Сприймання твору мистецтва
Студентка групи ПО 33
Стецюк Наталя
Р.
Чорків
Тема. Декоративно – прикладне мистецтво. Зображення на площині казкових квітів Петриківки. Візерунок для круглого блюда.
Мета. навчальна–ознайомити учнів з декоративним народним розписом. розвивати
уміння створювати візерунки з елементів петриківського розпису,
закріплювати поняття про ритм, симетрію. Вчити учнів володіти такими
мазками, як «гребінчик», «зернятко», «горішок» та «перехідний мазок».
Удосконалювати навички роботи з фарбами. Прищеплювати любов до
прекрасного. Виховувати інтерес до народного мистецтва.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання для вчителя .
· Зразки робіт майстрів петриківського розпису Т.Пати, П.Глущенко, М.Кравця, В.Клименка – Жукова;
· зразки мазків, робіт учнів.
Обладнання для учнів.
· альбом, олівець;
· акварель або гуаш.
Література : Шевчук Я.Ф . Образотворче мистецтво . Посібник для вчителів . – Чортків , 2009 р.
Хід уроку.
Зміст уроку
І.Вступна бесіда (1 хв )
ІІ. Актуалізація опорних знань ( 1хв )
ІІІ.Виклад нового матеріалу ( 8 хв )
1. Розповідь про декоративно прикладне мистецтво
2. Сприймання твору мистецтва
3. Демонстрація дидактичних посібників
4. Педагогічний малюнок
IV.Практична робота ( 25 хв)
V.Аналіз кращих учнівських робіт (2 хв )
VI.Підсумок уроку ( 2хв)
ІІ. Вступна бесіда.
У кожній оселі живуть та служать нам різноманітні предмети. І , якщо їх торкнулася рука художника або народного вмільця, то вони стають творенням ДПМ. На протязі віків формувались центри традиційного українського народного мистецтва. Предмети , виготовлені у різноманітних центрах, відрізняються формою, засобами розпису, особливостям техніки виконання, кольорової гами.
Ви чули про Петриківку? Це село на Дніпропетровщині. Велике, славне село, яке зачаровує світ своїми мальвами, жоржинами, соняхами і рясною червоною калиною. Не тими, що на городі чи в саду, а мальованими – на дерев`яних тарелях, скриньках, вазах , колисках і просто на папері.
У давні часи в багатьох селах жінки розмальовували печі, виводили узори над дверима та вікнами, щоб хата була чепурною. Славилась розписами і Петриківка, тому що це було козацьке село, кріпацтва тут не знали, і чому не жити у красі? Згодом, мальовані квіти й годували бідняків: «мальовки» продавали на базарі. Для малювання використовували крейду, сажу, кольорову глину, саморобні рослинні фарби. Малюнки наносили за допомогою пензлика, виготовленого з котячої шерсті, а грона калини вимальовували кінчиком пальця.
Найкращими петриківськими розписами вважаються роботи Тетяни Пати, Ярини Пилипенко, Надії Білокінь, Параски Павленко, Федора Панка, Марфи Тимченко, Палагії Глущенко, Клименка – Жукова та багатьох інших.
Від покоління до покоління тут передавались основи декоративного розпису речей. Характерною рисою творчості петриківських народних митців було використання декоративного оздоблення рослинно – квіткового орнаменту.
В орнаменти розписів вплітають садові й польові квіти, колосся різних злаків, гроно винограду. Серед усього цього різнобарв`я вміщують всіляких птахів – павичів, зозуль . Мета художників – втілити в одному образі красу усіх. Особливе місце займає квітка – це символ пишності природи, її розкішного цвітіння, щедрості плодів. Щоб наголосити на цьому, майстри вдаються до фантастичних перебільшень. Не забувають і про калину – яка є символом нашої Батьківщини. Може хтось пригадає вірш або загадку про калину?
ІІ. Актуалізація опорних знань
- Чи знаєте ви кольори райдуги? (Червоний, помаранчевий, жовтий, зелений, голубий, синій, фіолетовий)
- А які вам подобаються найбільше?
- Чи знаєте ви, що кольори бувають теплими і холодними?
До теплих ми відносимо червоний, помаранчів і жовтий, а до холодних – зелений, голубий, синій та фіолетовий. А білий, чорний і сірий – то нейтральні кольори.
Кажуть, що червоний колір вибирають ті, хто прагне до влади. Жовтий – це колір цілеспрямованих людей. Оранжевий для тих, хто любить життя, різноманітність. Синій і голубий вибирають ті, хто відчуває незримий світ. Зелений колір вказує, що людина вперта. Фіолетовий – колір сюрпризів.
«Гребінчик» - мазок, що починається з потовщення. Його роблять натиском пензля і закінчуються «тоненьким вусиком», який передають за допомогою легкого дотику кінчика пензля. Покладені поряд кілька таких мазків нагадують гребінець.
«Зернятко»- мазок, який починається найлегшим дотиком, а закінчується найбільшим натисканням. Коли мазки «зернятко» накладені по обидва боки стеблини вістрями назовні, зображення нагадує колосок.
«Горішок» складається з двох мазків, вигнутих півлунками й поставлених один проти одного. Заповнивши порожнє місце між півлунками гребінчиковим або двома – трьома зернятковими мазками, матимемо форму, подібну до лісового горіха.
«Перехідний мазок» накладається одним пензлем, але двома фарбами. Спочатку фарбу умочують у одну фарбу, а потім у другу. Такий мазок утворює витончені переходи від одного кольору до іншого, чого не можна досягти ніяким попереднім змішуванням фарб. Перед кожним наступним мазком фарбу слід набирати знову.
ІІІ. Виклад нового матеріалу
1. Розповідь про орнамент і візерунок .
1. Словникова робота
Орнаментом називається узор, який утворюється шляхом ритмічного повторення, чергування елементів.
Візерунком називається узор, який має довільну композицію.
2. Визначення композиції розпису в колі.
Поміркуйте над тим , з яких елементів буде складатися ваш візерунок. Чи
буде він симетричним? Якщо так, то потрібно спочатку поділити коло на
рівні частини , а вже потім промалювати елементи.
3. Визначення кольорової гами.
4. Вибір техніки виконання. ( пальцева, пензлеві )
Сприймання твору мистецтва
Сама майстриня дуже любила квіти , тому їх малювала .
Розгляньте уважно картину ( Катери василівни Білокур « Квіти за тином»
- Що найперше впадає у вічі ?
( Це квіти , а ними і тин )
- Чи визначає картина зміст картини ?( так , повністю ,за тином заносяться у височінь майже по всьому найрізноманітніші городній польові квіти )
- Чим дивує вас це полотно ?
( Найперше картина сама собою є дуже красивою , квіти осяянні першим сонячним промінням )
- На що звертає увагу авторка у цій роботі ?
( Вона звертає увагу на відтворення кожної квіточки , де тальки )
3.Демонстрація дидактичних посібників .
- Яка будова квіточки ?
( рослинка має стебельце , на ньому одна квіточка )
- Яка послідовність роботи художника над створенням зображення квітки ?
- Як працює художник кольором ?
5. Педагогічний малюнок .
Ми зараз з вами будемо малювати чарівну квітку. Але кожен кольори підбирає сам. Сьогодні вам буде трохи незвично працювати: адже ви малюватимете за мною і без олівців.
IV.Практична робота
Сьогодні на уроці ми з вами будемо опановувати техніку петриківського розпису і малювати візерунок . Для цього необхідно оволодіти такими типами мазків, як ( пояснення – показ – робота разом)
Основним елементом народного петриківського розпису є «зернятко»
V.Аналіз кращих учнівських робіт
Організовую виставку учнівських робіт . Визначаю кращі роботи учнів .
VI.Підсумок уроку
- Мотиви якого розпису ми сьогодні малювали на уроці?