Тема: Гендерні характеристики особистості (гендерна ідентичність, гендерні стереотипи та гендерні ролі) (4 год.)

Факультет дошкільної освіти та практичної психології

Кафедра дошкільної освіти

РОБОЧА ПРОГРАМА

з курсу “Гендерна освіта в сім’ї”

для студентів V курсу відділення “Дошкільна освіта”

Слов’янськ – 2008

Структура залікового кредиту курсу

Тема Кількість годин, відведених на:
  Лекції Практичні заняття Самостійну роботу
Змістовий модуль 1. Вступ до теорії гендеру
Тема 1. Поняття «гендер» та гендерний підхід у сучасних суспільних науках. Гендерні дослідження
Тема 2. Гендерні аспекти соціалізації
Тема 3. Гендерна освіта  
Тема 4. Гендерний підхід у педагогіці  
Змістовий модуль 2. Гендер у сім’ї та сімейному вихованні  
Тема 1. Сім’я як гендерна система: традиції та сучасність  
Тема 2. Гендерні відносини у родині
Тема 3. Гендерні аспекти сімейного виховання
Тема 4. Сучасні підходи до виховання майбутнього сім’янина
Усього годин:

Теми семінарських і практичних занять

Семінарське заняття № 1.

Тема: Поняття гендер та гендерний підхід у сучасних гуманітарних науках ( 2 год.).

Мета:поглиблене ознайомлення з концепцією гендеру в гуманітарних науках, основними напрямками гендерних досліджень; занурення у відповідне термінологічне поле.

Хід заняття:

1. Стать та гендер у системі сучасного наукового знання.

2.Основні терміни гендерної теорії.

3.Міждисциплінарний характер гендерних досліджень.

4.Дослідження гендерних уявлень студентів (анкетування, вправи).

Оцінювання:

1б. – за відвідування;

1-2 б. – за виконання практичного завдання

1-2 б. – за усну відповідь на теоретичне питання.

Семінарське заняття № 2.

Тема: Особливості гендерної соціалізації (2 год.).

Мета:актуалізація та доповнення знань теорій, механізмів та засобів конструювання гендеру, сутності гендерної ідентичності та гендерної ролі, ролі гендерних стереотипів у процесі соціалізації, усвідомлення ролі соціальних інститутів у гендерній соціалізації особистості, їх впливу на формування гендерних установок, стереотипів, уявлень.

Хід заняття:

1.Обговорення сутності та змісту основних базових понять, які студенти отримали на лекції.

2.Групова дискусія: аналіз перевагта недоліків стереотипу«Чоловік– годувальник та професіонал, жінка – берегиня сімейного вогнища та вихователька дітей»; шляхи та засоби подолання гендерних стереотипів.

Оцінювання:

1б. – за відвідування;

1-2 б. – за виконання практичного завдання

1-2 б. – за усну відповідь на теоретичне питання.

Практичне заняття № 3, 4.

Тема: Гендерні характеристики особистості (гендерна ідентичність, гендерні стереотипи та гендерні ролі) (4 год.).

Мета:поглиблення знань щодо механізмів виникнення та трансляції гендерних стереотипів, освоєння гендерних ролей у реальній життєвій практиці, формування критичного погляду на гендерні стереотипи, здатності виявляти та усвідомлено аналізувати їх у різних сферах життя, в тому числі і сімейній, формування особистісної гендерної позиції студента.

Хід заняття:

1. Поняття тендерного стереотипу, їх види та приклади. Поняття гендерної ролі.

2. Самодіагностика гендерної ідентичності та схильності студентів до того чи іншого гендерного стереотипу, визначення їх впливу на поведінку, соціально-психологічний аналіз власної гендерної ролі.

3. Підведення підсумків заняття.

Оцінювання:

1б. – за відвідування;

1-2 б. – за виконання практичного завдання

1-2 б. – за усну відповідь на теоретичне питання.

Наши рекомендации