ПРОГРАМА. спостереження й аналізу занять
спостереження й аналізу занять
у вищому навчальному закладі
1. Навчальна дисципліна, курс, група, дата.
2. Прізвище, ім’я та по-батькові викладача.
3. Тема заняття.
4. Організаційна структура заняття: початок, привітання, підготовка обладнання (дошка, крейда, ручки, зошити, навчальні посібники, наочні посібники, технічне обладнання).
5. Санітарно-гігієнічні умови для проведення заняття: дотримання гігієнічних вимог (повітряного, теплового, світлового режимів), відповідність меблів віку студентів; психологічна готовність до занять.
6. Структурно-дидактична побудова заняття, її компоненти; доцільність структури заняття навчальним завданням. Психолого-педагогічне забезпечення цілісності та завершеності заняття.
7. Особливості реалізації на заняттях принципів навчання: науковості, доступності, систематичності та послідовності; наочності, міцності знань, професійної спрямованості навчального матеріалу.
8. Використання методів навчання, їх доцільність, та ефективність (лекція, розповідь, пояснення, бесіда, демонстрація, ілюстрація, практичні методи, проблемні методи, дедукція, індукція, аналітико-синтетичний та ін.)
9. Реалізація на заняттях вимог організації самостійної пізнавальної діяльності студентів, її ефективність.
10. Особливості оцінки навчальної діяльності студентів (методи, об’єктивність).
11. При використанні лекції означити: актуальність, організаційна структура (план, література), логічна послідовність, науковість, доступність, новизна, професійна спрямованість, керівництво діяльністю щодо слухання і конспектування матеріалів лекції.
12. Поведінка викладача на занятті: уміння володіти студентським колективом; організація студентів на навчальну роботу; забезпечення трудової дисципліни; конструктивні уміння; комунікативні уміння; володіння педагогічним тактом та основами педагогічної техніки(зовнішність, володіння своїм тілом – ходити, стояти, сидіти; жестами і мімікою; культура педагогічного мовлення; стиль і тон у спілкуванні зі студентами).
13. Результати заняття: досягнення мети; якість знань студентів; найбільш цінні аспекти заняття; рекомендації щодо удосконалення педагогічного процесу.
Додаток 4.
Загальна форма плану-конспекту уроку
Урок №(вказується номер уроку в темі).
Тема уроку: згідно з навчальною програмою.
Дата проведення.
Клас.
Тип уроку: згідно з типізацією уроків.
Вид уроку:якщо урок відноситься до нетрадиційних (урок-лекція, урок-конференція, урок-гра тощо).
Мета уроку:
освітня: визначаємо ті наукові поняття, які формуємо під час уроку, які закони розглядаємо, які формуємо знання й уміння; визначаємо, яка сукупність знань систематизується і узагальнюється; яка сукупність знань перевіряється і контролюється; які знання потребують корекції (відповідно до типу уроку);
розвивальна: визначаємо, розвиток яких пізнавальних процесів є основним завданням вчителя на даному уроці: розвиток уваги і спостережливості учнів, розвиток їх уяви, фантазії і творчості, розвиток пам’яті, розвиток мови, розвиток образного або аналітичного мислення, розвиток критичності мислення, розвиток емоційно-вольової сфери, формування особистісних рис;
виховна: виховання ставлення учнів до навчання, їх інтересу до знань, дисциплінованості, наполегливості, відповідальності, працелюбності, уміння самоконтролю та самоаналізу; виховання патріотичних почуттів, морально-етичних та естетичних якостей, формування життєвої позиції тощо.
Обладнання та засоби навчання: перераховується все необхідне для уроку навчальне і методичне обладнання, вказується його необхідна кількість. Наприклад, використання дидактичних карток для перевірки домашнього завдання – 4, для закріплення нового матеріалу – 15, для самостійної роботи учнів на уроці – 30.
Хід уроку – це методична розробка кожного з перелічених вище етапів уроку з обов’язковим визначенням змісту і методів фронтальної і індивідуальної роботи з учнями класу.
Домашнє завдання(конкретно і бажано диференційовано).
Література: обов’язкова, додаткова, методична.
Як вже було зазначено, спосіб запису ходу уроку – це справа вчителя. У той же час існують певні вимоги, на які варто зважати молодому вчителю, який лише починає свою педагогічну діяльність.