Оголошення теми та мети уроку. 4. Вивчення нового матеріалу
4. Вивчення нового матеріалу.
Пояснення вчителя.
Офіційно-діловий стиль реалізує дві мети: інформативну (повідомлення) та волюнтативну (наказ).
Ознаки стилю:точність (однозначність), конкретність, об'єктивність (безсторонність), послідовність і лаконічність викладу фактів, гранична чіткість у висловленні; цілковита відсутність образності, емоційності та індивідуальних авторських рис.
Лексичні особливості стилю: ♦ використання усталених мовних зворотів (назв документів та мовних кліше), наприклад: свідоцтво про народження, касаційна скарга; з метою перевірки; до заяви додаю), повторень слів, форм, зворотів, конструкцій як результат досягнення однотипності вираження думок; ♦ нейтральної лексики, переважно однозначних (або вжитих у прямому значенні) слів; ♦професійних слів і термінів (юридичних, дипломатичних, військових, бухгалтерських, спортивних): позивач, свідок, звинувачення, захист, квартиронаймач, грошовий внесок; ♦ етикетної лексики в дипломатичних документах: Високоповажаний пане Президенте, маю честь сповістити; ♦ канцеляризмів (слів і виразів, що поза офіційно-діловим стилем не вживаються): користувач, належний, вказаний вище; особа (замість людина), проживає (замість живе); ♦складноскорочених і скорочених слів: ЖРЕО, обл. (область), зав. (завідувач), див. (дивись), с.(сторінка). Морфологічні особливості стилю:- переважання іменників над іншими частинами мови, зокрема віддієслівних іменників: виконання, перенесення, доручення, дотримання, сприяння, а також сполучень віддієслівних іменників з дієсловами: прийняти рішення, висловити співчуття; - уживання дієслів у формі теперішнього та минулого часу із значенням позачасової постійності дії (надсилається, пропонується, проводиться, слухали, вирішили), безособових дієслів (перевірено, рекомендовано), інфінітива (призначити, перевести, звільнити); - використання іменників чоловічого роду на позначення професії осіб жіночої статі: професор Вільчинська, лікар Петровська. Синтаксичні особливості стилю: - наявність простих речень із прямим порядком слів, ускладнених однорідними та відокремленими членами речення, вставними словами; - безособових та інфінітивних речень (необхідно удосконалити, доручено проаналізувати; скаргу розглянуто; перевіркою встановлено, відповідь надіслано); - синтаксичних кліше з прийменниками: з огляду на, згідно з, відповідно до,у зв'язку з; - поділу тексту на параграфи, пункти, підпункти для більш чіткої його організації.
Офіційно-діловий стиль обслуговує потреби суспільства в державному, громадському, економічному й політичному житті. У його складі можна виділити три основних підстилі: законодавчий (юридичний), адміністративно-канцелярськийтадипломатичний.
5. Закріплення вивченого.
Прочитати спроектовані через кодоскоп висловлювання, з'ясувати належність кожного до певного підстилю офіційно-ділового стилю. Свою думку обґрунтувати.
Стаття 3.Кожна людина має право на життя, на свободу і на особисту недоторканність.
С т ат т я 5.
Ніхто не повинен зазнавати тортур або жорстокого, нелюдського чи такого, що принижує людську гідність, ставлення чи покарання (Загальна Декларація прав людини).
Оголосити подяку Бондаренко Людмилі Денисівні, учениці 10 класу, за активну участь у громадському житті школи (3 наказу).
6. Підведення підсумків уроку.
7. Завдання додому. Дібрати зразки текстів, що належать до різних підстилів офіційно-ділового стилю. У дібраних текстах визначити лексичні, морфологічні та синтаксичні ознаки ділового стилю.
Заняття 4
Тема. Загальні вимоги до складання та оформлення документів. Документ як основний вид офіційно-ділового стилю. Класифікація документів (ділових паперів).
Мета: пояснити призначення і роль документів, ознайомити з їх класифікацією.
Обладнання: тести.
Хід заняття
1. Організаційний момент.
2. Перевірка домашнього завдання.