідки ранніх, необдуманих статевих контактів, про небажану вагітність… Але сьогодні існують методи її уникнення – контрацептиви. Однак, кращий захист – своєчасне – НІ! Тож давайте не будемо боятися сказати «Ні!», щоб не накоїти лиха ані собі, ні абсолютно ні в чому не винному, ще не народженому маляті… Адже він – результат вашої поведінки, плід ваших втіх та насолод, часто навіть без кохання…
Ведучий 2. Подивіться увечері на небо… Кажуть, що кожна зірка – це чиясь душа… Тож стільки там тих, хто так і не народився на світ… Спитайте себе: чи ви в цьому винні?
Учениця:
Если не родился,
То не согрешил.
Воздух Парадиза
Лёгок для души.
Если – убиенный,
То бесспорно свят.
Я – благословенный,
Не грозит мне ад.
Тело разрывает
Равнодушный врач.
Я – душа живая.
Кто же мой палач?
Результат нечаян
Радостных утех.
Каетесь, я знаю.
Ведь убийство – грех.
Всё же, папа с мамой,
Не горюйте там.
Не дано мне храма,
Выбор мне не дан.
Дни мои земне
Сведены к нулю.
Всё равно, родные,
Я вас так люблю...
Учитель біології: Я хочу підвести риску в такому складному питанні нашої з вами розмови, адже поставити крапку в даному випадку неможливо. На мою думку, кращим висновком буде той, що зроблений вами анонімно у письмовому вигляді для нашої традиційної поштової скриньки «Листи адресату «Я». Я дякую вам за увагу і даю вам вектор: будьте пильними в усьому!
Учні пишуть короткі замітки й складають їх у скриньку.
Список використаної літератури:
1. Іванюшкін А. Л. Аборт. Етика. Енциклопедичний словник. Під ред. Р. Г. Апресяна і А. А. Гусейнова. М. : Гардаріки, 2001.
2. Іванюшкін А. Я. Морально-етичні проблеми аборту та контрацепції. Профілактика захворювань та зміцнення здоров’я / А. Л. Іванюшкін. – 1999.
3. Сілуянова І. В. Морально-етичні проблеми штучного аборту. Введення в біоетику / І. В. Сілуянова. – М. : Прогрес-Традиція, 1998.
4. http://ua-referat.com/Проблема_аборту
5. http://ua-referat.com/Статеве_виховання_дітей_і_підлітків
6. http://anatomia.com.ua/zaplidnennya-ta-zachattya
7. http://sdamzavas.net/2-5417.html
8. http://www.radiosvoboda.org/a/2020472.html
Вірші взято з електронного інтернет-ресурсу за посиланням: http://zanimatika.narod.ru/Narabotki6_abort.htm