Розгадування кросворда нас. 12.

Клас

РОЗДІЛ . Фізична складова здоров’я

ТЕМА.Здоров’я і харчування. Їжа, корисна для здоров’я. Народні традиції харчування. Практична робота: складання та обґрунтування учнями свого меню на сніданок, обід та вечерю.

Мета:

• ознайомити учнів зі складовими компонентами їжі, з поняттям про корисну їжу і її позитивний вплив на збереження і зміцнення здоров’я дорослих і дітей, з основами культури харчування, з тра­диціями харчування;

• викликати інтерес до традиційного харчування українців та прагнення вживати національні страви як засіб збереження і зміцнення здоров’я;

• розвивати гнучке самостійне мислення, спонукати бачити не­звичайне у звичайному;

• виховувати естетичний смак, дбайливе ставлення до здоров’я.

Обладнання: таблиці, малюнки, робочий зошит

Тип уроку:комбінований

Хід уроку

І. Організація класу

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Розгляд малюнків, на яких зображено різну їжу. Пропоную вибрати малюнки, де зображена корисна їжа.

• Чи було щось однакове на малюнках? Що саме?

• Чим вони відрізнялися?

• Чи була на малюнках їжа, яку ви не знаєте?

Проводимо гру «Як ви відрізняєте корисну їжу від некорисної?»

Щоб відповісти на це запитання, проводжу гру в м'яч. Хто отримує м'яча, той відповідає.

1. Корисно об'їдатися цукерками та тістечками. Так чи ні?

2. Ви повинні їсти 16 разів на день. Так чи ні?

3. Ви повинні вживати корисну та свіжу їжу, яка зберігає ваше здоров'я. Так чи ні?

4. Ви повинні їсти різноманітні продукти — м'ясо, рибу, молоко. Так чи ні?

5. Вам корисно їсти тільки макарони. Так чи ні?

6. Ви повинні їсти більше овочів та фруктів, тому що в них багато вітамінів. Так чи ні?

7. Корисно їсти смажену масну їжу. Так чи ні?

Висновок:

Отже, дітям корисно їсти різноманітні свіжі продукти: молоко, рибу, м'ясо. Не можна вживати якийсь один продукт, годі ваш організм не отримає потрібних йому речовин. Треба їсти більше овочів то фруктів, тому що там багато вітамінів. Не можна їсти солодощі надмірно, бо це шкодить зубам і шлунку.

IV. Повідомлення теми та мети уроку.

Сьогодні на уроці ми поговоримо про правильне харчування, здорову їжу і вітаміни.

V. Первинне сприйняття й осмислення матеріалу

1. Бесіда.

Чи може машина або літак зрушити з місця без палива?

Так само і людина. Щоб зростати, бігати, вчитися, працюва­ти, гратися, необхідна енергія (сила). Звідки вона береться?

Енергія виробляється організмом із їжі. Їжа — джерело енер­гії. Завдяки їй наш організм підтримує постійну температуру. Їжа потрібна організму і як будівельний матеріал. Згадаємо, як зводиться будинок. Для закладання фун­даменту використовується цегла, граніт, цемент, великі залізобетонні блоки. На будівництво стін ідуть бетонні блоки або цегла. Поверхи перекривають великими залізобетонними плитами, вставляють вік­на, двері, штукатурять, фарбують. Для будівництва необхідно багато різних матеріалів, деталей.

Наша їжа — теж будівельний матеріал. І вона також не однакова за своїм складом і значенням для організму.

Отже, для того щоб бути здоровим, потрібно знати, як правильно харчуватися.

2. Розповідь вчителя з елементами бесіди

Як ви думаєте, яка їжа корисна? (З великою кількістю вітамінів.)

Що таке вітамін?

Слово «вітамін» вигадав американський біохімік Казимир Функ. Він відкрив, що речовина «амін», котра міститься в оболон­ці рисового зернятка, життєво необхідна людині. З'єднавши «vitа» (що в перекладі з латинської значить «життя») з «амін», одержали слово «вітамін».

Для нормального зростання та розвитку людському організму необхідні різноманітні вітаміни. Позначаються вони буквами ла­тинського алфавіту — А, В, С, Б, К і т. д. Людина, котра одержує з їжею достатню кількість вітамінів, рідше хворіє, має здорові зуби, волосся, шкіру.

Давайте разом розглянемо таблицю вітамінів, і ви дізнаєтесь, які вітаміни міс­тяться в тому чи іншому продукті. (Учитель демонструє таблицю вітамінів і коментує її.)

Віта­мін На що впливає Де міститься Добова потреба Що виникає при недостатності
А діяльність сли­зових оболонок та органа зору олія, молоко, жир, яєчний жовток, мор­ква 1,5 мг розлади зору, ушкодження сли­зових оболонок, висихання рого­виці
В1 вуглеводний обмін речовин дріжджі, про­росле зерно 1—2 мг розлади нервової системи
В2 ріст, обмін речовин у клі­тинах дріжджі, про­росле зерно, яйця, молоко, печінка, овочі   1,5—З мг розлади росту й об­міну речовин
В6 обмін речовин у тканинах дріжджі, проросле зерно, яйця, печінка, сир, молоко, мигдальні горіхи 2мг розлади нервової діяльності, шкірні хвороби
 
В12 кровотворення печінка, нирки,яєчний жовток 0,02 мг анемія (недокрів'я)    
 
  обмін речовин у клітинах, імунітет, кровотворення овочі, фрукти, гриби, печінка, молоко 50 – 100 мг кровотеча ясен, слабкий імунітет, загальна слабкість
С
 
D ріст, міцність кісток риб'ячий жир у шкірі під дією сонячних променів перетворюється на більш активну форму міжнародних одиниць рахіт
Е обмін речовин у залозах внутрішньої секреції проросле зерно, овочі, яйця,молоко 20—30мг безплідність
К згортання крові овочі, кишкові бактерії, печінка 1 мг кровоточивість
РР ріст і постачання тканин киснем яловичина, печінка, морська риба 14—25 мг розлади нервової системи, виразкова хвороба
 
                   

Як бачите, для того щоб одержувати всі необхідні вітаміни, по­трібно споживати різноманітну їжу, але у визначених кількостях.

Їсти потрібно 4—5 разів на день: сніданок, другий сніданок, обід, підвечірок, вечеря.

— Як ви розумієте вислів: «Сніданок з'їж сам, обід розділи з другом, а вечерю віддай ворогові»?

Переїдання призводить до поганого травлення, перевантажен­ня організму, хвороб. Потрібно вставати з-за столу з невеликим відчуттям голоду. «Їж, та не жирій, будеш здоровішим»,— вчить російське прислів'я.

3. Правила повноцінного харчування.

• Чи подобаються вам одні страви більше за інші?

• Назви страви, які полюбляєш.

У всіх є власні смакові уподобання. Хтось більше по­любляє м'ясні продукти, а не рибу,— і навпаки. Декому смакують молоко і каші або страви з овочів і фруктів. Є й такі, які намагаються їсти й пити лише "смачненьке": копчену ковбасу, морозиво, чіпси, пиріжки, шоколад, пепсі-колу. А чи потрібно при виборі їжі орієнту­ватися лише на власні уподобання?

Для відповіді на це запитання проводимо міні-дискусію за запитаннями:

1. У чіпсах немає вітамінів. Чи потрібно їх їсти щодня?

2. Кока-кола і пепсі-кола містять багато цукру та речовин, які погано впливають на перетравлювання їжі. Поміркуй, чи потрібно пити такі напої щодня.

Їжа, яку називають "штучною", насичена штучними барвниками, речовинами, які перешкоджають її псуванню. Таку їжу недоцільно вживати, адже вона, хоча й смачна, шкодить здоров’ю. Часом у яскравих пакетах і пляшках містяться продукти, некорисні для здоров'я.

Складання правил вибору корисної для здоров'я їжі.

1. Утримуйтеся від вживання жирної їжі.

2. Не споживайте занадто гостру й солону їжу.

3. У міру їжте солодке.

4. Їжте якомога більше овочів і фруктів.

5. Не переїдайте.

6. Їжте свіжоприготовану їжу, що легко засвоюється.

7. Ретельно пережовуйте їжу.

4. Традиції харчування

У кожній родині – свої традиції харчування. В Україні є багато родин, у яких переважно вживають страви української кухні. У що­денному меню є страви з м'яса, риби, молока, круп, овочів і фруктів, які варять, смажать, тушкують, заквашують, сушать. Вживають та­кож страви національних кухонь: російської – пельмені, щі, пироги; грузинської – шашлики, хачапурі, сулугуні; китайської –локшину; чай, мариновані овочі; італійської – піццу, спагеті тощо. Сучасні сім'ї харчуються або традиційно, або використовують страви кухонь інших народів.

Протягом багатьох років в Україні встановилася певна культура харчування, їжа українців за часом уживання та престижністю поділяється на дві великі групи: щоденну і святкову; за вмістом основного продукту — на борошняну, овочеву, молочну, круп'яну, м'ясну, фруктову та комбіновану.

У щоденному харчуванні українців чільне місце посідає хліб. З покоління в покоління передавалось шанобливе ставлення людей до хліба. Важливу роль відіграє хліб у багатьох звичаях і традиціях. Хлібом і сіллю зустрічають дорогих гостей, рідних. З хлібом прово­джають молодих до шлюбу, хліб приносять у дім новонародженого.

Велику роль у харчуванні українців відіграють овочі (картопля, капуста, буряк, цибуля, часник, огірки, помідори, морква, кабачки, редиска, редька тощо) та бобові (горох, квасоля). З насіння льону, конопель, соняшнику виробляють олію, яка має: оздоровче значення. На зиму солять огірки, капусту, помідори. Важливими харчовими продуктами є молоко і молочнокислі продукти (сметана, масло, сир, кефір тощо), м'ясо птиці (курей, гусей, качок, індиків) та яйця. Найпоширенішою стравою є борщ.

До складу святкових страв входить обрядова їжа, яка виконує релігійну функцію і без якої обряд не може відбуватися. Традицій­ну святкову та обрядову їжу можна поділити на дві групи: страви до сімейних свят та обрядів (дні народження, весілля, похорон, поминки) та їжа па календарні свята, серед яких слід відзначити Різдвяні і Великодні свята. На ці свята готуються спеціальні страви, визначені відповідні культура і традиції харчування, їжа у ці дні відрізняється вищою, ніж щоденна, калорійністю, кращими смако­вими якостями. Поряд зі корисними традиціями, у нас побутують і шкідливі. Так, чомусь прийнято подавати багато страв, досить на­сичених жиром і м'ясними продуктами, навіть на поминках. Алко­гольні напої у святкові і поминальні дні є обов'язковим атрибутом. Зараз важко сказати, хто це придумав, хто сказав, що так треба. Од­нак з цим треба боротися. Адже це не лише шкідливо для здоров'я, але і не додає культури нашому традиційному харчуванню.

Фізкультхвилинка.

Вітер віє нам в лице Змахування руками.

Руки підняті вгору.

Захиталось деревце. Рухи, що ніби погойдують, вправо-уліво.

Вітер тихше, тихше, тихше Присідання, руки вперед.

Деревце стає все вище. Плавно піднімаючи руки вго­ру, встати на носочки.

VI. Узагальнення і систематизація знань.

1. Робота з підручником (с. 16, 17).

Читання статті «Здоров'я і харчування».

Бесіда за малюнками підручника (с. 17).

Виберіть із запропонованих страв корисні для здоров'я на сні­данок та обід.

Обговорення правил повноцінного харчування, наведених у підручнику.

- Чи дотримуєтесь ви правил повноцінного харчування?

- Розкажіть, які правила поведінки за столом вам відомі.

Вивчення скоромовки:

Бегемот розкриває рот:

Булки просить бегемот.

2. Робота в зошиті (с. 11, 12).

Бесіда.

Від чого залежить здоров'я людини?

Яке харчування вважається повноцінним?

Розгляньте продукти харчування, зображені на малюнку (с. 11). Які з них корисні для здоров'я? Виконайте завдання.

Скільки разів на день потрібно вживати їжу?

Яка страва у вашій родині улюблена? Хто її готує? Нама­люйте її в зошиті.

Розгадування кросворда нас. 12.

Яке ключове слово кросворда?

Що таке вітамін?

Для чого потрібні вітаміни?

Гра «Країна Здоров'яків».

Учитель називає продукти харчування, а діти плескають у до­лоні, якщо називаний продукт корисний.

Риба, чіпси, кефір, цукерки, капуста, морква, сало, торт, каша, фанта, цибуля, яблуко, пепсі, соняшникова олія, груша.

VII. Підбиття підсумків уроку

Що нового ви довідалися на уроці?

Давайте повторимо основні правила здорового харчування

Основні правила здорового харчування:

1. Приймати їжу слід 4 рази на день. Три прийоми їжі є основни­ми – сніданок, обід, вечеря, а четвертий – другий сніданок або полуденок є додатковим.

2. Якщо заняття в школі проводяться в першу зміну, ти повинен пообідати після повернення зі школи додому, а якщо в другу зміну – перед тим, як іти до школи.

3. Ніколи не забувай вимити руки з милом перед їдою, а після прийому їжі прополоскати рот теплою водою.

4. Твоя їжа повинна бути різноманітною, мати усі необхідні компоненти.

5. Ніколи не переїдай, навіть якщо їжа дуже смачна. Це зашкодить, твоєму шлунку.

6. Не вживай на ніч чай, каву; какао. Вони збуджують твою нервову систему.

7. Цукерки, морозиво, солодку воду краще заміни на овочі та фрукти, вони корисні для твого організму. Для тебе буде достатньо однієї цукерки і однієї склянки солодкої води на день.

8. Не забувай, що тобі потрібно випивати не менше 3-4 склянок мо­лока на день.

9. Ходи до зубного лікаря на огляд не менш 2-3 разів на рік, навіть якщо із зубами та яснами все гаразд. Таким чином можна попере­дити розвиток карієсу і запалення ясен на самому початку, а також одержати від лікаря декілька корисних порад.

10. Твердо запам'ятай! Зуби слід чистити двічі на день. Обов'язково виконуй це правило.

11. Не забувай після їжі прибрати за собою брудний посуд і подяку­вати дорослим за смачну їжу.

VIIІ. Домашнє завдання

Розповісти рідним про правила повноцінного харчування. У зо­шиті на с. 11 виконати разом із батьками практичну роботу. Перерахувати правила повноцінного харчування.

Список використаної літератури

1. Державний стандарт початкової загальної освіти. – К., 2005.

2. Програми для середньої загальноосвітньої школи. 1-4 класи. – К.: Початкова школа, 2006. – 462 с.

3.Куріпка В. І. Навчальні ігри на уроках читання. 1–4 класи. – Х.: Вид. гр. "Основа", 2008. – 160 с.;

4. Липова Л., Ясинська А. Про експериментальні методи викладання. // Початкова школа. – 1997. – №5. – С. 58-62.

5. Логачевська С.П. Диференційоване навчання на уроках математики. // Початкова школа. – 2001. – №5. – С.18-22.

6. Савченко О.Я. Дидактика початкової школи: Підручник для студентів педагогічних факультетів. – К.: Генеза, 2002. – 496 с.

7. Савченко О.Я. Основні напрями реформування шкільної освіти. // Шлях освіти. – 1998. – №1. – С.2-6.

8.Байбара Т.М. Я і Україна: Підручник для 4 кл. / Т.М. Байбара, Н.М.Бібік – К.: Форум, 2003.-176 с.

Наши рекомендации