Сабақтың тақырыбы: Жазбаша қосу және азайту
Сабақтың мақсаты: 1. Қосу және азайту амалдарын баған түрінде көрсету.
2. Логикалық ой-өрісін дамыту.
3. Ұқыптылыққа, шапшаңдылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Дәстүрлі сабақ
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың әдіс- тәсілі: Сөздік әдісі, көрнекілік әдісі.
Сабақтың көрнекілігі: Оқу құралдары, кестелер, суреттер
Сабақтың барысы
I. Ұйымдастыру кезеңі:
а) оқушылармен сәлемдесу ә)дайындығын қадағалау б)психологиялық дайындық
II. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі:
150-151- беттегі №3,7есепті тексеру.
III. Жаңа сабаққа дайындық кезеңі:
1) Ауызша есептеулер.2)Сұрақтарға жауап алу.
Мақсат қою
Бүгінгі сабақ мақсаты – қосу және азайту амалдарын баған түрінде көрсету.
IV. Жаңа сабақ:
1. Дәптермен жұмыс.
Көркем жазу: 104 саны
2. Оқулықпен жұмыс.
№1 Түсіндірме жұмыс ұйымдастыру.
ондық | бірлік |
2 | 7 |
3 | 6 |
27 Ең бірінші бірліктерді қосып аламыз,6+7=13 болады,бір-
36 ліктердің астына 3-ті жазамыз 1онд есімізге,сақтаймыз,
63 2онд+3онд=5онд бұған есіміздегі 1 онд қосамыз сонда
5онд +1онд=6онд Жауабы: 63
№2 Түсіндірме жұмыс ұйымдастыру
ондық | бірлік |
6 | 3 |
2 | 7 |
63 3<7. Сондықтан 7бірлікті 6 ондықтың бір ондығынан
27 азайтамыз 13-7=6 бірліктердің астына жазамыз.
36 6 онд 1 онд азайтқанда 5 онд қалды. 5 онд -2 онд = 3онд Ондықтың астына жазамыз. Жауабы 36 тең.
№3 Түсіндіріп отырып шығарады.
3.Сергіту сәті .
V. Сабақты бекіту:
№4
Кесінділер сызады.
№5
Д. т-3 ? Б.-6 ?
Ә.с-7 Ә.с-7
Б.-6 Шешуі: 6+7=13
Шешуі: 3+7+6=16 Жауабы: барлығы 13 бала
Жауабы: барлығы 16
VI. Сабақты қорыту: Сұрақ – жауап арқылы
VII. Оқушыларды бағалау: Белсенді қатысқан оқушыларды бағалау
VIII. Үйге тапсырма беру: 153 бет № 6
Бекітемін:
Күні: 3.02.2016ж
Математика
Сабақтың тақырыбы: Қосу және азайту 78+22, 100-22
Сабақтың мақсаты: 1.Санның құрамы, амалдардың қасиеттері сияқты білімге
сүйене отырып қосу мен азайту тәсілдерін түсіндіру.
2. Логикалық ой-өрісін дамыту.
3. Ұқыптылыққа, шапшаңдылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Дәстүрлі сабақ
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың әдіс- тәсілі: Сөздік әдісі, көрнекілік әдісі.
Сабақтың көрнекілігі: Оқу құралдары, кестелер, суреттер
Сабақтың барысы
I. Ұйымдастыру кезеңі:
а) оқушылармен сәлемдесу ә)дайындығын қадағалау б)психологиялық дайындық
II. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі:
153- беттегі № 6 есепті тексеру.
III. Жаңа сабаққа дайындық кезеңі:
1) Ауызша есептеулер.2)Сұрақтарға жауап алу.
Мақсат қою
Сабақ мақсаты-78+22;100-22; қосу және азайту тәсілдерін түсіну
IV. Жаңа сабақ:
1. Дәптермен жұмыс.
Көркем жазу: 105 саны
2. Оқулықпен жұмыс.
№1 Қосындылардың мәндерін табады.
70+20=90 8+2=10 90+10=100
78+22=(78+20)+2=100 78+22=(78+2)+20=100 78+22=(70+20)+(8+2) =100
№2 Қосынды мен айырманың мәнін табады.
90-20=70 100-10=90 10-2=8 70+8=78
100-22=(90-20)-2=78 100-22=(90-20)+(10-2)=78
№3 Түсіндіріп отырып шығарады.
3.Сергіту сәті . Қане қанат жазайық,
Қарлығашқа ұқсайық.
Қарлығашқа ұқсап па,
Ұшып, ұшып алайық.
V. Сабақты бекіту:
№4
Қызғалдақ-35 Ұлдар-25
Раушан-?28 кем ? Қыздар -? 10 артық ?
Шешуі: 35+(35-28) =42 Шешуі: 25+(25+10) =60
Жауабы: барлығы 42 гүл Жауабы: барлығы 60 бала
№5 Сандарды кему ретімен жазады, салыстырады.
98, 89, 87, 78, 64, 52, 46, 25;
91, 84, 71, 48, 32, 23, 17.
VI. Сабақты қорыту: Сұрақ – жауап арқылы
VII. Оқушыларды бағалау: Белсенді қатысқан оқушыларды бағалау
VIII. Үйге тапсырма беру: 155 бет № 6
Бекітемін:
Күні: 4.02.2016ж
Математика
Сабақтың тақырыбы: Жазбаша қосу және азайту
Сабақтың мақсаты: 1. Санның құрамы, амалдардың қасиеттері сияқты білімге
сүйене отырып қосу мен азайту тәсілдерін түсіндіру.
2. Логикалық ой-өрісін дамыту.
3. Ұқыптылыққа, шапшаңдылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Дәстүрлі сабақ
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың әдіс- тәсілі: Сөздік әдісі, көрнекілік әдісі.
Сабақтың көрнекілігі: Оқу құралдары, кестелер, суреттер
Сабақтың барысы
I. Ұйымдастыру кезеңі:
а) оқушылармен сәлемдесу ә)дайындығын қадағалау б)психологиялық дайындық
II. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі:
155- беттегі №6 есепті тексеру.
III. Жаңа сабаққа дайындық кезеңі:
1) Ауызша есептеулер.2)Сұрақтарға жауап алу.
Мақсат қою
Бүгінгі сабақ мақсаты – өткенді тиянақтау
IV. Жаңа сабақ:
1. Дәптермен жұмыс.
Көркем жазу: 106 саны
2. Оқулықпен жұмыс.
№1
жүздік | ондық | бірлік |
7 | 8 | |
2 | 2 |
78 Ең бірінші бірліктерді қосып аламыз,8+2=10
22 болады,бірліктердің астына 0-ді жазамыз
100 1онд есімізге,сақтаймыз,
7онд+2онд=9онд бұған есіміздегі 1 онд қосамыз
сонда 9онд +1онд=10 онд Жауабы: 100
№2
жүздік | ондық | бірлік |
7 | 8 | |
2 | 2 |
100 0<2. Сондықтан 1 жүздіктің 1ондығынан
22 азайтамыз. 10-2=8 бірліктердің астына
78 жазамыз.1 жүзд. =10 онд, 10-1=9 онд
9 онд -2 онд = 7онд Ондықтың астына 7-ні
жазамыз. Жауабы 78 тең.
№3 Түсіндіріп отырып шығарады.
Сергіту сәті .
4.Тақтамен жұмыс.
№4 /а/ Есепті тақтада орындайды.
V. Сабақты бекіту:
№5
Үлкен-9(т) Үлкен-9(т)
Кіші-? 4 артық Кіші-? 4 артық ?
Шешуі: 9+4=13 Шешуі: (9+4)+9=22
Жауабы: кіші 13 (т) Жауабы: барлығы 22 (т)
VI. Сабақты қорыту: Сұрақ – жауап арқылы
VII. Оқушыларды бағалау: Белсенді қатысқан оқушыларды бағалау
VIII. Үйге тапсырма беру: 157 бет № 4/ә/
Бекітемін:
Күні: 8.02.2016ж
Математика
Сабақтың тақырыбы: Көпбұрышты кескіндеу
Сабақтың мақсаты: 1. Геометриялық фигураларды және олардың элементтерін
ажыратуды, сызуды үйрету.
2. Логикалық ой-өрісін дамыту.
3. Ұқыптылыққа, шапшаңдылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Дәстүрлі сабақ
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың әдіс- тәсілі: Сөздік әдісі, көрнекілік әдісі.
Сабақтың көрнекілігі: Оқу құралдары, кестелер, суреттер
Сабақтың барысы
I. Ұйымдастыру кезеңі:
а) оқушылармен сәлемдесу ә)дайындығын қадағалау б)психологиялық дайындық
II. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі:
157- беттегі №4/ә/ есепті тексеру.
III. Жаңа сабаққа дайындық кезеңі:
1) Ауызша есептеулер.2)Сұрақтарға жауап алу.
Мақсат қою
Сабақ мақсаты-геометриялық фигураларды ажыратуды, сызуды үйрену.
IV. Жаңа сабақ:
1. Дәптермен жұмыс.
Көркем жазу: 107 саны
2. Оқулықпен жұмыс.
№1
Кез келген көпбұрыш сызып олардың неше бұрышы, неше төбесі, неше қабырғасы бар екенін атайды.
№2
Төртбұрыш және бесбұрыш сызады, олардың бұрыштары туралы айтады.
№3
Геометриялық фигураларды пайдаланып өрнек құрастырады.
3.Сергіту сәті .
V. Сабақты бекіту:
№4
Салынғаны- 6(қ) 1 күні-?
Салынбағаны-5(қ) ? 2 күні-14(о) 59(о)
Шешуі: 6+5=11 3 күні-20 (о)
Жауабы: барлығ 11 (қ) Шешуі: 59-/14+20=25 Жауабы: 1күні 16(о)
№6
21+19=40 40-19=21 40-21=19
32+18=50 50-32=18 50-18=32
№7
а+46 мұндағы а=0; 0+46=46
а+46 мұндағы а=53; 53+46=99
46-а мұндағы а=24; 46-24=22
46-а мұндағы а=46; 46-46=0
VI. Сабақты қорыту: Сұрақ – жауап арқылы
VII. Оқушыларды бағалау: Белсенді қатысқан оқушыларды бағалау
VIII. Үйге тапсырма беру: 158 бет № 5
Бекітемін:
Күні: 9.02.2016ж
Математика
Сабақтың тақырыбы: Ұшбұрыш және тік төртбұрышты бейнелеп көрсету
Сабақтың мақсаты: 1. Геометриялық фигураларды және олардың элементтерін
ажыратуды, ұшбұрыш және тік төртбұрышсызуды үйрету
2. Логикалық ой-өрісін дамыту.
3. Ұқыптылыққа, шапшаңдылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Дәстүрлі сабақ
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың әдіс- тәсілі: Сөздік әдісі, көрнекілік әдісі.
Сабақтың көрнекілігі: Оқу құралдары, кестелер, суреттер
Сабақтың барысы
I. Ұйымдастыру кезеңі:
а) оқушылармен сәлемдесу ә)дайындығын қадағалау б)психологиялық дайындық
III. Жаңа сабаққа дайындық кезеңі:
1) Ауызша есептеулер.2)Сұрақтарға жауап алу.
Мақсат қою
Бүгінгі сабақ мақсаты –ұшбұрыш және тік төртбұрышсызуды үйрену
IV. Жаңа сабақ:
1. Дәптермен жұмыс.
Көркем жазу: 108 саны
2. Оқулықпен жұмыс.
№1
Кез келген ұшбұрыш,тік төртбұрыш сызып оның неше бұрышы, неше төбесі, неше қабырғасы бар екенін атайды,ұшбұрыш,тік төртбұрыш екенін дәлелдейді.
№2
Геометриялық фигураларды пайдаланып машинаның моделін құрастырады.
№3
Күртеше -25
Плащтар- ? 19 кем
Қолшатыр-сонша
Шешуі: 25-19=6 25+6=31
Жауабы: барлығы 31 қолшатыр
3.Сергіту сәті . Тұрып алып демалайық
Алға қарай бір қадам,
Арта қарай бір қадам.
Жоғары – төмен қарайық.
V. Сабақты бекіту:
№4
18+13=31 31-13=18 31-18=13
28+23=51 51-23=28 51-28=23
38+33=71 71-33=38 71-38=33
№6
27+а мұндағы а=43; 27+43=70
27+а мұндағы а=0; 27+0=27
а-27 мұндағы а=70; 70-27=43
а-27 мұндағы а=27; 27-27=0
VI. Сабақты қорыту: Сұрақ – жауап арқылы
VII. Оқушыларды бағалау: Белсенді қатысқан оқушыларды бағалау
VIII. Үйге тапсырма беру: 161 бет № 5
Бекітемін:
Күні: 10.02.2016ж
Математика
Сабақтың тақырыбы: Тік төртбұрыш салу
Сабақтың мақсаты: 1. Тік төртбұрыш салудың алгоритмін көрсетіп беру.
2. Логикалық ой-өрісін дамыту.
3. Ұқыптылыққа, шапшаңдылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Дәстүрлі сабақ
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың әдіс- тәсілі: Сөздік әдісі, көрнекілік әдісі.
Сабақтың көрнекілігі: Оқу құралдары, кестелер, суреттер
Сабақтың барысы
I. Ұйымдастыру кезеңі:
а) оқушылармен сәлемдесу ә)дайындығын қадағалау б)психологиялық дайындық
II. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі:
161- беттегі №5 есепті тексеру.
III. Жаңа сабаққа дайындық кезеңі:
1) Ауызша есептеулер.2)Сұрақтарға жауап алу.
Мақсат қою
Бүгінгі сабақ мақсаты – тік төртбұрыш салуды үйрену.
IV. Жаңа сабақ:
1. Дәптермен жұмыс.
Көркем жазу: 109 саны
2. Оқулықпен жұмыс.
№1 Жаттығудағы берілген тапсырмаларды орындайды.
2см Р=2см+2см+3см+3см=10см
3см
№2 «Тік төртбұрыш салу» алгоритмі бойынша орындайды.
1-қадам. 1см кесінді сызады.
2-қадам. Төбелері кесінді ұштары болатын екі тік бұрыш салады.
3-қадам. Әр сәуленің басынан бастап бір-бірден 4см кесінді өлшеп сызады.
4-қадам. Белгіленген екі нүктені кесіндімен қосады.
5- қадам. Салынған фигураны тік төртбұрыш екеніне көз жеткізеді.
3.Сергіту сәті .
V. Сабақты бекіту:
№3
Ақ сыр-63кг
Көгілдір-? 32кг кем ?
Шешуі: (63-32)+63=94
Жауабы: барлығы 94кг
№4
а+58 мұндағы а=27; 0 27+58=85 0+58=58
58-а мұндағы а=29;58 58-29=29 58-58=0
№6
19+13=32 32-13=19 32-19=13
29+23=52 52-23=29 52-29=23
39+33=72 72-33=39 72-39=33
VI. Сабақты қорыту: Сұрақ – жауап арқылы
VII. Оқушыларды бағалау: Белсенді қатысқан оқушыларды бағалау
VIII. Үйге тапсырма беру: 163 бет № 5
Бекітемін:
Күні: 11.02.2017ж
Математика
Сабақтың тақырыбы: Шаршы салу
Сабақтың мақсаты: 1. Шаршы салу салудың алгоритмін көрсетіп беру.
2. Логикалық ой-өрісін дамыту.
3. Ұқыптылыққа, шапшаңдылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Дәстүрлі сабақ
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың әдіс- тәсілі: Сөздік әдісі, көрнекілік әдісі.
Сабақтың көрнекілігі: Оқу құралдары, кестелер, суреттер
Сабақтың барысы
I. Ұйымдастыру кезеңі:
а) оқушылармен сәлемдесу ә)дайындығын қадағалау б)психологиялық дайындық
II. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі:
163 - беттегі № 5 есепті тексеру.
III. Жаңа сабаққа дайындық кезеңі:
1) Ауызша есептеулер.2)Сұрақтарға жауап алу.
Мақсат қою
Бүгінгі сабақ мақсаты – шаршы салуды үйрену
IV. Жаңа сабақ:
1. Дәптермен жұмыс.
Көркем жазу: 110 саны
2. Оқулықпен жұмыс.
№1 Жаттығудағы берілген тапсырмаларды орындайды.
2см Р=2см+2см+2см+2см=8см
2см
№2 «шаршы салу» алгоритмі бойынша орындайды.
1-қадам. 3см кесінді сызады.
2-қадам. Төбелері кесінді ұштары болатын екі тік бұрыш салады.
3-қадам. Әр сәуленің ұшынан бастап бір-бірден 3см кесінді өлшеп сызады.
4-қадам. Белгіленген екі нүктені кесіндімен қосады.
5- қадам. Салынған фигураны қабырғасы 3см екеніне көз жеткізеді.
3.Сергіту сәті .
V. Сабақты бекіту:
№3
Кітап дүкені-25
Азық-түлік дүкені-?45 артық
Шешуі: 25+45=70
Жауабы: азық-түлік дүкені 70
№4
39+а мұндағы а=61; 0 39+61=100 39+0=39
а-39 мұндағы а=100;39 100-39=61 39-39=0
№6
16+17=33 33-16=17 33-17=16
26+27=53 53-26=27 53-27=26
VI. Сабақты қорыту: Сұрақ – жауап арқылы
VII. Оқушыларды бағалау: Белсенді қатысқан оқушыларды бағалау.
VIII. Үйге тапсырма беру: 164 бет № 5
Бекітемін:
Күні: 15.02.2016ж
Математика
Сабақтың тақырыбы: Қайталау
Сабақтың мақсаты: 1. Оқушылармен өткенді тиянақтай түсу.
2. Логикалық ой-өрісін дамыту.
3. Ұқыптылыққа, шапшаңдылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Дәстүрлі сабақ
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың әдіс- тәсілі: Сөздік әдісі, көрнекілік әдісі.
Сабақтың көрнекілігі: Оқу құралдары, кестелер, суреттер
Сабақтың барысы
I. Ұйымдастыру кезеңі:
а) оқушылармен сәлемдесу ә)дайындығын қадағалау б)психологиялық дайындық
II. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі:
164- беттегі №5 есепті тексеру.
III. Сабаққа дайындық кезеңі:
1) Ауызша есептеулер.
2) Сұрақтарға жауап алу.
Мақсат қою
Бүгінгі сабақ мақсаты – өткенді тиянақтай түсу.
V. Сабақты бекіту:
1. Дәптермен жұмыс.
Көркем жазу: 111 саны
2. Оқулықпен жұмыс.
№1
Май-15кг Май-15кг
Ет- ? 7кг артық ? Ет- ? 7кг артық
Шешуі: (15+7)+15=37 Шешуі: 15+7=22
Жауабы: барлығы 37кг Жауабы: ет 22кг
№2
Әкелінді -50л
түске дейін-20л
Жұмсалды-?
түстен кейін-5л Шешуі: 50-(20+5)=25
Қалды-? Жауабы: жұмсалды25, қалды 25л
3.Сергіту сәті .
№4
2м 3дм+3м 5дм=3м 5дм+2м 3дм 8м 9дм-2м 3дм=9м 8дм+3м 2дм
5дм 9см- 2дм 3см<8дм 3см-2дм 3см 6дм 7см- 2дм 4см>5дм 9см-3дм 2см
№5
Р=3дм+5дм +3дм+5дм=16дм Р =3дм+5дм +3дм+5дм=16дм
№7 2см Р=2см+3см+2см+3см=10см
См
№7
17+17=34 34-17=17
27+27=54 54-27=27
VI. Сабақты қорыту: Сұрақ – жауап арқылы
VII. Оқушыларды бағалау: Белсенді қатысқан оқушыларды бағалау
VIII. Үйге тапсырма беру: 167 бет № 3,6
Бекітемін:
Күні: 23.02.2016ж
Математика