Предмет та основні поняття теорії і методики фізичного виховання.
ЛЕКЦІЯ № 1
ТЕМА: ПРЕДМЕТ ТЕОРІЇ І МЕТОДИКИ ФІЗИЧНОГО ВИХОВАННЯ ДІТЕЙ ВІД НАРОДЖЕННЯ ДО ШЕСТИ РОКІВ. СТАНОВЛЕННЯ СИСТЕМИ ФІЗИЧНОГО ВИХОВАННЯ
МЕТА: надати характеристику ТМФВ як навчальної та наукової дисципліни. Визначити її призначення. Розглянути виникнення фізичного виховання як суспільного явища. Розглянути основні поняття теорії фізичного виховання. Освоїти теоретичний матеріал та придбати вміння застосовувати знання на практиці. Розвивати пам’ять, увагу, вміння працювати з інформаційними картками, сприяти вихованню інтересу до предмета, любові до професії.
НАОЧНІ ПОСІБНИКИ: виставка основної та додаткової літератури з предмета, фотографія П.Ф. Лесгафта.
РОЗДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ: інформаційні картки: «Основні поняття теорії фізичного виховання» – 15 шт.
ЛІТЕРАТУРА:
1. Вільчковський Е.С. Методика фізичного виховання в дитячому садку. – К.: Радянська школа, 1979. – С. 3-4.
2. Вільчковський Е.С. Теорія і методика фізичного виховання дітей дошкільного віку. – Львів, 1998. – С. 3-5.
3. Вільчковський Е.С., Курок О.І. Теорія і методика фізичного виховання дітей дошкільного віку. – Суми, Університетська книга, 2005. – С. 4-10.
4. Дмитренко Т.І. Теорія і методика фізичного виховання дітей раннього і дошкільного віку. – К.: Вища школа, 1979. – С. 3-5, 11-19.
5. Калуська Л.В., Калуський З.В., Гуменюк М.М. Дошкільне тіловиховання. Вплив рухової активності на здоров’я дитини дошкільного віку. – Тернопіль: Мандрівець, 2008. – 184 с.
6. Кенеман А.В., Хухлаева Д.В. Теория и методика физического воспитания детей дошкольного возраста. – М.: Просвещение, 1984. – С. 3-6.
7. Осокина Т.И. Физическая культура в детском саду. – М.: Просвещение, 1986. – С. 5-7.
8. Хухлаева Д.В. Методика физического воспитания в дошкольном учреждении. – М.: Просвещение, 1984. – С. 5-10.
ХІД ЗАНЯТТЯ
Мотивація навчальної діяльності
В дошкільному віці закладаються основи гармонійного розвитку особистості та її фізичної досконалості. Своєчасне та успішне формування рухової функції людини, особливо в дошкільний період її життя, має першочергове значення для повноцінного фізичного розвитку.
Що ж розуміють під фізичним вихованням, що вивчає теорія і методика фізичного виховання її мета і завдання та інші питання ми з вами розглянемо в процесі вивчення цього предмета.
Фізичне виховання дошкільників здійснюється на основі нормативно-правової бази України. В Україні прийнятий Закон «Про дошкільну освіту» від 11.07.2001 року № 2628-ІІІ, який визначає правові, організаційні та фінансові засади функціонування і розвитку системи дошкільної освіти, яка забезпечує розвиток, виховання і навчання дитини, ґрунтується на поєднанні сімейного та суспільного виховання, досягненнях вітчизняної науки, надбаннях світового педагогічного досвіду, сприяє формуванню цінностей демократичного правового суспільства в Україні. Крім цього існує ще один документ це Базовий компонент дошкільної освіти в Україні (рішення Колегії Міністерства освіти України та Президії Академії педагогічних наук України від 25.04.1998 р. № 26601/33).
Стратегія побудови Базового компоненту дошкільної освіти відповідає Міжнародній конвенції про права дитини і спрямована на реалізацію положень Закону України «Про освіту», Державних національних програм «Освіта» («Україна ХХІ століття») та «Діти України».
В основу Базового компонента покладена якість розвитку, вихованості та навченості дитини перших шести років життя. У відповідальності з його вимогами експертиза діяльності дошкільних освітніх закладів полягатиме у встановленні відповідальності різнобічного розвитку дитини на момент закінчення терміну її перебування в одному з них і вступу до школи мінімально обов’язковим вимогам.
2. Повідомлення теми, плану
План
1. Предмет та основні поняття теорії і методики фізичного виховання.
2. Предмет теорії фізичного виховання дошкільників, вивчення основних понять теорії фізичного виховання.
3. Зв’язок теорії фізичного виховання з суспільними, природничими, педагогічними науками.
4. Становлення і розвиток системи фізичного виховання (самостійна робота).
Предмет та основні поняття теорії і методики фізичного виховання.
Кожна галузь знань, як конкретна наукова та навчальна дисципліна має право на самостійне існування лише в тому випадку, коли має свій, тільки властивий їй предмет вивчення.
Предметом вивчення теорії фізичного виховання є визначення загальних закономірностей фізичного виховання людини, як соціального явища. Під загальними закономірностями розуміють ті, які в однаковій мірі властиві будь-яким контингентам населення: дітям, підліткам, юнакам та дорослим; тим, хто тільки починає займатись фізкультурою і кваліфікованим спортсменам.
Предметом вивчення методик фізичного виховання є виявлення окремих закономірностей фізичного виховання та врахування загальних закономірностей в педагогічному процесі, який має конкретну спрямованість. Як справедливо стверджує відомий спеціаліст фізичного виховання Б.А. Ашмарін теорія і методика фізичного виховання не можуть існувати самостійно і розвиватись ізольовано одна від одної. Теорія створює фундамент для удосконалення процесу фізичного виховання дитячого та дорослого населення, узагальнюючи окремі закономірності, з метою обов’язкового врахування їх в конкретних методиках. Методики, в свою чергу, створюють основу для теоретичних узагальнень у вигляді систем науково-обґрунтованих методичних рекомендацій, які властиві педагогічному процесу з даним контингентом тих, хто займається фізкультурою та спортом.
За своєю науковою спрямованістю теорія і методика фізвиховання відноситься до системи педагогічних наук, вона обґрунтовує свої положення соціальними, психологічними та біологічними закономірностями.
В теорії і методиці фізичного виховання використовується специфічний понятійний апарат, розуміння та засвоєння якого обов’язкове для спеціалістів дошкільного виховання. Зміст цих понять не є постійним, він уточнюється та поглиблюється у зв’язку з розвитком науки про фізичне виховання та її практичне застосування.