Жел-ге, мектеп-тің, көктем-де, жұрт-тың.
2-жаттығу. Ауызша орындату.
-Жаңылтпашты оқыту.
-Күйші, биші сөздерінің түбірі мен қосымшасын ажырату.
3-жаттығу.
-Мәтінді көшіріп жазу.
-Ақыл сөзінен басталатын сөздердің түбірі мен қосымшасын табу.
Ақықыл, ақылмен, ақылдың, ақылға,
Сергіту сәті:
Мынау – менің жүрегім Бәрі осыдан басталған Мынау – басым ақылды, Бәрін осы басқарған. Мынау – менің оң қолым Мынау – менің сол қолым Барлық істі атқарған.
4-жаттығу.
-Мақалды жатқа жазу.
-Қарамен жазылған сөздердің түбірі мен қосымшасын ажырату.
Отан-сыз, ормансыз.
IV.Жаңа білім іс-әрект амалдарын қорытындылау кезеңі.
–Бүгін біз не туралы өттік?
– Түбір дегеніміз не?
– Түбір сөздің белгісін көрсет.
–Түбірге қосылған бөлшекті қалай атаймыз?
–Қосымшалар неге байланысты жалғанады екен?
«Жалғасын тап» дидактикалық ойыны.
Бала, ыдыс, дала, сағат, кітап, қалам, гүл, бота, мал, алма, домбыра, қар, сөз, жол, су.
V.Үйге тапсырма беру: 5-жаттығу. 111 бет.
VI.Рефлексия кезеңі: Оқушылардың сабақтағы белсенділіктеріне қарай бағалау, мадақтау.
Тексерілді:
Күні:14.01.15 Пәні: қазақтілі Сынып: 2«Ә»
Сабақтың тақырыбы:Түбір және қосымша. (3) Сабақтың мақсаты: Білімділік:Оқушылардың түбір мен қосымша туралы алғашқы түсініктерін пысықтау. Жаттығу жұмыстарына талдау жасай білуге үйрету. Дамытушылығы: Сөздерге қосымшаны дұрыс жалғай білу; сөз құрамына талдау, түбір мен қосымшаны ажырата білу дағдыларын дамыту. Тәрбиелік:Тапсырманы тиянақты орындауға, өз білімін практикалық тұрғыда көрсете білуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі:аралас сабақ.
Сабақтың ұйымдастыру түрі:түсіндіру, танысты сұрақ-жауап, талдау-жинақтау.
Сабақтың көрнекілігі:кесте, жұмыс дәптер. суреттер
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
Психожаттығу жасату.
Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
II.Оқушылардың субьекті тәжірибесін өзектілеу кезеңі.
– Үй тапсырмасының орындалуын тексеру, оқытып дұрыстығын анықтау.
– Түбір мен қосымша туралы түсініктерін сұраққа жауап беру арқылы пысықтау.
– Мысалдар келтіріп, талдау.
ІІI.Жаңа сабақты оқып білу кезеңі:
1.Сабақтың тақырыбын таныстыру.
2.Түбір және қосымша туралы ережені қайталап еске түсіру.
3.Күн ретін, сынып жұмысын жазу.
Көркем жазу минуты бойынша мақал жазып, қосымша арқылы жасалған сөздердің астын сызу.
4.Оқулықпен жұмыс.
1-жаттығу.
-Өлең авторы жайлы мағлұмат беру.
-Өлеңді мәнерлеп оқып, мазмұнын ашу, жатқа жазу.
-Қарамен жазылған сөздердің түбірі мен қосымшасын табу.
2-жаттығу.
-Жақша ішіндегі қосымшалардың тиістісін қосып оқу.
-Қосымшалардың жалғауын ерекшелігін ажырату.
3-жаттығу. Ауызша орындату.
-Өлеңді мәнерлеп оқыту.
-Авторы жайлы таныстыру.
-Ғарышкер сөзінің түбірі мен қосымшасын ажырату.
-Өздері білетін ғарышкерлер туралы әңгімелеу.
Сергіту сәті:
Мынау – менің жүрегім Бәрі осыдан басталған Мынау – басым ақылды, Бәрін осы басқарған. Мынау – менің оң қолым Мынау – менің сол қолым Барлық істі атқарған.
4-жаттығу. Өзіндік жұмыс.
-Берілген сөздердің түбірі мен қосымшасын табу.
-Өздері қалаған үш сөзге сөйлем құрастыру.
6. «Жалғасын тап» дидактикалық ойыны.
Өнер..., тігін..., балық..., домбыра..., саз..., ас.., терезе..., би.., жұмыс..., теңіз.., ән.., құс..., ойы..,
IV.Жаңа білім іс-әрект амалдарын қорытындылау кезеңі.
–Бүгін біз не туралы өттік?
– Түбір дегеніміз не?
– Түбірдің белгісі қандай?
–Түбірге жалғанатын бөлшек қалай аталады?
–Қосымша қандай рөл атқарады?
–Қосымшалар сөздерге қалай жалғанады?
V.Үйге тапсырма беру: 5-жаттығу. 113 бет.
VI.Рефлексия кезеңі: Оқушылардың сабақтағы белсенділіктеріне қарай бағалау, мадақтау.
Тексерілді:
Күні:15.01.15 Пәні: қазақтілі Сынып: 2«Ә»
Сабақтың тақырыбы: Жұрнақ. (1) Сабақтың мақсаты: Білімділік:Оқушыларға жұрнақтың сөздің мағынасын өзгертетін қосымша екенін ұғындыру; сөздің түбіріне жұрнақ жалғау арқылы жаңа сөз жасау тәсілін меңгерту. Дамытушылығы: Сөздерге жұрнақты дұрыс жалғай білуге үйрету ; сөз құрамына талдау дағдыларын дамыту. Тәрбиелік: Ата-анасының еңбегін құрыметтеуге тәрбиелеу;мамандықтың бәрі жақсы пайдалы екенін ұғындыру.
Сабақтың түрі:жаңа сабақ.
Сабақтың ұйымдастыру түрі:түсіндіру, танысты сұрақ-жауап, талдау-жинақтау.
Сабақтың көрнекілігі:кесте, жұмыс дәптер. суреттер
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
Психожаттығу жасату.
Оқушылардың назарын сабаққа аудару.