Методична розробка уроку (3 клас)

Тема. Віднімання двоцифрових чисел без переходу через десяток. Розв'язування задач на дві дії.

Мета: закріплювати уміння віднімати двоцифрові числа без переходу через десяток; вчити розв'язувати задачі на дві дії; розвивати просторові уявлення, сенсорні здібності, зорове сприйняття, логічне мислення, увагу; виховувати дружнє ставлення до товаришів, бажання допомагати іншим.

Обладнання: картки з цифрами, геометричні фігури для аплікацій, карта з маршрутом, по якому будуть подорожува ти діти, Барвінок (малюнок), конверти з завданнями-сюрпризами, таблиці з числами, будиночки з числами, таблиці для задач (усний рахунок), картки з рядами цифр, таблиця з морськими тваринками, квітка з завданням, таблиці з геометричними фігурами, розрізані геометричні фігури, картки з прикладами, записи: мелодії для «Вітальної пісні» та для фізкультхвилинки.

Хід уроку

І. Організаційна частина. Привітання.

- Зараз у нас урок математики. Я бачу — всі приготувалися до уроку. Давайте з вами привітаємося. (Діти підхо дять до вчителя, стають у коло, беруться за руки, всі разом співають «Вітальну пісеньку»)

В школі ми вчимося радо,

Щоб було усе до ладу!

Привітаю друга я –

Всі ми тут – одна сім'я.

- Давайте на уроці ми будемо працювати дружно, допо магаючи один одному.

ІІ. Актуалізація опорних знань. Робота на колі. (Діти проходять на килимок, сідають у коло). Усний рахунок.

1. Лічба десятками по черзі в прямому та оберненому порядку: 10, 20, 30, 40, 50, 60, 70, 80, 90,100.

2. Назвіть числа від 29 до 34; від 30 до 36; від 45 до 56.

3. Гра «Число». За допомогою цифр діти викладають числа. Викладіть число, яке складається з 1 дес. 7 од., 3 дес. 6 од., 8 дес. 4 од., сусідів числа 50,46, 92.

III. Повідомлення теми і мети уроку.

- Щоб дізнатися, яким буде наш сьогоднішній урок ма тематики, давайте виконаємо вправу «Зроби так». (Дітям роздаються геометричні фігури різного кольору та розміру і пропонують виконати завдання ).

- Візьміть у руки прямокутник, покладіть його внизу посередині листка. Візьміть квадрат – прикладіть його справа до прямокутника, ще один квадрат і прикладіть його зліва до прямокутника. Візьміть трикутник і покладіть його над прямокутником. Великий круг покладіть у правому верхньому кутку листка, овал — у лівому верхньому кутку лист ка. Маленькі круги покладіть на середину прямокутника; на середину квадрата справа від прямокутника, на середину квадрата зліва від прямокутника.

- Що ми побудували? Так, це кораблики. Ми відправи мося у подорож морем Математики. (Діти сідають на свої місця за парти). Кожен на своєму кораблі. А очолюватиме нашу регату Барвінок – капітан корабля КАЗКА. Він хоче вчитися, а ми будемо йому допомагати в цьому. Наш клас побуває на острові Числяндія, острові Квітів, острові Геометрія. На нашому шляху зустрічатимуться різні перешкоди, але ми їх дружно подолаємо й потрапимо в Замок Знань на острові Мрія. Хто першим припливе до Замку Знань, отримає ось такі завдання-сюрпризи. (Вчитель демонструє завдання-сюрпризи в конвертах),

IV. Закріплення пройденого матеріалу.

- Вирушаймо в путь! Ми припливли на острів Числян дія. Він називається так, тому що тут живуть числа. Барві нок уже познайомився з ними, але деяких він прочитати не може. Допоможіть йому.(На карті намальований ліс, серед дерев — числа, діти повинні зосередити свою увагу на малюнку, щоб відшукати числа, які заховані).

1. Вправа на розвиток логічного мислення.

o Розгляньте таблицю і дайте відповіді на запитання.

   

· Яке число зайве в першому ряді?

· Скільки десятків у числі 32? 11?

· Яке найменше число? Назвіть найбільше число.

· Продовжте четвертий ряд чисел.

2. Усні обчислення.

а) - Уявіть, що числа живуть у двоквартирних будиночках. Одні з них ми бачимо, інші – невидимі. їх сума позна чена на дахах. Допоможіть Барвінку знайти невідомий доданок, коли відомі сума і один із доданків. За допомогою якої дії ми це зробимо? (робота з картками, на яких зображені будиночки з числами).

Методична розробка уроку (3 клас) - student2.ru

б) - Розв'яжемо цікаву задачу.

Вранці Барвінок іде до школи з порожньою головою. На уроці української мови вчитель заповнює його голову 2 кг нових слів і правил, на уроці математики – 4 кг цифр, чисел і прикладів, задач і математичних дій, на уроці музики - 4 кг нот, мелодій і пісень, а на уроці фізкультури - 7 кг пояснень, що таке легка атлетика, забіг, дистанція, старт, фініш, еста фета. Скільки кілограмів знань вмішує Барвінкова голова за чотири уроки навчання?

(4 + 4 + 2 + 7= 17 кг)

- Чим ця задача цікава? Чи вимірюємо ми знання кілограмами?

3) Графічний диктант.

Наш Барвінок – вправний капітан. Він уміє вести кора бель по лінії курсу. Для цього потрібно уміти зображати лі нії різних напрямків. Давайте зараз намалюємо наш марш рут: 3 клітинки вниз, 2 кл. вправо, 1 кл. вгору, 1 кл. вправо, 1 кл. вгору, 1 кл. вліво, 1 кл. вгору, 3 кл. вправо – все повторюємо спочатку.

4) Вправи на розвиток уваги.

- Для того, щоб вирушити з цього острова, нам потрібно виконати ще одне завдання. Гра „Знайди число". (Дітям пропонується таблиця з числами):

а) у першому ряді знайди число 57

б) у другому – число, яке складається з 7 дес. 1 од.

в) у третьому – число на 1 більше, ніж 33; на 1 менше, ніж 100.

5) Вправа на розвиток зорового сприйняття.

- Тепер ми відправляємося на острів Квітів, але дивіться, що там у морі? На нашому шляху різні тваринки: медузи, рибки, морські коники. (Перед дітьми 6 малюнків з тваринками, які розташовані по-різному, але деякі малюнки однакові - треба їх знайти).

6) - Ми припливли на острів Квітів. Як багато квітів на цьому острові! На одній з них завдання: Попрацюй з підручником. (Виконання завдань із підручника з теми. Ро бота над задачею).

7) Фізкультхвилинка. Діти разом із учителем викону ють ритмічні вправи під музичний супровід.

8) Робота з геометричним матеріалом.

- З острова Квітів ми вирушаємо на острів Геометрія і виконаємо завдання.

Завдання 1. Дітям пропонують таблицю з геометрични ми фігурами: у першому ряду намальовані 3 трикутники і 1 чотирикутник, у другому – ромб, чотирикутник, трикутник, круг, у третьому – 3 чотирикутники і 1 п'ятикутник. Діти дають відповіді на запитання вчителя:

- Назвіть фігури, зображені на таблиці.

- Знайдіть зайву фігуру в кожному рядку.

Завдання 2. Дітям пропонують таблицю з геометрични ми фігурами:

1 ряд – трикутник, чотирикутник, круг, квадрат;

2 ряд – квадрат, круг, чотирикутник,.....

3 ряд – чотирикутник, трикутник, квадрат,....

4 ряд – круг, квадрат, трикутник,.....

- Якої фігури не вистачає?

Завдання 3. Гра „Складання розрізаних геометричних фігур". Дітям пропонують розрізані на частини геометричні фігури і дають завдання скласти з них одну фігуру.

V. Розвиток знань.

- Ось ми й допливли до острова Мрія і потрапили в За мок Знань. Виберіть собі завдання і виконайте його самос тійно. Хто справиться першим - отримає завдання-сюрприз (Діти самостійно працюють з Монтессорі-матеріалами, вчитель спостерігає, допомагає).

VII. Підсумок уроку.

- Барвінок дякує вам за те, що допомагали йому під час подорожі. Прочитайте слова, які вийшли при виконанні завдання-сюрприза ("молодець", "добре", "п'ять"). Ви були молодці, добре справлялися із завданнями.

Наши рекомендации