Тема 6. Робота практичного психолога ДНЗ з батьками вихованців
Мета: закріпити знання студентів про особливості роботи практичного психолога ДНЗ з батьками вихованців
Хід заняття
1. Мета та напрями роботи практичного психолога ДНЗ з батьками вихованців.
2. Психологічна діагностика.
3. Психологічна освіта.
4. Профілактична корекція.
5. Психологічне консультування батьків.
6. Організаційно-методична робота практичного психолога.
Презентація добірки матеріалів до питань 2-4.
Оцінювання: повідомлення на одне з питань – 1 б., презентація добірки матеріалів – 3 б.
Тема 7. Звітне заняття
Мета: організаційно надати можливість отримати досвід співпраці з родинами
Хід заняття
1. Здійснення роботи з батьками на базі дошкільного навчального закладу
2. Аналіз, обговорення та оцінювання самостійного проведення роботи з батьками
Оцінювання: самостійне проведення роботи з батьками – до 4 б.
Загальне оцінювання: відвідування лекцій – 1 б., робота на практичних заняттях - макс. 4 б.
Завдання для самостійної роботи – 32 бали
ЗМ 1
1. Підготувати реферат на одну з тем: «Типові помилки батьків у вихованні і шляхи їх виправлення», «Позитивні і негативні фактори в суспільстві, які впливають на сучасну сім’ї», «Сучасні проблеми сім’ї та сімейної політики», «Загартування дитини в сім’ї» - 3 б. (1,5 год.).
2. Довести і показати регіональні особливості сімейного виховання різних областей України – 3 б. (1,5 год.).
3. Розробити проект: «Соціальний портрет сучасної сім’ї» - 4 б. (2 год.).
ЗМ 2
1. Підготувати реферат на одну з тем: «Педагогічна культура батьків», «Групові форми роботи з сім’єю», «Вплив засобів масової інформації на педагогічну освіту сім’ї», «Сімейні традиції та їх вплив на виховання дитини», «Формування тендерних уявлень у дошкільників», «Особливості виховання хлопчиків і дівчаток» - 3 б. (1,5 год.).
2. Розробити конспект проведення однієї форми роботи з родиною – 4 б. (2 год.).
3. Розробити проект: “Батьківський клуб” в дошкільному навчальному закладі – 4 б. (2 год.).
4. Провести соціальне опитування і визначить основні вимоги до особистості сімейного педагога - 3 б. (1,5 год.).
5. Розробити проект: Фірма (агенція) по наданню гувернерських послуг населенню – 4 б. (2 год.).
6. Створити добірку матеріалів для роботи практичного психолога з батьками вихованців (Психологічна діагностика. Психологічна освіта. Профілактична корекція. Психологічне консультування батьків.) – 4 б. (2 год.).
МЕТОДИ НАВЧАННЯ:інтерактивні методи;використання фрагментів ділової гри;розв'язування педагогічних ситуацій;складання графічних опорних схем тощо).
МЕТОДИ КОНТРОЛЮ:опитування та бесіди на аудиторних заняттях;перевірка виписок, тез та конспектів літературних джерел;перевірка творів та інших письмових робіт.
Питання до заліку
1. Як ви розумієте основні напрями соціально-педагогічної допомоги сім’ї?
2. Як сімейні традиції впливають на виховання дітей?
3. Які можливості відкриває диференційований підхід до сім’ї, на яких принципах будується такий підхід?
4. Чи може дошкільний заклад впливати на морально-психологічний клімат сім’ї?
5. Чому необхідно здійснювати нерозривний зв’язок сімейного і суспільного виховання?
6. Чи може дошкільний заклад повністю замінити дитині сім’ю?
7. Як сімейний побут впливає на виховання дітей?
8. В чому специфіка домашнього виховання на сучасному етапі його розвитку?
9. Яка суттєвість трудового виховання в сім’ї та його основна педагогічна роль?
10. Які рекомендації ви запропонуєте батькам при ознайомленні дітей з тендерними уявленнями?
11. В чому специфіка використання засобів естетичного виховання дітей в сім’ї?
12. Що ви розумієте під родинною ієрархією, на яких принципах вона будується і яке має значення у виховному процесі?
Література
1. Авдеев В. Психотехническое решение проблемных ситуаций. - М., 1997.
2. Алешина Ю.Е. Индивидуальное и семейное психологическое консультирование. – М., 1994.
3. Базова програма розвитку дитини дошкільного віку «Я у світі» /Наук. ред. та упоряд. О.Л.Кононко. – К. : Світич, 2008. – 430 с.
4. Базовий компонент дошкільної освіти в Україні //Дошкільне виховання.-1999.-№1.-С. 6 - 19.
5. Богініч О.Л., Бєлєнька Г.В. Природа і рух. Посібник для батьків дошкільнят та соціальних педагогів /Під заг. ред. С.Чередниченко. – К.: Кобза, 2003. – 192 с.
6. Бойчук О.В., Фесюкова Л.Б. Дитячий садок із поглядом у майбутнє. – Харків: Веста: Видавництво «Ранок», 2005. – 112 с.
7. Боровцова Л. Детский сад и семья: как воспитать у детей уверенность в себе //Дошкольное воспитание. – 2003. - № 12.
8. Буянов М.И. Ребенок из неблагополучной семьи: Записки детского психиатра. - М.: Просвещение, 1988. - 207 с.
9. Витакер. Танцы с семьей. - М., 1998.
10. Вицлак Г. Оценка поведения и характеристика учащегося. - М.: Просвещение, 1986. - 173 с.
11. Воднева А.К. Неполная семья и отклоняющееся поведение школьников // Психолого-педагогические проблемы семейного воспитания. - Могилев, 1985. - С. 336-339.
12. Дейноу Ш. Как пережить опасный возраст ваших детей. - М., 1995.
13. Дементьева И.Ф. Развод и дети. - М., 2000.
14. Державна національна програма “Освіта” (Україна ХХІ століття).- К.: Райдуга, 1994.
15. Детство: Программа развития и воспитания детей в детском саду /В.И.Логинова, Т.И.Бабаева, Н.А.Ноткина и др.; Под ред. Т.И.Бабаевой, З.А.Михайловой, Л.М.Гурович. – СПб., 1995.
16. Дитина в дошкільні роки. Програма розвитку , навчання та виховання дітей /Наук. кер. К.Л.Крутій. – Запоріжжя: ЛІПС. Лтд, 2000. – 268 с.
17. Дитина. Програма виховання та навчання дітей дошкільного віку /Наук. кер. О.В.Проскура. – К.: Освіта, 1993. – 272 с.
18. Діти – батьки – сім’я: Вип. 1. – К.: Наук.світ, 2004.
19. Дружинин В.Н. Психология семьи. - М., 1996.
20. Думитрашку Т.А. Влияние внутрисемейных факторов на формирование индивидуальности // Вопросы психологии. - 1991. - № 1. - С. 135-142.
21. Закон України «Про дошкільну освіту». – К., 2001.
22. Захаров А.И. Психологические особенности диагностики и оптимизации взаимоотношений в конфликтной семье // Вопросы психологии. - 1981.- № 3.- С. 58-68.
23. Зверева О.Л. Работа детского сада с молодой семьей. – М., 1990.
24. Здоровий спосіб життя як складова життєвої компетентності дітей дошкільного віку / Укл. Н.В.Губанова, Т.В.Голяєва, О.В.Азадова, О.О.Юрченко. – Донецьк.: ІППО, 2007. – 162 с.
25. История дошкольной педагогики в России: Хрестоматия /Под ред. М.Ф.Шабановой. – М., 1976.
26. История зарубежной дошкольной педагогики: Хрестоматия /Сост. Н.Б.Мчелидзе и др. – М., 1974.
27. История советской дошкольной педагогики: Хрестоматия /Сост. Е.А.Гребенщикова, А.А.Лебеденко, Н.Б.Мчелидзе и др.; Под ред. М.Ф.Шабаевой. – М., 1980.
28. Історія дошкільної педагогіки. Хрестоматія /Упор. З.Н.Борисова, З.З.Смаль. – К., 1990.
29. Калуська Л.В. Дивокрай. Вибрані дидактико-методичні матеріали у 2-х книгах для працівників дошкільних закладів. Книга перша. - Тернопіль: Мандрівець, 2005. – 320 с.
30. Калуська Л.В. Дивокрай. Вибрані дидактико-методичні матеріали у 2-х книгах для працівників дошкільних закладів. Книга друга. - Тернопіль: Мандрівець, 2005. – 336 с.
31. Книга для читання у родинному колі та дошкільному закладі «Українська мозаїка» / Вакуленко Н.І., Долинна О.П., Копєйкіна О.А., Низковська О.В. – К.: АВДІ, 2008.
32. Кобилянська О. Запорука успіху – взаємодія з батьками //Дошкільне виховання.-2004.-№ 6.
33. Коментар до Базового компонента дошкільної освіти в Україні: Наук.-мет. посіб. /Наук. ред. О.Л.Кононко. - К., 2003.
34. Концепція дошкільного виховання в Україні (проект). - К., 1997.
35. Копьев А.Ф. Индивидуальное психологическое консультирование в контексте семейной терапии // Вопросы психологии. - 1986. - № 4.- С. 121-130.
36. Кроник А. Психологическая близость в семье // В главных ролях: вы, мы, он, ты, я: Психология значимых отношений. - М, 1989. - С. 78-85.
37. Крылова Н. Детский сад – дом радости //Дошкольное воспитание. – 1994. - № 6. – С. 31.
38. Крылова Н., Иванова В. Детский сад – дом радости. Средняя группа детского сада. – Пермь, 1990, 1991.
39. Крылова Н., Иванова В. Детский сад – дом радости. Старшая группа детского сада. – Пермь, 1991.
40. Кузьменко В. Індивідуалізація виховання і навчання в дошкільних закладах (методичні рекомендації для дошкільних працівників). - К.: КМІУВ ім. Б.Грінченка, 2002. – 44 с.
41. Куц В. А. Социально-психологические различия в установках мужчин и женщин // Семья и личность: психолого-педагогические, социологические и медико-психологические проблемы. - М., 1981. - С 150-151.
42. Лебедев В.А. Диагностика семьи и семейного воспитания. – Курск, 1994.
43. Лещинский В.М. Учимся управлять собой и детьми. - М., 1995.
44. Лютова Т.К. Формирование кадров по профессионально-педагогическому просвещению родителей // Подготовка специалистов по дошкольному воспитанию в процессе преподавания спецдисциплин: Межвузовский сб. науч. трудов. - Ростов, 1989. - С. 43-52.
45. Максимович О. М. Виховання дітей в розлученій сім’ї // Обрії. - 1998. - № 1.-С. 30-32.
46. Малятко. Програма виховання дітей дошкільного віку /Відп. ред. З.П.Плохій. – К.: Радянська Україна, 1991. – 199 с.
47. Мамайчук И. Семейные отношения: психологический анализ и пути коррекции //Дошкольное воспитание. – 2003. - № 5.
48. Марінушкіна О.Є. Порадник практичного психолога. – Харків: Вид. група «Основа», 2007. – 240 с.
49. Матейчик З. Некоторые психологические проблемы воспитания детей в неполной семье // Воспитание детей в неполной семье. - М.: Прогресс, 1980. - С. 69-98.
50. Миньковский Г.М. Неблагополучная семья и противоправное поведение подростков // Социологические исследования. - 1982. - № 2. - С. 105-112.
51. Навайтис Г.А. Муж, жена и... психолог. - М., 1995.
52. Національна доктрина розвитку освіти України у ХХІ столітті. – К., 2001.
53. Невский И.А. Последствия некоторых ошибок и недостатков воспитания детей в семье // Совместная деятельность школы, семьи и общественности в воспитании подрастающего поколения. - М., 1974. - С. 186-187.
54. Новицкая М. Программа «Наследие» //Дошкольное воспитание. – 1997. - № 10. – С. 10.
55. Новицкая М., Соловьева Е. Программа «Наследие» //Дошкольное воспитание. – 1997. - № 11. – С. 14; № 12. – С. 11; 1998. - № 7. – С. 20.
56. Новицкая М., Соловьева Е., Мартинкова Е. Программа «Наследие» //Дошкольное воспитание. – 1998. - № 1. – С. 37; № 4. – С. 34.
57. Новицкая М., Соловьева Е., Царенко Л. Программа «Наследие» //Дошкольное воспитание. – 1998. - № 5. – С. 58.
58. Островская Л.Ф. Педагогические ситуации в семейном воспитании дошкольников. – М., 1990.
59. Парамонова Л.А., Протасова Е.Ю. Дошкольное и начальное образование за рубежом: История и современность: Учеб. пособие для студ. высш. учеб. заведений. – М.:Изд.центр «Академия», 2001. – 240 с.
60. Паркер Д., Стимпсон Д. Чтобы ребенок рос счастливым: Советы для родителей. – Харьков, Белгород, 2008. – 448 с.
61. Поддубный Н.В. Психологические аспекты первичной беседы с разводящимися супругами // Психологический журнал. – 1987. – Т. 8. - №2.-С. 125-131.
62. Поніманська Т.І. Дошкільна педагогіка. – К.: Академвидав, 2004.-456 с.
63. Репина Т.А., Стеркина Р.Б. Общение детей в детском саду и семье. – М., 1990.
64. Рояк А.А. Психологический конфликт и особенности индивидуального развития личности ребенка. - М.: Педагогика, 1988. - 120 с.
65. Самые лучшие методики воспитания ребенка /Авт.-сост. В Гримм. – Донецк: ООО «Агентство Мультипресс», 2007. – 288 с.
66. Сатир В. Вы и ваша семья: руководство по личному росту. - М., 2000.
67. Сатир В. Как строить себя и свою семью. - М., 1992.
68. Семья в психологической консультации/Под ред. А.А.Бодалева, В.В.Столица. - М., 1989.
69. Современные образовательные программы для дошкольных учреждений: Учеб. пособие для студ. высш. и сред. пед. учеб. заведений /Под ред. Т.И.Ерофеевой. – М.: Изд. центр «Академия», 2000. – 344 с.
70. Спиваковская А.С. Как быть родителями. - М., 1986.
71. Торохтий В.С. Психология социальной работы с семьей. - М., 1996.
72. Туріщева Л.В. Робота шкільного психолога з батьками. – Харків: Вид. група «Основа»: «Тріада+», 2007. – 128 с.
73. Фигдори Г. Дети разведенных родителей: между травмой и надеждой. - М., 1996.
74. Филипчук Г. Знаете ли вы своего ребенка? Книга для родителей. Пер. с польск. – М.: Прогресс, 1989. - 400 с.
75. Хоментаускас Г.Т. Семья глазами ребенка. - М., 1989.
76. Хямяляйнен Ю. Воспитание родителей. - М., 1993.
Старший викладач кафедри дошкільної освіти
та соціальної педагогіки І.В.Трубник
Завідуюча кафедри дошкільної освіти
та соціальної педагогіки С.М.Курінна