ІІІ. Жан-жақты білімдерін тексеру
Етістік дегеніміз не? (Етістік дегеніміз – заттың не құбылыстың қимылын білдіретін сөздер)
Ол қандай сұрақтарға жауап береді? (не істеді? қайтты?) Сын есім дегеніміз не?
Қандай сұрақтарға жауап береді.
ІҮ.Жаңа материалмен жұмыс:а) оқулықпен жұмыс
45- Сызбаны пайдаланып, етсітік туралы білетініңді айт.
Сөз табының атауы |
Беретін мағынасы | Қандай сұраққа жауап беретіндігі |
Тұлғасына қарай түрлері (негізгі, туынды) | Құрамына қарай түрлері (дара, күрделі) | Іс-әрекеттің жүзеге асу- аспауына қарай түрлері (болымды, болымсыз) |
46-жаттығуды Зат есім туралы біліміңді пайдаланып, жағдаяттан шығып көр.Бұлар зат есімдер. Әркімнің өз жеті атасы болады. Ол жеті ата адам аттары. Зат есім ішінде жалқы есімге жатады.
47- жаттығуды Жұмбақты оқып, жатқа жаз.
Аузымен сурет салады,Демімен ағаш жарады.
Етістіктердің астын сыз, дара немесе күрделі кенін айт. Осы етістіктерді күрделі етістікке айналдыр. Етістік салады, жарады.Бұл етістіктер дара етістік.Күрделі етістікке айналдырғанда.Аузымен сурет салатын болыпты.Демімен ағаш жарады екен.
49-жаттығу Зат есімді етістікпен сәйкестендіріп, сөйлем құрап жаз.Етістік қай сөйлем мүшесінің қызметін атқарып тұр.Адам жүреді.Ат шабады.Қарлығаш ұшады. Бақа секіреді.Жылан жылжыйды.Балық жүзеді.Етістік сөйлем мүшесінің баяндауыш қызметін атқарып тұр.
50- жаттығу Сызбаға қатысты етістіктерді тауып, әңгіме құрап жаз.
Ү. ҚорытындылауБалалар, бүгін біз не үйрендік? Сұрақ қою арқылы жаңа сабақты қорытындылаймын.
Бекітемін:_________________________
Тіл және сөйлеу.
Мерзімі:________________
Тақырыбы: Сын есім
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділік: Сын есім жайында түсініктерін пысықтау, сын есімнің сұрақтарымен таныстыру, сын есім туралы алған білімдерін саралап, жинақтау, одан әрі тереңдету;
2. Дамытушылық: Оқушылардың сөз байлығын арттыру, сауатты жазу дағдыларын жетілдіру сөйлеу дағдыларын дамыту;
3. Тәрбиелік: Адамгершілік, экологиялық тәрбиелеріне баулу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап, көрнекілік, іздену
Сабақтың көрнекіліктері: мазмұнды суреттер
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі: сабаққа даярлық.
Тәлім сәтін өткізу: Әрбір ісім: Оқу, ұғу, үйрену.
Әрбір сөзім: Адалдық, шындық, ынтымақ. Ондай
болса сабағымызды ынтымақпен, бірлікпен бастайық.
ІІ. Мақсат қою кезеңі:
1. тақырып мазмұны бойынша ертегі айту.Сын есім
Баяғы өткен заманда Етістік деген әлемде әртүрлі заттар тіршілік етіпті. Заттардың не түсі, не пішіні болмай қызықсыз өмір сүріпті. Күндердің күнінде бұл елге өте алыс жерден Сын есім қария келіп елмен танысады екен. Сонда қария аң-таң болып, әр тұрғынмен танысып, сөйлеседі:
- Сенің атын кім? - деді қария заттың атымен танысайын деп
- Алма – деп жауап берді ештеңеге ұқсамайтын зат.
- Мұнда не істеп жүрсің? – деді қария іс-қимылын білейін деп.
- Күз келгендіктен біз пісеміз – деп жауап береді.
- Сын есімнің жаны қатты ашып, барлық заттарға қуаныш сыйлайын деп сөзін бастайды.
- Алма сен бұдан былай, қызыл, домалақ, дәмді алмасын – дегені сол еді алмамыз қып-қызыл, домалақ болды да қалды.Солай бір апта бойы қонаққа келген Сын есім қария қол үзбей жұмыс істейді екен. Бұл елде бақыт орнау үшін бізде өзіміздің қол ұшымызды беріп көрейік.
- Шөп қандай болады? (жазыл, сары)- Аспан қандай болады? (көгілдір, үлкен)
- Қария қай жерден келді? (алыстан)- Жарайсыңдар балалар, енді ой түйіп көрейік.
2. Сабақтың тақырыбын, мақсатын хабарлау.
ІІІ. Жан-жақты білімдерін тексеруСын есім дегеніміз не? Мысал келтір.
ІҮ .Жаңа материалмен жұмыс:а) оқулықпен жұмыс
52-жаттығу. «Алтын сақа» ертегісін есіңе түсір. Көлде қалқып жүзіп жүрген өкпеені, баланың сақасын оның таңдаған тайы қандай? Сұрағына жауап беретін сөздермен тіркестіріп жаз.
Ү. ҚорытындылауБалалар, бүгін біз не үйрендік?
Бекітемін:_________________________
Тіл және сөйлеу.
Мерзімі:________________
Тақырыбы: Сан есім
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділік: Сан есім жайында түсініктерін пысықтау, сан есімнің сұрақтарымен таныстыру, сан есім туралы алған білімдерін саралап, жинақтау, одан әрі тереңдету;
2. Дамытушылық:Оқушылардың сөз байлығын арттыру, сауатты жазу дағдыларын жетілдіру сөйлеу дағдыларын дамыту;
3. Тәрбиелік: Адамгершілік, экологиялық тәрбиелеріне баулу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап, көрнекілік, іздену
Сабақтың көрнекіліктері: мазмұнды суреттер
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: сабаққа даярлық.
Адамның күлкісі – әлемдегі ең ғажайып құбылыстардың бірі. Адам күлкінің көмегімен таныса да, қоштаса да алады. Жымиыс біздің сезіміміздің сарасының ашылуына жол ашады. Күлкі арқылы көңіл күйлеріңді білдіріліп көріңдер. Бір - біріңе жымиыңдар, күлкілеріңді сыйлаңдар. Рахмет! Ендеше сабағымызды бастайық.
ІІ. Мақсат қою кезеңі: Сабақтың тақырыбын, мақсатын хабарлау.
ІІІ. Жан-жақты білімдерін тексеруСан есім дегеніміз не? Мысал келтір.
ІҮ. Жаңа материалмен жұмыс:а) оқулықпен жұмыс
57-жаттығу. Мәтінді түсініп оқы.Сан есімі бар сөйлемдерді көшіріп жаз. Сан есімдерге сұрақ қойып, астын сыз.Бұлар қандай сан есмідер? Есептік пе,әлде реттік пе?
58-жаттығу Анаграмманы шеш. Сан есмідерді татп.Бұлар қандай сан есмідер?Қос сөзін қандай сан есіммен алмастырып айтуға болады?
59-жатығу сандарды сөзге айналдырып, сөйлемдерді көшіріп жаз.
61-жаттығу. Мәтінді түсініп оқы. Мәтіннен сан емісдерді байланысқан сөзімен бірге теріп жаз.
Ү. ҚорытындылауБалалар, бүгін біз не үйрендік?
Бекітемін:_________________________
Тіл және сөйлеу.
Мерзімі:________________