Іv. написання твору-мініатюри

Уроки № 2-3. Тема. "Ж.-Б. Мольєр "Міщанин – шляхтич». Висміювання безпідставних претензій буржуа Журдена на аристократизм, інтелігентність і освіченість

Мета уроку: поглибити знання учнів про класицизм, його принципи та жанри; познайомити з творчістю Ж.-Б. Мольєра, з комедією "Міщанин - шляхтич", з її сатиричним змістом, відпрацювати з учнями вміння та навички аналізу та інтерпретації літературного твору; розвивати знання учнів про особливості комедії класицизму; виховувати творчу уяву учнів.

Міжпредметні зв’язки: історія, музика, образотворче мистецтво.

Обладнання:портет Мольєра, презентація, репродукція А. Ватто «Актори французької комедії», аудіозапис класичної музики, приладдя для театральної вистави.

Тип уроку: поглиблення знань, відпрацювання вмінь та навичок культурно – історичного аналізу літературного твору, розвитку творчих здібностей учнів.

Жанр уроку: урок – спектакль. Дійові особи: Учитель, Біограф, Мистецтвознавець, актори, глядачі.

Ти зробив жарт найкращою школою

Н.Буало

Перебіг уроку

І. Актуалізація опорних знань.

1. Бесіда:

- коли виник і як довго існував класицизм як літературний напрям?

- які основні принципи класицизму?

- які жанри розвиваються в цей період?

2. Висновки.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.

ІІ. Спостереження і аналіз літературно-історичних явищ.

1. Слово вчителя про тему уроку.

Лунає дзвоник. Учитель пропонує уявити, що цей дзвоник театральний. Гасне світло, горять свічки, два променя пересіклися на портреті Мольєра. Звучить музика.

2. Слово біографу: знайомить учнів з основними подіями життя Мольєра(народження, родинне виховання, освіта, робота у аматорській трупі, початок творчої діяльності) .

3. Слово мистецтвознавця: про історію постановки п’єси, звертає увагу на афішу, яка повідомляє парижан про прем'єру в театрі Мольєра (афіша зеленого кольору – улюблений колір Мольєра), на репродукцію А.Ватто (промінь світла направлений спочатку на репродукцію, а потім знову на портрет Мольєра).

4. Інсценівка. Сцена уроку філософії.

(Вмикається світло)

5. Робота з текстом:

а) хто такий Журден, чим займається, хто члени його родини?

б) чому автора зацікавила доля цього невідомого буржуа?

в) що Журден намагається вчинити, щоб стати схожим на дворянина?

6. Учні інсценують і аналізують епізоди, які розповідають про навчання Журдена (дія І, ява І, дія І, ява 8).

Завдання. Визначити, як вчителі ставилися до свого учня.

7. Завдання. Знайти та зачитати епізоди, в яких домашні пана Журдена

висловлюють своє ставлення до його чудних вчинків (дія ІІІ, ява 2; дія ІІІ, ява 3). Слово мистецтвознавцю: костюм персонажу допомагає розкрити його соціальний стан, загальні потреби. Франція стає законодавицею моди, тому Мольєр намагається відтворити пишність та багатство одягу. Залишилась особиста розписка комедіографа, в якій перелічені речі, що становлять костюм Журдена: халат з тафти, у рожеву та зелену смужку,штани з червоного оксамиту, панчохи із зеленого шовку, капелюх, прикрашений рожевим та золотим пір ям.

8. Вчитель звертає увагу на те, що дворянство в комедії показано

сатирично, зачитуються епізоди зустрічі Журдена з Дорантом та Дорименою (дія ІІІ, ява 15, дія ІІІ, ява19).

9. Слово біографу: після завершення спектаклю король мовчки вийшов з ложі. Глядачі почали обговорювати комедію.

1 глядач: - Що це було?

2 глядач: - Здається, Мольєр вичерпав себе.

10. Біограф розповідає про високу оцінку, яку дає король цій комедії.

11. Слово біографу, який розповідає про останню виставу Мольєра, про його смерть та похорони.

(Музика голосніше та трагічніше)

ІV. Написання твору-мініатюри.

1. Вчитель розповідає про те, що Французька Академія в свій час проводила конкурс під назвою "Хвала Мольєру", пропонує і учням провести подібне змагання.

2. 2. Написання твору.

3. 3. Читання та обговорення творів, визначення кращих.

Наши рекомендации