Замацаванне вывучанага матэрыялу

Выбарачнае спісванне (практ 72)

Пісьмо па памяці (практ. 70)

Выкананне практ. 75

5. Падвядзенне вынікаў уроку

6. Дамашняе заданне: практ. 80

__________________________

Тэставыя заданні па тэме “Аднародныя члены сказа”

Варыянт 1

1. Якія з гэтых прымет адносяцца да аднародных членаў сказа. Абвядзі літары з правільнымі адказамі.

а) адказваюць на адно і тое ж пытанне;

б) могуць быць толькі галоўнымі членамі сказа;

в) могуць быць як галоўнымі, так і даданымі членамі сказа;

г) у сказе звязаны з адным і тым жа словам.

2. Як могуць быць звязаны паміж сабой аднародныя члены сказа? Правільныя адказы адзнач кружком.

а) інтанацыяй і злучнікам;

б) толькі інтанацыяй;

в) інтанацыяй і прыназоўнікамі.

3. Калі паміж аднароднымі членамі сказа ставіцца коска?

а) калі яны звязаны інтанацыяй;

б) калі яны звязаны злучнікамі а, але;

в) калі яны звязаны адзіночным злучнікам і.

4. Адзнач знакам + сказы, у якіх ёсць аднародныя члены.

 Лес гамоніць і спявае.

 Каля лесу працякала рака.

 Па берагах рэк растуць вольхі, вербы, бузіна.

 У лесе звінелі, пераліваліся птушыныя галасы..

5. Якія члены сказа з,ўляюцца аднароднымі?

Па берагах каналаў растуць дубы, клёны, таполі.

а) дзейнікі;

б) выказнікі;

в) даданыя члены.

6. Падкрэслі галоўныя члены сказа.

У запаведніках жывуць зубры, касулі, алені, ласі.

7. Які сказ адпавядае схеме __ ___, ___, ___, ___?

а) Пайшоў дробны, але спорны дождж.

б) Лес гамоніць і спявае.

в) Трактар арэ, барануе, сее, малоціць.

г) Спее жыта, авёс, ячмень вусаты.

8. Пастаў, дзе трэба, знакі прыпынку.

А) Мы вырашылі дабірацца не на машыне а пешшу.

Б) У вырай адлятаюць ластаўкі журавы і гусі.

В) Месяц свеціць але не грэе.

9. Са слоў складзі сказ і запішы яго.

Сняжынка, на каўняры, паляжала, трошкі, раптам, знікла, і.

________

________

10. Замяні тры сказы адным з аднароднымі членамі. Пастаў патрэбныя знакі прыпынку.

Наташа бегала па лузе. Наташа збірала кветкі. Наташа весялілася.

________

_______________________________________________________________

БЕЛАРУСКАЯ МОВА

Тэма: Значымыя часткі слова

Мэты:актуалізаваць веды вучняў пра значымыя часткі слова: корань, прыстаўку, суфікс, канчатак; практыкаваць у разборы слова па саставе, у падборы аднакаранёвых слоў.

1. Арганізацыйны момант

2. Хвілінка чыстапісання

____________________________________________

Нарач Кандрат Крапіва

народ кніжка колас

І рака дыхнула вольна, паднялася, паплыла.

3. Паведамленне тэмы і мэты ўроку

4. Актуалізацыя ведаў пра значымыя часткі слова

У гутарцы адзначаецца, што словы складаюцца не толькі з гукаў і складоў, якія непасрэдна не ўказваюць на яго значэнне, аде і такіх частак, якія маюць пэўнае сэнсавае і граматычнае значэнне. Гэта наступныя структурныя часткі: корань, канчатак, суфікс, прыстаўка.

Абагульненне ведаў прааднакаранёвыя словы, корань, канчатак слова

1. Распазнаванне аднакаранёвых слоў. Удакладняюцца дзве істотныя прыметы аднакараневых слоў: блізкі сэнс і агульны ко­рань.

2. Вызначэнне кораня, падбор аднакаранёвых слоў.

¾ У якой частцы слова заключаецца асноўны яго сэнс?

Для работы прапануюцца словы ночка, грыбок, дорога, узлесак.

3. Назіранне над змяненнем слоў, вызначэнне канчатка слова.

¾ Як змяняюцца словы ў сказе?

Пры вызначэнні канчатка вучні знаходзяць частку слова, якая змяняецца.

4. Высвятленне ролі канчатка ў слове.

¾ Што трэба зрабіць, каб зразумець сэнс сказаў? (Вучні падбіраюць патрэбныя канчаткі ў словах.)

¾ Як называецца частка слова, якая змяняецца? (Канчатак.)

¾ Для чато служыцъ канчатак? (Для сувязі слоў у сказе.)

Абагульненне ведаў пра ролю прыставак і суфіксаў у слове.

1. Выэначэнне месца прыставак у словах.

Пад кіраўніцтвам настаўніка вучні знаходзяць прыстаўку ўслове ў наступным парадку:

а) абазначаюць канчатак;

б) знаходзяць корань;

в) называюць прыстаўку (частка слова, якая стаіць перад коранем).

2. Назіранне над словаўтваральнаю роляю прыставак.

У працэсе назіранняў вучні паўтараюць другую істотную прымету прыстаўкі: прыстаўка - частка слова, якая служыць для ўтварэння новых слоў.

Слоўнікавая праца

Падабраць аднакараневыя дзеясловы да слоў рост, бег, вучоба, зялёны, светлы.

Падабрать аднакараневыя прыметнікі да слоў хата, мароз, бяроза, жалеза, лета, школа.

¾ Якую частку слова выкарыстоўвалі пры ўтварэнні дзеясловаў іпрыметнікаў?

Вызначэнне ролі суфікса ўслове

1. Ужыванне слоў з суфіксамі. Разбор слоў па саставу, знаходжанне суфікса.

2. Вызначэнне сэнсавых адценняў суфіксаў.

3. Ужыванне суфіксаў у мове.

5. Абагульненне ведаў пра састаў слова.

Уставіць прапушчаную частку слова: па…, грыб…, зялён…і, ночк…, …ёк.

Адказаць на пытанні: якія часткі слова вы ведаеце? Якую ролю выконвае кожная значымая частка слова? Для чаго служыць канчатак?

Дамашняе заданне

Беларуская мова

Тэма: Значымыя часткі слова

Мэты:актуал!заваць веды вучняу пра значымыя частю слова: корань, прыстауку, суф!кс, канчатак; прак-тыкаваць у вызначэнн! частак слоу, у падборы аднака-ранёвыхслоу.

Ход урока

Наши рекомендации