Сабақтың тақырыбы: Үйсіндердің салт-дәстүрі және діни наным – сенімі.

Сабақ мақсаттары:Оқушылардың үйсіндердің туралы білімдерін жетілдіру арқылы олардың салт-дәстүрлері мен діни наным-сенімдері туралы түсініктерін қалыптастыру.Танымдық қызығушылықтарын,бақылай білу,талдау, қорытынды жасай білу дағдыларын дамыту. Сабаққа деген қызығушылығын арттыру, топтық, жұптық жұмыс істеу ережесінің сақталуын өздері қадағалауды дағдыландыру.

Сабақтың түрі: Жаңа сабақ

Құралдар: Интербелсенді тақта, үйсіндердің салт-дәстүрлері суреттер, маркер, флипчарт,үлестірме суреттер, қайшы, желім, скрепка, түрлі – түсті қарындаштар, фотоаппарат, видеокамера.

Әдіс-тәсілдер: Сұхбат, ой қозғау, топтастыру, эссе жазу, оқулықпен жұмыс.

Оқыту нәтижесі:

- оқушылардың тіл байлығы дамиды;

- топта пікірталасқа түсуге дағдыланады;

- топтың ойын, идеясын толық жеткізуге машықтанады;

Сілтеме: Қазақстан тарихы «Алматы Атамұра» 2011

Сабақ кезеңдері Уақыт Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушылардың іс-әрекеті
Ұйымдастыру кезеңі 2мин Психологиялық дайындықОқушыларды сабаққа қызығушылығын арттыру. Қазақстан- қол алысады, Италия- құшақтап амандасады, Зимбабва- арқаларымен төс қағысу Македония- шынтақтарын тигізе амандасу, Никорагуа-иық қағысады Бразилия- арқа сипайды Австралиялық аборигендер- қол шапалақтап, аяқпен секіреді, жамбаспен көршісін қағады.   Оқушыларды Қазақстан, Бразилия, Италия елдеріне бөлу арқылы топтастыру, Оқушылар мұғалім көрсеткен іс –әрекетті қайталайды. Көңіл-күйлері жақсарады. АКТ
Білу кезеңі 4мин Үй тапсырмасын оқушылардың өздері құрастырған тест жұмысы арқылы тексеру.   «Ойшыл хат» әдісі бойынша үш топқа 3 конверт таратылады. Тесті орындайды, жұпта бірін-бірі тексеріп, бағалайды.   СТО,ДО,ОмОЖТ, ОЖЕСО   Қай топқа мәтіннен үзінді және сұрақ түссе, сол топ ой бөліседі, басқа да топтардың ойын біледі. Осылайша жаңа тақырыпқа шығады.
Түсіну жаңа материалмен жұмыс «Ойлан,жұптас, топтас» тапсырмасы. Топтарға мәтінді бөліп беру. - 1 топ-Үйсіндердің салт-дәстүрі. - 2 топ- Үйсіңдердің наным-сенімдері.. - 3 топ – эксперттер (Маулен, Наурызгүл, Бекзат, Бекболат) Топпен жұмыс кезінде. Оқушылардың рөлге бөлінгенің, іс – әрекеттерін бақылайды.   СТО, ОБжК, ДО. ТжДО   Мәліметпен танысып болған соң, топтардан 2 оқушыдан бір-біріне қонаққа келеді, эксперттер 2-2-ден бөлінеді. Оқушылар мәліметтермен алмасып, олардың жұмысын эксперттер бағалайды.Қонақтар қайтпайды, Эксперттер өз тобына қайтады.  
Қолдану Оқушыларды түстер бойынша топтастыру.(қызыл, жасыл, сары) Алған білімдерін пайдаланып, тапсырмалар дайындау. Үйсіндердің орналасқан жері, үйсіндер туралы деректер және олардың қоғамдық құрылымы тақырыбына 1 –топ: Тарихи диктант тапсырмасын дайындайды. 2-топ: Сәйкестендіру тапсырмасын дайындау. 3-топ: Эксперттерге шығармашылық тапсырма болады. Қазіргі қазақ халық мәдениетімен үйсіндердің мәдениетінің ұқсастығы мен айырмашылқтары жайлы салыстырып, схеманы толтыр.   ТжДО, ОБжК, ДО, СТО. Топтар тапсырмаларын дайындайды.   Оқушылар өз-өзін бағалап, бағалау парағын мұғалімге тапсырады.  
Талдау 6 мин 1-2 топтар тапсырмаларын алмасып, орындап, қорғайды, тапсырмалар нәтижесін эксперттер бағалайды. Эксперттер тобы өз тапсырмаларын ортаға салып, дәлелдейді. Оларды 2 топ оқушылары саусақпен бағалайды. СТО, ДО,АКТ түсіндіріп, алмасып, орындап, бірін-бірі тексереді, эксперттік топ тапсырмасы арқылы қосымша мәлімет алады.
Жинақтау (синтездеу) 4 мин Әткеншек әдісін қолдану.Оқушыларды ішкі және сыртқы шеңберге бөліп орналастыру. (сабақта белсенділігі төмен болған оқушыларды ішкі шеңберге енгізу) Үй тапсырмасын беру: Үйсіндер жайлы шағын эссе жазып келу. Сыртқы шеңбердегі оқушылар ішкі шеңбердегі оқушыларға өтілген тақырып бойынша сұрақтар қояды. СТО, ТжДО
Бағалау 3мин Әр оқушы сабақ бойынша өз жұмысына баға береді. «insert» әдісі Нені білдім? Не біле алмадым? Не білгім келеді? Бағалайды, талқылайды, өз талабын айтады. ОБжК, СТО, ОүБжОБ, ДО
Бағалау 2 мин Эксперттер, бақылаушылар парағы бойынша мұғалім қорытындысы   Сабақты бағалау. Өзін- өзі бағалау, топтық бағалау. ОүБжОБ, ДО

Начало формы

Наши рекомендации