Тема: Кабельні мережі стрілочних ЕП.
Заняття №4
Мета: навчальна: ознайомити студентів методикою побудови і особливостями кабельної мережі стрілочних ЕП. Ознайомити з елементами кабельної мережі і її загальними положеннями. Навчати студентів висловлюватися технічною мовою.
виховна: виховувати у студентів дисципліну, взаємоповагу, любов та інтерес до систем автоматики на залізничному транспорті, які вони вивчають.
розвиваюча: розвивати у студентів увагу, пам’ять, процеси мислення, логіку.
Тип заняття: КУ.
Тривалість: 90 хв.
Допоміжні матеріали та обладнання: підручник, проектор, інтерактивна дошка.
Хід заняття:
Етап заняття та його короткий зміст | Орієнтовний час |
І. Організаційний момент: - рапорт чергового; - перевірка присутніх на парі. | 5 хв. |
ІІ. Перевірка домашнього завдання: 1. Призначення та елементи кабельних мереж. 2. Типи кабелів, їх характеристика та маркування. 3. Апаратура кабельних мереж. 4. Визначення довжини кабелю. | 34 хв |
ІІІ. Повідомлення нового матеріалу: 1. Загальні положення кабельної мережі стрілочних ЕП. 2. Послідовність розрахунку кабельної мережі стрілок. А) визначення довжини кабелю Б) визначення кількості жил для лінійних провід Г) формула максимально допустимої довжини кабелю при заданому числі жил в прямому і зворотному проводах 3. Таблиці взаємозалежності між максимально допустимою довжиною кабелю і числом жил в ньому відповідно для 2-провідної та 5-провідної схем керування стрілками. 4. Електрообігрів стрілочних ЕП. 5. Автоматичну очистку стрілок. Кабельна мережа стрілок включає в себе наступні кола: керування і контролю положення стрілок; електрообігріву стрілочних приводів; керування автоматичною очисткою стрілок від снігу; місцевого керування стрілками. Для початку розглянемо основне - включення власне схеми керування і контролю положення стрілок. Кількість проводів від поста ЕЦ до стрілочного ЕП визначається за типовими схемами їх включення (2-х, 4-х, 5-ти, 9-типровідні). Кількість жил в проводах (запам’ятайте, що збільшенням кількістю жил в проводах ми збільшуємо поперечний переріз провода, а отже – зменшуємо його опір і падіння величини напруги в цьому проводі) залежить від схеми керування стрілкою, системи живлення, типу електродвигуна, довжини кабеля. Відомо три системи живлення стрілочних ЕП: місцеве, центральне і магістральне. Для перших двох систем розрахунок довжини і кількості жил – однаковий. Місцеве живлення застосовується при РЦЦМ, центральне – для стрілок, віддалених від поста ЕЦ на відстань не більше 3 км, а також для стрілок типу Р-65 – 1/18 і перехресних Р-65 – 1/9, що віддалені на відстань не більше 2,6 км. Для стрілок, довжина кабелю до яких складає від 3 до 5 км, по умовам надійності роботи схеми застосовують магістральне живлення. Воно може бути застосоване і для стрілок, що знаходяться ближче 3 км, але потребуючих значної кількості дублювання жил. Прокладають магістраль 220В і в неї включають приводи (12-15шт). Бажано вмикати в одну магістраль стрілки різних маршрутів (відомо для чого). Розрахунок зводиться до: А) визначення довжини кабелю по формулі з попередньої теми); Б) визначення кількості жил для лінійних проводів (тобто поперечного перерізу, необхідного для нормальної роботи схеми). Детальніше про дублювання: всі жили в кабелях мають стандартний діаметр і площину поперечного перерізу (0,9 – 0636 мм2). Чим довша жила, тим більше падає в ній напруга. Струму мало такого поперечного перерізу. Збільшити переріз можна дублюючи жили, по кінцях кабелю з’єднують, наприклад, 3 жили і струм рівномірно протікає по трьох жилах; площа перерізу стає втричі більшою – 1,908 мм2. Максимально допустиму довжину кабеля при заданому числі жил в прямому і зворотному проводах живлення об’єкта визначають за формулою ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() | 40 хв. |
ІV. Закріплення нового матеріалу: · відповіді на запитання, які виникли у студентів під час ознайомлення з новим матеріалом; · повторення основних пунктів, перевіряючи студентів на сприйняття нового матеріалу. | 8 хв. |
V. Аналіз роботи на уроці. Повідомлення домашнього завдання: 1) Вивчити матеріал за літературою Л.1 на ст. 310-313 + конспект і додаткова література. 2) Закріпити знання з попередніх тем. 3) Володіти технічною мовою. | 2 хв. |
Примітка: з метою оперативного закріплення нового матеріалу відповіді на запитання студенти отримують протягом викладання нового матеріалу, але в декілька етапів. |
Викладач С.В. Половко