VІІ. Надання та пояснення домашнього завдання.
Мета.
Освітня. Розширити знання учнів про різноманітність одноклітинних твариноподібних організмів; ознайомити з паразитичними формами та їхнім впливом на інші живі організми.
Розвиваюча. Розвивати уміння порівнювати корисні та шкідливі організми, давати їм відповідну характеристику та визначати значення у природі та житті людини; розвивати уміння спостерігати, уявляти та робити висновки.
Виховна. Виховувати бережливе ставлення до оточуючого середовища; сприяти формуванню
Тип уроку. Засвоєння нових знань.
Місце уроку в навчальній темі. Поточний.
Методи і методичні прийоми:
1.Інформаційно - рецептивні:
а) словесний: розповідь-пояснення, опис, бесіда, повідомлення учнів, робота з підручником.
б) наочний: ілюстрація, демонстрація, ТЗН.
Прийоми навчання: виклад інформації, пояснення, активізація уваги та мислення, одержання з тексту та ілюстрацій нових знань, робота з роздатковим матеріалом.
Репродуктивний.
Прийоми навчання: подання матеріалу в готовому вигляді, конкретизація і закріплення вже набутих знань.
3. Проблемно - пошуковий: постановка проблемного питання.
Прийоми навчання: постановка взаємопов’язаних проблемних запитань, активізація уваги та мислення.
4.Візуальний: складання схем «проникнення збудників», «причини захворювання».
5.Інтерактивні: аналіз і синтез думок, мікрофон.
6.Когнітивні: метод порівняння, метод образного бачення, метод фактів.
7.Релаксопедичний: психологічне розвантаження.
Міжпредметні зв язки: медицина, мікробіологія, географія.
Матеріали та обладнання: схеми, малюнки, таблиці, м\м дошка.
Основні поняття та терміни: прокаріоти, циста, паразитизм, симбіоз, мутуалізм, біомаса.
ХІД УРОКУ
І. Актуалізація опорних знань та чуттєвого досвіду учнів.
Замість крапок вставити пропущені слова:
-амеби рухаються за допомогою …………(псевдоподій);
-у прісноводних найпростіших продукти обміну та надлишки води виводяться через …….(скоротливу вакуолю);
-здатність організмів реагувати на зміни навколишнього середовища називається ………..(подразливість);
-інфузорія-туфелька рухається за допомогою ……(війок);
-кисень у цитоплазму надходить через ……(поверхню тіла);
-в інфузорії неперетравлені рештки їжі виводяться через …….. (порошицю);
-переносити несприятливі умови найпростіші можуть за допомогою утворення ………(цисти).
ІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів.
Розкрити особливості паразитизму на прикладі одноклітинних, які викликають хвороби людини.
Повідомити тему, мету та завдання уроку.
ІІІ. Сприймання та засвоювання учнями нового матеріалу.
Розповідь про паразитичні види одноклітинних тварин згідно програми та коротка характеристика інших паразитичних форм.
-дизентерійна амеба – знаходиться у просвіті кишечника, а проникаючи у стінки кишки, руйнує клітини слизової оболонки;
-малярійний плазмодій – уражає клітини крові – еритроцити;
-паразитична інфузорія – уражають шкіру та зі юра риб.
-трипаносома – паразитує у крові, лімфі, спинномозковій рідині; у людини спричиняє сонну хворобу;
-лейшманії – паразитують у клітинах, уражають шкіру,
внутрішні органи (печінку, селезінку);
-лямблії – паразитують у протоках печінки, тонкому кишечнику.
ІV. Осмислення об‘єктивних зв’язків та взаємозалежностей у вивченому матеріалі.
Робота з підручником ст. 53-54.
Особливу увагу звернути на заходи профілактики та боротьби з паразитичними одноклітинними. Аби уникнути зараження одноклітинними паразитами, слід виявляти й лікувати хворих, дотримуватися правил особистої гігієни та знищувати кровосисних комах, здатних переносити збудників цих захворювань.
Цікаво знати, що:
-в давні часи вважали, що малярія спричиняється поганим повітрям біля гнилих боліт;
-справжнього збудника цього захворювання в 1878 році виявив французький лікар А. Лаверан. 1887 року;
-видатний український учений І.І. Мечников визначив, що збудник малярії належить до одноклітинних твариноподібних організмів;
-ефективні заходи боротьби з малярією винайшли американські індіанці ще до появи на цьому континенті європейців. Як лікарський засіб вони використовували настій з кори хінного дерева. Європейці ознайомилися із цими ліками лише у XVII сторіччі.
V. Узагальнення та систематизація знань.
Серед одноклітинних твариноподібних організмів є багато видів, які
паразитують в організмах людини і тварин. Поширені паразити людини –
дизентерійна амеба та малярійний плазмодій.
Дизентерійна амеба здатна проникати в стінки кишечнику людини й
спричиняти їх виразки та кривавий пронос. Заразитися дизентерійною амебою
людина може, проковтнувши її цисти.
Малярійний плазмодій паразитує в еритроцитах людини. Його перено-
сять від хворих людей до здорових самки малярійних комарів.
VІ. Підведення підсумків уроку.
Життєва ситуація. Ваш товариш розповів, що його сусід приїхав з Південної Америки й нездужає. Він скаржиться на напади пропасниці. Яка хвороба, на вашу думку, може мати такі ознаки? Що ви порадите товаришеві?
VІІ. Надання та пояснення домашнього завдання.