I I I. Виконання музичної розспівки . Теорія .
Конспект уроку з музичного мистецтва
Для 3 класів
« Ой весна , весна, днем красна »
Підготувала вчитель музики
Окускова Ірина Миколаївна
2010 р.
ТЕМА :Ой весна , весна , днем красна .
МЕТА УРОКУ :
Навчальна :вчитиучнів уважно слухати музичні твори вміти характеризувати їх ;
- Біографія М. Лисенка ;
- Cпособи розвитку музики : виконавські , динамічні , жанрові, мелодичні, темпові , темброві ;
- Виконання пісень різного змісту і характеру.
- Стійкі ступені звукоряду ;
- Закріплювати набуті знання і вміння учнів.
Виховна :- виховувати любов до класичної музики, рідного народу ;
- виховувати здатність співпереживати зміст розучених пісень та почутих музичних творів .
Розвиваюча :- розвивати музичні здібності учнів їх творчі задатки ;
- розвивати співацькі навики ;
- розвивати слух, ритм.
Т.Н.З :Інструменти, магнітофон, диск із записом твору, папки із теорією , портрет композитора, наочні матеріали.
ХІД УРОКУ :
I . Організація учнів до уроку.
Музичне вітання :
Учні:
Всім, всім добрий день , і на добрий час !
Завжди в гарнім настрої раді бачить вас !
Ми не можемо і дня прожити без пісень
Учитель :
Добрий день вам третій Б !
Учні:
Добрий день !.
Вступне слово вчителя :
Вчитель : Щоб дізнатися тему нашого уроку вам потрібно відгадати загадку :
Слайд № 1.
А таке - коли буває ,
Соловейко в садку співає ,
Зацвіли у травах квіти ,
І не всидять в хаті діти
Бджілки , мушки пробудились,
Теплим дощиком умились ,
Й повернулись нам на втіху ,
Милі ластівки під стріху .
Слайди № 2, 3, ( традиції зустрічі весни )
Так , сьогодні ми поговоримо про весну . Тема нашого уроку «Ой весна , весна , днем красна» і розглянемо прадавні обряди закликання весни. З давніх-давен наші предки сприймали прихід весни як боротьбу двох сил – холоду та тепла. У березні весна дуже поспішає до людей, але зима її не пускає . І хоч зима в несилій злості розмальовує вікна вночі фантастичними візерунками, вдень її сили слабшають , і весна дедалі частіше нагадує про себе капанням , що дзвенить на сонечку. Нарешті люди дочекалися весни. А який , на вашу думку , діти , настрій буває в людей на початку весни?
Учні : Веселий .
Вчитель : Так . Веселий , бадьорий – адже на весні пробуджується природа, і так красиво стає навколо. Дівчата печуть млинці. Ви напевно помітили , що млинці круглі, наче сонце. Наймогутнішим божеством , якому поклонялися стародавні слов’яни , було сонце, або, як його називали , бог Ярило .
Слайди № 4, 5 .
Щоб допомогти весні подолати свою супротивницю, вони спалювали або топили в річці солом’яне опудало зими, носили зображення сонця, водили танки тощо.
Були і дитячі обряди. За давнім повір’ям вважалося, що весну з вирію приносять на своїх крилах пташки. Щоб прискорити їх приліт, діти співали пісень і носили по селу випечених із тіста жайворонків. Саме з 22 березня, свята Сорока святих, починалися ці веснянкові забави. Хлопці, побачивши диких гусей, кидали їм услід соломинки з побажаннями: «Гуси, гуси! Нате вам на гніздечко і на здоров’ячко, а нам на тепло!». У цей день дівчата варили 40 вареників. Пасічники починали виставляти вулики надвір.
Хоч цей день і вважали провісником весни, але люди вірили, що ще можуть бути сорок приморозків. Говорять, що на сорок святих сорока має покласти у гніздо сорок паличок, а глухар – проспівати сорок пісень. Із різних куточків лунала музика – це дівчата водили хороводи та співали веснянки.
Слайди № 6, 7, 8, 9, 10.
Веснянки – це пісні на честь приходу весни. Їх співають майже завжди в русі (в танцях, іграх). Рухи залежать від тексту пісні.
Слайд № 11
Вчитель : Мелодії українських народних веснянок композитори інколи використовують у своїх творах? Наприклад, Микола Віталійович Лисенко, український композитор, засновник української класичної музики, ввів до опери «Зима і Весна» мелодію української веснянки «А вже весна».
Прослухайте цей уривок і визначте, які риси притаманні музиці (пісенність, танцювальність, маршовість ) ?
Поміркуйте, який принцип розвитку використав композитор.
Слайд № 12
II . Слухання. М. Лисенко. Опера „ Зима і весна ”. Хор „ А вже весна ”
Слайд № 13
Учні : Відповіді.
Вчитель : Цій яскравій, бадьорій музиці притаманний пісенно-танцювальний характер та принцип інтонаційного розвитку, який досягається за допомогою розвитку темпу, тембру, динамічних відтінків.
Слайд № 14
I I I. Виконання музичної розспівки . Теорія .
Вчитель: Діти , ми вже вивчили з вами назви нот. А тепер давайте поселимо нотки у будиночку , який називається ?
Учні: Нотний стан.
Вчитель: Так, молодці. А як рахуються лінійки на нотному стані?
Учні : З низу до гори.
Вчитель : Так правильно . У кожного із вас є нотний стан і кожну нотку ми поселимо у їх кімнатку .
Практична робота . Слайди № 16 -23.
І кожен звук (нотка) називається ступенем :
І ступінь – До , ІІ ступінь – Ре, ІІІ ступінь - Мі, ІV ступінь – Фа ,
V ступінь - Соль, VI ступінь – Ля , VII ступінь – Сі .
Слайд № 24
А тепер послухайте казку про чарівний головний звук.
«Казка про чарівний головний звук»
Виявляється , усі звуки в музиці – це велика сім’я . Вони , як люди, ладять, дружать між собою . Про таких людей за давніх часів говорили : «Сідаймо рядком та поговоримо ладком» . Але в будь – якій сім’ї є головний : в одній – батько, в іншій – мати , а іноді й бабуся. Адже чийсь голос має бути ухвальним .
Так само в музиці . Ще з давніх часів Музичний король вирішив , що в музичній сім’ї буде один головний звук , і наділив його чарівною силою. Хоч би де мандрувала мелодія, у кінці пісні або п’єси вона завжди повертається до головного звука , неначе він усі інші звуки притягує до себе, як магніт. Ім ’я в нього дуже красиве й також чарівне – Тоніка . Вслухайтесь в це слово , воно ніжне , але водночас горде й величне. Давайте разом скажемо й відчуємо його (весь клас повторює слово «тоніка»). Звук Тоніка ,як і інші , також може перетворитись в ноту , і тоді його можна побачити . Але Музичний король сказав , що спочатку Тоніку треба почути .
Зараз ми з вами послухаємо мелодію і спробуємо визначити, як звучить головний звук .
Слайд № 25.