Сабақ . Тақырыбы:Кесінді

Сабақтың тақырыбы: Нүкте, түзу, кесінді.

Сабақтың мақсаттарының бағыттары Сабақ мақсаты
Білім беру Нүкте, түзу, кесіндінің анықтамаларын, нүктелердің түзуде орналасуын және түзудің жазықтықта орналасуы туралы аксиомалар жөніндегі білімдерді қалыптастыру және осы білімдерді есептер шығаруға қолдана білуге үйрету
Тәрбиелеу Тапсырмаларды орындау барысында оқушының жан дүниесіне ықпал ететін адамгершілік тұлғалық қасиеттері мен ұлттық дүниетаным мәселелеріне қатысты танымдық-тағлымдық ой-пікір туындату, жартылай ізденіске ықпал ету.
Дамыту Оқушының жан дүниесінің ерекшеліктерін ескере отырып, әр оқушының практикалық білігі мен сызба дағды машықтарын дамытуға және тапқырлығы мен ой ұшқырлығын ұштауға жағдай жасау.

Сабақтың барысы:

Сабақтың дидактика лық кезеңдері Жұмыс бағыттары мен әр дидактикалық кезең мақсаты Сабақтағы дидактикалық кезең мазмұны Жұмыс тәсілдері, әдіс-формалары Берілетін уақыт
Ұйымдастыру кезеңі Балалардың сабаққа қатысуы, дайындығын тексеру, зейінін шоғырландыра отырып мақсатқа бағыттау.   Тәсілі: Сұрақ- жауап Формасы: ұжымдық. 1 мин
Мақсат қою Сабақтың оқушылармен бірлесе атқарылар мақсатты жұмыс бағыттарын анықтау. Нүкте, түзу, кесіндінің зерттеу Тәсілі: қысқаша мәлімет беру 1 мин
Жаңа сабақты түсіндіру · Оқушы қызығушылығын тудыратын тақырыпқа қатысты проблемалық сұрақтар, жағдаяттар ұсынылады; · Өзіндік пікірін қалыптастыруға бағдар беру; · Практикалық біліктерін толықтыруға бағдар беру; · Практикалық құндылықтары негізінде ғылыми ізденіске бағдарлау; Нүкте, түзу, кесіндінің анықтамасына, элементтеріне, өздеріне анықтамасын тұжырымдату. 1. Қалам ұшын қағазға тіреп, тез қағаздан көтер. 2. Нүктені белгіле; 3. Бірнеше нүктелер тізбегін ал; 4. Екі нүкте арқылы түзу жүргіз.   Әдістері: ой тудыру, қорытынды ойға жетелер пікір алмасу;   Жекелей тапсырма беру арқылы ізденіске жетелеу; Формасы: топтық,     5-7 мин
Жаңа сабақты бекіту Төмендегі есептерді орындата отырып өз білетін мәліметтерін пайдалана отырып, практикалық білігі негізінде ізденіске жағдай тудыру. Есептің орындалуына ғылыми негіздеме бергізе отырып өз пікірін даярлауға қолайлы сәт туғызу.   Оқулықпен жұмыс: №1, 2, 3, 4, 5,6,7(А), №12-16 (В) Жалпыдидактикалық әдіс: жартылай ізденіс, тұжырымды пікір айтуға ұмтылдыру. Ғылыми дәлелдерге сүйену. Формасы: топтық, жұптық, жекелей. 5-6 мин
Жаңа сабақты пысықтау Сыныпты топқа бөліп интерактивті тақтадан болмаса көрнекілік (дайын сызба) арқылы есепке шарт жасату. Бір сызба-нұсқадан тапсырма шартын бірнеше нұсқада жасау;   Есеп шарты бойынша жарқын идеялар жәрмеңкесі . Тиянақты жұмыс үлгісіне бейімдеу. Шығармашылыққа жетелер түрлі әдістер арқылы ізденіске бағдар беру. Формасы: ұжымдық, топтық , жекелей. 15 мин
қосымша Презентация-1      
Бағалау Оқушы пікірі мен талдау жұмыстарын бағалау. Ой қорытуға сабақ соңында сұхбаттасуға шақырар пікір қолдану. Бүгінгі сабақта нені білдім, Нені білгім келеді,   Рефлексия   Топты және жекелей жетістіктерді бағалау. 2-3 мин
Үй тапсырмасы Үй тапсырмасы- келесі сабақтың іргетасы. Сыныпта жасаған тапсырмалар төңірегінде өзіндік жұмыс даярлау. Зерттеу : Нүкте, түзу, кесінді «Арасында жатыр», «толықтауыш сәуле», «жарты жазықтық» терминдерін түсіндір №6(А), №15 (В) Жауапкершілікті сезіну, қосымша материалдармен жұмыс істеу, шығармашылық әрекеттерін дамытуға, тұлғалық қасиеттерін дамытуға жол ашу. 3-4 мин
Жаңа сабақты қорыту Өзіндік ізденіске бағыттау.   Үй тапсырмасын дұрыс орындауға бағыт беру. №17 (С), №18 (С) есептер арқылы оз ойларын дәлелді ізденіске және ой жүйесін сауатты жеткізуге бағыттау. Нақты жауап, дәлелді ізденіс, қорытынды пікірге баулу. Формасы: ұжымдық, жекелей 4-5 мин

сабақ . Тақырыбы:Кесінді

Сабақ мақсаттарының бағыттары Сабақ мақсаты
Білім беру Кесінді, кесіндіні өлшеу негізгі ұғымдарын қалыптастыру, нүкте мен түзудің жазықтыққа тиістілік аксиомасын қайталау.
Тәрбиелеу оқушының адамгершілік тұлғалық қасиеттері мен ұлттық дүниетаным мәселелеріне қатысты танымдық-тағлымдық ой-пікір туындату, ізденіске ықпал ету.
Дамыту Тақырып бойынша алған білімді талдау, салыстыру, жалпылау және оны практикалық тапсырмаларды орындауда, есептьер шығаруда қолдана алу біліктілігін дамыту.

Сабақтың барысы:

Сабақтың дидактика лық кезеңдері Жұмыс бағыттары мен әр дидактикалық кезең мақсаты Сабақтағы дидактикалық кезең мазмұны Жұмыс тәсілдері, әдіс-формалары Берілетін уақыт
Ұйымдастыру кезеңі Балалардың сабаққа қатысуы, дайындығын тексеру, зейінін шоғырландыра отырып мақсатқа бағыттау.   Тәсілі: Сұрақ- жауап Формасы: ұжымдық. 1 мин
Мақсат қою Сабақтың оқушылармен бірлесе атқарылар мақсатты жұмыс бағыттарын анықтау. Кесіндіні салу және өлшеу жұмыстарына бағыттау. Тәсілі: қысқаша мәлімет беру 1 мин
Өтілген мате риалды қайталау Өтілген материалды презентация-2 бойынша қайталау планиметрия аксиомаларын қайталау, олардың сызбаларын салу, белгілеу Презентациялап көрсету 4-5 мин
Жаңа сабақты түсінді ру · Оқушы ынтасын арттыратындай тақырыпқа қатысты проблемалық сұрақтар ұсынылады; · Өзіндік пікірін қалыптастыруға бағдар беру; · Практикалық біліктерін толықтыруға бағдар беру; · Практикалық құндылықтары негізінде ғылыми ізденіске бағдарлау; Кесінді мен кесіндіні өлшеуді бұрынғы біліктері негізінде түсінік бере отырып, өздеріне анықтамасын тұжырымдату. 1.Кез келген екі нүктені белгіле. 2.Екі нүкте арқылы түзу сыз; 3.Алынған кесіндіні әріптермен белгіле; 4.екі нүктенің ара қашықтығын өлшеп дәптерге жаз. 5.Екі нүкте арқылы неше түзу жүргізуге болады? А С D   А В D Cұрақтар: 1.Қай нүкте екі нүктенің арасында орналасқан; 2.Кесіндінің ортасын тап. Әдістері: ой тудыру, қорытынды ойға жетелер пікір алмасу;   Жекелей тапсырма беру арқылы ізденіске жетелеу; Формасы: топтық,   5-7 мин
Жаңа сабақты бекіту Төмендегі есептерді орындата отырып өз білетін мәліметтерін пайдалана отырып, практикалық білігі негізінде ізденіске жағдай тудыру. Есепті ғылыми негіздеу.   Оқулықпен жұмыс: №11, №12, №13 Жалпы дидактикалық әдіс: ізденіс, тұжырымдауға ынталандыру. Формасы: жұптық, жекелей. 5-6 мин
Жаңа сабақты пысық тау Сыныпқа интерактивті тақтадан болмаса көрнекілік (дайын сызба) арқылы есепке шарт жасату. Бір сызба-нұсқадан тапсырма шартын бірнеше нұсқада жасау; №19, №20.   Тиянақты жұмыс үлгісіне бейімдеу. Формасы: ұжымдық,жекелей. 15 мин
Бағалау Оқушы пікірі мен талдау жұмыстарын бағалау.     жекелей жетістіктерді бағалау. 2-3 мин
Үй тапсырмасы Үй тапсырмасына бағыт беру.Сыныпта жасаған тапсырмалар төңірегінде өзіндік жұмыс даярлау. №4, №5, №6   Жауапкершілікті сезіну, қосымша материалдармен жұмыс, шығарма-шылық рекеттерін дамыту 3-4 мин
Жаңа сабақты қорыту Өзіндік ізденіске бағыттау.     Рефлексия   Бүгінгі сабақта нені білдім, нені үйрендім, нені білгім келеді. Нақты жауап, қорытынды пікірге баулу.   4-5 мин

Наши рекомендации