Практичне заняття № 5, 6

Тема: Роль сім’ї у гендерній соціалізації дитини. Гендерні аспекти сімейного виховання (4 год.).

Мета:поглиблене ознайомлення із сучасними науковими даними у галузі гендерних стосунків (подружжя, батьки-діти) у родині, з особливостями гендерних батьківських ролей, можливостями і підходами подолання у сімейному вихованні гендерних стереотипів, шляхами і засобами поширення гендерного репертуару дитини; формування умінь гендерного аналізу виховних засобів, оволодіння уміннями проводити просвітницьку роботу, використовувати адекватні методики.

Хід заняття:

1. Соціальне конструювання інституту батьківства. Культурно-історична динаміка материнських та батьківських функцій.

2. Роль батька і матері у вихованні дитини.

3. Особливості виховного впливу батьків за статевою ознакою.

4. Виховання хлопчиків та дівчаток у родині.

5. Гендерні стереотипи у використанні іграшок, виховного потенціалу праці, дитячої гри.

6. Шляхи та засоби підвищення гендерної компетентності батьків та подолання хибних уявлень про гендер. Розробка програми гендерної освіти батьків.

Практичні завдання:

1. Проектування гендерно-нейтрального розвивального середовища у родині, спрямованого на задоволення індивідуальних потреб дитини.

2. Розв’язання педагогічних ситуацій з позицій гендеру.

3. Гендерний аналіз казки «Царевна-лягушка» та оцінка традиційних та нетрадиційних тендерних моделей поведінки.

4. Порівняльний аналіз жіночого сценарію на прикладі мультфільмів «Русалочка» та «Мулан».

5. Написання есе «Проблема виховання чоловіка як майбутнього батька в сучасному суспільстві».

Оцінювання:

1б. – за відвідування;

1-2 б. – за виконання практичного завдання

1-2 б. – за усну відповідь на теоретичне питання.

Практичне заняття № 7.

Тема: Виховання майбутнього сім’янина як проблема гендерної освіти (2 год.).

Мета:усвідомлення студентами значущості підготовки до сімейного життя взагалі та виконання батьківських та материнських ролей,сприяння становленню у майбутніх вихователів та батьків гендерної толерантності та гендерної сприйнятливості, рефлексування студентами своєї ролі як майбутнього сім’янина.

Хід заняття:

1. Узагальнення набутих у процесі вивчення курсу гендерних знань.

2. Проведення тренінгового заняття «Щаслива сім’я – алгоритм побудови»

3. Написання твору-роздуму «Моя сім’я у майбутньому (через 15 років)».

Оцінювання:

1б. – за відвідування;

1-2 б. – за виконання практичного завдання

1-2 б. – за усну відповідь на теоретичне питання.

Завдання для самостійної роботи (обов’язкові) – 20 б.

ЗМ 1.

1. Складання глосарію за змістом курсу – 8 б.

2. Добірка пакету теоретичних і практичних матеріалів із зарубіжної та вітчизняної психолого-педагогічної літератури до означених тем курсу – 8 б.

ЗМ 2.

3. Підготувати міні реферат за будь-якою темою ( 4б. ):

- «Жіноча гендерна роль, норми, стереотипи та можливості їх подолання»;

- «Чоловіча гендерна роль, норми, стереотипи та можливості їх подолання»;

- «Шляхи та засоби подолань гендерної нерівності у сім’ї»;

- «Гендерні стереотипи у сімейних стосунках та їх подолання»;

- «Гендерні взаємини у сім’ї (чоловік-жінка, батьки-діти)»;

- «Гендерні стереотипи в дошкільній дитячій літературі».

Завдання для самостійної роботи (вибіркові) – макс. 30 б.

ЗМ 1.

1. Добірка та написання анотацій на науково-популярну літературу за змістом модулю – 5 б.

ЗМ 2.

2. Добірка та написання анотацій на науково-популярну літературу за змістом модулю – 5 б.

3. Проведення міні-досліджень на підставі інтерв’ю, бесід з дітьми, підлітками, молоддю, батьками, анкетування, спостережень, огляду практичних матеріалів за будь-яким напрямком:

- «Гендерні ролі в дитячій літературі (наприклад, у казках – як представлені чоловіки і жінки, хлопчики та дівчатка з позиції гендеру; якісний аналіз: сюжет казок, їх герої, моральні повчання)»;

- «Життєва стратегія: батько - син; мати – дочка» (порівняти вибір типів життєвого сценарію та зробити висновки);

- «Гендерні ролі в уявленнях представників трьох поколінь: прабатьки, батьки, діти» (кожне оцінюється 6 б.)

4. Підготувати консультацію для батьків: «Як виховувати в сім’ї хлопчика» - 4 б.; «Як виховувати в сім’ї дівчинку» - 4 б. у контексті завдань гендерної педагогіки.

5. Розробити творчий міні-проект «Співпраця дошкільного закладу з родиною у напрямку підвищення гендерної компетентності батьків» - 8 б.

6. Складання опорних конспектів за змістом тем модулю (користуватися джерелами, поданими у списку літератури) – 3 б. кожний).

7. Продовжити вислів: «Бути батьком – це…», «Бути матір’ю – це…». Проаналізувати специфіку батьківської та материнської виховної позиції. Які чинники сприяють вихованню усвідомленого батьківства у сучасної молоді? (твір-роздум – 4 б.).

Наши рекомендации