Vіі. домашнє завдання. інструктаж до його виконання.
Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України
Тернопільський національний педагогічний університет
Імені Володимира Гнатюка
Розробка аспектного уроку з української мови на тему: «Ступені порівняння прикметників» |
Підготував:
Студент групи УФ-42з
Єльчанінов Р. В.
Тернопіль-2014
Тема: “ Ступені порівняння прикметників”
Мета:
- навчити визначати ступені порівняння прикметників, повторити та закріпити вміння відрізняти прикметник від інших частин мови, формувати навички написання прикметників;
- розвивати логіку, мислення, систематизувати попередні знання про прикметник, розвивати увагу, пам’ять, творчі здібності;
- виховувати любов до усного слова.
Тип уроку: вивчення мовного матеріалу.
Обладнання:
1. підручник: Глазова О.П. Рідна мова: [підруч. для 6кл.загальноосвіт. навч. закл.] / Глазова О.П., Кузнецов Ю.Б. – К.: Педагогічна преса, 2006. – 288с. С.194 – 197;
2. довідник: Новий довідник:Українська мова та література. – К.: ТОВ “КАЗКА”, 2007. – 864с. С.209 – 212;
3. словник: Тлумачний словник української мови. Близько 20000 слів і словосполучень [Текст] / укл. Н.Д. Кусайкіна, Ю.С. Цибульник; за заг. ред. д-ра фіолог. наук, проф. В.В. Дубічинського. – Харків: Книжковий Клуб “Клуб Сімейного Дозвілля”, 2010. – 608с.
4. дидактичний матеріал:
а) Словникова скарбничка / Автор – упорядник Ісаєнко О.В. – Х.: Країна мрій, 2002. – 200с.;
б) Баран Г.В. Українська мова. Матеріали для підготовки до зовнішнього оцінювання. – Х.: Країна мрій, 2008. – 112с. С.31;
в) Українська мова та література. Комплексне видання: Типові тестові завдання. Довідник “Українська мова”. Довідник “Українська література” / В.В. Паращич, Т.М. Шевелеєва, О.І. Борзенко, М.Ф. Гетьманець. – Х.: “Літера” ЛТД, 2009. – 368с. С.162 – 163.
5. наочний матеріал (таблиці “Ступені порівняння прикметників”, “Випадки правильного вживання прикметників вищого і найвищого ступенів порівняння у мовленні”, “Творення форм вищого ступеня порівняння якісних прикметників”; схема “Вищий та найвищий ступені порівняння прикметників”).
Методи і прийоми: слово вчителя, метод вправ, ілюстративний матод.
Хід уроку
І. Організаційниймомент
1.1. Привітання
Вчитель вітається з учнями, а учні вітаються з учителем.
1.2. Перевірка наявності / відсутності учнів
Староста подає список відсутніх учителеві.
1.3. Організація класу до уроку
ІІ. Перевіркадомашньогозавдання
2.1. Вправа 382
Перепишіть, від поданих у дужках іменників утворіть присвійні прикметники. Уставте пропущені літери.
1. Співуче (Тарас) слово дж…рельцем струмує в мені. (Т. Синьоока)
2. І пісня котиться (Кармелюк). (М. Рильський)
3. Унікальні явища пр…роди так обростають л…гендами, що з’ясувати істину коштує майже (Сізіф) праці. (З журналу)
4. Йому правду кажуть, а він (Хима) кури розводить. (С. Добровольський)
5. Про грізних чужинців гора пам’ятає (Батий). ( Д. Луценко)
Виконана вправа
1. Співуче Тарасове слово джерельцем струмує в мені. (Т. Синьоока)
2. І пісня котиться Кармелюкова. (М. Рильський)
3. Унікальні явища природи так обростають легендами, що з’ясувати істину коштує майже Сізіфової праці. (З журналу)
4. Йому правду кажуть, а він Химаові кури розводить. (С. Добровольський)
5. Про грізних чужинців гора пам’ятає Батиєва. ( Д. Луценко)
2.2. Перевірка якості вивчення теоретичного матеріалу
Фронтальне опитування:
- Що таке якісні прикметники? Наведіть приклади. (Якісні прикметники позначають ознаку предмета, яка може бути виражена більшою чи меншою мірою: широкий (ширший) шлях, стрункий (стрункіший) юнак).
- Що таке відносні прикметники? Наведіть приклади. (Відносні прикметники позначають ознаку предмета стосовно інших предметів або явищ: дерев’яний стіл, зимовий ранок).
- Що таке присвійні прикметники? Наведіть приклади. (Присвійні прикметники позначають належність чогось особі або тварині: Оленин зошит, братове слово, лисячий хвіст)
- На які питання відповідають якісні і відносні прикметники? (Який? Яка? Яке? Які?)
- Від якої частини мови утворюються присвійні прикметники? (Присвійні прикметники утворюються від іменників І та ІІ відмін).
ІІІ. Актуалізація опорних знань
3.1. Метод вправ
Учні розв’язують підготовчу вправу
Вправа 394
Прочитайте. Визначте в тексті прикметники, поставте до них запитання.
Троянди, як відомо, запашні.
На смак приємні груші соковиті.
Важливіший за них людині хліб.
А в творі найціннішим буде – глиб.
М. Доленго
v Який із прикметників показує, що в якомусь предметі більше певної ознаки, ніж в інших?
v Який прикметник означає ознаку, якої у певному предметі найбільше?
Виконання вправи:
Троянди, як відомо, запашні.
На смак приємні груші соковиті.
Важливіший за них людині хліб.
А в творі найціннішим буде – глиб.
М. Доленго
“Важливіший” – це прикметник, який показує, що в якомусь предметі більше певної ознаки, ніж в інших.
ІV. Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів.
4.1.Слово вчителя
“Сьогодні ми будемо вивчати ступені порівняння прикметників. Запишіть, будь – ласка, у зошитах тему уроку.” (Вчитель записує тему уроку на дошці, а учні пишуть у зошитах).
V. Вивчення нового матеріалу
5.1.Слово вчителя
”Ступені порівняння – це такі форми якісних прикметників, які виражають різну міру вияву ознаки предмета. Якісні прикметники мають вищий і найвищий ступені порівняння. Вищий ступінь порівняння означає, що в якомусь предметі більше чи менше певної якості, ніж в іншому: Сашко нижчий за Льоню. (В.Винниченко). Як ідеш удвох, дорога стає коротка. (Народна творчість). Найвищий ступінь порівняння вказує, що в якомусь предметі певної якості найбільше: Пряма дорога – найкоротша. (Народна творчість). Ти вродливую мову свою зміг піднять до найвищих висот. (Л.Забашта). Вищий і найвищий ступені порівняння мають просту і складену форми. Від деяких прикметників форми вищого ступеня порівняння можна утворити за допомогою двох суфіксів - -ш- або – іш -: тихий –тихший і тихіший. Найвищий ступінь прикметників можна також утворювати додаванням до вищого ступеня слів: за всіх; над усе; сильніший за всіх; дорожчий над усе. Прикметники з префіксом пре- та суфіксами -ущ- (-ющ-), -анн- (-янн-), -єнн-, -езн- ступенів порівняння не мають: предобрий, значущий, нездоланний, височенний, довжелезний. Корисна порада: у мовленні краще користуватися простими формами ступенів порівняння.”
5.2.Робота з таблицею “Творення форм вищого ступеня порівняння якісних прикметників”.
Вчитель коментує теоретичний матеріал з таблиці, а учні відповідають на питання учителя.
5.3.Робота з підручником
Метод вправ
Вправа 395
Прочитайте прислів’я. Визначте прикметники вищого та найвищого ступенів порівняння (просту і складену форми).
1. Людина міцніша за кремінь і слабша за мушку.
2. Найкраще зерно ховається на дно.
3. Каша смачніша від балачок.
4. Свій хліб більш ситний.
5. Як коротші кроки, то довше життя.
6. З усієї рідні мати найбільш рідна.
7. З усіх скарбів найбільш цінним є молодість.
8. Солодший за все плід праці.
Виконання вправи:
Вищий ступінь: міцніша, слабша, смачніша, коротші, довше, солодкий (проста форма), більш ситний (складна).
Найвищий ступінь: найкраще (проста форма), найбільш рідна, найбільш цінним (складна форма).
5.4.Робота з таблицею “Ступені порівняння прикметників”
Вчитель коментує теоретичні матеріали з таблиці, а учні відповідають на питання учителя.
5.5.Слово вчителя
“Деякі прикметники утворюють вищий ступінь порівняння від прикметників з іншим коренем: великий – більший; малий – менший; гарний – кращий; поганий – гірший. Для підсилення значення найвищого ступеня порівняння прикметників додають префікси як-, що-: якнайкрасивіший, щонайсміливіший. Слово самий з прикметниками ніколи не вживається. Його завжди заступає префікс най-».
5.6. Робота зі схемою “Вищий та найвищий ступені порівняння прикметників”
Вчитель коментує теоретичний матеріал зі схеми, а учні відповідають на питання учителя.
VІ. Закріплення вивченого
6.1.Робота з підручником
Метод вправ
Вправа 396
Перепишіть прислів’я. Від поданих у дужках прикметників утворіть вищий ступінь порівняння. Виділіть суфікси.
1. Ранок (старий) за вечір, вечір (молодий) від дня.
2. Ранок вечора (мудрий), а трава за солому (смачна).
3. Близька соломка (рідна) від далекого сінця.
4. Що ніч (темна), то день (видний).
Виконання вправи:
1. Ранок старіший за вечір, вечір молодший від дня.
2. Ранок вечора мудріший, а трава за солому смачніша.
3. Близька соломка рідніша від далекого сінця.
4. Що ніч темніша, то день видніший.
Вправа 398
Прочитайте. Виберіть і запишіть лише прикметники складеної форми найвищого ступеня порівняння. Найбільш переконливий, найдобріший. найлагідніший, найменш цікавий, найвитриваліший, найстрункіший, найдрібніший, найменш спритний.
Виконання вправи:
Найбільш переконливий, найменш цікавий, найменш спритний.
6.2.Робота з таблицею “Випадки правильног вживання прикметників вищого і найвищого ступенів порівняння у мовленні”.
Вчитель коментує теоретичний матеріал з таблиці, а учні відповідають на питання учителя.
6.3.Робота біля дошки
Вправа 402
Прочитайте. Визначте прикметники вищого і найвищого ступенів порівняння. Які з них утворені від прикметників іншим коренем?
1. Відпливуть за обрій темні хмари, стане більший, веселіший день. (О.Лупій)
2. Із Каліфорнії секвоя – найбільше дерево Землі. (М.Доленго)
3. Я вже не можу бути кращим та гіршим теж не мужу буть. (В.Крищенко)
4. Найгірше лихо, коли б’ються рідні брати. (В.Шелестюк)
5. Люди – прекрасні. Земля – мов казка. Кращого сонця ніде нема. (В.Симоненко)
6. А у скрабниці людських почуттів найкращий скарб – повага до людини. (Н.Забіла)
Виконання вправи:
Прикметники вищого ступення порівняння: більший, веселіший, кращим, гіршим, кращого.
Прикметники найвищого ступеня порівняння: найбільше, найгірше, найкращий.
Прикметники, утворенні від прикметників з іншим коренем: більший (великий), кращим (гарний), гіршим (поганий), кращого (гарного).
6.4.Робота з підручником
Метод вправ
Вправа 400
Прочитайте. Визначте прикметники утворені ступенів порівняння від яких є неможливим.
1. Пречиста діброва звертає до гаю. (П.Чепурко)
2. А ліс густенний. (В.Винниченко)
3. Дуби старезні, як віки, та молоді ще їхні душі. ( О.Лупій)
4. А синички невеличкі просять: “Дайте рукавички!” (І.Блажкевич)
Виконання вправи:
Прикметники, утворення ступенів порівняння від яких є неможливим: пречиста, дубова, густенний, старезні, невеличкі.
VІІ. Домашнє завдання. Інструктаж до його виконання.
На домашнє завдання називаю учням вправу з підручника і пояснюю як виконувати перше речення з вправи.
Вправа 405
Перепишіть, уставляючи пропущені літери й розставляючи розділові знаки. Прикметники вищого і найвищого ступенів порівняння випишіть.
1. Роки собі пл…вуть, а ви все крас…віші матусенько моя. (Н.Кирян)
2. Найпри…красніша мати щаслива. (В.Симоненко)
3. Один античний мудрець сказав: “Ми люб…мо свою Батьківщину не за те що вона крас…віша на світі, а за те що вона – наша.” (А.Мороз)
4. За все м…ліші друзі їх треба бер…гти. (Н.Кирян)
v Прочитайте речення правильно їх інтонуючи.
VІІІ. Підсумок уроку
8.1.Фронтальне опитування:
- Які ступені порівняння мають прикметники?
(Вищий і найвищий ступені порівняння)
- Які форми мають вищий і найвищий ступені порівняння?
(Просту і складену форми)
- Яке слово ніколи не вживається з прикметниками?
(Слово “самий” ніколи не вживається з прикметниками)
ІX. Оцінювання
Вчитель виставляє учням оцінки.