Азақстан тарихы 9 «А,Ә» сынып. ? Соғыстан кейінгі білім және ғылымның дамуын, нәтижесін анықтау;
Сабақтың тақырыбы: § 30. Ұлы Отан соғысы жылдарындағы Қазақстанның мәдениеті.
Сабақтың мақсаты:
? Соғыстан кейінгі білім және ғылымның дамуын, нәтижесін анықтау;
? Белсенділігін арттырып, тарихқа қызықтыру білімдерін жетілдіру;
? Тарихи санасы қалыптасқан, Отанын шексіз сүйетін, ұлттық рухы жоғары, шығармашыл жеке тұлға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта, сызба
Сабақтың жоспары І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау
III. Жаңа сабақтың жоспары
IV. Сабақты бекіту:
V. Бағалау:
VI. Үйге тапсырмасы
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
· Оқу құралын тексеріп түгелдеу
· Әнұран орындау, «Хабар»
· Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:«Қазіргі дүниежүзі тарихынан» алған білімдеріңмен байланыстыра отырып, Кеңес Одағы үшін Ұлы Отан соғысының шешуші шайқастары қай жерде, қай кезде болғанын естеріңе түсіріңдер.
· Қазақстандықтар ол шайқастардың қайсысына қатысты?
· Сталинград шайқасында Қазақ КСР-і қандай рөл атқарды?
· Сол кездегі Кеңес адамдарының, түрлі ұлт өкілдерінің тығыз ынтымақтастықта болып, жауға бірлесіп соққы беруінің, отаншылдық сезімдерінің мол болуының себебі неде?
1. Қазақстан экономикасын соғыс жағдайына бейімдеп қайта құру.
2. Қазақстандықтар Мәскеу, Ленинград үшін ұрыстарда.
3. Қазақстан-Сталинград майданының жақын тылы.
4. Соғыс бағыты –Батыс
5. Майданға және басқыншылықтан азат етілген аудандарға бүкілхалықтық көмек.
6. Соғыс жылдарындағы ұлтаралық қатынастар.
Жаңа сабақтың жоспары:
· Ересектер арасында сауатсыздықтың жойылуы
· Халыққа білім беру саласындағы жетістіктер
· Кәсіптік білім
· Ұлт зиялыларының жаңа толқынының өсіп шығуы
· Жоғарғы және арнаулы орта білім
· Қазақ ғылымы
· Мәдениеттің даму үрдісі
· Сауатсыздықты жоюдағы кедергілер
· Нәтижесі
Сабақты бекіту:
Í «Иә-жоқ»
Í Пресс конференция
Í БҮҮ
Білгенім | Үйренгенім | Үйренгім келеді |
Орал мен Қызылордада педагогикалық институттар қашан ашылды? Халыққа білім беру саласындағы жетістіктерді атаңдар? «Сауатсыздықты жою» қоғамы қашан ұйымдастырылды? Бағалау: Өзара бағалау.
Үйге тапсырма: & 30.
Сабақ №23
Ж Қысқа мерзімдік жоспар
Азақстан тарихы 9 «А,Ә» сынып
Сабақтың тақырыбы: Қазақстан соғыстан кейінгі кезеңде (1946-1953жж).
Сабақтың мақсаты:Ұлы Отан соғысының зардаптары, тоталитарлық жүйенің күшеюі, 1940-1950 жыл-ғы ғылым мен білім, әдебиет саласындағы кеңестік қудалаулар туралы мәлімет беру, баяндау. Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.
Дамытушылық: ой-өрісін қалыптастыру;
Тәрбиелік: патриоттыққа, ойша ойлауға тәрбиелеу.
Саб. түрі: аралас сабақ.
Саб. әдісі: Блум таксаномиясы
Дерек көздері: плакат,стикер,карта.
Күтілетін нәтиже: Оқушылар Ұлы Отан соғысының зардаптары, тоталитарлық жүйенің күшеюі, 1940-1950 жыл-ғы ғылым мен білім, әдебиет саласындағы кеңестік қудалаулар туралы білетін болады. Сабаққа деген ынтасы артады. Қызығушылығы оянады.
Саб. барысы:
Саб. құрылымы | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | уақыты |
Ұйымдастыру кезеңі | А) оқушыларды түгелдеу Ә) топқа бөлу | Түрлі түсті қағаздар арқылы топқа бөлінеді | 5 мин |
Білу | Қазақстан соғыстан кейінгі кезеңдегі өмірі, білім мен ғылымы, соғыстың тигізген зардаптары туралы білу. | Тақырып бойынша оқушылардың өз ойларын тыңдау. | 5 мин |
Түсіну | Оқулықтан тақырыптар бөлінеді | Берілген тақырыптар бойынша оқушылар оқулықтан оқиды, талқылайды. | 10 мин |
Қолдану | Тақырыптар бойынша сұрақтар | Әр топ өз тақырыптарын қорғайды. | 5 мин |
Талдау | Әр топқа осы тақырып бойынша деңгейлік тапсырма беріледі. | Берілген тапсырманы әр оқушы өз бетімен орындайды, білмегенін топ мүшелерінен сұрау арқылы тапсырманы орындайды. | 5 мин |
Синтез | Үш топқа эксперименттік тапсырма беріледі | Әр топ өз тапсырмалары бойынша тақырыптан алған білімін сынайды | 10 мин |
Бағалау | Рефлекция жазу | Сабақ үстінде алған бағаларын топ басшылар бағалайды, сабақтан алған әсерлерін жазу | 5 мин |
Бағалау: топ басшыларының қойған бағаларын саралап бағалау
Үйге тапсырма: §31.
Сабақ №24
Ж Қысқа мерзімдік жоспар