Застосувати здобуті знання на практиці.
Тема. Прислівник як частина мови.
Мета:пригадати відоме про прислівник; поглибити й засвоїти
матеріал про загальне значення цієї частини мови, морфологічні
ознаки та синтаксичну роль.
Розвивати в учнів уміння розпізнавати прислівники в реченні,
визначати їх значення та синтаксичну роль, удосконалювати навички
охайного й грамотного письма, уміння висловлюватись (усно й
письмово); збагачувати словниковий запас учнів.
Учити захоплюватися природою, бачити й відчувати довкілля, радіти
причетності до краси.
Тип уроку:урок засвоєння нових знань.
Хід уроку.Тема - девіз:
Не може бути у природи невдалих днів, дощів похмурих.
Відчути осінь - насолода, коли краса її барвистоспалахнула.
І. Організаційна частина.
ІІ. Повідомлення теми, мотивація навчальної діяльності учнів.
Запис теми та девізу.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
1. Евристична бесіда.
- Пригадаймо, на які питання відповідають прислівники.
- Яка найголовніша ознака прислівника? (Незмінність.)
- Яким членом речення виступає найчастіше ця частина мови? (Обставиною.)
- Закінчуючи вивчати дієприслівник, ми зазначили, що він має з прислівником спільні ознаки. Які ж саме?
(Незмінність та синтаксичну роль.)
2. Аналіз мовного матеріалу.
Переписати словосполучення і зазначити, з якими частинами мови вжиті тут
прислівники.
дієслово ознака дії
Пожовкнути ( як? ) раптово
дієприслівник ознака дії
Падаючи ( куди? ) додолу
прикметник ознака ознаки
Приємний ( наскільки? ) дуже
прислівник ознака ознаки
Добре ( як? ) дуже
дієприкметник ознака ознаки
Забарвлений ( якою мірою? ) занадто
іменник ознака предмета
Читання ( яке? ) вголос
Відповідь учня.
- Ми бачимо, що прислівники утворюють словосполучення з різними частинами мови: з дієсловом, дієприслівником, дієприкметником, прикметником, іменником. Прислівник у словосполученні виступає залежним словом і виконує найчастіше роль обставини, рідше - означення. Це залежить від питання, яке ми ставимо до прислівника.
Пояснення - висновок вчителя.
- Прислівники, що вказують на ознаку дії, поєднуються з дієсловом або дієприслівником. Прислівники, що вказують на ознаку іншої ознаки, поєднуються з прикметником, дієприкметником або іншим прислівником. Прислівники, що вказують на ознаку предмета, поєднуються з іменниками. Яка ж частина мови називається прислівником?
Відповідь учня.
- Прислівник - це незмінна частина мови, яка вказує на ознаку дії, предмета чи іншої ознаки.
3. Робота з підручником. Читання вголос правил, уміщених у підручнику.
Підготувати відповідь на запитання: "На які групи за значенням
поділяються прислівники та на які питання вони відповідають?"
ІV. Закріплення й усвідомлення вивченого та розвиток умінь і навичок
застосувати здобуті знання на практиці.
1. Колективна робота з міні - текстом.
- Переписати, розкриваючи дужки, ставлячи пропущені букви та розділові знаки. Пояснити контрольні орфограми і пунктограми.
Осінь раптово заволоділа своїми правами. Вона майстерно жовтить зел..нь бавлячись соковитими фарбами. Повіл..но опадають листочки віртуозно ро(з, с)фарбовані пензлем (не) відомого художника (3 журн.)
Віртуоз (італ.) - людина, яка досягла в роботі високої майстерності.
Пензель (вл. укр.) - прикріплений до ручки пучок шерсті, що використовується для нанесення фарби, клею на якусь поверхню.
- Синтаксичний розбір останнього речення із записаного тексту (на дошці і в зошитах).
2. Лінгвістична гра «Одним словом».
- Передати одним словом - прислівником кожне із словосполучень.
1. З почуттям подяки, готовністю віддячити за послугу. ( Вдячно.)
2. Ручним способом, без використання механізмів. (Вручну.)
3. Догори обличчям. (Горілиць.)
4. Охоче, із задоволенням і любов'ю до якого-небудь заняття. (Залюбки.)
5. Зігнувши ноги в колінах і тримаючись на пальцях. (Навпочіпки.)
6. Завзято, непохитно у здійсненні своєї мети. (Наполегливо.)
7. Без бажання, мляво,, повільно, (Нехотя.)
8. У гніві, дуже розсердившись. (Спересердя.)
9. Піднявшись на кінчики пальців ніг.(Навшпиньки.)
10. Дійсно, відповідно до фактів. (Фактично.)
11 . Не шкодуючи ділитися чим-небудь, охоче витрачаючи щось. (Щедро.) 12. Услід за тим, що віддаляється.(Навздогін.)
Інтерактивна вправа «Робота в групах»
Використовується ілюстрація або світлина із зображенням чарівного
осіннього пейзажу(для учнів , які творчо й образно мислять).
1. Написати етюд за даною ілюстрацією, використовуючи прислівники.
2. Прислівники підкреслити, дати твору заголовок.
Для довідок:
Етюд (фр.) - в образотворчому мистецтві - первісний допоміжний малюнок, виконаний з натури для майбутнього твору;
словесний "малюнок " - враження, начерк.
Листя за кольором можуть бути: багряні, коричневі, жовті, бурштинові, ледь освітлені жовтизною, замріяні, в сонячних променях, жовтогарячі, оранжеві, червоні, умиті дощем і прикриті небом, чарівно - жовті, неповторно мозаїчні,
Інтерактивне навчання: прийом «Пошук».
Кросворд № 1. « Синонім».
1. Дати визначення синонімів.
2. Вписати у порожні клітинки синоніми до поданих слів:
1) інколи; 2) як-небудь; 3) неодмінно; 4) вниз;
5) голосно; 6) повік; 7) ввічливо.
1. | С | |||||
2. | И | |||||
3. | Н | |||||
4. | О | |||||
5. | Н | |||||
І | ||||||
7. | М |
Відповіді: 1) часом; 2) абияк; 3) конче; 4) додолу; 5) гучно; 6) навіки; 7) чемно.
Скласти з одним із прислівників речення про осінь і записати в зошит.
Кросворд №2. « Антонім».
1. Дати визначення антонімів.
2. Вписати у порожні клітинки антоніми до поданих прислівників:
1) мало; 2) раніше; 3) всерйоз; 4) дешево; 5) уночі; 6) вірно; 7) влітку.
1. | А | |||||
2. | Н | |||||
3. | Т | |||||
4. | О | |||||
5. | Н | |||||
6. | І | |||||
7. | М |
Відповіді: 1) багато; 2) пізніше; 3) жартома; 4) дорого;
5) вдень; 6) невірно; 7) взимку.
3. Скласти з одним із прислівників речення про осінь і записати його в зошит.
Вибірковий диктант.
З речень, які зачитує учень, виписати словосполучення з прислівниками.
В далечінь холодну без жалю за літом синьоока осінь їде навмання. (В. Сосюра.) Паде додолу листя з деревини, паде невпинно, чутно, сумовито (/. Франко.) Доріжки щільно вкриваються пухким листяним килимом. Раптом чарівний оркестр життєдайних осінніх звуків будить світлі фантазії (3 журн.) А межи сірих днів - ячання зграї, яка на схід поспішно відлітає. (С.Біда.)