Практично-лабораторне заняття 3

Методи, прийоми, засоби виховання (перегляд та аналіз фільму)

Мета: сформувати у студентів уявлення про метод, прийом, засіб виховання; ознайомити із методами виховання в залежності від їх функціональної спрямованості; виробити уміння оцінювати ефективність застосування методів і прийомів виховання.

Хід заняття

Розгляд теоретичних питань:

а) повторити зміст понять метод, прийом, засіб виховання;

б) схарактеризувати основні групи методів виховання;

в) згрупувати методи за функціональними особливостями та подати їх у вигляді схеми.

1. Виконання практичних завдань

а) обґрунтуйте (письмово), які методи і прийоми виховання застосовуються найчастіше;

б) від яких методів та прийомів виховання ви хотіли б відмовитись у вихованні;

в) перегляньте фрагмент фільму “Педагогічна поема” і визначте методи виховання, які використовував А.С.Макаренко. під час перегляду заповніть таблицю;

Фрагмент сюжету (коротко) Використаний метод (прийом)
1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7.

г) законспектуйте статтю А.С.Макаренка “Методи виховання”.

Література

1. Кузьмінський А.І., Омеляненко В.Л. Педагогіка: Підручник. – 2-ге вид., переробл. і доповн. – К., 2004. – С.226-247.

2. Макаренко А.С. Методи виховання. – К., 1954. – Т. 5. – С. 97-119.

3. Педагогіка: Навч. посібник /В.М.Галузяк, М.І.Сметанський, В.І.Шахов. – 2-е вид., випр. і доп. – Вінниця, 2003. – С. 308-332.

Практично-лабораторне заняття 4.

Дискусія як метод виховання. Методика проведення диспуту

Мета: глибше ознайомити студентів з дискусією як методом виховання через звернення до свідомості учнів; сформувати уміння організовувати та проводити диспут із старшокласниками.

Хід заняття

1. Розгляд теоретичних питань:

а) розкрити суть методу дискусії та вимоги до її проведення;

б) обґрунтувати методику проведення диспуту як прийому формування переконань і свідомості поведінки.

2. Виконання практичних завдань

а) визначити одну із тем для проведення диспуту із старшокласниками, придумати 4-5 запитань для обговоренн6я цієї теми, скласти список літератури для опрацювання.

Зразки тем диспуту:

- Тобі 16, багато це чи мало?

- Повага батьків – це обов’язок чи вимушена необхідність?

- Людина і речі: друзі чи вороги?

- Як бути коханим?

- Громадянський шлюб: реальність сьогодення чи втрата моральних цінностей?

б) підготуватися до проведення диспуту на тему: “Поговоримо про кохання”:

- Чи правим був Блок, стверджуючи, що “…тільки закоханий має право називатися людиною”?

- Чи існує рецепт щасливого кохання?

- Кохання – це всепрощення чи найвища вимогливість до людини?

- Чи може бути самодисципліна у коханні?

- Чи любив би Є. Онєгін Тетяну, якби вона поступилась його домаганням?

Література

1. Кузьмінський А.І., Омеляненко В.Л. Педагогіка: Підручник. – 2-ге вид., переробл. і доповн. – К., 2004. – С.226-235.

2. Куриленко Т.М. Воспитание нравственности. Задачи и упражнения. – Минск, 1983.

3. Методика воспитательной работы: Уч. Пособие для студ. педуч-щ /Под ред. В.М.Короткова. – М., 1990. – С. 68-76.

4. Педагогіка: Навч. посібник /В.М.Галузяк, М.І.Сметанський, В.І.Шахов. – 2-е вид., випр. і доп. – Вінниця, 2003. – С. 312-323.

Практичне заняття 5.

Основні напрямки виховання

1. Розумове виховання. Сучасні форми розумового розвитку двтей.

2. Суть та завдання морального виховання, моральна культура особистості.

3. Трудове виховання школярів. Види трудової діяльності.

4. Естетичне виховання. Зміст естетичної культури школяра.

5. Фізичне виховання. Шляхи та засоби фізичного розвитку дітей.

Література.

1. Кузьмінський А.І., Омеляненко В.Л. Педагогіка: Підручник. – 2-е вид. перероб. і доп. – К., 2004. – С. 264-268, 283-316.

2. Лозова В.І., Троцко Г.В. Теоретичні основи виховання і навчання. – Харків, 1997. – С. 102-160.

3. Педагогіка: Навч. посібник /В.М.Галузяк, М.І.Сметанський, В.І.Шахов. – 2-е вид., випр. і доп. – Вінниця, 2003. – С. 68-78.

4. Подласый И.П. Педагогика: Новый курс: Учеб. для студ. высш. учеб. заведений: В 2 кн. – М., 2002. – Кн.. 2. – С. 137-177.

Практичне заняття 6.

Нові напрямки виховання школярів

1. Правове виховання. Шляхи формування правової культури дітей різного віку.

2. Зміст та завдання екологічного виховання школярів. Форми роботи педагога з формування екологічної свідомості двтей.

3. Зміст, завдання та основні принципи статевого визовання як складової морального виховання школярів.

4. Особливості статевого виховання дітей різного віку.

Література.

1. Говорун Т., Кікінеджі О. Стать та сексуадьність: психологічний ракурс. Навч. посіб. – Тернопіль, 1999. – С.81-161.

2. Крайг Г., Бокум Д. Психология развития. – 9-е издание. – М., 2005. – С. 214-556.

3. Кузьмінський А.І., Омеляненко В.Л. Педагогіка родинного виховання: Навч. посіб. – К., 2006. – С. 23-104, 117-139.

4. Кузьмінський А.І., Омеляненко В.Л. Педагогіка: Підручник. – 2-е вид. перероб. і доп. – К., 2004. – С. 269-280.

Практичне заняття 7.

Виховання особистості у колективі

1. Поняття про колектив, його ознаки.

2. Виховання особистості в колективі. Умови позитивного впливу колективу на особистість.

3. Стадії розвитку дитячого колективу

4. Педагогічне керівництво формуванням колективу.

Література

1. Гільбух Ю.З., Киричук О.В. Шкільний клас: як пізнавати і виховувати його душу. – К., 1996.

2. Кузьмінський А.І., Омеляненко В.Л. Педагогіка: Підручник. – 2-е вид. перероб. і доп. – К., 2004. – С. 248-264.

3. Лозова В.І., Троцко Г.В. Теоретичні основи виховання і навчання. – Харків, 2002. – С. 126-174.

4. Макаренко А.С. Избр. пед. соч.: В 3-х т-х. – Т 3. – К., 1984. – С. 9-25.

5.Педагогіка: Навчальний посібник / В.М.Галузяк, М.І.Сметанський, В.І.Шахов. 2-е вид., доп. – Вінниця, 2003. – С. 335-346.

6. Сухомлинський В.О. Методика виховання колективу // Вибрані твори в 5-ти томах. – Т. 1. – К., 1976. – С. 403-421.

Практичне заняття 8.

Педагогічне спілкування

1. Поняття педагогічного спілкування, його особливості, основні функції.

2. Структура педагогічного спілкування, основні рівні спілкування, засоби спілкування.

3. Типи керівництва навчально-виховним процесом.

4. Характеристика стилів професійно-педагогічного спілкування.

5. Подолання психологічних бар’єрів у професійному спілкуванні вчителя.

Практичне завдання

Користуючись психолого-педагогічною літературою, власними спостереженнями, навести приклади педагогічних ситуацій, які вимагають вибору нижче запропонованих типів керівництва навчально-виховним процесом

Авторитарний Демократичний Ліберальний
     

Література

1. Березовин Н.А., Коломинский Я.Л. Учитель и детский коллектив. – Минск, 1978. – С. 31-34.

2. Добрович А.Б. Воспитателю о психологии и психогигиене общения: Кн. для учителя и родителей. – М., 1987. – 207 с. . (С. 12-49).

3. Кан-Калик В.А. Учителю о педагогическом общении. – М., 1987. – 190 с.

4. Культура спілкування / За ред. П.М.Щербань. – К.: ІЗМН, 1997. – 328.

5. Куницына В.Н., Казаринова Н.В., Погольша В.М. Межличностное общение: Учебник для вузов. – СПб.: Питер, 2002. – 544 с. (С. 43-85).

6. Леонтьев А.А. Педагогическое общение. – М., 1987.

7. Лутошкин А.Н. Как вести за собой: старшеклассникам об основах организационной работы / Под. Ред. Б.З.Вульфова. – М.: Просвещение, 1986. – 208 с.

8. Педагогічна майстерність / За ред. І.А.Зязюна. – К.: Вища школа, 1997. – С. 199-204, 213-220, 225-230.

9. Чмут Т.К. Культура спілкування: Навч. посібник для студентів і викладачів ВНЗ. – Хмельницький: Хіруп, 1999. – С. 49-71, 98-146.

10. Юсупов И,М. Психология взаимопонимания. – Казань, 1991. – С. 15-25, 81-84.

Практичне заняття 9.

Взаємодія у педагогічному процесі

1. Поняття педагогічної взаємодії, її характерні особливості.

2. Педагогічна сутність стимулюючих і гальмівних прийомів педагогічної взаємодії.

3. Конфлікт та взаємодія. Причини міжособистісних конфліктів.

4. Види, причини та особливості педагогічних конфліктів.

5. Стратегії розв’язання конфліктів.

6. Етапи розв’язання педагогічних задач.

Література

1. Журавлев В.И. Основы педагогической конфликтологии. – М., 1995.

2. Каплінський В.В. 100 складних ситуацій на уроках та поза уроками: шукаємо рішення. – Вінниця, 2009. – с.

3. Натанзон Э.Ш. Приемы педагогического воздйствия. – М., 1972. – 215 с.

4. Педагогічна майстерність: Підручник / І.А.Зязюн та ін. – 3-є вид., допов. і переробл. – К., 2008. – С. 30-34, 102-104.

5. Рыбакова М.М. Конфликт и взаимодействие в педагогическом процессе. – М., 1991. – 128 с.

6. Скотт Дж. Г. Конфликты. Пути их преодоления. – К., 1991. – С. 115-142.

Практичне заняття 10.

Робота класного керівника

1. Функції класного керівника

2. Напрямки і форми роботи класного керівника

3. Робота класного керівника з вивчення учнів

4. Робота класного керівника з організації та проведення позакласної виховної роботи

5. Виховна робота з педагогічно занедбаними дітьми

Література

1. Кузьмінський А.І., Омеляненко В.Л. Педагогіка: Підручник. – 2-е вид. перероб. і доп. – К., 2004. – С. 329-367.

2. Педагогіка: Навчальний посібник / В.М.Галузяк, М.І.Сметанський, В.І.Шахов. 2-е вид., доп. – Вінниця, 2003. – С. 370-376.

3. Холковська І.Л. Організація діяльності класного керівника. – Вінниця: ВДПУ ім. М.Коцюбинського, 2005. – 194 с.

Практичне заняття 11.

Взаємодія школи та сім’ї у вихованні молоді

Мета: поглибити знання студентів про форми співпраці школи та сім’ї, механізми ефективної взаємодії з різними типами батьків; сформувати уміння переводити стрілки відповідальності за власні дії на дитину, а також виступати перед батьками на тематичних батьківських зборах.

Хід заняття

1. Розгляд теоретичних питань:

а) індивідуальні, групові та колективні форми співпраці школи і сім’ї;

б) стилі батьківського ставлення до дітей;

в) типові помилки сімейного виховання;

г) вимоги до батьків, батьківський авторитет.

2. Виконання практичних завдань

а) розмежування запропонованих конфліктних ситуацій у взаєминах батьків і дітей на 2 групи. Переведення стрілок відповідальності за власні дії на дитину (за кн.. Дж. і Р.Баярд “Ваш беспокойный подросток”);

б) підготуватися до рольової гри “Батько (мати) у школі”. Відпрацювання різних позицій у спілкуванні з батьками (агресивними, байдужими, надмірно активними, “всезнайками” тощо). Вибір механізмів ефективної взаємодії;

в) розробити фрагменти виступу на тематичних батьківських зборах (тема виступу за вибором студента). Бути готовим до представлення.

Література

1. Волкова Т.В. Учитель и семья. – М.: Просвещение, 1980. – С. 65-74.

2. Кузьмінський А.І., Омеляненко В.Л. Педагогіка: Підручник. – 2-ге вид., переробл. і доповн. – К., 2004. – С.367-386.

3. Педагогіка: Навч. посібник /В.М.Галузяк, М.І.Сметанський, В.І.Шахов. – 2-е вид., випр. і доп. – Вінниця, 2003. – С. 353-361.

4. Семиченко В.А., Заслуженюк В.С. Психологія та педагогіка сімейного спілкування: Навч. посіб. для студ. вищих навч. закладів. – К., 1998. – С. 50-68; 81-114.

Практичне заняття 12.

Педагогічні технології. Технології виховання

Захист ІНДЗ – презентація обраної педагогічної технології відповідно до визначеної схеми.

Практично-лабораторне заняття 3 - student2.ru

26.Колектив і його роль у вихованні школярів. Ознаки ко­лективу, його види. Проблема колективу в історії вітчизняної педагогіки.

27.Діалектика розвитку колективу. Особливості взаємин ко­лективу і його членів на певних стадіях розвитку первинного колективу. А.С.Макаренко і В.О.Сухомлинський про особли­вості виховання особистості в колективі.

28.Завдання і зміст морального виховання. Шляхи і засоби морального виховання. Ідеї морального виховання в педагогічній спадщині В.О.Сухомлинського.

29.Завдання, шляхи та засоби трудового виховання. Ідеї тру­дового виховання в історії розвитку педагогіки і шкільництва (Я.А.Коменський, К.Д.Ушинський, Г.С.Сково­рода, А.С.Макаренко, В.О.Сухомлинський).

30.Завдання, шляхи та засоби естетичного і фізичного вихо­вання.

31.Місце і роль класного керівника у системі виховної роботи у школі. Функції, напрямки, форми роботи класного керівника.

32.Місце і роль сім'ї у вихованні дітей. Функції сім'ї у суспільстві. Вимоги до батьків.

33.Структура керівництва закладами освіти в Україні. Принципи керівництва шкільною справою. Закон України "Про за­гальну середню освіту" (1999 р.).

34.Система і особливості керівництва загальноосвітніми на­вчально-виховними закладами. Функціональні обов'язки поса­дових осіб цих закладів.

35.Проаналізуйте названі принципи і виберіть ті, які є визна­чальними у системі керівництва загальноосвітніми навчально-виховними закладами.

1. Державотворення 2. Систематичності й послідовності
3. Доступності 4. Гуманізації
5. Компетентності 6. Єдиноначальності, колегіальності й персональної відповідальності
7. Науковості 8. Ініціативи й активності
9. Наочності 10. Оптимізації
11. Плановості 12. Ґрунтовності
13. Колективності 14. Демократизації
15. Перспективності 16. Природовідповідності

36.Із запропонованих видів педагогічної діяльності виберіть ті, які належать до функцій діяльності класного керівника.

1. Вести класну документацію 2. 2. Організовувати первинний дитячий колектив класу
3. Проводити уроки 4. Турбуватися про зміцнення та збереження здоров'я школярів
5. Глибоко знати свою дисципліну 6. Організовувати обладнання навчально-методичного кабінету
7. Забезпечувати умови для всебіч­но гармонійного розвитку учнів 8. Формувати старанність та дисципліну учнів
9. Вивчати педагогічну спадщину відомих науковців   10. 11. 12. 13. науковційпедагогів 10. Проводити організаційно-педагогічну роботу з батьками
11. Координувати діяльність учителів і батьків для виховання учнів класу 12. Добре знати навчальні плани і програми
14. Вивчати індивідуальні особливості вихованців 13. Домагатися єдності вимог до вихованців класу
15. Слідкувати за політичними подіями  

37.Визначте, до якої групи належать чинники, що є складо­вими частинами профорієнтації вихованців.

А. Професійна інформація, діяльність на виробництві, спосте­реження, заохочення, перевиховання.

Б. Побутова праця в сім'ї, профадаптація, участь у гуртковій роботі, екскурсії, демонстрації.

В. Профорієнтація, профконсультація, профдіагностика, проф­адаптація, профвідбір.

Г. Правильної відповіді немає.

38.До якої групи належать педагогічні поняття, що характе­ризують завдання розумового виховання?

А. Сформованість наукового світогляду, розвиток культурно­го кругозору, володіння культурою поведінки, розвиток сенсор­ної сфери.

Б. Опанування системою знань про природу й суспільство, розвиток потенціальних інтелектуальних сил, формування куль­тури розумової праці, сформованість наукового світогляду.

В. Розвиток пам'яті, знання законів природи, оволодіння знан­нями, уміннями й навичками, здатність до практичної діяльності.

Г. Правильної відповіді немає.

39.Із названих понять виберіть ті, які належать до засобів морального виховання.

1. Діяльність сім'ї 2. Практична діяльність
3. Заохочення 4. Телевізійні передачі
5. Гуманізм 6. Природне середовище
7. Побут сім'ї 8. Національні звичаї, традиції
9. Книги 10. Вікові особливості
11. Покарання 12. Мова
13. Уроки 14. Засоби мистецтва
15. Спадковість 16. Диспути
17. Газети, журнали 18. Зміст навчальних дисциплін
19. Кіно  

40. Із названих понять виберіть ті, які є визначальними при означенні поняття "дитячий колектив".

1. Єдність мети 2. Наявність органів самоврядування
3 Розуміння методів
4. Однаковий вік 5. Зв'язок із сім'єю
6. Спільна діяльність 7. Наявність лідера

41.Що ви розумієте під методом виховання? Оберіть правиль­ну відповідь.

А. Під методами виховання варто розуміти діяльність учите­ля й учнів з метою активізації їхнього соціального розвитку.

Б. Метод виховання — це діяльність вихователя, в результаті чого вихованці засвоюють необхідні правила поведінки.

В. Метод виховання — це спосіб впливу вихователя на сві­домість і волю вихованця з метою формування у нього бажаних якостей.

Г. Правильної відповіді немає.

42.Із названих понять виберіть ті, які належать до методів виховання. Згрупуйте їх за функціональними особливостями.

1. Заохочення 2. Спостереження 3. Екскурсія
4. Вимога 5. Переконування 6. "Вибух"
7. Турпохід 8. Переконання 9. Покарання
10. Диспут 11. Вправа 12. Інструктаж
13. Привчання 14. Режим 15. Приклад
16. Гра    

43.Визначте, в яку групу включені педагогічні поняття, які є структурними компонентами процесу виховання.

А. Сприймання, вимогливість, доступність, практична діяль­ність.

Б. Самовиховання, формування переконань, гуманізм, етична культура.

В. Оволодіння правилами поведінки, формування почуттів і переконань, формування умінь і навичок у поведінці.

Г. Правильної відповіді немає.

44.Із наведених понять оберіть ті, які окреслюють законо­мірності процесу виховання: методи виховання, єдність і взаємообумовленість біологічних і соціальних чинників, принципи виховання, пріоритет загальнолюдських і національних морально-духовних цінностей, провідна роль сім'ї у вихованні, засоби виховання, виховання у колективній діяльності, форми виховної роботи, провідна роль діяльності особистості, оптимальність со­ціально-економічних умов.

45.Оберіть варіант, в якому означені функції оцінювання на­вчальної діяльності учнів.

А. Діагностична, виховна, стимулююча, навчальна.

Б. Контролююча, допоміжна, розвиваюча, заохочувальна.

В. Оберігаюча, розвиваюча, караючо-організуюча.

Г. Правильної відповіді немає.

46.Виберіть варіант ознак, які характеризують класно-урочну форму організації навчання.

А. Керівна роль учителя, підручник, зошити, шкільні меблі, санітарно-гігієнічні умови.

Б. Постійний склад учнів, навчання в класній кімнаті, на­явність розкладу, заняття за регламентом, керівна роль учителя.

В. Дотримання розкладу, заняття на пришкільній ділянці, вільне визначення тривалості навчання.

Г. Правильної відповіді немає.

47.Яке визначення поняття "методи навчання" ви вважаєте правильним?

А. Метод навчання — це особливості діяльності учителя, спря­мовані на розвиток учнів.

Б. Методами навчання треба вважати прийоми організації діяльності вихованців.

В. Методи навчання — це упорядковані засоби діяльності вчителя й учнів, спрямовані на ефективне розв'язання навчаль­но-пізнавальних завдань.

Г. Правильної відповіді немає.

48.Що ви розумієте під змістом освіти? Виберіть правильну відповідь.

А. Зміст освіти — це чітко окреслена система знань, умінь та навичок, якими учні оволодівають у певних навчальних закладах.

Б. У змісті освіти окреслено перелік навчальних дисциплін, факультативів, які вивчаються у школі.

В. Зміст освіти регламентує обсяг знань, які відкриті вченими.

Г. Правильної відповіді немає.

49.Яке визначення "принципи навчання" ви вважаєте пра­вильним?

А. Принципи навчання — це організаційні форми стимулю­вання учнів до пізнавальної діяльності.

Б. Під принципами навчання розуміють засоби, які є провідни­ми чинниками діяльності учнів.

В. Принципи навчання — це вихідні положення, які визна­чають зміст, форми і методи навчальної діяльності.

Г. Правильної відповіді немає.

50.Назвіть головні положення, на які спирається навчання:
А. Закономірності розвитку.

Б. Методи і засоби.

В. Принципи навчання.

Г. Правильної відповіді немає.

51.Який взаємозв'язок між навчанням і розвитком? Виберіть правильну відповідь.

А. Навчання і розвиток — процеси, які незалежні один від одного.

Б. Навчання повною мірою визначається розвитком. Рівень розвитку обумовлює характер і зміст навчання. Але навчання не впливає на розвиток.

В. Навчання і розвиток — процеси взаємообумовлені. На­вчання залежить від розвитку, але в свою чергу сам розвиток стимулюється навчанням. Навчання веде за собою розвиток.

Г. Правильної відповіді немає.

52.Виділіть групу, в якій зазначені основні мотиви навчання.
А. Виховні, моральні, дидактичні, розвиваючі, пізнавальні.
Б. Соціальні, спонукальні, пізнавальні, професійно-ціннісні, меркантильні.

В. Пізнавальні, етичні, практичні, фінансові, організаторські.

Г. Правильної відповіді немає.

53.Із наведених педагогічних понять згрупуйте ті, які визна­чають типи навчальної діяльності.

А. Методи навчання, принципи, уміння, індивідуальне навчан­ня, догматичне навчання.

Б. Урок, прийоми, засоби, дальтон-план, пояснювально-ілю­стративний тип, проблемність.

В. Форма навчання, догматичне навчання, підручники, спри­ймання.

54.У яку групу включені компоненти процесу учіння?

А. Сприймання, розуміння, запам'ятовування, узагальнення і систематизація, практика.

Б. Пояснення, заучування, аналіз, синтез, практична діяльність.

В. Заучування, практика, осяяння, формування діяльності.

Г. Правильної відповіді немає.

55.У яку групу включені поняття, що належать до функції навчання ?

А. Знання, методи, принципи.

Б. Виховання, діагностика, форми.

В. Освіта, розвиток, виховання.

Г. Правильної відповіді немає.

56.Який смисл ви вкладаєте у поняття "навчання"?

А. Навчання передбачає озброєння учнів методами пізнаваль­ної діяльності, в результаті якої буде .здійснюватися їхній розу­мовий розвиток.

Б. Навчання — це цілеспрямована робота вчителя, скерована на озброєння учнів знаннями і навичками, підготовку їх до актив­ної діяльності.

В. Навчання передбачає взаємно зумовлену діяльність учите­ля й учнів, спрямовану на оволодіння учнями знаннями, уміння­ми та навичками, їхній інтелектуальний розвиток, формування наукового світогляду, оволодіння методами самостійної пізна­вальної діяльності.

Г. Правильної відповіді немає.

57.Що називається дидактикою? Виберіть правильну відповідь.

А. Дидактика — це галузь педагогіки, яка розробляє законо­мірності, принципи, форми і методи навчання.

Б. Дидактика — це наука, яка досліджує особливості діяль­ності вчителя.

В. Предметом дидактики є методи навчання дітей.

Г. Правильної відповіді немає.

58.Які компоненти забезпечують всебічний гармонійний роз­виток особистості? Виберіть правильну відповідь.

А. Громадські організації, державні установи, діяльність по­літичних партій, навчання.

Б. Освіта, практична діяльність, науковий світогляд, здоров'я, характер.

В. Моральне, фізичне, розумове, трудове, естетичне виховання.

Г. Правильної відповіді немає.

59.Що називають системою освіти? Виберіть правильну від­повідь.

А. Система освіти включає в себе загальноосвітні школи, на­вчальні посібники, органи управління та громадські організації.

Б. Під системою освіти треба розуміти сукупність освітньо-виховних закладів, які забезпечують освіту і виховання грома­дян країни.

В. Система освіти скерована на забезпечення умов для все­бічного гармонійного розвитку особистості.

Г. Правильної відповіді немає.

60.У чому полягає сутність всебічного гармонійного розвитку особистості? Виберіть правильну відповідь.

А. Головне — підготувати людину до активної практичної діяльності, утвердити себе у суспільстві.

Б. Всебічний гармонійний розвиток передбачає забезпечення оптимальних умов для реалізації в кожній особистості детермі­нованих природою якостей в інтересах його духовного розвитку.

В. Всебічне гармонійне виховання передбачає повноцінний інтелектуальний розвиток особистості.

Г. Правильної відповіді немає.

61.Чи є здібності людини вродженими? Виберіть правильну відповідь.

А. Без сумніву. Людина народжується з певними здібностя­ми. У генній інформації зафіксовані прояви здібностей кожної людини.

Б. Людина народжується з набором цілого ряду здібностей, якими володіли батьки.

В. Здібності являють собою психічні якості людини, які фор­муються після її народження. Людина народжується з набором потенціальних можливостей формування здібностей. У їх роз­витку і становленні провідну роль відіграють середовище, вихо­вання і безпосередня діяльність людини.

Г. Правильної відповіді немає.

62.Який зміст ви вкладаєте у поняття "спадковість"? Виберіть правильну відповідь.

А. Спадковість — біологічні задатки, які служать основою для розвитку індивідуальних фізичних здібностей людини.

Б. Спадковість — це той соціальний досвід, який батьки пе­редають своїм дітям.

В. Спадковість — це, передусім, здібності до різних видів пси­хічної діяльності, характер.

Г. Правильної відповіді немає.

63.Який смисл ви вкладаєте в поняття "розвиток людини"? Виберіть правильну відповідь.

А. Розвиток — це процес змін, сходження від простого до складного, накопичення кількісних змін і перехід їх у якісні.

Б. Під розвитком треба розуміти ті зміни, які відбуваються у людини протягом її життя.

В. Розвиток — це, безперечно, складний процес появи кількісних змін у дитини, які залежать від її бажань.

Г. Правильної відповіді немає.

64.До якої групи належать основні методи науково-педаго­гічних досліджень?

А. Спостереження, індукція, дедукція, узгодження, заохочен­ня, вправи, знайомство, бесіда.

Б. Спостереження, тестування, анкетування, бесіда, шкалювання, експеримент, аналіз результатів діяльності, діагностування.

В. Експеримент, аналіз, вивчення документації, синтез, бесіда, інтерв'ювання, покарання, вимога, переконування.

Г. Правильної відповіді немає.

65.Які науки входять у систему педагогічних? Виберіть пра­вильну відповідь.

А. Філософія, етика, народознавство, дитяча педагогіка, тифлопедагогіка, логопедія, дидактика.

Б. Дошкільна педагогіка, етнопедагогіка, естетика, логіка, істо­рія педагогіки, сурдопедагогіка, педагогіка вищої школи, фахові методики.

В. Вікова педагогіка, педагогіка школи, спеціальні педагогі­ки, історія педагогіки, загальна педагогіка, функціональна педа­гогіка, фахові методики.

Г. Правильної відповіді немає.

66.Що називають методами науково-педагогічних досліджень? Виберіть правильну відповідь.

А. Засіб взаємної діяльності учителя та учнів.

Б. Способи одержання науково достовірної інформації про особливості розвитку людини, рівень її виховання, навченості.

В. Упорядковані дії впливу вихователя на вихованців з ме­тою досягнення мети розвитку.

Г. Правильної відповіді немає.

67.До основних категорій у педагогіці належать:

А. Виховання, розвиток, самовиховання.

Б. Виховання, навчання, освіта.

В. Формування, перевиховання.

Г. Правильної відповіді немає.

68.Який зміст ви вкладаєте у поняття "педагогіка"? Із пропо­нованих альтернативних відповідей оберіть одну правильну.

А. Педагогіка — це наука про мистецтво впливу вихователя на поведінку вихованців.

Б. Педагогіка — це синтез знань про людину, її розвиток.

В. Педагогіка — це наука про виховання людини відповідно до потреб суспільства.

Г. Правильної відповіді немає.

Алгоритм виконання ІНДЗ

1. В окремому зошиті (18 аркушів) зібрати та оформити інформацію про одну із перерахованих нижче, або підібрану самостійно технологію навчання чи виховання.

2. Паспорт освітньої технології має містити таку інформацію:

- історія виникнення і розвитку технології;

- концептуальні засади освітньої технології;

- зміст технології (з посиланням на автора ідеї);

- методичні аспекти реалізації технології (конкретні зразки розробок завдань, виховних форм, нестандартних методів і прийомів роботи тощо);

- адреси досвіду використання технології;

- література (не менше 10 джерел).

3. Презентація освітньої технології відбувається на останньому практичному (лабораторному) занятті у вигляді аукціону педагогічних ідей.

4. Робота зараховується та оцінюється відповідною сумою балів за умови використання ряду наукових джерел (а не списування з 1 посібника, або інтернету) з відповідним обгрунтуванням власної позиції щодо ефективності використання даної технології в умовах сучасних навчально-виховних закладів.

Орієнтовний перелік освітніх технологій

1. Технологія особистісно-розвивального навчання (використання ідей Д.Ельконіна, В.Давидова, Л.Виготського)

2. Технологія особистісно зорієнтованого виховання дітей (за ідеями І.Беха)

3. Освітньо-виховна система Василя Сухомлинського

4. Освітньо-виховна система Шалви Амонашвілі

5. Освітньо-виховна система Олександра Захаренка

6. Технології інтенсифікації навчання (впровадження ідей В.Шаталова, С.Лисенкової, С.Логачевської та ін. в освітній процес)

7. Школа самовизначення (за ідеями О.Тубельського)

8. Технологія колективного творчого виховання (за ідеями І.П.Іванова)

9. Технологія розвитку творчої особистості (використання ідей Г.Альтшуллера в освітньому процесі).

10. ТРВЗ-педагогіка (теорія розв’язання винахідницьких задач)

11. Технологія національно-патріотичного виховання (досвід приватної авторської школи Марії Чумарної “Тривіта”, м. Львів)

12. Синергетика як нове світобачення (використання ідей І.Пригожана в освіті)

13. Казкотерапія та її використання в освіті

14. Ейдетика у сучасній школі

15. Антропософські ідеї Вальдорфської педагогіки в освіті України

16. Інформаційні технології в освітньому процесі

17. Технологія раннього навчання дітей (за ідеями М.Зайцева)

18. Школа діалогу культур (за ідеями В.Біблера)

19. Монтессорі-педагогіка в Україні

20. Школа успіху і радості (використання ідей С.Френе в освіті України)

21. Технологія “людинознавчого виховання” засобами літератури (за ідеями Є.Ільїна)

22. Технологія розвитку критичного мислення школярів

23. Проектні технології

24. Інтерактивні технології

25. Технологія навчання як дослідження

26. Дистанційні технології навчання

27. Технології організації групової навчальної діяльності дітей

28. Сугестивна технолдогія

29. Ігрові технології у початковій школі

30. Технології інтегративного навчання та ін.

Наши рекомендации