Оголошення теми та мети уроку. 4. Вивчення нового матеріалу
4. Вивчення нового матеріалу.
1) Пояснення вчителя.
Список —документ, що в певному порядку містить перелік осіб, предметів, об'єктів, документів. Список складається з метою інформації або реєстрації, укладається в алфавітному або хронологічному порядку (предмети можуть також перераховуватися від більш до менш значущих).
Реквізити списку: ▼ штамп установи, ▼ номер,
▼ назва виду документа, ▼ заголовок, ▼ текст, ▼ підпис, ▼ дата, ▼ печатка.
Список, що подається у кінці наукової праці (список використаної літератури), як правило, складається за алфавітом. У кінці наукової роботи, друкованої праці подається список використаної літератури, або бібліографія. Зазвичай порядок розміщення джерел — за абеткою. Якщо з певних причин автор або упорядник уважає за доцільне додержувати іншого принципу розміщення (систематичного, тематичного, хронологічного), це має бути обумовлено в роботі. Назви джерел іноземними мовами розміщують теж за абеткою,
але після повного списку вітчизняних видань. Кожне джерело має свій порядковий номер, а увесь список — єдину наскрізну нумерацію.
Бібліографічний опис джерела складається з кількох розміщених у певній послідовності елементів. Існують відмінності в оформленні бібліографічного опису книги, збірника, періодичного видання тощо (наприклад, статті).
У повному бібліографічному описі книги такими елементами є прізвище та ініціали автора (авторів), назва книги, місце видання, видавництво, рік видання, кількість сторінок. Інколи, однак, можуть опускатися назва видавництва та кількість сторінок. Між елементами опису ставлять загальноприйняті умовні розділові знаки. Ці знаки можуть нести таку інформацію:
▼ інша назва книги або назва, що стосується основної назви книги;
▼ відомості про авторство (автори, укладач, упорядник);
▼ відомості про інших осіб чи колективи, що брали участь у підготовці видання (редактор, відповідальний редактор і т. ін.);
▼ відомості про повторність видання та /або його характеристика;
▼ місце видання;
▼ видавництво або організація, що видала;
▼ рік видання;
▼ кількість сторінок.
У бібліографічному описі статті містяться такі елементи: прізвище та ініціали автора (авторів), назва статті, назва збірника, часопису, іншого видання, рік видання, число (випуск), сторінки. Окрім наведених вище умовних розділових знаків, уживаються ще й такі:
//назва видання, у якому поміщено статтю; .число видання.
2) Опрацювання таблиці-зразка.
Список рекомендованої літератури з історії України
1. Аркас М.М. історія України-Русі. – Факс. Вид. – к.; Вища шк.., 1990.
2. Величко С.В. Літопис: у 2 т. / За ред.. В.Шевчука. – К.; Дніпро, 1991.
3. Грушевський М.С. Ілюстрована історія України. – Факс. Вид. – К.; Райдуга, 1990.
5. Закріплення вивченого.
1) Скласти список учнів класу, в якому ви навчаєтесь.
2) Виправити помилки та відредагувати документ.
1. С.В.Глущик, О.В.Дияк, С.В.Шевчук: "Сучасні ділові папери". Київ — "А.С.К." (1998).
2. С.І.Головащук: Словник-довідник з українського літературного слововживання; Київ — "Рідна мова" (2000).
3. Дум. Навчальний посібник. Київ. Товариство "Знання"; 2000.
4. Н.Я.Потелло Українська мова і ділове мовлення, навчальний посібник, четверте видання, виправлене; Київ, МАУП, 256 стор. (2002).
5. М.І.Молдаванок, Г.М.Сидорова: "Сучасний діловий документ: зразки найважливіших документів українською мовою". Київ — "Техніка" (1992).
6. Підведення підсумків уроку.
7. Завдання додому: 1 варіант: скласти список учителів, що викладають у класі, використавши такі графи: 1)пор. №; 2) прізвище, ім'я, по батькові; 3) предмет. 2 варіант: скласти список літератури, що використовувалася під час написання реферату з будь-якої дисципліни.
Заняття 23, 24
Тема. Віза, субсидія, ваучер, приватизаційний сертифікат, фінансова ідентифікаційна картка. (Ознайомлення.)
Мета:пояснити призначення названих документів, ознайомити з особливостями їх складання, формувати вміння добирати інформацію для оформлення візи, субсидії, ваучера, приватизаційного сертифіката, фінансової ідентифікаційної картки.
Обладнання:зразки документів (на бланках), епідіаскоп.
Хід заняття
1. Організаційний момент.
2. перевірка домашнього завдання.