Повторне читання тексту учнями. 4 страница

квітчастій (різнобарвній, пістрявій);

припильнувати (встерегти);

тин (пліт, огорожа).

3) Повторне читання тексту учнями «ланцюжком».

4) Аналіз змісту тексту з елементами вибіркового читання.

— Як письменник говорить про останній місяць весни?

— Що хотіла показати малому Михайликові мати?

— Яким уявляв собі літо хлопчик?

— Що побачив хлопчик біля самого порога?

— Якою була вишня?

— Що сталося за ніч з ягідками?

— Знайдіть і прочитайте уособлення, які вживає автор.

— Доберіть заголовок до прочитаного уривка з повісті.

Робота в групах.

1-ша група — описати Михайлика;

2-га група — описати маму;

3-тя група — описати дідуся.

6) Читання оповідання за особами.

7) Гра «Голосування ногами».

Діти встають у дві шеренги — права шеренга: «я вважаю, що твердження правильне»; ліва шеренга: «я вважаю, що твердження неправильне».

— Я читатиму речення, деколи навмисне замінивши слово чи вираз, а ви швидко шукаєте його в тексті. Якщо речення правильне, то тупає ногами права шеренга. Якщо речення неправильне, тупає ногами ліва шеренга та зачитує правильну відповідь.

2. Робота за ілюстрацією

— Подивіться на ілюстрацію до цього твору.

— Чи можемо ми віднести її до всього твору чи до певної його частини?

— Що художник зобразив на картині?

— Що він намалював у центрі картини? Удалині?

— Які фарби обрав? Який настрій вони створюють?

— Опишіть картину, використовуючи рядки з повісті.

VI.Підсумок уроку

— Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?

— Який настрій панував на уроці?

— Що найкраще вдалося зробити?

VII.Домашнєзавдання

Переказувати уривок з повісті:

1-ша група — від імені Михайлика; 2-га група — від імені матері (с.159–161).

Урок № _____ Дата _____

Тема: Повість.Рідний край —земний рай.МихайлоСтельмах «Гуси-лебеді летять» (продовження)

Мета:продовжити ознайомлення учнів з уривками з повісті Михайла Стельмаха «Гуси-лебеді летять»; удосконалювати навички свідомого виразного читання прозо­вих творів; вчити характеризувати дійових осіб, оцінювати їхні вчинки; розвивати зв’язне мовлення учнів, творчу уяву; виховувати любов до рідного краю.

Хід уроку

I. Організаційний момент

Учитель читає вірш.

Як приємно, друзі, що у нашій мові є слова чудові:

Теплі і добренькі — різнокольорові.

Злі слова й холодні — темнокольорові.

Зростаймо, любі діти, серед добрих слів,

Серед шепоту дібров і рідних гаїв,

Щоб талант і щастя кожен з вас зустрів.

— Культурною і вихованою вважаємо людину, яка під час спілкування виявляє повагу до співрозмовника, у своєму мовленні вживає слова ввічливості. Гадаю, кожен із вас теж прагне бути таким. Це зовсім нескладно, а в житті всім завжди приноситиме тільки радість.

II.Мовленнєва розминка

1. Гра «Щоб ротик був слухняний»

Як гуде джміль?

Прилетів комарик.

Дмухнемо на кульбабу.

Допоможемо пір’їнці підлетіти.

Оближемо смачне варення.

Дістанемо язичком до носа і підборіддя.

Усміхнемося відкритим і закритим ротом.

Робота над скоромовкою

Гра «Дощик»

Діти читають хором:

накрапає дощ (тихо);

дощ пускається сильніше (голосніше);

злива (голосно);

дощ слабшає (тихіше);

дощ припинився (читання припиняється).

Ґава ґудзик відшукала

І в гніздо собі поклала.

«Я ґадзиня-мастериця,

Все в ґадзівстві знадобиться!»

III.Перевірка домашньогозавдання

Гра «Обличчям до обличчя»

Учні в парах переказують одне одному уривок з повісті Михайла Стельмаха «Гуси-лебеді летять» (І частина, с.158–159).

IV.Мотивація навчальноїдіяльності.Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні ми продовжимо ознайомлення з уривками автобіографічної повісті Михайла Стельмаха «Гуси-лебеді летять».

V.Сприймання й усвідомлення новогоматеріалу

1. Опрацювання другої частини творуМихайлаСтельмаха «Гуси-лебеді летять» (с. 159–161)

1) Гра «Рибки». Самостійне мовчазне читання тексту учнями.

— Які картини ви уявляли, читаючи текст?

— Назвіть головних персонажів твору.

Фізкультхвилинка

Словникова робота.

Читання стовпчиків слів «луною» за вчителем, потім — напівголосно у парах одне одному, правильно наголошуючи

Тин світання
паленіти орошена
квітчастій городчика
насурмонений припильнувати

— Доберіть синоніми до слів:

насурмонений (насуплений, невдоволений);

паленіти (червоніти);

квітчастій (різнобарвній, пістрявій);

припильнувати (встерегти);

тин (пліт, огорожа).

3) Повторне читання тексту учнями «ланцюжком».

4) Аналіз змісту тексту з елементами вибіркового читання.

— Як письменник говорить про останній місяць весни?

— Що хотіла показати малому Михайликові мати?

— Яким уявляв собі літо хлопчик?

— Що побачив хлопчик біля самого порога?

— Якою була вишня?

— Що сталося за ніч з ягідками?

— Знайдіть і прочитайте уособлення, які вживає автор.

— Доберіть заголовок до прочитаного уривка з повісті.

Робота в групах.

1-ша група — описати Михайлика;

2-га група — описати маму;

3-тя група — описати дідуся.

6) Читання оповідання за особами.

7) Гра «Голосування ногами».

Діти встають у дві шеренги — права шеренга: «я вважаю, що твердження правильне»; ліва шеренга: «я вважаю, що твердження неправильне».

— Я читатиму речення, деколи навмисне замінивши слово чи вираз, а ви швидко шукаєте його в тексті. Якщо речення правильне, то тупає ногами права шеренга. Якщо речення неправильне, тупає ногами ліва шеренга та зачитує правильну відповідь.

2. Робота за ілюстрацією

— Подивіться на ілюстрацію до цього твору.

— Чи можемо ми віднести її до всього твору чи до певної його частини?

— Що художник зобразив на картині?

— Що він намалював у центрі картини? Удалині?

— Які фарби обрав? Який настрій вони створюють?

— Опишіть картину, використовуючи рядки з повісті.

VI.Підсумок уроку

— Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?

— Який настрій панував на уроці?

— Що найкраще вдалося зробити?

VII.Домашнєзавдання

Переказувати уривок з повісті:

1-ша група — від імені Михайлика;

2-га група — від імені матері (с.159–161).

Урок № _____ Дата ______

Тема: Підсумокза розділом «Світ прози»

Мета:систематизувати й узагальнити знання учнів з вивченого розділу; вчити порівнювати, співставляти прочитані твори; розвивати зв’язне мовлення, образне мислення, творчу уяву; виховувати любов до художнього слова.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II.Мовленнєва розминка

1. Гра «Зарядка для язичка»

Задми свічку.

Понюхай квіточку.

Пий чай із блюдця.

Надми кульку.

Подми на кульбабку.

Насос.

Годинник.

2. Звуконаслідувальна гра «Що як звучить?»

Так колесо свистить пробите: с-с-с.

Сичить гусак старий сердитий: с-с-с.

Вода тече, співає в кранику: с-с-с.

Свистить завжди окріп у чайнику: с-с-с.

Робота над скоромовкою

Гра «Дощик»

Діти читають хором:

накрапає дощ (тихо);

дощ пускається сильніше (голосніше);

злива (голосно);

дощ слабшає (тихіше);

дощ припинився (читання припиняється).

Обережний хитрий лис

До нори вечерю ніс.

Біг додому лісом лис,

Шелестів над лисом ліс.

III.Перевірка домашнього завдання

Гра «Обличчям до обличчя»

Учні в парах повертаються одне до одного і переказують уривок з повісті М. Стельмаха «Гуси-лебеді летять» від імені Михайлика та від імені матері.

IV.Мотивація навчальної діяльності.Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні ми завершуємо вивчати розділ «Світ прози». Пригадаємо твори, які ми вивчали, ще раз зустрінемося з героями, яких полюбили.

V.Систематизація й узагальненнязнань

1.Гра «Відгадай загадку»

— Відгадайте загадку, впізнайте героя, назвіть твір і його автора.

Мають всі сіреньке пір’я,

Завжди скачуть на подвір’ї,

Галаслива їхня зграя.

Діти, хто пташок цих знає? (Горобці)

(Олександр Копиленко «Розбишака Чив»)

Не козлик, а рогатий,

Повільний, вайлуватий,

За собою тягне дім

І ховається у нім. (Равлик)

(Василь Чухліб «Равлик»)

Фізкультхвилинка

Навесні пташки носаті

Оселились в нас на хаті,

Довгоногі, довгошиї,

Жабенят ловити вміють. (Лелеки)

(Юрій Збанацький «Лелеки»; Галина Демченко «Лелеки»)

Влітку медом ласував,

Досхочу малини мав,

А як впав глибокий сніг —

У барлозі спати ліг. (Ведмідь)

Сіла на сосну й стрекоче,

Всі новини знати хоче.

Чорний хвостик, білобока,

Називається... (сорока).

(Юрій Старостенко «І трапиться ж таке...», «Хто це такий?»)

Вередлива ця тварина —

Мов розбещена дитина,

В очі віддано загляне,

Лапку тягне до банана. (Мавпа)

(Микола Трублаїні «Яшка і Машка», «Омар», «Шоколад боцмана»)

Робота в групах

— Оберіть оповідання, у якому багато діалогів. Розподіліть ролі та прочи­тайте його за особами.

3.Гра «Дуель»

Робота в групах

Групи зачитують одна одній уривки і визначають, з якого вони твору.

4.Гра «Мій улюблений герой».Вправа «Мікрофон»

Учні розповідають про улюбленого героя з прочитаних творів за пам’яткою, поданою на першому форзаці.

VІ.Підсумок уроку

Гра «Закінчи речення»

Сьогодні на уроці я вчився...

Найбільше мені сподобалося...

Важко було...

Вдалося подолати труднощі завдяки...

VІІ.Домашнєзавдання

Відповідати на запитання «Повтори і пригадай» (с.161).

Перевірна робота _________________________________________

1. Який Мишко в оповіданнях Ю. Старостенка? Підкресліть.

Кумедний, злий, добрий, ненажерливий, жадібний, боязкий, кмітливий.

2.

Арсенова сусідка
Усе село
Встановіть послідовність як поширювалась у селі розповідь про пригоду діда Арсена в оповіданні Г. Тютюнника «Бушля»

Сусідчина сусідка
Арсениха
Арсен

3. Відгадайте загадку, впізнайте героя, назвіть твір і його автора.

Не козлик, а рогатий,

Повільний, вайлуватий,

За собою тягне дім

І ховається у нім. ( _________________________)

____

4. Запишіть назву повісті і її автора, яку ви читали у цьому розділі.

____

5. Складіть оповідання , яке має заголовок

Весняні квіти

________________________________________________________________________________

Урок № ______ Дата _____

Тема: Світ гумористичних творів.Гумор у літературних творах. Павло Глазовий «Найкоротша пісня» (П.с. 107)

Мета:ознайомити учнів з творчістю Павла Глазового; популяризувати його твори; вправляти школярів у читанні гумористичних творів; удосконалювати вміння визначати морально-етичні проблеми, які порушив автор у поезії; розви­вати логічне мислення, почуття гумору; виховувати любов до рідної мови.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II.Мовленнєва розминка

Робота над скоромовками

От Кіндрат так Кіндрат — зуб зламав об мармелад.

Кричав Архип, Архип охрип. Не треба Архипу кричати до хрипу.

— Чому ці скоромовки викликають у вас усмішку?

2. Ознайомлення з девізом уроку

Добрий сміх не б’є, не мучить,

Він на світі жити учить.

III.Перевірка домашнього завдання

IV.Мотивація навчальної діяльності.Повідомлення теми і мети уроку

— На сьогоднішньому уроці у нас будуть присутні сміх і жарти та веселий настрій.

Ми поринемо у веселий світ гумористичних творів.

Читаючи деякі вірші, повісті й оповідання українських та зарубіжних письменників, ми посміхаємося. Це твори, у яких про серйозне говориться з добродушною усмішкою, а вади й кумедні риси в характерах і поведінці героїв доброзичливо висміюються, їх називають гумористичними.

V.Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

Вступне слово вчителя

2. Опрацювання статті у Перлинці (с. 107)

3. Опрацювання вірша Павла Глазового «Найкоротша пісня» (П.с. 107)

1) Виразне читання вірша вчителем.

— Який настрій викликав у вас цей вірш?

Словникова робота.

Фізкультхвилинка

3) Повторне читання вірша учнями «ланцюжком».

— З якою інтонацією будете читати вірш? У якому темпі? Яким тоном?

— Які рядки слід особливо виділити? Які рядки прочитаєте зі здиву­ванням? з обуренням? з почуттям розпачу?

4) Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.

VІ. Підсумок уроку

— З творчістю якого поета ми ознайомилися на сьогоднішньому уроці?

— Що вам найбільше сподобалося?

— Які висновки зробили з прочитаного твору?

VІІ. Домашнєзавдання

Виразно читати вірш Павла Глазового «Найкоротша пісня» (П.с. 107)

Урок № ______ Дата _____

Тема: Світ гумористичних творів.Гумор у літературних творах.

Інна Кульська «Снігонавти»

Мета:ознайомити учнів з життям і творчістю Грицька Бойка; популяризувати його твори; вправляти школярів у читанні гумористичних творів; удосконалювати вміння визначати морально-етичні проблеми, які порушив автор у поезії; розви­вати логічне мислення, почуття гумору; виховувати любов до рідної мови.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II.Мовленнєва розминка

Гра «Зарядка для язичка»

Задми свічку.

Понюхай квіточку.

Пий чай із блюдця.

Надми кульку.

Подми на кульбабку.

Насос.

Годинник.

III.Перевірка домашнього завдання

IV.Мотивація навчальної діяльності.Повідомлення теми і мети уроку

— На сьогоднішньому уроці у нас будуть присутні сміх і жарти та веселий настрій.

Ми поринемо у веселий світ гумористичних творів.

Читаючи деякі вірші, повісті й оповідання українських та зарубіжних письменників, ми посміхаємося. Це твори, у яких про серйозне говориться з добродушною усмішкою, а вади й кумедні риси в характерах і поведінці героїв доброзичливо висміюються, їх називають гумористичними.

V.Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

Вступне слово вчителя

2. Опрацювання статті про Інну Кульську у підручнику (с. 108)

Гра «Бджілки». Самостійне напівголосне читання тексту учнями

3. Опрацювання вірша Інни Кульської «Снігонавти» (с. 108)

1) Виразне читання вірша вчителем.

— Який настрій викликав у вас цей вірш?

Словникова робота.

Фізкультхвилинка

3) Повторне читання вірша учнями «ланцюжком».

— З якою інтонацією будете читати вірш? У якому темпі? Яким тоном?

— Які рядки слід особливо виділити? Які рядки прочитаєте зі здиву­ванням? з обуренням? з почуттям розпачу?

4) Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.

VІ. Підсумок уроку

— З творчістю якого поета ми ознайомилися на сьогоднішньому уроці?

— Що вам найбільше сподобалося?

— Які висновки зробили з прочитаного твору?

VІІ. Домашнєзавдання

Виразно читати вірш у Перлинці (с.108).

Урок № ______ Дата _____

Тема: Світ гумористичних творів.Гумор у літературних творах. Павло Глазовий «Найкоротша пісня» (П.с. 107) Інна Кульська «Снігонавти»

Мета:ознайомити учнів з творчістю Павла Глазового та Інни Кульської; популяризувати їх твори; вправляти школярів у читанні гумористичних творів; удосконалювати вміння визначати морально-етичні проблеми, які порушив автор у поезії; розви­вати логічне мислення, почуття гумору; виховувати любов до рідної мови.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II.Мовленнєва розминка

Робота над скоромовками

От Кіндрат так Кіндрат — зуб зламав об мармелад.

Кричав Архип, Архип охрип. Не треба Архипу кричати до хрипу.

— Чому ці скоромовки викликають у вас усмішку?

2. Ознайомлення з девізом уроку

Добрий сміх не б’є, не мучить,

Він на світі жити учить.

III.Перевірка домашнього завдання

IV.Мотивація навчальної діяльності.Повідомлення теми і мети уроку

— На сьогоднішньому уроці у нас будуть присутні сміх і жарти та веселий настрій.

Ми поринемо у веселий світ гумористичних творів.

Читаючи деякі вірші, повісті й оповідання українських та зарубіжних письменників, ми посміхаємося. Це твори, у яких про серйозне говориться з добродушною усмішкою, а вади й кумедні риси в характерах і поведінці героїв доброзичливо висміюються, їх називають гумористичними.

V.Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

Вступне слово вчителя

2. Опрацювання статті у Перлинці (с. 107 - 108)

3. Опрацювання вірша Павла Глазового «Найкоротша пісня» (П.с. 107)

4. Опрацювання вірша Інни Кульської «Снігонавти» (с. 108)

1) Виразне читання віршів вчителем.

— Який настрій викликав у вас кожен вірш?

Словникова робота.

Фізкультхвилинка

3) Повторне читання віршів учнями «ланцюжком».

— З якою інтонацією будете читати кожен вірш? У якому темпі? Яким тоном?

— Які рядки слід особливо виділити? Які рядки прочитаєте зі здиву­ванням? з обуренням? з почуттям розпачу?

4) Аналіз змісту віршів з елементами вибіркового читання.

VІ. Підсумок уроку

— З творчістю яких поетів ми ознайомилися на сьогоднішньому уроці?

— Що вам найбільше сподобалося?

— Які висновки зробили з прочитаного твору?

VІІ. ДомашнєзавданняВиразно читати вірші (П.с. 107 - 108)

Урок № ______ Дата _____

Тема: Світ гумористичних творів.Гумор у дитячій літературі.Грицько Бойко «Отакий у мене ніс»

Мета:ознайомити учнів з життям і творчістю Грицька Бойка; популяризувати його твори; вправляти школярів у читанні гумористичних творів; удосконалювати вміння визначати морально-етичні проблеми, які порушив автор у поезії; розви­вати логічне мислення, почуття гумору; виховувати любов до рідної мови.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II.Мовленнєва розминка

Робота над скоромовками

От Кіндрат так Кіндрат — зуб зламав об мармелад.

Кричав Архип, Архип охрип. Не треба Архипу кричати до хрипу.

— Чому ці скоромовки викликають у вас усмішку?

2. Ознайомлення з девізом уроку

Добрий сміх не б’є, не мучить,

Він на світі жити учить.

III.Перевірка домашнього завдання

IV.Мотивація навчальної діяльності.Повідомлення теми і мети уроку

— На сьогоднішньому уроці у нас будуть присутні сміх і жарти та веселий настрій.

Ми поринемо у веселий світ гумористичних творів.

Читаючи деякі вірші, повісті й оповідання українських та зарубіжних письменників, ми посміхаємося. Це твори, у яких про серйозне говориться з добродушною усмішкою, а вади й кумедні риси в характерах і поведінці героїв доброзичливо висміюються, їх називають гумористичними.

Відкриває цей розділ український поет Грицько Бойко.

Твори його проженуть сум, а натомість подарують нам сміх, веселощі, хо­роший настрій. Бо Грицько Бойко — це поет-гуморист. А сміятися корисно, бо... (читаємо з дошки: якщо народ співає і сміється,— в нім здорове серце б’ється).

V.Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

1. Біографічна довідка

— Григорій Пилипович Бойко народився 1923 р. у шахтарському краю, на Донбасі. Після закінчення семирічки вчився в Оленівській рудниковій школі. Віддаль до школи була чималенька, тому доводилося хлопцеві щодня вставати о четвертій годині, кілька кілометрів йти пішки до станції, а вже звідти їхати робочим потягом до школи. Одразу після випускного вечора пішов на фронт, пройшов всю війну від рядового до офіцера. А після війни взявся за перо й упевнено і стрімко увійшов у літературу, назавжди підкоривши чисті дитячі душі.

Грицько Бойко — поет саме дитячий, всі його вірші присвячені дітворі.

Він з глибоким розумінням виховного значення сміху виставляє на осуд дітей найрізноманітніші вади дитячого характеру. Вереда, замазура, задавака, ледар, роззява, симулянт — ось ким населені гумористичні вірші Бойка.

У Бойка сміх не жорстокий, не бездушний, а м’який і зичливий, покли­каний допомогти, а не принизити.

Письменник видав близько ста книжок для дітей. Особливо полюбилися малечі «Билиці дяді Гриця», «Про дідуся Тараса», «Смішинки», «Хлопчик Ох», «Ніс у сметані», «Шпаргалка — виручалка» та інші. А зараз послухайте вірші Г. П. Бойка у виконанні учнів.

2. Опрацювання статті проГрицька Бойка у підручнику (с. 163)

Гра «Бджілки». Самостійне напівголосне читання тексту учнями

— Скільки книжок написав Грицько Бойко?

— Що він умів підмічати?

— Кому адресує свої твори?

3. Опрацювання віршаГрицька Бойка «Отакий у мене ніс» (с. 163–166)

1) Виразне читання вірша вчителем.

— Який настрій викликав у вас цей вірш?

Словникова робота.

Наши рекомендации