Орфографічна п’ятихвилинка
Урок № 5
ЧАСТИНИ МОВИ. ВИВЧЕНІ ГРУПИ ОРФОГРАМ В ІМЕННИКАХ І ПРИКМЕТНИКАХ
Мета: повторити найважливіші теоретичні відомості з морфології й орфографії; удосконалити вміння й навички семикласників правильно писати слова на вивчені орфограми в іменниках і прикметниках; розвивати логічне мислення, пам’ять, увагу, творчі вміння використовувати іменники та прикметники у монологічних та діалогічних висловлюваннях; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати почуття відповідальності за навколишнє середовище.
Внутрішньопредметні зв’язки:
Правопис: орфограми в іменниках і прикметниках.
Текст (риторичний аспект): удосконалення вмінь відтворювати деформований текст.
Тип уроку:урок повторення набутих знань.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Ознайомлення семикласників з темою й завданнями уроку. Оголошення епіграфа
Природа не храм, а майстерня, і людина в ній трудівник.
І. Тургенєв
III. Виконання системи завдань на основі повторення вивченого
-Словниковий диктант (взаємоперевірка)
Ø Записати слова і сполучення слів під диктовку. Пояснити їх написання за допомогою правил.
Генерал-майор, рок-опера, неокласик, напівсонний, індоєвропейський, військовополонений, темно-синій, червоногарячий, біоритм, фітоклімат, хіт-парад, пап’є-маше, світловодолікування, віце-консул, південно-західний, Оленчин портфель, крайнебо, Західна Україна, креп-жоржет, Нова Земля, Асамблея громадян світу, Червона книга, військова автомобільна інспекція, Співдружність Незалежних Держав, храм Казанської Божої Матері, картина «Квіти за тином».
Дослідницько-вибіркова робота (робота в групах змінного складу)
Ø Прочитати слова. Знайти серед них іменники II відміни. Розподілити їх за правилами правопису: до першої колонки таблиці записати ті, які у родовому відмінку однини мають закінчення -а(-я), до другої — закінчення -у(-ю).
Земля, яхтсмен, йогурт, мати, ніч, янтар, теля, язик, шум, шезлонг, ювілей, книга, ім’я, Шанхай, Кривий Ріг, Дністр, парта, ярд, око, рукопис, спосіб, травень, вісь, град, жаль, лице, телеграма, гопак, хлів, суфікс, образ, коридор, гривня, хліб, кодекс, Лондон, Ірак, хокей, Ніл
-а(-я) | -у(-ю) |
яхтсмен, язик, шезлонг, Шанхай, | йогурт, янтар, шум, ювілей, Кривий |
Дністр, ярд, травень, гопак, хлів, су- | Ріг, рукопис, спосіб, град, жаль, об- |
фікс, хліб, Лондон | раз, коридор, кодекс, Ірак, хокей, Ніл |
Дослідження-відновлення
Ø Відновити деформований текст, уставивши в нього прикметники та іменники з довідки у відповідному відмінку. Підкреслити орфограми, пояснити їх.
«…краса»…, як писав Пушкін, і справді заслуговує на… Однак людина народжена не тільки для того, щоб споглядати, а й творити, перетворювати світ, розуміти його… й оволодіти ними.
Розкриваючи … світ природи, людина вчиться використовувати їх для своєї … , і це видно по тому, як вона бореться зі … , ураховуючи … взаємозв’язок в … і … світі.
Довідка: мета, природа, закон, захоплення, рослинний, таємнича, шкідник, складний, тваринний, вічний.
Диктант із поясненням
Ø Записати вислови усної народної творчості, уставляючи замість крапок пропущені літери. Назвати орфограми.
1) У сильного завжди бе..сильний ви..ий. 2) Су..я в суді — що риба в воді. 3) Згода будує, а ..згода руйнує. 4) Не лише силою треба боротись, а й умі..ям. 5) Нуте, бра..я, або перемогу добути, або дома не бути.
- Назвати частини мови, до яких належать виділені слова. Розібрати їх за будовою.
Ти — редактор
Ø Прочитати висловлювання. Визначити його тему й основну думку. Знайти помилки, пояснити їх суть. Записати зредагований текст.
Любити шанувати й оберігати рідну природу вчить й класична література. Виликий філософ і поет Григорій Сковорода наголошував, що природа є зразком доцілісності. Як приклад він наводив бджолу, називаючи її «гербом працовитості». А згадаємо нашого геніального Т. Г. Шевченко. Перебуваючи далеко від рідної землі, великий кобзар змальював безсмертні образи, що перейшли у символіку, — тополю, — калину, хрещатий барвінок. Гімн природі створила в Лісовій пісні Леся Українка (За В. Скуратівським).
Орфографічна п’ятихвилинка
Ø Поставити подані іменники у формі орудного відмінка однини. Пояснити правопис відмінкових закінчень.
Столяр-(ом), панцир-(ом), пустир-(ем), школяр-(ем), єгер-(ем), гості-(ми), крила-(льми), кості-(кістьми).
Ø Два-три іменники ввести у словосполучення. Виділити головне і залежне слова.