Й ведучий
Хай струни святково бринять знову й знову,
І радість не гасне у юних серцях,
Промінчиком сонце торкне веселково
І щастю дитини не буде кінця.
Сценарій свята «Флоралія»
Мета:розширення знань про рослини, які мають цілющі властивості, виховання бережливого ставлення до живої природи
Дегустацією відварів з лікарських рослин, сприйняттям їх через запах та смак, отриманням цінної інформації про їх властивості, виділенням морфологічних, екологічних особливостей цих рослин під час свята діти поглиблюють знання про рослини
Час проведення:еколого-натуралістична практика
Перед проведенням свята заздалегідь слід підготувати:
■ конкурс «Показуха»;
■ розповіді та вірші про запропоновані рослини;
■ букет для визначення;
■ відвари лікарських рослин;
■ прикрасити зал.
Хід заняття:
1. Вступне слово
Розповідь про різноманітність представників флори, про їх значення в природі та житті людини, про їх лікувальні властивості.
2. Конкурс «Показуха»
Для проведення цієї гри учасників слід розділити на дві команди, які придумують собі назви, пов'язані з рослинним світом. Діти з двох команд показують тільки рухами, жестами, мімікою рослини, назви яких повинні відгадати діти другої команди. Наприклад: ромашка без'язичкова, дивина ведмежа, нечуй-вітер волохатенький, молочай лозяний, подорожник великий, собача кропива п'ятилопатева, дзвінець малий, дзвоники персиколисті.
3. Конкурс «Букет квітів»
Конкурс призначений для перевірки знань із систематики рослин. З цією метою до букету підходять по одному представнику із кожної команди і по черзі називають трав'янисті рослини, зібрані в околицях.
Приклад букету із 20 рослин: козельці великі, щавель кінський, головатень круглоголовий, парило звичайне, гикавка сіра, підмаренник руський, полин звичайний, лаватера тюрінгська, хміль звичайний, куничник наземний, цибуля круглоголова, морква дика, борщівник сибірський, лещиця волотиста, чина бульбиста, залізняк бульбистий, в'язіль барвистий, дрік фарбувальний, сокирки польові, шавлія сухо степова, пижмо звичайне.
4. Конкурс «Ботанічний чай»
Конкурс призначений для набуття навичок визначення найбільш вживаних лікарських рослин за запахом та смаком відварів з них. Учням і заздалегідь пропонується завдання підготувати розповіді, вірші, пісні про ті рослини, відвари яких будуть представлені на конкурсі. Найдоцільніше використовувати найбільш поширені та вживані у народній медицині лікарські рослини: звіробій звичайний, материнку звичайну, липу серце листу, бузину чорну, чебрець Маршаллів, полин гіркий, деревій майже-звичайний та інші.
Перед проведенням конкурсу слід ознайомити присутніх із правилами дегустації: відвари наливати по черзі у склянки, спочатку визначати відвар відповідної рослини за запахом, глибоко вдихаючи аромат, потім маленькими ковтками визначати смак. Після кожного відвару слід ( споліскувати ротову порожнину і склянку ( в польових умовах цього можна І не робити). Дегустуючи відвар кожної рослини, учасники команд приходять | до єдиної думки, яка подається як відповідь на завдання. Після визначення рослини, відвар якої пройшов дегустацію, представники команд презентують цю рослину, зачитуючи складені вірші, пісні, загадки.
Приклади віршованих представлень рослин, складених членами екологічного гуртка Великобудищанської загальноосвітньої школи:
Ця рослина зовсім не проста,
Вона пом'якшує і освіжає подих.
Росте вона на берегах,
Де протікає наша річка Ворскла.
(М'ята болотна)....
Отож полин - одна із трав.
Вона корисна, от тільки кепсько пахне.
Як хтось не їсть і з голоду вже чахне,
То ви йому зваріть,
Хутчіш до рота піднесіть.
Як вип'є - буде все прекрасно,
І справи в нього будуть класно!
То ж, може, вип'ємо полин?!
Ти, апетит, прийди, а голод - згинь!
(Полин гіркий)
Ще Ахіллес його вживав,
Коли проблеми зі здоров'ям мав.
(Деревій).
Вікторина "Формула здоров'я"
І.Чи згодні ви, що зарядка - це джерело бадьорості і здоров'я?(так)
2.Чи правда, що жуйка зберігає зуби?(ні)
З.Чи правда, що кактуси знімають випромінювання від комп'ютера?(ні)
4.Чи правда, що від куріння гине щорічно більше 10000 чоловік?(так)
5.Чи правда, що банани та шоколад піднімають настрій?(так) б.Чи правда, що морква стримує процес старіння організму?(так)
7.Чи правда, що є нешкідливі наркотики ?(ні)
8. Відмовитися від куріння легко?(ні)
9.Чи правда, що молоко корисніше від кисло - молочних продуктів?(ні)
10.Чи правда, що недостатня кількість сонця викликає депресію?(так)
11. Чи правда, що влітку можна запастися продуктами на весь рік?(ні)
12.Чи правда, що кожного дня потрібно випивати два стакани молока для збагачення організму кальцієм?(так)
13.Чи правда, що дітям до 15 років не можна займатися важкою атлетикою?(так) 14.Чи правда, що дітям достатньо спати вночі 8 годин?(ні, 9)
15.Чи правда, що жіночий організм звикає до алкоголю швидше ніж чоловічий?(так)
16.Чи правда, що задля здоров'я з-за столу треба вставати з легким відчуттям голоду?(так)
Конкурс «Як ти знаєш назви рослин?»
Цей конкурс призначений визначити переможця на орієнтування серед назв рослин. Команди по черзі називають рослини, назви яких пов'язані із тваринами. Наприклад: баранець, вороняче око, вовчуг, воловик, вужачка, гадючник, гадюча цибулька, дельфініум, журавлина, заяча капуста, змієголовник, зозулинець, зозулин льон, козельці, конюшина, заяча конюшина, котяча м'ята, куряча сліпота, лисохвіст, мишій, орляк, півники, рябчик, собача кропива, щучник та інші. Перемагає та команда, учасники якої називають більше таких рослин.
Друга частина конкурсу полягає у зворотному: учасникам змагань слід назвати якомога більше тварин, назви яких пов'язані із рослинами. Наприклад: очеретянка, дрізд-горобинник, коноплянка, омелюх, горобець, дубоніс та інші.
В кінці конкурсу відбувається нагородження переможців, яким вручаються призи-солодощі або оригінальні вироби з природного матеріалу.
Заключною частиною конкурсу є виконання пісень про природу та слово ведучого.
ОРГАНІЗАЦІЯ РОБОТИ ЗА ІНТЕРЕСАМИ З ДІТЬМИ ТА ПІДЛІТКАМИ В УМОВАХ ОЗДОРОВЧОГО ЗАКЛАДУ
Влітку триває робота з розвитку інтересів та уподобань дітей і підлітків. Педагогічні колективи оздоровчих закладів мають створити всі умови для творчого розвитку дітей, задоволення їх інтересів у гуртках, секціях, клубах.
Гурток як основна форма здійснення позашкільної роботи з дітьми сприяє розширенню і поглибленню спеціальних знань, задоволенню індивідуальних інтересів і нахилів, розвитку творчих здібностей, організації дозвілля та відпочинку шляхом залучення учнів до різноманітних видів діяльності.
Головне завдання гурткової роботи в оздоровчих закладах — розвиток інтересів і творчого потенціалу дітей та підлітків. Крім спеціальних знань та умінь, які отримують діти та підлітки у процесі гурткової роботи, заняття у гуртках оздоровчих закладів сприяють розвитку працелюбства та творчого ставлення до справи.
Гуртки класифікуються за напрямом діяльності, тривалістю та стабільністю проведення, віком дітей, змістом діяльності. Враховуючи короткотривалий період перебування дітей в оздоровчому таборі, радимо організувати роботу таких гуртків, які не потребують великих матеріальних витрат на їх оснащення, матеріально-технічного забезпечення. Це можуть бути гуртки еколого-натуралістичного напряму - "юних друзів природи", "квітникарів", "екологів", виробів з природного матеріалу; технічної творчості - "початкового технічного моделювання", "художньо-технічні", "повітряний змій"; декоративно-прикладного мистецтва - розпису, різьблення; туризму і краєзнавства; художньої творчості - вокальні, театральні, хореографічні, спортивні та інші.
До збірника ввійшли орієнтовні програми роботи гуртків різного спрямування в оздоровчих закладах.
Програми мають орієнтовний характер: у залежності від кліматичних та природних умов, від оснащення технічними засобами, рівня підготовки та вікових особливостей дітей керівник творчого об'єднання може вносити корективи у програму, змінювати кількість годин.
Бажано не обмежувати кількість дітей у гуртку, залучати до роботи всіх бажаючих, а також проводити заняття на свіжому повітрі.
Плануючи роботу за інтересами, педагогам, вихователям необхідно враховувати вікові та психологічні особливості дітей і підлітків. Слід обрати такі форми і методи роботи, які сприяють розвитку їх творчих можливостей, формуванню доброзичливості, любові, поваги до однолітків та дорослих.
Програма гуртка "Етикет"
Етикет - це форма поведінки людини в різних ситуаціях: у міжособистісних стосунках, сім'ї, колективі, суспільстві, які прийняті у різних верств населення і у різних народів. Бути культурною людиною - це дотримуватись загальнолюдських норм, правил життя і діяльності, єдності внутрішньої та зовнішньої гармонії, мати уявлення про прекрасне в природі , людині, якомога більше знати про культуру, в першу чергу, свою та інших народів. Коли людина знає і виконує норми етикету, сприймає їх як систему морально-етичних цінностей, вони перетворюються в її ціннісні моральні якості.
Вихована, тактовна, доброзичлива людина, яка знає як поводитись у тій чи іншій ситуації, має почуття власної гідності, сформовану комунікативну впевненість, викликає позитивні емоції і сприяє досягненню психологічного і морального комфорту у всіх сферах життєдіяльності: з друзями, у громадських місцях, школі і оздоровчому закладі. У подальшому це допоможе творчо і активно включитись у реальне життя і стати справжнім громадянином своєї країни.
Орієнтовний тематичний план
№ п/п | Тема | Теорет.заняття (кількість годин) | Практичні заняття (годин) |
1.1. | Правила поведінки в оздоровчому таборі. | 0.5 | — |
22. | Культура поведінки та етикет знайомства і спілкування. | ||
33. | Правильне харчування та культура споживання їжі. | ||
44. | Особиста гігієна та етикет зовнішнього вигляду. | ||
55. | Формування навичок здорового способу життя. | 0.5 | |
66. | Культура дозвілля. Проведення різних виховних заходів. |
ВСЬОГО: 20 годин
Примітка.
У разі великої кількості бажаючих або з метою охоплення всіх дітей, можна створити клуб "Етикет" і проводити заняття комбінованого типу, створивши секції ("країни"...)
Наприклад:
- допитливих;
- ввічливих;
- прихильників здорового способу життя;
- любителів фауни і флори;
- знавців моди та інше.
Для проведення комплексних занять можна залучити майже весь склад працівників табору.
Лікар може провести бесіди про гігієну та культуру споживання їжі, негативні наслідки шкідливих звичок, навчити прийомів надання першої допомоги при нещасних випадках.
Фізрук може висвітлити питання здорового способу життя, провести спортивні змагання , мандрівки, походи.
Можна злучити керівників інших гуртків, якщо такі є в оздоровчому закладі. Наприклад, танцювального, який навчить дітей як правильно запрошувати до танцю, поводити себе на танцювальному майданчику, а також навчить деяким нескладним рухам сучасних танців.
Заняття можна проводити у відповідних приміщеннях, на повітрі, за територією табору.
Для більшої ефективності у роботі слід використовувати кіно-, відео-матеріали, твори літературного, музичного, образотворчого мистецтва.
Поради до теоретичних занять
1. Правила поведінки в оздоровчому таборі.
Перше заняття можна провести як загальнотабірне. Щоб діти поводили себе розважливо, не наражалися на небезпеку, відчували себе вільно і спокійно слід ознайомити всіх з режимом дня та правилами поведінки в оздоровчому закладі. Крім інформаційного і виховного значення, це має рекламно-агітаційний характер. Дітей слід ознайомити з напрямами та орієнтовною тематикою занять для подальшого залучення їх до гуртка (клубу).
2. Культура поведінки та етикет знайомства і спілкування.
Прибуваючи до оздоровчого закладу, діти потрапляють у новий колектив, а тому логічним є ознайомлення дітей з етикетом знайомства і спілкування з молодшими, однолітками, старшими, поведінкою у разі виникнення конфліктних ситуацій. Можна провести окремо заняття з етикету поведінки дівчат і хлопців у деяких ситуаціях.
Слід також зупинитись на проблемі міжнаціонального спілкування.
3. Правила харчування та культура споживання їжі.
Не зайвим буде знати про значення харчування в житті людини, як підбирати раціон і виробляти звички здорового харчування. Слід нагадати правила поведінки за столом під час їжі. Окремо можна зупинитись па харчуванні в дорозі, мандрівці, поході.
4. Особиста гігієна та етикет зовнішнього вигляду.
Запорукою здоров'я є гігієна. Необхідно слідкувати за чистотою свого тіла, волосся, нігтів. Слід зосередити увагу на тому, що потрібно користуватись особистою зубною щіткою, особистим гребінцем, не носити чуже взуття і одяг.
Взуття і одяг повинні бути раціонально підібрані відповідно до сезону, обставин, віку і мати охайний вигляд. Підкреслити, що смак визначається не дорогими речами, а вмінням бути охайним і доглядати за ними.
5. Формування навичок здорового способу життя.
З метою зміцнення морального та фізичного здоров'я необхідно провести бесіду про переваги здорового способу життя.
Окремо зупинитись на впливі шкідливих звичок на організм людини. При цьому не слід акцентувати увагу на фіксації шкідливих наслідків, а зосередити її на перевагах здорового способу життя. У дитини потрібно виховувати почуття відповідальності за своє здоров'я і власну поведінку.
6. Культура дозвілля.
Зважаючи на те, що діти приїжджають в оздоровчий заклад на відпочинок, більше уваги слід приділити культурі дозвілля. їх потрібно націлювати на хороший настрій і активну участь у заходах. Відпочинок повинен бути і цікавим, і корисним. Заходи необхідно проводити різноманітні, використовуючи для цього різні форми і методи роботи (турніри, диспути, конкурси, КВК, брейн-ринги, тестування, ігри, вікторини, змагання, мандрівки, вечори, свята та ін.).
Орієнтовний тематичний список заходів
(Теми занять можна брати вибірково, змінюючи або доповнюючи їх у міру необхідності)
Бесіди:
- Як ми говоримо (про культуру мовлення);
- Мистецтво бути другом;
- Про культуру міжнаціонального спілкування;
- Чи вмієш ти оцінювати свої вчинки;
- Деякі особливості кухні народів світу;
- Навчись правильно харчуватись;
- Особиста гігієна - запорука краси і здоров'я;
- Молодість і косметика;
- Вплив шкідливих звичок на здоров'я;
- Як себе поводити на природі;
- Як проводити вільний час і розважатись.
Тестування (анкетування):
• 3 якою людиною ти хотів би дружити?
- Зроби собі самооцінку;
- Світ своїх захоплень;
- Позитивні і негативні риси характеру;
- Чи маєте ви шкідливі звички?
- Як у вас з почуттям гумору?
Диспути:
- В чому краса людини?
- Як ни розумієте дружбу?
Турнірні
- В країні ввічливості, добра і справедливості;
- Лицарі і дами;
- Найсміливіші і найспритніші (спортивний);
- Знавці домашніх тварин;
- Знавці етикету.
Вікторини:
- Для знавців українського народного одягу;
- Для знавців українських страв;
- Для знавців різних національних страв.
Ігри і забави:
- Розкажи про себе і своє ім'я (гра-знайомство);
- Ігри і забави за столом;
- Привітання різними мовами (гра-естафета);
- Хто скаже кращий комплімент;
- Ігри та розваги різних народів;
- Знаємо і любимо природу (гра-маидрівка).
Конкурси:
- На кращого знавця народного календаря;
- На кращого оповідача веселих історій про школу і відпочинок;
- Гумористичний;
- Танцювальний марафон;
- Який загін самий спортивний (артистичний, веселий).
Програма гуртка "Лікарські рослини"
Фітотерапія - лікування різних захворювань лікарськими рослинами, цілющі властивості яких відомі з давніх часів і знайшли наукове обгрунтування в сучасній медицині. З них готують близько 40 % лікарських препаратів. Лікарські рослини містять цілий комплекс біологічно активних компонентів, що сприятливо впливають на обмін речовин, покращують функціональний стан серцево-судинної, легеневої та інших систем організму і підвищують їх опірність.
Сьогодні науці відомо більше 12000 лікарських рослин, але дозволено використовувати в медицині лише 150. Препарати, виготовлені з лікарських рослин, не токсичні, їх цінність зберігається і в складі комбінованих аптечних препаратів, зборів.
Метагуртка - вивчати функції лікарських рослин, їх біологічну дію, використання в домашніх умовах з метою фітопрофілактики та надання долікарняної, фітотерапевтичної допомоги.
Програма гуртка передбачає виявлення та вивчення лікарських рослин, їх збереження.
Керівниками гуртка можуть бути лікарі-фітотерапевти, медичні працівники табору, вчителі - біологи тощо. Керівник гуртка на свій розсуд може вносити до програми зміни й доповнення.
Орієнтовний плай занять
№п\п | ТЕМА | Кількість | годин |
Теорія | Практика | ||
] | Вступ | - | |
Під охороною закону | - | ||
Основні положення сучасної фітотерапії | - | ||
Біологічно активні речовини лікарських рослин | - | ||
Збір лікарської сировини. Правила збору. | - | ||
Сушіння та зберігання лікарської сировини | - | ||
Шкідники лікарської сировини | - | ||
Цілюща флора у нашому домі | |||
Всього : | 20 год. |
1. Вступ. Фітотерапія як наука. Лікарські рослини та їх значення для медицини.
Природа - джерело зеленої аптеки.
2. Під охороною закону
Червона кита України. Лікарські рослини певної місцевості, що підлягають охороні.
3. Основні положення сучасної фітотерапії
Ліки рослинного походження. Номенклатура лікарських рослин аптечного асортименту. Лікарські рослини народної медицини.
4. Біологічно активні речовини лікарських рослин
Біологічна дія препаратів, одержаних з лікарських рослин. Речовини первинного синтезу: білки, вуглеводи, ліпіди, ферменти. Речовини вторинного синтезу: алкалоїди, глікозити, пектини, дубильні речовини, легкі олії, фітонциди, крохмаль, клітковина, жирні та ефірні олії, смоли, рослинні
гормони, вітаміни, мікроелементи, органічні кислоти, мінеральні речовини, їх роль і значення для лікувального процесу.
5. Збір лікарської сировини
Спільна робота з медпунктом табору щодо збору лікарських рослин. Правила
збору. Строки збору і фази розвитку рослин. Обробка бруньок, кори, листя,
квітів, трав, плодів, насіння, коренів і кореневищ. Лікарські рослини
обмеженого і необмеженого збору.
Практичні роботи та екскурсії:
Збір і обробка лікарських рослин. Складання календаря збору лікарських
рослин.
6. Сушіння та зберігання лікарської сировини
Значення сушіння. Вплив вологи, температури І світла на сушіння. Підготовка до сушіння. Способи сушіння: під відкритим небом, у закритих приміщеннях, при штучному нагріванні в печах. Сушарки. Типи сушарок; переносні, шкафні, камерні, карусельні, канальні, тунельні, елеваторні, калориферні, електричні. Зволоження пересушеної сировини. Прийоми сушіння. Вихід сухого продукту. Зберігання. Упаковка та упаковочні матеріали.
7. Шкідники лікарської сировини
Пошкодження лікарської сировини кліщами та іншими шкідниками. Визначення наявності шкідників. Ступінь пошкодження рослин шкідниками. Контроль якості лікарської сировини.
8. Цілюща флора у вашому домі
Таємниця зеленого скарбу (легенди, міфи про рослини). Естетикотераггія, її вплив на здоров'я людини. Ефіроолійні квіткові рослини (жасмин, мімоза, фіалка, гвоздика, лаванда, троянда, бузок тощо). Ароматерапія. Аромапрофілактика. Шкода від надмірного вживання.
На допомогу музичним керівникам.