Сабақтың тақырыбы: Үшбұрышқа тең үшбұрыштардың бар болуы, параллель түзулер
(Дәстүрлі емес сабақ)
Сабақтың мақсаты:
білімділік:
ü Оқу материалдары бойынша оқушылардың зерттеушілік іс-ірекетін ұйымдастыру;
ü үшбұрыш, үшбұрыш периметрі, тең кесінділер мен тең бұрыштар, параллель түзулер анықтамасын үшбұрыштарды салуда, есептер шығаруда қолдана алу.
дамытушылық:оқушылардың ойлау, есте сақтау қабілетін дамыту
тәрбиелілік: ұқыптылыққа тәрбиелеу және жауапкершілікке баулу.
Сабақтың түрі, әдісі: жаңа білім беру, практикалық сабақ.
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
1) Оқушыларды сәтті іс- әрекетке баптау.
2) Сабақтың міндеттерін қою.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:
1. «Үшбұрыштар» тақырыбы бойынша тірек конспект;
2. Осы тақырып бойынша зерделеуге арналған сұрақтар:
1) Үшбұрыш анықтамасы, элементтері.
2) Үшбұрыштың бұрыштары, белгіленуі.
3) Үшбұрыштың периметрі
4) Тең кесінділер мен тең бұрыштар анықтамасы
Анықтамалар | Белгіленуі | Сызбалары |
Бір түзу бойында жатпайтын үш нүктені қосатын кесіндіден шыққан фигура үшбұрыш деп аталады. | ∆ABC А, В, С − төбелері, АВ, ВС, АС−қабырғалары | В А С |
∟ВАС, ∟СВА, ∟АСВ үшбұрыштың бұрыштары деп аталады. | ∟ВАС, ∟СВА, ∟АСВ немесе ∟А, ∟В, ∟С | В А С |
Төбелері үшбұрыштың бір қабырғасы− ның ұштарында орналасқан бұрыштар− ды осы қабырғаға іргелес орналасқан бұрыштар деп атайды. | ∟А және ∟В бұрыштары АВ қабырғасына іргелес орналасқан бұрыштар | В А С |
ІІІ. Жаңа сабақ түсіндірмесі: 1. Мұғалімнің тақырып бойынша қысқа дәрісі: 1) Тең кесінділер. 2) Тең бұрыштар. 3) Тең үшбұрыштар. Мұғалімнің түсіндірмесі ақпараттық блок арқылы беріледі: | ||
Егер екі кесіндінің ұзындықтары бірдей болса, онда бұл кесінділер тең кесінділер деп аталады. | АВ=CD | A B C D |
Егер екі бұрыштың градустық өлшемдері бірдей болса, онда бұл бұрыштарды тең бұрыштар деп атайды. | ∟АВС =∟DEK | A D B C E K |
Егер екі үшбұрыштың сәйкес қабырғалары мен сәйкес бұрыштары өзара тең болса, онда мұндай үшбұрыштарды тең үшбұрыштар деп атайды. | AB=A1B1, AC=A1C1, BC=B1C1. ∟А=∟A1, ∟В=∟B1, ∟С=∟C1. ∆ABC=∆A1B1C1 | B B1 g jFqiNsOTYX8YAqyqBfOX3s2a1TKvDVoTr63wO7B45GbUjWQBrOKEzQ62I6Le25C8lh4P6gI6B2sv nveTeDIbz8aD3qA/mvUGcVH0XszzQW80T54Pi2dFnhfJB08tGaSVYIxLz+4o5GTwd0I5PKm9BE9S PrUheowe+gVkj/+BdBisn+VeFUvFtgtzHDhoNzgf3pl/HA/3YD/8Gkx/AQAA//8DAFBLAwQUAAYA CAAAACEAhMgzSNwAAAAHAQAADwAAAGRycy9kb3ducmV2LnhtbEyOwW7CMBBE70j9B2uRekHFJgIK aTYIVeqhxwJSrybeJinxOoodkvL1dXtpj6MZvXnZbrSNuFLna8cIi7kCQVw4U3OJcDq+PGxA+KDZ 6MYxIXyRh11+N8l0atzAb3Q9hFJECPtUI1QhtKmUvqjIaj93LXHsPlxndYixK6Xp9BDhtpGJUmtp dc3xodItPVdUXA69RSDfrxZqv7Xl6fU2zN6T2+fQHhHvp+P+CUSgMfyN4Uc/qkMenc6uZ+NFg7BZ buMSIVk9goj9bz4jLNcKZJ7J//75NwAAAP//AwBQSwECLQAUAAYACAAAACEAtoM4kv4AAADhAQAA EwAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAW0NvbnRlbnRfVHlwZXNdLnhtbFBLAQItABQABgAIAAAAIQA4/SH/ 1gAAAJQBAAALAAAAAAAAAAAAAAAAAC8BAABfcmVscy8ucmVsc1BLAQItABQABgAIAAAAIQCFRSLt SwIAAFUEAAAOAAAAAAAAAAAAAAAAAC4CAABkcnMvZTJvRG9jLnhtbFBLAQItABQABgAIAAAAIQCE yDNI3AAAAAcBAAAPAAAAAAAAAAAAAAAAAKUEAABkcnMvZG93bnJldi54bWxQSwUGAAAAAAQABADz AAAArgUAAAAA "/> A C A1 C1 |
Үшбұрыш теңдігінде үшбұрыш төбелерінің жазылу тәртібі өте маңызды. | ∆ABC=∆A1B1C1 болса, ∟А=∟A1, ∟В=∟B1,∟С=∟C1 ∆АВC=∆ B1A1C1 болса, ∟А=∟В1, ∟В=∟А1, ∟С=∟C1 | В В1 А С А1 С1 В А1 А С В1 С1 |
Жазықтықтағы екі түзу қылыспаса, онда бұл түзулер параллель түзулер деп аталады. | а ІІ в | а в |
Егер кесінділер параллель түзулердің бойында жатса, онда бұл кесінділерді параллель кесінділер деп атайды. | PQ II EF | ● ● ● ● |
IY. Жаңа сабақты пысықтау: Өткен материал бойынша тағы бір қайталап өтейік, мына сұрақтарға жауап берейік: 1) Тең кесінділер. 2) Тең бұрыштар. 3) Тең үшбұрыштар. 4) Параллель түзулер, параллель кесінділер. | ||
4 ) Ауызша есептер: №1 Егер АВ=5 см болса, онда А1В1 неге тең ? №2 АВ= 10 cм, Ð С=90° Табу керек: РК мен Ð М №3 ∆MON=∆PQR Ð M = 60°, Ð Q = 50°, Ð N = 70° Табу керек: Ð P, Ð O, Ð R Салу есептері: №4АВ=5 см Осы кесіндіге тең кесінді салыңдар. №5 Берілген а түзуінен тыс жатқан В нүктесі арқылы берілген түзуге параллель түзу салыңдар. |
Y. Сыныпта орындалатын есептер: № №
YI. Үй тапсырмасы: § № № №
YII. Рефлексия.