Vі. вокально-хорова робота
Розробка уроку
З музичного мистецтва
Клас
І семестр
Тема:Музика як вид мистецтва
Тема уроку:У гості до музичних інструментів
(ПРОГРАМА «МИСТЕЦТВО» АВТОРИ: Л. МАСОЛ, О. КОВАЛЕНКО, Г. СОЦЬКА, Г. КУЗЬМЕНКО, Ж. МАРЧУК, О. КОНСТАНТІНОВА, Л. ПАНЬКІВ, І. ГРИНЧУК, Н. НОВІКОВА, Н. ОВІННІКОВА)
(ВІДПОВІДНО ДО ПІДРУЧНИКА АВТОР Л.Г. КОНДРАТОВА)
Підготувала
вчитель музичного мистецтва
Васильківської ЗОШ І-ІІІ ступенів №8
Мазуренко Олена Володимирівна
Урок №6
Тема: У гості до музичних інструментів
Мета: розширити уяву учнів про елементи музичної мови, ознайомити з поняттям «тембр», визначити особливості звучання інструментів симфонічного оркестру (арфа, флейта, труба, валторна, челеста); розвивати темброво-звуковисотний слух, відчуття ритму; виховувати інтерес до симфонічної музики П.І. Чайковського, набувати елементарних вмінь та навичок образного мислення та творчої діяльності.
Тип уроку: комбінований
Форма проведення: урок-екскурсія
Музичний матеріал: пісня Ю. Чічкова на сл. К. Ібряєва «Наша школьная страна»; пісня «Знову дощик» муз. Н. Май; П.І. Чайковський. Фрагменти із балету «Лускунчик»: вальс квітів, танець феї Драже, танець вівчарів; музичні ефекти.
Обладнання уроку: фортепіано, комп’ютер, мультимедійний проектор.
Наочні посібники: слайд-шоу в програмі Microsoft Power Point; роздатковий матеріал зі словами пісень та завданнями для учнів.
Терміни і поняття: симфонічний оркестр, тембр.
Хід уроку
І. Організаційний момент(Слайд 1)
Діти заходять у клас під музику пісні «Знову дощик» Н. Май і розташовуються у класі по групах
Музичне вітання, побудоване на грі «Музична луна»
Вчитель: Дзень-дзень-дзень,
Учні: Дзень-дзень-дзень,
Вчитель: Зазива дзвінок у клас,
Учні: Зазива дзвінок у клас
Вчитель: Дзень-дзень-дзень,
Учні: Дзень-дзень-дзень
Вчитель: Урок музики у нас.
Учні: Урок музики у нас.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Вчитель читає вірш
Мій юний друже, в добрий час
Заходиш ти в музичний клас.
Мені здається, скажеш ти,
Все в цьому класі, як завжди.
Ні, цей клас – як диво корабель!
У нім до зачарованих земель
Ти вирушиш, іще й не сам –
Є місце друзям, вчителям.
Щоб кожен з вас узяти зміг
Травневий грім, січневий сніг
І школу у легкій імлі
Та голос рідної землі.
Вчитель:Давайте з вами пригадаємо та виконаємо вивчену на попередніх уроках пісню (Додаток 1).
Виконання пісні «Наша школьная страна»
муз. Ю. Чічкова, сл. К. Ібряєва
Вчитель: Доброго дня, друзі, я знову вітаю вас на дивовижному уроці – уроці музичного мистецтва! Чому «дивовижному»? Тому що на нашому уроці можуть відбуватися будь-які дива (Слайд 2).
Сьогодні я хочу разом з вами потрапити у світ музики та познайомити вас з новими музичними інструментами симфонічного оркестру. Ми спробуємо з вами визначити звучання цих інструментів та розучимо нову пісню. А для того, щоб потрапити у світ музики нам потрібно всім по черзі промовити такий пароль: «Мені подобається звучання ….», а потім назвати той музичний інструмент, звучання якого вам подобається. Почнемо з мене.
Гра «Мені подобається…»
Опис гри: учні ланцюжком називають музичні інструменти, звучання яких їм подобається.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
Звучить чарівна музика
Вчитель: Отже, пароль промовлено і ми, друзі, потрапили у театр, а саме у місце, де розташований симфонічний оркестр (Слайд 3).
Вчитель: Як же називається це незвичне місце?
Учні: Оркестрова яма.
Вчитель:Давайте уявимо, що наш клас, це оркестрова яма. І поки музиканти симфонічного оркестру пішли відпочивати, ми розглянемо, що ж цікавого знаходиться поруч з вами.
Учні розглядають предмети на столах, які нагадують первісні музичні інструменти
Відповіді: Ці предмети нагадують первісні музичні інструменти.
Учні розповідають, як первісні люди утворювали звуки
Вчитель:Ці всі предмети непрості, вони є прабабусями і прадідами музичних інструментів симфонічного оркестру (Слайд 4).
ІV. Вивчення нового матеріалу
Вчитель: Музичні інструменти симфонічного оркестру поділяються на групи залежно від способу видобування звуків: струнні, духові, ударні, клавішні.
Струнні інструменти звучать тоді, коли торкаються їхніх струн (Слайд 5), духові – коли в них вдувають повітря (Слайд 6), ударні – коли в них ударяють (Слайд 7), а клавішні – при натисканні клавіш (Слайд 8).
Вчитель:Друзі мої, зараз ми також спробуємо розділитися на групи, як це роблять у симфонічному оркестрі. І група – це група струнних інструментів, ІІ – духових, ІІІ – ударних, ІV- клавішних.
Вчитель розставляє на столах таблички з назвами груп інструментів симфонічного оркестру
Вчитель:У ваших картках зображені інструменти. Виберіть ті, які належать до вашої групи музичних інструментів і складіть їх список (Додаток 2).
Учні працюють в групах над завданням. Після п`яти хвилин обговорення спікери презентують свою інформацію.
V. Сприймання музичних творів
Вчитель:Молодці, добре справились з цим завданням. А ось, до речі, повернулись і музиканти симфонічного оркестру і приготувалися до виконання музики (Слайд 9). Скажіть мені, а хто пише музику для симфонічного оркестру?
Відповіді: Композитор.
Вчитель: Сьогодні ми послухаємо музику до балету «Лускунчик», яку створив видатний російський композитор П.І. Чайковського. Це ім’я вже вам відомо з попередніх класів. Які твори П.І. Чайковського ви знаєте? (відповіді учнів).
Вчитель: Відкрийте сторінку 8 нашого підручника. Тут ми можемо прочитати, що П. Чайковський у своїй музиці розкривав внутрішній стан людини і створив цілу галерею незабутніх музичних образів. Один із створених Чайковським шедеврів – це балет «Лускунчик». Давайте і ми помилуємося цією чудовою музикою. Сьогодні ми послухаємо декілька фрагментів з балету.
Будьте уважними і прислухайтесь, як звучать різні інструменти в музичних творах цього балету: «Вальсі квітів», «Танці феї Драже», «Танці вівчарів». Спробуйте під час звучання музики розпізнати, які музичні інструменти виконують основну мелодію кожного твору. Підказку ви можете знайти у підручнику на сторінці 34.
Перший фрагмент із балету – це всесвітньо відомий «Вальс квітів». Сучасні оператори створили дивовижне відео під цю музику. Отже увага на екран
Перегляд відео та слухання «Вальсу квітів»
із балету П.І. Чайковського «Лускунчик»
Вчитель: Який інструмент виконував основну мелодію вальсу?
Відповіді: Арфа.
Вчитель: Який характер музичного твору?
Відповіді: Радісний, танцювальний.
Вчитель: Другий фрагмент із балету називається «Танець феї Драже». Фея Драже - казкова істота, тому П. Чайковський для цього танцю створив надзвичайно красиву казкову музику, а мультиплікатори ще й створили мультфільм. Отож, увага на екран.
Перегляд та слухання «Танцю феї Драже» із балету П.І. Чайковського «Лускунчик»
Вчитель: Який інструмент виконував основну мелодію вальсу?
Відповіді: Челеста.
Вчитель: Який настрій створює ця музика?
Відповіді: Насторожує, викликає подив.
Вчитель: Третій фрагмент із балету називається «Танець вівчарів». Завдання теж саме: уважно слухаємо, і визначаємо, який музичний інструмент виконує основну мелодію танцю.
Слухання «Танцю вівчарів» із балету П.І. Чайковського «Лускунчик»
Вчитель: Який інструмент виконував основну мелодію вальсу?
Відповіді: Флейта.
Вчитель: Які інструменти приєдналися до флейти?
Відповіді: Скрипки, валторни.
Вчитель: Молодці, друзі. Ви всі були уважними.
Кожен інструмент має своє неповторне звучання, свій голос, так як люди, як ми з вами. Давайте спробуємо за допомогою гри впізнати по голосу свого однокласника.
Гра «Впізнай по голосу»
Опис гри:ведучий виходить до дошки і відвертається від класу. Учні по черзі проспівують мелодію зі словами: «Тепер черга моя, відгадай хто я?!».
Мелодія: Соль, соль, соль, соль, ля, соль
Соль, фа, мі, ре, до.
Якщо ведучий впізнав, то гра продовжується, якщо ні – той, кого не впізнали стає ведучим.
Проводиться гра «Впізнай по голосу»
Вчитель: Неповторне звучання кожного інструменту, забарвлення голосу людини, або співака в музичному мистецтві називають тембром.
Запис у словничок: Тембр – «забарвлення» звука(Слайд 10).
Вчитель: Діти, як ви вважаєте, чи допомогли вам тембри музичних інструментів пригадати однойменну казку «Лускунчик» і уявити героїв балету?
Відповіді:….
Вчитель:Що ж друзі, а нам час повертатися з театру до свого рідного класу. Давайте закриємо очі і порахуємо до трьох.…Один, два, три.
Звучить звуковий ефект, діти розплющують очі.
Біля дошки стоїть учениця з флейтою.
Вчитель: Пам’ятаєте, на початку уроку я вам говорила, що з нами на уроці можуть трапитись будь-які дива. Маргарита спробує прямо зараз створити диво разом зі своєю подругою – флейтою. Давайте привітаємо її оплесками.
Виступ М. Лазаренко.
М. Глінка «Полька»
Вчитель:Дякуємо Маргариті і побажаємо, щоб вона в майбутньому стала професійним музикантом і грала у симфонічному оркестрі.
VІ. Вокально-хорова робота
Розучування пісніН. Май «Знову осінь»
Звучить музика. Вчитель бере у руки осіннє листя і читає вірш (Слайд 11).
Вчитель: Осінь наша, осінь - золота година,
Неба ясна просинь, пісня журавлина
Бабиного літа довгі, білі коси...
І дорослі й діти, люблять тебе, осінь.
Вчитель: Я не даремно продовжила наш урок цими рядками, тому що за вікном панує красуня осінь, і сьогодні ми з вами познайомимося з піснею сучасної української композиторки Н. Май «Знову дощик». Послухайте будь ласка її (Додаток 3, 4).
Демонстрація пісні Н. Май «Знову дощик»
Розучування 1-го куплету пісні. Робота над чистотою інтонації та ритмічним малюнком
VІІ. Підсумок уроку
Вчитель:Підсумовуючи наш урок, я хочу перевірити як ви запам’ятали назви музичних інструментів. Для цього проведемо з вами гру «Відгадай». Ви відгадуєте загадки, а потім даєте характеристику тембру даного музичного інструмента.
Загадки:
Як смичок струни торкнеться,
Вона піснею озветься.
Дуже ніжну душу має,
Що сміється і ридає (Скрипка)
Скрипке он как старший брат,
Ей помочь в оркестре рад.
Он и альту верный друг,
У него басовый звук.
Он смычковый исполин,
Крупный важный господин (Контрабас)
Сам пустий, голос густий,
Дріб вибиває, дітей збирає (Барабан)
Цьому інструментові мідному є місце і на столі обідньому (Тарілки)
В самый сказочный момент
Вступит этот инструмент.
Но совсем не каждый знает,
Что в оркестре он играет!
Тихо, нежно зазвенит,
Будто всё посеребрит.
А затем умолкнет скоро
По сигналу дирижёра.
Знает верно каждый школьник,
Что такое... (Треугольник)
До зубів торкнись – готово,
Ти почуєш спів чудовий (Рояль, піаніно, челеста)
Три медных подруги —
Три лучших подруги
В оркестре они помогают
Друг другу
Играют подруги
То громко, то тихо.
Их медные платья
Закручены лихо... (Валторна, труба)
- Який музичний інструмент можна утворити за допомогою ноти фа? (Арфа)
(Слайд 11).
Оцінювання учнів
Вчитель:Сьогодні на уроці всі були активними, особливо мені сподобались відповіді …
Вчитель:Свій настрій на кінець уроку визначте будь ласка за допомогою сонечка, яке лежить у вас на парті. В залежності від вашого настрою надайте йому емоційного характеру. Домалюйте посмішку сонечку, якщо ви покидаєте музичний клас з хорошим настроєм, а може ваше сонечко буде похмурим, тому що ваш настрій не змінився? (Додаток 4).
Діти визначають свій емоційний стан (Слайд 12)
VІ. Домашнє завдання
Вчитель:Вашим домашнім завданням буде пригадати зміст казки «Лускунчик» та створити ілюстрацію до одного з фрагментів балету «Лускунчик», які ми сьогодні прослухали.
Музичне прощання:
Вчитель: Пролунав дзвінок, закінчився урок.
До побачення!
Діти: До побачення!
Вихід із класу під музику П.І. Чайковського «Вальс квітів» із балету «Лускунчик»
Додаток 1
Наша школьная страна 1. Не крутите пёстрый глобус - не найдёте вы на нём Той страны, страны особой, о которой мы поём. Наша старая планета вся изучена давно, Но страна большая эта - словно белое пятно. Припев: Пусть в эту страну не идут, не идут поезда, Нас мамы впервые приводят за ручку сюда. В стране этой звонкой, весёлой встречают нас, как новосёлов. Страна эта в сердце всегда! 2.В новый класс, как в новый город мы приходим каждый год, Племя юных фантазёров, непоседливый народ. Значит, вновь лететь и плыть нам по бескрайней той стране, К неожиданным открытьям, к выпускной своей весне. Припев: тот же 3.Здесь нам слышится порою в тихом шелесте страниц Шум далёких новостроек, голоса цветов и птиц. Ветер странствий крутит глобус, машет нам своим крылом В той стране, стране особой, о которой мы поём. Припев: тот же |
Додаток 2
Додаток 3
Знову дощик
1. Знову дощик, знову осінь,
І калюжі на дорозі,
Знову дощик нам співає,
А про що ніхто не знає.
Приспів:
Йде за осінню зима кришталева,
Йде за осінню зима королева,
А за нею і весна нам співає,
А про що ніхто не знає.
Йде за осінню зима кришталева,
Йде за осінню зима королева,
А за нею і весна наче диво,
Щоб усі були щасливі.
2.Знову дощик, знову осінь,
Слухай дощик, плакать досить,
За весною прийде літо,
Щоб усіх теплом зігріти
Приспів: той же
Продовження додатку 3
Додаток 4