Ii. актуалізація опорних знань
Урок 31–32
Тема. Сучасні та традиційні види художньої праці. Створення
Орнаментів для вишивок, перенесення малюнків на тканину
Мета:ознайомити з видами художньої праці; вчити створювати орна-
менти для вишивок; удосконалювати вміння та навички роботи з голкою,
тканиною; розвивати творче мислення, охайність, самостійність, художній
смак; виховувати любов до українських традицій.
Обладнання:українські рушники, скатертини, ілюстрації з вишиванка-
ми, нитки, тканина, ножиці, голки, наперсток.
Хід уроку
І. Організаційний момент
1.Привітання.
2.Перевірка готовності до уроку.
3.Упорядкування робочого місця.
ІІ . Новий матеріал
1.Оголошення теми та мети уроку.
— Подивіться, як гарно прикрашений наш клас. Ви принесли багато
рушників, скатертин. Мабуть, хтось із вашої родини — бабуся чи матуся —
вишивали деякі самі. Сьогодні темою нашого уроку є українська вишивка.
2.Вступна бесіда.
— Українська народна вишивка — один із найпоширеніших і найдоступніших
видів народної художньої творчості. Вишиванка удосконалю-
валась протягом багатьох років і прийшла до нас у вигляді чудових, різно-
манітних орнаментів. Вони виконані різними швами з цікавим поєднан-
ням кольорових ниток.
Створюючи орнамент для вишиванки, художники в усі часи звертали-
ся до природи. Але вони не просто копіювали її, а відбирали головне, дещо
спрощували.
У народній вишиванці найпоширенішими є геометричні та рослинні
орнаменти. Здавна кружечки, квадратики, хрестики символізували явища
природи і живих істот. Наприклад:
— сонце;
— людина;
— вода.
Рослинні орнаменти створюють зі стилізованих квітів, листя, стебе-
линок. У великих виробах (скатертинах, панно) вишивають стилізованих
звірів, птахів.
Існує така легенда. Був час, коли від незнайомої хвороби вмирали діти,
а матері, щоб захистити їх від лиха, почали вишивати на рукавах, на пазусі
сорочок хрестики чорного та червоного кольорів, щоб здалеку бачити свою
дитину і тим самим захистити її.
ІІІ . Демонстрація та аналіз зразка
Учитель демонструє зразки орнаментів і пропонує дітям на папері зро-
бити орнаменти за власним задумом. Потім на спеціальній сітчастій тка-
нині учні починають вишивати хрестиком. Спочатку шиють стібки, що на-
хилені в один бік, а потім, дійшовши до краю, — стібки, що нахилені в ін-
ший бік, утворюючи хрестики. За допомогою хрестиків можна створювати
різні візерунки та орнаменти. (Можна купити набір зі зразками орнаментів
і вишивати за ними.)
ІV. Фізкультхвилинка
Станемо, діти, чітко в ряд,
Вирушимо у сад.
Руки вгору піднімаєм,
Наче яблука зриваєм.
Назбираємо багато,
Щоб узимку ласувати.
V. Практична робота учнів
— Які орнаменти можна створити?
• Двічі родився,
У школі не вчився,
А години знає. (Півень)__ Що за гість?
Ніжок має шість,
Аж чотири крильця має,
По квіточках собі літає,
Не бджола, не джмелик.
Зветься він… (метелик).
• Не сани, не віз, а їде без коліс. (Човен)
2.Самостійна робота учнів.
VІ. Виставка та оцінювання робіт
Виготовлення вишиванки розраховане на два уроки. На першому уроці
діти створюють орнамент на папері, переносять його на тканину, а на дру-
гому — вишивають. Тому доцільно провести виставку та оцінювання робіт
на другому уроці.
VІІ . Підсумок уроку
— Чого навчилися на уроці?
— Що таке вишиванка?
— Які орнаменти створювали українські жінки?
УрокУрок 28
Тема. Художні техніки декоративно-ужиткового
Мистецтва. Художня вишивка
Мета:ознайомити учнів з майстрами декоративно-прикладного ми-
стецтва рідного села; вчити підбирати орнамент для оздоблення виробів за
видами; розвивати вміння застосовувати набуті знання і навички; вихову-
вати любов до прекрасного.
Обладнання:виставка робіт (вишиті сорочки, скатертини, рушники, сер-
ветки, картини); фотографії народних умільців.
Хід уроку
І. Організація учнів класу
II. Актуалізація опорних знань
1.Читання вірша.
Рушник
Вишивала я рушник
власними руками,
частувала залюбки
всіма кольорами.
Мов жива, на полотні —
калинова гілка,
під мережкою внизу —
книжка і сопілка.
До ладу все довела,
хоч іще маленька,—
і оздобила як слід
я портрет Шевченка!
(В. Лучук)
2.Бесіда.
— Які вишивки є у твоїй оселі?
— Хто їх вишивав?
— Продовж речення: «Вишивка потребує уваги...».