Практично-лабораторне заняття 5
Учитель як суб’єкт педагогічної діяльності. Стиль діяльності педагога
Мета: розширити знання студентів про особливості педагогічної діяльності, вимоги до особистості вчителя, виробити уміння аналізувати професіограму вчителя, різні стилі педагогічного керівництва, спілкування; з’ясувати умови формування авторитету вчителя.
Хід заняття
Розгляд теоретичних питань:
а) визначити специфічні особливості, властиві педагогічній діяльності;
б) сформулювати вимоги до особистості сучасного педагога;
в) обгрунтувати компоненти педагогічної майстерності.
г) розкрити структуру педагогічних здібностей;
д) дати визначення поняттю “педагогічна техніка” (зовнішня та внутрішня техніка вчителя).
е) розкрити зміст поняття “педагогічний такт” і його соціальні функції.
Виконання практичних завдань:
а) виокремити (у 2 колонки) професійно значущі якості вчителя, які засвідчують оволодіння ним педагогічним тактом і ті, що є проявом нетактовної поведінки;
б) законспектувати та розтлумачити сутність стилів спілкування за В.А.Кан-Каликом (У кн.. “Учителю о педагогическом общении”);
в) підготувати аргументовані докази вибору стилю керівництва навчально-виховним процесом (авторитарний, демократичний, ліберальний) у конкретній педагогічній ситуації сучасної школи (взятої із збірника педагогічних ситуацій або ж із власних спостережень за навчально-виховним процесом).
1. Навчально-педагогічна гра на тему: “Авторитарний та демократичний стиль керівництва вчителя: “за” і “проти””
Робота в колі відповідно до розданих фішок (“К” і “Д” конструктивна і деструктивна позиція у спілкуванні на обрану тему).
Підведення підсумків у вигляді складання порівняльної таблиці:
Авторитарний | Демократичний |
1. 2. 3. 4. 5. 6. | 1. 2. 3. 4. 5. 6. |
Література
1. Кан-Калик В.А. Учителю о педагогическом общении. – М., 1987.
2. Кузьмінський А.І., Омеляненко В.Л. Педагогіка: Підручник. – 2-е вид. перероб. і доп. – К., 2004. – С.15-45.
3. Педагогіка: Навчальний посібник / В.М.Галузяк, М.І.Сметанський, В.І.Шахов. 2-е вид., доп. – Вінниця, 2003. – С. 78-89.
4. Педагогічна майстерність: Підручник / І.А.Зязюн та ін. – 3-є вид., допов. і переробл. – К., 2008. – С. 10-20, 23-29, 36-47.
5. Подласый И.П. Педагогика: В 2 кн. – М., 2002. – Кн. 1. – С. 229-291.
6. Сухомлинський В.О. Сто порад учителеві // Твори в 5-ти томах. – Т. 2. – К., 1975.
Практичне заняття 6.
Дидактика. Процес навчання.
1. Сутність, завдання, категорії дидактики.
2. Сутність, структура та етапи навчання.
3. Рушійні сили навчального процесу. Функції навчання.
4. Мотивація учіння.
5. Умови розвитку пізнавального інтересу у навчанні.
6. Етапи та рівні засвоєння знань. Формування понять.
7. Формування умінь і навичок.
Література
1. Дидактика современной школы / Под ред. В.А.Онищука. – К., 1987. – С. 34-60, 67-91.
2. Дидактика средней школы / Под ред. М.Н.Скаткина. – М., 1982. – С. 129-181.
3. Кузьмінський А.І., Омеляненко В.Л. Педагогіка: Підручник. – 2-е вид. перероб. і доп. – К., 2004. – С. 87-114.
4. Педагогіка: Навчальний посібник / В.М.Галузяк, М.І.Сметанський, В.І.Шахов. 2-е вид., доп. – Вінниця, 2003. – С. 93-120.
5. Хуторской А.В. Современная дидактика: учебник для вузов. – СПб: Питер, 2001. – С. 13-142.
Практичне заняття 7.
Зміст освіти.
1. Поняття про зміст освіти. Компоненти змісту освіти.
2. Теорії організації змісту освіти.
3. Види освіти. Рівні освіти.
4. Наукові вимоги до формування змісту освіти.
5. Нормативні документи змісту освіти (навчальний план, програма, підручник, посібник).
Література
1. Дидактика средней школы / Под ред. М.Н.Скаткина. – М., 1982. – С. 90-129.
2. Краевский В.В. Содержание образования: бег на месте // Педагогика. – 2000. - №7. – С. 7-17.
3. Кузьмінський А.І., Омеляненко В.Л. Педагогіка: Підручник. – 2-е вид. перероб. і доп. – К., 2004. – С.136-149.
4. Педагогіка: Навчальний посібник / В.М.Галузяк, М.І.Сметанський, В.І.Шахов. 2-е вид., доп. – Вінниця, 2003. – С.138-153.
5. Хуторской А.В. Современная дидактика: учебник для вузов. – СПб: Питер, 2001. – С. 168-287.
Практичне заняття 8.
Принципи і методи навчання
1. Принципи навчання, їх характеристика.
2. Методи і прийоми навчання.
3. Класифікація методів навчання.
4. Дидактична характеристика методів навчання за джерелом здобуття знань.
5. Методи навчання в залежності від характеру пізнавальної діяльності учнів.
6. Проблемне навчання.
7. Програмоване навчання.
Література
1. Дидактика средней школы / Под ред. М.Н.Скаткина. – М., 1982. – С. 181-216.
2.Кузьмінський А.І., Омеляненко В.Л. Педагогіка: Підручник. – 2-е вид. перероб. і доп. – К., 2004. – С.120-132, 152-166.
3. Лернер И.Я. Дидактические основы методов обучения. – М., 1981.
4. Никольская А.А. Методы и формы обучения в историческом ракурсе // Педагогика. – 1999. – №5. – С. 52-56.
5. Педагогіка: Навчальний посібник / В.М.Галузяк, М.І.Сметанський, В.І.Шахов. 2-е вид., доп. – Вінниця, 2003. – С.121-138, 153-194.
6. Хуторской А.В. Современная дидактика: учебник для вузов. – СПб: Питер, 2001. – С. 297-337.
Практичне заняття 9.
Форми організації навчання
1. Поняття про форми організації навчання, їх історичний розвиток.
2. Класно-урочна система навчання, її переваги і недоліки. Альтернативні системи навчання.
3. Урок як основна форма організації навчання. Типи і структура уроків.
4. Форми організації навчальної діяльності учнів.
5. Позаурочні і позашкільні форми організації навчання.
6. Індивідуалізація та диференціація навчання.
Література
1. Дидактика современной школы / Под ред. В.А.Онищука. – К., 1987. – С. 116-175, 240-330.
2. Дидактика средней школы / Под ред. М.Н.Скаткина. – М., 1982. – С. 216-251.
3. Кузьмінський А.І., Омеляненко В.Л. Педагогіка: Підручник. – 2-е вид. перероб. і доп. – К., 2004. – С.166-192.
4. Педагогіка: Навчальний посібник / В.М.Галузяк, М.І.Сметанський, В.І.Шахов. 2-е вид., доп. – Вінниця, 2003. – С.209-244.
5. Хуторской А.В. Современная дидактика: учебник для вузов. – СПб: Питер, 2001. – С. 356-382.