Приклади розв’язку типових задач. Перед власниками підприємства «Ятрань» виникла проблема загрози втрати платоспроможності
Задача 4.1
Перед власниками підприємства «Ятрань» виникла проблема загрози втрати платоспроможності. Тому вони стали ініціаторами проведення санаційного аудиту з метою дослідження показників та обставин, на основі яких можна оцінити фінансові ризики, що загрожують життєздатності підприємства.
Для вирішення цього завдання було запрошено санаційного аудитора з консалтингової фірми. Санаційний аудитор вирішив провести аудит фінансової сфери підприємства, зокрема дослідити такі показники:
- суму чистих активів;
- коефіцієнти ліквідності;
- фінансової стійкості;
- рентабельності.
Основним джерелом інформації при аналізі фінансової сфери послужила фінансова звітність підприємства (табл. 4.1 і табл. 4.2).
Таблиця 4.1 Агрегований баланс підприємства «Ятрань»
тис. грн
Стаття | 2009р. | 2010р. | 2011р. |
Необоротні активи | |||
Оборотні активи, всього | |||
в т.ч. запаси матеріальних цінностей | |||
дебіторська заборгованість | |||
грошові кошти | |||
Баланс | |||
Власний капітал | |||
Довгострокові зобов’язання | |||
Поточні зобов’язання | |||
в т.ч. кредити банків | |||
Баланс |
Таблиця 4.2 Агрегований звіт про фінансові результати підприємства «Ятрань»
тис. грн
Стаття | 2009р. | 2010р. | 2011р. |
Чистий доход (виручка) від реалізації продукції | |||
Собівартість реалізованої продукції | |||
Валовий прибуток (збиток) | (40) | (40) | |
Відсотки за кредит | |||
Прибуток (збиток) від операційної діяльності | (60) | (90) | |
Чистий прибуток (збиток) | (50) | (70) |
Розв’язок
Сума чистих активів(ЧА) = Валюта балансу – Зобов’язання.
ЧА 2009 = 2600 – (300 + 1000) = 1300;
ЧА 2010 = 2350 – 1100 = 1250;
ЧА 2011 = 2340 – 1300 = 1040.
Коефіцієнти абсолютної, швидкої та поточної ліквідності розраховуються відповідно за формулами (2.1), (2.2), (2.3).
Кабс. л. 2009 = 100 / 1000 = 0,1; Кабс. л. 2010 = 70 / 1100 = 0,06 ;
Кабс. л. 2011 = 60 / 1300 = 0,05.
Кш.л. 2009 = (100 + 800) / 1000 = 0,9; Кш.л. 2010 = (70 + 700) / 1100 = 0,7;
Кш.л. 2011= (60 + 710) / 1300 = 0,59.
Кп.л.2009 = 1300 / 1000 = 1,3; Кп.л.2010 = 1100 / 1100 = 1,0;
Кп.л.2011 = 1040 / 1300 = 0,8.
Коефіцієнти фінансової стійкості розраховуються за формулами:
Коефіцієнт заборгованості (Кз) = Позичковий капітал / Власний капітал.
Коефіцієнт незалежності ( Кн) = Власний капітал / Валюта балансу.
Кз 2009 = (300 + 1000) /1300 = 1,0; Кз 2010 = 1100 / 1250 = 0,88;
Кз 2011 = 1300 / 1040 = 1,25.
Кн 2009 = 1300 / 2600 = 0,50; Кн 2010 = 1250 / 2350 = 0,53;
Кн 2011 = 1040 / 2340 = 0,44.
Показники рентабельності підприємства розраховуються за формулами:
Рентабельність власного капіталу (Рвк ) = Чистий прибуток / Власний капітал.
Рентабельність продажу (Рвр) = Чистий прибуток + Проценти за кредит / Чиста виручка від реалізації.
Рентабельність продукції (Рп) = Валовий прибуток / Собівартість реалізованої продукції.
Рентабельність активів (Ра) = Чистий прибуток + Проценти за кредит / Сума активів (середньорічна).
Рвк 2009 = 100 / 1300 = 0,076; Рвк 2010 = -50 / 1250 = -0,04; Рвк 2011 =-70 / 1040 = -0,067.
Рвр 2009 = (100 + 60) / 3600 = 0,044; Рвр 2010 = (-50 + 30) / 2640 = -0,008;
Рвр 2011 = (-70 + 10) / 2290 = -0,026.
Рп 2009 = 150 / 3450 = 0,043; ; Рп 2010 = -40 / 2680 = 0,015; ; Рп 2011 = -40 / 2290 = -0,017.
Ра 2009 = (100 + 60) / 2600 = 0,062; Ра 2010 = (-50 + 30) / 2350 = -0,009;
Ра 2011 = (-70 + 10) / 2340 = -0,026.
Висновки: результативність діяльності підприємства за аналізований період суттєво знизилася. Коефіцієнти ліквідності значно нижче від нормативного рівня, що свідчить про погіршення платоспроможності підприємства. Основними причинами такого стану є незадовільна структура активів та пасивів, зменшення обсягу виручки від реалізації продукції.
Задача 4.2
Скласти розрахунок руху грошових коштів за таких умов (тис грн):
Актив2010р. 2011р.
Необоротні активи 500 540
Запаси 650 600
Дебіторська заборгованість 500 400
Поточні фінансові інвестиції 0 100
Грошові кошти 100 200
Баланс 1750 1840
Пасив
Статутний капітал 200 300
Нерозподілений прибуток 500 640
Довгострокові зобов’язання 100 300
Поточні зобов’язання 950 600
Баланс 1750 1840
Розв’язок
Зміни (тис. грн):
Актив Пасив
Необоротні активи +40 Статутний капітал +100
Запаси -50 Нерозподілений прибуток +140
Дебітори -100 Довгострокові зобов’язання +200
Поточні фінансові інвестиції +100 Поточні зобов’язання -350
Зростання активів призводить до відтоку грошових коштів, зростання пасивів – до їх надходження. Надходження = 100 + 50 + 100 + 140 + 200 = +590.
Відтік грошових коштів = – 40 – 100– 350 = –490.
Задача 4.3
На основі господарських операцій підприємства «Дніпро» виконати такі завдання:
- розрахувати зміну грошових потоків;
- обчислити суму прибутку.