Практичне заняття 1
ОРГАНІЗАЦІЯ Й ОБЛАДНАННЯ МЕДИЧНОЇ МІКРОБІОЛОГІЧНОЇ ЛАБОРАТОРІЇ
^ Мета заняття:
— знати основні методи мікробіологічних досліджень;
— уміти описувати морфологічні властивості бактерій;
— уміти мікроскопувати мазки-препарати.
Оснащення: відеофільм "Структура мікробіологічної лабораторії" (екскурсія в лабораторію або схема структури лабораторії), журнал інструктажу з питань техніки безпеки, обладнане робоче місце лаборанта (інструменти, спиртівка, сірники, дезінфекційний розчин, пробірки з ізотонічним розчином натрію хлориду, вата), світловий мікроскоп, імерсійне масло, пофарбовані препарати промислового виготовлення.
План
1. Призначення, структура, обладнання медичної мікробіологічної лабораторії.
2. Організація робочого місця лаборанта.
3. Правила поведінки та техніки безпеки в мікробіологічній лабораторії.
4. Класифікація за ступенем небезпечності найбільш поширених мікроорганізмів, патогенних для людини.
5. Правила взяття, оформлення та транспортування патологічного матеріалу.
6. Основні методи мікробіологічних досліджень.
7. Ознайомлення з основними методами мікроскопії.
8. Мікроскопія пофарбованих препаратів.
Хід заняття
1. Призначення, структура, обладнання медичної мікробіологічної лабораторії
Завдання 1. Ознайомтеся з призначенням, структурою та обладнанням медичної мікробіологічної лабораторії, організацією робочого місця.
Вимоги щодо влаштування приміщення, безпеки робіт і правил поведінки персоналу мікробіологічної лабораторії викладені в Державних санітарних правилах "Правила влаштування і безпеки роботи в лабораторіях (відділах, відділеннях) мікробіологічного профілю" (ДСП 9.9.5.-080-02), затверджених МОЗ України 28.01.2002 р. Мета Правил — створення безпечних умов праці, забезпечення індивідуальної та загальної безпеки, запобігання винесенню інфекцій за межі лабораторії, нещасним випадкам та професійним захворюванням.
Медичні мікробіологічні лабораторії організовують при лікарнях, поліклініках, санітарно-епідеміологічних станціях, медичних науково-дослідних інститутах, вищих та середніх спеціальних навчальних закладах.
За призначенням медичні мікробіологічні лабораторії бувають: бактеріологічні, вірусологічні, мікологічні, парази-тологічні, імунологічні. Окремо існують лабораторії для діагностики особливо небезпечних інфекцій, шкірно-венеричних інфекцій, а також туберкульозу.
Завдання медичної мікробіологічної лабораторії
1. Діагностичні дослідження при інфекційних хворобах
проводять з метою:
1) виявлення збудника або ДНК і продуктів його метаболізму в матеріалі, що досліджується;
2) визначення чутливості мікроорганізмів до антибіотиків;
3) виявлення імунної відповіді макроорганізму на проникнення мікроорганізму.
2. Профілактичне обстеження населення для виявлення но-
сіїв патогенних мікроорганізмів.
3. Санітарно-мікробіологічне обстеження об'єктів навко-
лишнього середовища (води, харчових продуктів, повітря тощо)
з метою стеження за циркуляцією збудників та запобігання поширенню інфекцій.
4. Наукові дослідження з метою вивчення властивостей збудників інфекційних хвороб, вдосконалення методів мікробіологічної діагностики, створення ефективних препаратів для профілактики та лікування інфекційних хвороб.
Робота мікробіологічної лабораторії в комплексі з іншими медичними і немедичними установами спрямована на зниження захворюваності населення і оздоровлення довкілля.
\У Структура мікробіологічної лабораторії
Медична мікробіологічна лабораторія — це складний самостійний структурний підрозділ медичного закладу, що виконує експериментальні, діагностичні або виробничі роботи з патогенними біологічними агентами. Специфіка роботи потребує ізоляції її від інших приміщень. Вимоги до планування та складу приміщень лабораторії, їх обладнання залежать від конкретних задач, обсягу досліджень, призначення, централізації лабораторної служби. Лабораторія має бути забезпечена водопроводом, каналізацією, електрикою, засобами зв'язку, вентиляцією, опаленням, а також бути газифікованою.
На вхідних дверях потрібно позначити: назву лабораторії і міжнародний знак "Біологічна небезпека" (мал. 1). Двері повинні мати кодові замки.
Приміщення мікробіологічної лабораторії за ступенем небезпеки для персоналу ділять на три зони: "заразна" зона — приміщення, в яких проводять роботу з біологічним матеріалом; "умовно-заразна" зона — приміщення, в яких проводять роботу із знезараженим біологічним матеріалом; "чиста" зона — приміщення, в яких не проводять роботу з біологічним матеріалом.
Приміщення лабораторії слід розташовувати відповідно до ходу виконання аналізів і
мати раціональне розміщення Мал- ^ МіЖНародний знак
щодо основних потоків техно- "Біологічна небезпека"
логічного процесу. Дослідження патологічного матеріалу проводять у лабораторній кімнаті.
Лабораторна кімната має бути просторою, світлою, непрохідною. Для зручності оброблення дезінфекційними розчинами і миття стіни облицьовують глазурованою плиткою на висоту 1,5 м або фарбують олійною фарбою світлих тонів. Поверхня дверей, підлоги має бути рівною, без виступів, легко митися, стійкою до дезінфекційних засобів. Робочі поверхні столів потрібно робити із водонепроникного, кислото- і лужностійкого, незгораючого матеріалу, який не псується від оброблення вогнем і дезінфекційними розчинами. Столи, на яких проводять мікроскопію, розміщують біля вікон.
Оснащення бактеріологічної лабораторії має забезпечувати умови для праці персоналу. В ній слід розмістити: термостати, холодильники, стерилізатори, центрифуги, дистилятор, нагрівальні прилади. Лабораторна кімната має бути обладнана водопроводом. Раковини зі змішувачами холодної та гарячої води розміщують біля виходу. Біля раковини встановлюють пристрої, в яких мають постійно знаходитись розчини для дезінфекції рук і мийні засоби. У лабораторній кімнаті повинні бути мікроскопи, інструменти для виконання досліджень.
Дослідження в стерильних умовах проводять у боксах.
Площа боксу має бути розрахована на роботу одночасно двох осіб. Перед роботою і після неї приміщення боксу обробляють дезінфекційними розчинами і опромінюють бактерицидними лампами.
2. Організація робочого місця лаборанта
Завдання 2. Ознайомтеся з організацією робочого місця.
Робочі місця в лабораторії мають бути постійно оснащені всім необхідним для повсякденної роботи. Для роботи потрібні спиртівка, бактеріологічна петля (мал. 2), предметні та покривні стекла, банка з ватою, пінцет, ножиці, скальпель; склянки з дезінфекційними розчинами для піпеток і для відпрацьованих предметних стекол; невелика склянка з притертою кришкою для покривних стекол; фіксатори для мазків, сірники, олівці для скла (маркер), гумові груші, 70 % етиловий спирт для оброблення рук, пробірки з ізотонічним розчином натрію хлориду; мікроскоп, імерсійне масло.
Перед початком роботи предмети на столі потрібно розмістити так, щоб середина столу була вільною. Дезінфекційні розчини для оброблення рук, посудина для піпеток, банка для відходів мають бути розміщені справа від працівника на відстані, що дає змогу, не встаючи з робочого місця, обробляти руки, занурювати в дезінфекційний розчин піпетки й інший відпрацьований матеріал. Спиртівка повинна знаходитися у центрі столу на відстані ЗО см від його краю. Об'єкти з посівами, незасіяні поживні середовища розміщують зліва на однаковому рівні зі спиртівкою.
Для фарбування мазків обладнують спеціальне місце, на якому потрібно мати барвники, спирт, пісочні годинники, про-мивалку з дистильованою водою, лоток із місточком, пінцет, фільтрувальний папір.
З . Правила поведінки та техніки безпеки в мікробіологічній лабораторії
Завдання 3. Вивчіть правила поведінки та техніки безпеки в мікробіологічній лабораторії, поставте свій підпис в журналі інструктажу з питань техніки безпеки.
Правила поведінки і техніки безпеки спрямовані на:
— профілактику внутрішньолабораторного зараження персоналу;
— запобігання потраплянню патогенних мікроорганізмів у навколишнє середовище;
— захист патологічного матеріалу від забруднення сторонньою мікрофлорою.
Правила поведінки і техніки безпеки в мікробіологічній лабораторії
1. Під час виконання роботи в "заразній" та "умовно-заразній" зонах персонал повинен працювати в спеціальному одязі: халат, шапочка, змінне взуття, гумові рукавички; у боксі — в стерильному спеціальному одязі: халат, шапочка, маска, бахіли, гумові рукавички. 2. Робоче місце утримувати в чистоті і порядку.
Увага! Забороняється носити взуття із тканини та з відкритим носком!
3. На посудинах із культурою мають бути чітко написані назва культури, реєстраційний номер, дата посіву.
4. Забороняється переливання бульйонних культур і матеріалу, який досліджується, із однієї посудини в іншу, він переноситься піпеткою так, щоб не інфікувати горловину посудини.
5. У разі потрапляння патологічного матеріалу або культури мікроорганізмів на руки, стіл їх негайно слід обробити дезінфекційним розчином.
6. Відпрацьований заразний матеріал, культури мікроорганізмів знезаражують в автоклаві чи заливають дезінфекційним розчином, занурюють у дезінфекційний розчин або спалюють.
7. У лабораторії не допускають зайвих рухів, сторонніх розмов.
8. Всі маніпуляції проводять таким чином, щоб уникнути виникнення аерозолів.
9. Категорично забороняється пити воду, їсти, палити.
10. Після закінчення роботи поживні середовища з посівами поміщають у термостат, культуру мікроорганізмів — у холодильник і опечатують їх; інструменти, прилади ставлять на відведені для них місця, стіл протирають дезінфекційним розчином, руки обробляють 70 % етиловим спиртом і ретельно миють із милом.
11. Персонал лабораторії повинен мати щеплення проти тих інфекцій, збудники яких можуть бути в патологічному матеріалі, що досліджується.
Режим роботи мікробіологічної лабораторії визначається ступенем небезпечності мікроорганізмів, які можуть перебувати в патологічному матеріалі.
4. Класифікація за ступенем небезпечності найбільш поширених мікроорганізмів, патогенних для людини
Завдання 4. Ознайомтеся з класифікацією за ступенем небезпечності найбільш поширених мікроорганізмів, патогенних для людини.
За ступенем небезпечності патогенні для людини мікроорганізми та їх токсини поділяють на 4 групи (табл. 1). До І і II груп відносять збудників висококонтагіозних (від лат. contactus — дотик) інфекційних хвороб, які характеризуються важкими та стійкими розладами здоров'я у значної кількості хворих, високим рівнем смертності та швидким поширенням серед населення, їх називають особливо небезпечними інфекціями. Дослідження матеріалу, зараженого або підозрілого на зараженість цими збудниками, проводять в окремих лабораторіях, режим роботи яких регламентується "Інструкцією про протиепідемічний режим роботи з матеріалом, зараженим або підозрілим на зараженість збудниками інфекційних хвороб І—II груп".
До III групи відносять збудників інфекційних хвороб, що характеризуються тяжкими або стійкими розладами здоров'я в окремих хворих і становлять небезпеку для їх життя і здоров'я. Дослідження матеріалу, зараженого або підозрілого на зараженість цими збудниками, проводять у бактеріологічних лабораторіях санітарно-епідеміологічних і лікувальних закладів.
До IV групи належать збудники токсикоінфекцій і гострих бактерійних отруєнь, збудники ентеритів, сепсису, представники нормальної мікрофлори людини, в тому числі санітарно-показникова мікрофлора.
то | Види збудників | |||||
Груп | Бактерії | Рикетсії | Гриби | Найпростіші | Хламідії | Віруси |
II | Збудники сибірки, сапу, бруцельозу, туляремії, легіоне-льозу, лептоспірозу, холери | Збудники епідемічного висипного тифу, ендемічного висипного тифу, Ку-гарячки | Збудники бластомікозу, кокцидіозу, гістоплаз-мозу | Збудники орнітозу | Збудники гепатиту В, Д, С, сказу, СНІДу, ящуру | |
III | Збудники коклюшу, дифтерії, туберкульозу, менінгококової інфекції, гонореї, дизентерії, черевного тифу, ботулізму, правця, сифілісу, актиномікозу | Збудники кліщового висипного тифу Північної Азії, волинської, марсельської гарячок | Збудники канди-дозу, аспергільозу | Збудники лейшманіозу, малярії, трихомоні-азу | Збудники трахоми, пневмонії | Збудники грипу А, В, С; гепатиту А, Е; поліомієліту, простого герпесу, вітряної віспи, цито-мегалії, вірус Епстейна— Барр |
IV | Збудники пара-коклюшу, газової гангрени, ешери-хії, сальмонели, стафілококи, стрептококи, клебсієли, синьо-гнійна паличка, протей, мікоплаз-ма | Мукор, пеніци- ліум, трихо- фітон | Токсоплазма, балантидій, патогенна (дизентерійна) амеба | Аденовіруси, віруси ECHO, збудники парагрипу, епідемічного паротиту, кору, краснухи |
Робота з цими збудниками вимагає дотримання звичайного режиму, який забезпечує надійний захист персоналу від вну-трішньолабораторного зараження, надійне знезараження матеріалу, а також виключає можливість поширення інфекцій за межі лабораторії.*
5. Правила взяття, оформлення та транспортування патологічного матеріалу
Завдання 5. Вивчіть, який матеріал підлягає мікробіологічному дослідженню та як його доставляють до лабораторії.
На мікробіологічне дослідження у хворих відбирають патологічний матеріал для діагностики інфекційних хвороб, у здорових людей — з метою профілактичного обстеження та з навколишнього середовища — для виявлення патогенних мікроорганізмів або визначення його санітарного стану.
У лабораторію доставляють від людей: випорожнення, блювотні маси, промивні води шлунка, бронхів, мокротиння, кров, сечу, виділення з ран, гній, мазки зі слизових оболонок, зскріб-ки, спинномозкову рідину, жовч, вагінальні виділення, жіноче грудне молоко, пунктат кісткового мозку, лімфатичних вузлів, абсцесів, біопсійний та секційний матеріал тощо; з навколишнього середовища: воду, ґрунт, повітря, харчові продукти, трупи тварин та ін.
Увага! Будь-який матеріал, що надходить на дослідження до лабораторії, розглядається як потенційно небезпечний!
Патологічний матеріал відбирають стерильним інструментом (тампоном, шприцем, шпателем, піпеткою та ін.) і вміщують у стерильний посуд (банки, пробірки, флакони, плювальниці); зразки крові, сироваток крові потрібно доставляти у флаконах, пробірках, герметично закритих гумовими пробками, або у пробірках типу "Епендорф"; матеріал із навколишнього середовища для санітарно-бактеріологічного дослідження вміщують у нові поліетиленові пакети, стерильні пляшки, банки, стерильний пергаментний папір і ретельно пакують.
До кожної проби додають етикетку, на якій вказують номер і назву матеріалу, заклад (відділення) або місце його взяття, прізвище, ім'я та по батькові хворого, на етикетках до проб на санітарно-бактеріологічне дослідження вказують: ферму, підприємство, джерело води, дату і час взяття матеріалу. Крім етикетки заповнюють бланк направлення за затвердженим зразком, у якому вказується заклад (відділення) або місце взяття
! :■: 'Л ч уцького ЕДИМНОГО КОЛЕДЖУ І
матеріалу, номер і назва матеріалу, кратність направлення матеріалу (первинно чи повторно), прізвище, ім'я та по батькові хворого, його вік, дата захворювання, попередній діагноз, дані про лікування хворого антибіотиками та іншими антимікробними препаратами, мета дослідження, дата і час взяття матеріалу, прізвище і посада особи, яка направляє матеріал для мікробіологічних досліджень.
Загальні вимоги до взяття і транспортування матеріалу
1. Взяття матеріалу слід здійснювати до вживання хворим антибіотиків та інших антимікробних препаратів, а якщо це неможливо, то після відміни їх вживання хворим через 2—3 доби.
2. Необхідно захистити матеріал від забруднення сторонньою мікрофлорою, тобто чітко дотримуватися правил асептики. Особливо це стосується тих матеріалів, які в нормі не містять мікроорганізмів, — крові, спинномозкової рідини, лімфи тощо.
3. Характер і кількість матеріалу, який забирається, повинен бути скоригований з урахуванням клінічної картини, патогенезу, строків захворювання, його тяжкості тощо.
4. Необхідно виключити можливість інфікування осіб, які беруть і доставляють матеріал, і забруднення довкілля мікробами.
5. Максимальне скорочення строків з моменту взяття матеріалу до його доставки у мікробіологічну лабораторію — не більше ніж 2—3 год.
Транспортується матеріал на спеціальному транспорті або переноситься в біксах, сумках-холодильниках, пластикових футлярах, термосах, стійких до автоклавування та дії дезінфектантів. Матеріал, що вміщує мікроорганізми, нестійкі в навколишньому середовищі (збудники коклюшу, менінгококової інфекції), під час транспортування обкладають ватою та грілками. Направлення на дослідження упаковують окремо.
Увага! Забороняється обертати направлення навколо посудини з об'єктом дослідження.
Зразки і посуд, в якому надходить матеріал для дослідження, поверненню не підлягають!
6. Основні методи мікробіологічних досліджень
Завдання 6. Ознайомтеся з принципами основних методів мікробіологічних досліджень.
Важливою умовою ефективності лабораторних досліджень є доцільний вибір методу. Основні вимоги, яким мають відповідати сучасні методи, — це висока специфічність і чутливість. У сучасних мікробіологічних лабораторіях використовуються такі методи.
Мікроскопічний — виявлення збудника під мікроскопом у мазках, виготовлених із патологічного матеріалу. Застосовують для діагностики гонореї, сифілісу, туберкульозу, малярії тощо.
Бактеріологічний (вірусологічний, культуральний) — посів патологічного матеріалу на поживні середовища, зараження культури клітин, курячих ембріонів, виділення чистої культури збудника та його ідентифікація. Використовують для діагностики більшості хвороб бактеріальної, вірусної, грибкової природи: черевного тифу, чуми, мікроспорії, грипу та ін. Нині розроблено автоматичні аналізатори, за допомогою яких протягом декількох годин (4—24) можна визначити вид збудника.
Біологічний (експериментальний) — зараження лабораторних тварин патологічним матеріалом для моделювання інфекції або виділення та ідентифікації збудника. Застосовують для виділення чистої культури пневмокока, збудника туляремії, діагностики туберкульозу та ін. Біологічний метод використовують також для виявлення мікробних токсинів, під час харчових отруєнь (ботулізм), при хворобах (правець, газова гангрена) тощо.
Імунологічний (серологічний, від лат. serum — сироватка) — виявлення специфічних антитіл у сироватці крові або антигенів у патологічному матеріалі. Для цього використовують імунні реакції.
Молекулярно-генетичний — виявлення РНК або ДНК збудника в патологічному матеріалі. Для цього використовують:
а) метод гібридизації ДНК або РНК (метод ДНК-, РНК- зон-
дів);
б) метод ЛПР.
Молекулярно-генетичний метод найбільш специфічний і чутливий, він дає змогу ідентифікувати будь-який біологічний об'єкт навіть за незначної концентрації його нуклеїнових кислот у досліджуваному матеріалі. Метод ЛПР дає змогу виявити 1 молекулу нуклеїнової кислоти в зразку, що досліджується.
7. Ознайомлення з основними методами мікроскопії
Завдання 7. Ознайомтеся з основними методами мікроскопії.
Світлова мікроскопія проводиться за допомогою звичайних біологічних мікроскопів. Вона ґрунтується на тому, що світло, відбите поверхнею дзеркала, проходить через систему лінз конденсора Аббе і попадає на препарат, потім в об'єктив, окуляр і далі сприймається оком дослідника. У такий спосіб дослідник бачить уявне збільшене зображення об'єкта. Під час мікроскопії мікробіологічних препаратів слід користуватися імерсійним об'єктивом. В імерсійних системах використовують імерсійне масло (кедрове, персикове), об'єктив позначають "МІ" (масляна імерсія), або воду, об'єктив позначають "ВІ" (водна імерсія). Крім того, масляний об'єктив має на своїй поверхні чорне кільце, водний — біле. Імерсійне масло чи вода мають коефіцієнт заломлення світла, близький до такого, як у скла. Світлові промені, проходячи через предметне скло препарату, потрапляють у краплю імерсійної рідини і далі в об'єктив, не змінюючи напрямку, тому не розсіюються (мал. 3). Це забезпечує краще освітлення об'єкта і посилює чіткість зображення.
Цей вид мікроскопії використовують здебільшого для вивчення пофарбованих препаратів, тому на світлому фоні видно забарвлений непрозорий об'єкт.
Крім світлової використовують темнопольну, фазовокон-трастну, люмінесцентну та електронну мікроскопію. Темнопольну і фазовоконтрастну мікроскопію використовують для вивчення мікроорганізмів у живому стані. За допомогою люмінесцентної мікроскопії виявляють мікроби безпосередньо в патологічному матеріалі. Цей метод найбільш інформативний (можна виявити мікроорганізми навіть у невеликій кількості) і швидкий. Такий метод виявлення патогенних мікробів у патологічному матеріалі називається експрес-діагностикою.
Під час електронної мікроскопії зображення об'єкта збільшується в мільйони разів, що дає змогу вивчати структуру мікроорганізмів на субклітинному і молекулярному рівнях.
8. Мікроскопія пофарбованих препаратів
У мікробіологічній лабораторії в повсякденній практиці для вивчення морфології і тинкторіальних властивостей мікроорганізмів використовують світловий мікроскоп.
Мікроскопія включає такі етапи:
1) підготовка мікроскопа;
2) мікроскопія;
3) догляд за мікроскопом.
Завдання 8. Повторіть будову світлового мікроскопа (мал. 4).
Увага! Мікроскоп — це чутливий, точний оптичний прилад. Він потребує обережного ставлення і чіткого виконання правил під час роботи з ним. Переносячи мікроскоп, його слід тримати двома руками: однією — за тубусотримач, другу — підставити під основу. Забруднені оптичні частини мікроскопа слід протирати м'якою тканиною, змоченою водою або спиртом.
Завдання 9. Підготуйте мікроскоп до роботи, проведіть мікроскопію пофарбованих препаратів.
Алгоритм "Підготовка мікроскопа":
— поставте мікроскоп у зручну для роботи позицію, підніміть тубус;
— протріть оптичну систему; -— підніміть конденсор;
— відкрийте діафрагму конденсора;
— встановіть об'єктив (х8);
— освітіть поле зору за допомогою дзеркала.
Алгоритм "Мікроскопія":
— нанесіть краплю імерсійного масла на препарат;
— покладіть препарат на предметний столик;
— переведіть об'єктив з малого збільшення на велике (х90 МІ);
— опустіть обережно об'єктив макрогвинтами у краплю імерсійного масла (дивитися збоку);
— піднімайте повільно об'єктив макрогвинтами, доки не з'явиться зображення (дивитися в окуляр);
— встановіть чіткість зображення за допомогою мікрогвин-та;
— визначте форму мікроорганізмів, їх розміщення, наявність у них спор і капсул;
— підніміть тубус макрогвинтами;
— зніміть препарат з предметного столика.
Алгоритм "Догляд за мікроскопом":
— зніміть імерсійне масло з лінзи об'єктива шматочком вати;
— протріть об'єктив марлевою серветкою, покладіть її на предметний столик;
— переведіть об'єктив на мале збільшення (х8);
— опустіть конденсор, закрийте діафрагму, опустіть тубус;
— поставте мікроскоп у шафу або накрийте чохлом (захист від пилу).
Завдання 10. Приберіть робоче місце. Заповніть щоденник. Замалюйте в щоденнику основні форми бактерій.
Контрольні запитання
1. При яких медичних закладах існують мікробіологічні лабораторії?
2. Які існують медичні мікробіологічні лабораторії залежно від призначення?
3. Які задачі стоять перед медичною мікробіологічною лабораторією?
4. Яким вимогам має відповідати лабораторна кімната?
5. Чим має бути обладнане робоче місце лаборанта?
6. Яких правил слід дотримуватися під час роботи з патологічним матеріалом?
7. Від чого залежить режим роботи лабораторії?
8. Яких правил слід дотримуватия під час взяття і транспортування матеріалу для дослідження?
9. Які методи використовують під час мікробіологічних досліджень?
Тести
1. Метод дослідження, під час якого проводять посів патоло-
гічного матеріалу на поживне середовище:
а) мікроскопічний;
б) бактеріологічний;
в) біологічний;
г) імунологічний.
2. На мікробіологічне дослідження відбирають матеріал:
а) у хворої людини;
б) у здорової людини;
в) із навколишнього середовища;
г) всі відповіді правильні.
3. Відбір матеріалу проводять:
а) до початку лікування антибактеріальними препаратами;
б) у процесі лікування;
в) не має значення.
4. Час, протягом якого матеріал транспортують до лаборато-
рії:
а) 1 год;
б) 2 год;
в) 1 доба,
г) 3—5 год.
5. Імерсійну систему в мікроскопі використовують для:
а) збільшення зображення об'єкта;
б) посилення чіткості зображення;
в) всі відповіді правильні.
6. Експрес-методи діагностики є найбільш:
а) точними;
б) швидкими;
в) досконалими;
г) всі відповіді правильні.
■
Ситуаційні задачі
1. Під час мікроскопії препарату, виготовленого з культури бактерій, використали об'єктив х40. Які були допущені помилки?
2. Під час мікроскопії осаду спинномозкової рідини хворого на менінгіт виявили грампозитивні кулясті бактерії, розміщені у вигляді грона винограду. Наявність яких бактерій можна підозрювати у патологічному матеріалі?
3. Патологічний матеріал, забруднений споровою культурою, знезаражували в автоклаві за температури 110 °С протягом 20 хв. Дайте оцінку цим діям.
4. При інфекційній хворобі клінічний діагноз підтверджують мікробіологічним дослідженням патологічного матеріалу. Як слід упакувати матеріал і направлення до нього?
5. Збудник менінгококової інфекції швидко гине за температури, нижчої за температуру тіла людини. В яких умовах слід транспортувати патологічний матеріал хворого на менінгококову інфекцію?
Домашнє завдання
Підготуйтесь до практичного заняття 2.
Рекомендації щодо самопідготовки до практичного
заняття 2
1. Ознайомтеся з темою і метою заняття, запишіть у щоденнику тему і план.
2. Вивчіть теоретичний матеріал (див. підручник, с. 21—39; практикум, с. 26—38).