Дати їм означення шляхом створення термінологічних питань використовуючи рольову гру,.Я-журналіст”.Побудувати логічну відповідь.
Тема. Єдність організму і середовища його існування.
Мета.Систематизувати й узагальнити знання учнів про організм і середовище його існування.
Формувати життєві компетентності старшокласників:соціальні(вміння брати відповідальність за збереження довкілля,вміння приймати рішення);саморозвитку,самоосвіти;продуктивної творчої діяльності; інформаційні(вміння здобувати інформацію, опрацьовувати її та використовувати для побудови опорної відповіді,створення мультимедійної презентації);ціннісно-смислові та комунікативні.
Виховувати любов до природи рідного краю, її збереження та примноження.
Розвивати вміння проектувати,досліджувати та спостерігати за живими організмами довкілля.
Тип уроку.Урок-проект з елементами тренінгу.
Методи навчання.Методи творчої діяльності, дослідження, проектування.
Хід уроку.
1.Орг.момент.
2.Мотивація і актуалізація навчальної діяльності.
Вправа ,.Очікування”-,,Коло думок”
„Духовне життя дитини повноцінне лише тоді , коли вона живе у світі гри, музики,
фантазії, творчості. Без цього вона засушена квітка,”-стверджує видатний педагог В.Сухомлинський.
-Які незвичайні кроки ви повинні зробити, щоб квіткова рослина ожила?
Вчитель:
Дійсно, Земля — це край, де ти народився і живеш, край неповторної краси і багатства. Кожне дерево, квітка, травинка — це частина природи, частина рідної землі. Природа подарувала їх людям навіки. Людина живе і працює серед природи і тому зобов'язана її зберегти.
Тож,подорожуючи в ході уроку на тему,,Єдність організму і середовища його існування”,
з”ясуємо:
-принципи єдності організма і середовища(за І.Сєченовим);
-морфологічні та фізіологічні пристосування організмів до середовища існування;
спробуємо порівняти:
-адаптаційні механізми організмів різних груп;
-життєві форми організмів
Зробимо висновок:
- про єдність організму і середовища його існування,
-особливосты зв”язків людини,живої природи в процесі адаптації до середивища існування
Ви дізнаєтеся про те, як розрізняються рослини за ступенем їхньої залежності від основних факторів середовища, а також, що таке життєва форма рослини і якими вони бувають.
За рахунок чого рослини не вмирають на сонці та у воді? Скільки живе рослина (будь-яка)? Чи довго живе траве? Як рослини виживають взимку?
ІІІ. Вивчення матеріалу
Умови середовища — це комплекс, у якому можна розрізнити багато компонентів, які пов’язані з кліматом, ґрунтом, рельефом, а також наявними видами живих організмів та взаємодією між ними.
Кожний з таких компонентів, який впливає на живий організм, у тому числі і на рослини, називають екологічним фактором.Екологічних факторів дуже багато, і впливають вони на рослини комплексно. Але за певних умов один фактор може стати основним.
Проведемо журналістське дослідження. Зясуємо:
· Що таке екологічна група рослин?
Різноманітність екологічних умов і відповідно різноманітність адаптацій стали об’єктивною передумовою створення множинності екологічних класифікацій і виділення значного числа різних екологічних груп рослин.
Група рослин, виділена за відношенням до окремого основного фактора, називається екологічною групою.
Екологічна група рослин — це сукупність організмів різних видів незалежно від їх систематичної приналежності, що характеризуються подібними адаптаційними особливостями за відношенням до певного екологічного фактора.
Дати їм означення шляхом створення термінологічних питань використовуючи рольову гру,.Я-журналіст”.Побудувати логічну відповідь.
Завдання для груп:
1. Виявити опорні терміни теми,,Екологічні групи організмів по відношенню до освітленості”
Класифікація рослин по відношенню до світла
По відношенню до світла всі рослини, в тому числі і лісові дерева поділяються такі екологічні групи:
. Світлолюбними є береза, сосна, подорожник, більшість посухостійких рослин та ВОДНИХ рослин з листками, що плавають.Геліофітів (світлолюбні) надають перевагу яскраво освітленим місцям зростання, здатні переносити лише незначне затінення (не ростуть у затінку) До світлолюбних видів належать мешканці відкритих, добре освітлених місцезростань: лук, степів - різні види ковили, верхніх ярусів лісів, ранньовесняні рослини - ряст, підсніжник, проліска, багато культурних рослин: кукурудза, цукрова тростина, чимало видів родин: Гвоздичні, Лободові, Молочайні, майже всі кактуси і інші сукуленти, багато представників тропічного походження, деякі субтропічні чагарники ) . Як правило, вони мають добре розвинену кореневу систему, вище стебло порівняно з видами, що мешкають у затінку, розсічені листкові пластинки тощо (береза, сосна , подорожник, більшість посухостійких рослин та ВОДНИХ рослин з листками, що плавають).
Характеризуються такими ознаками:
· Листки дрібні, мають добре розвинену стовпчасту тканину, часто— багато продихів та товсту кутикулу, розташовуються під великим кутом, іноді майже вертикально.
· Листова пластинка блискуча або густо опушена;
Завдання для груп:
1. Виявити опорні терміни теми,,Екологічні групи організмів по відношенню до освітленості”
Класифікація рослин по відношенню до світла Сціофіти (тіньолюбні) - задовольняються навпаки незначним освітленням і що можуть існувати в тіні, однак можуть переносити достатнє освітлення. Тіньолюбні рослини найкраще розвиваються лише у затінку (копитняк, сенполія, деякі папороті). їхні листки зазвичай великі, губчаста тканина розвинена, а стовпчаста часто взагалі відсутня.До цієї групи відноситься ряд лучних і лісових трав, деякі чагарники та чагарники, наприклад, чемериця біла, коронарія зозуляча, суниці лісові, тонконіг дібровний, наперстянка великоквіткова. З деревних рослин до цієї групи входять модрина, дуб, ясен, липа, черемха.
Місця проживання: нижні затемнені яруси; мешканці глибоких шарів водойм. Перш за все, це рослини, що ростуть під наметом лісу (кислиця, Костина, снить).
Характеризуються такими ознаками:
· Листи великі, ніжні;
· Листя темно-зеленого кольору;
· Листя рухливі;
· Характерна так звана листова мозаїка (тобто особливе розташування листя, при якому листя макимально не затуляють один одного).
Тіньовитривалі рослини, наприклад. Серед тіньовитривалих рослин чимало таких, які э віком можуть змінювати свої уподобання. Наприклад, молоді ялини краще ростуть у затінку інших рослин, а дорослі — за повної освітленості.
Завдання для груп:
1. Виявити опорні терміни теми,,Екологічні групи організмів по відношенню до освітленості”