V. закріплення й осмислення знань

Урок позакласного читання

«ОСІНЬ ЗОЛОТАЯ ТИХО-НІЖНО ХОДИТЬ...»

Мета: ознайомити учнів з творами українських письменників, які описували красу осені; удосконалювати вміння виразно, правильно, інтонаційно читати; формувати навички монологічного мовлення, вміння орієнтуватися в тексті; розвивати допитливість, спостережливість, увагу, мовлення та творчу фантазію школярів; активізувати словниковий запас учнів; прищеплювати естетичні смаки; виховувати любов та бережливе ставлення до природи.

Обладнання: картинка дівчинки-осені, осінні картинки

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Сіли ,діти, всі рівненько

Посміхнулися гарненько

Настрій на урок взяли,

Й працювати почали.

ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

1.Робота над загадкою

У садках, гаях блукає,

Жовті шати одягає,

Золотисту стелить постіль —

Жде сестрицю білу в гості. (Осінь)

2. Хорове читання вірша (запис на дошці)

ОСІНЬ
Автор П. Осадчук

… Осінь на узліссі
Фарби розбавляла,
Пензликом легенько
Листя фарбувала.
Вже руда ліщина,
Пожовтіли клени.
У гаю осіннім
Тільки дуб зелений.
Утішає ясен:
- Не сумуй за літом!
Геть усі діброви
В золото одіто.

— Чому присвячений вірш?

2. Слухання пісні «Осiнь на порозi» (муз. і сл. Анни Олєйнікової)

3. Розглядання репродукції малюнків

— Які прикмети має осінь?

— Чи подобається вам ця пора року?

— Прочитайте тему уроку.

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ

— Люди здавна милувалися красою осені і намагалися передати свої по- чуття словом, за допомогою мелодії, у творах живопису. Отже, збагнути, осмислити, відчути осінню красу нам допоможуть на уроці письменники, художники, а також власні спостереження.

IV. СПРИЙМАННЯ Й ЗАСВОЄННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота з малюнками, підготовлених до уроку

— Чому присвячені малюнки до уроку?

— Що зображають малюнки на обкладинках?

2. Технологія «Мікрофон»

— Уявіть, що ви працюєте у книжковому магазині і маєте презентувати книгу. — Презентуйте і стисло перекажіть прочитану вами книгу. — Зачитайте уривок з твору, що найбільше вам сподобався. — Про які рослини пригадувалось у прочитаних вами творах? — Про яких звірів? — Про яких птахів?

3. Опрацювання вірша Олега Орача «Осінній ліс»

1) Лексична робота.

Черлений — темно-червоний.

Гербарій — колекція засушених рослин.

Незбагненний — якого не можна збагнути, зрозуміти, осягнути; незрозу- мілий.

2) Показове читання вірша заздалегідь підготовленими учнями.

ОСІННІЙ ЛІС

В лісі тихо-тихо, золота пора:

хто збира горіхи, хто гриби збира.

Я — листки збираю.

Загуде зима, розкладу гербарій —

і зими нема.

Ось листки із клена, з дуба і з беріз...

Впрозелень-черлений, впрозолот-вогненний,

чудо-незбагненний — як жар-птиця! — ліс.

Завітай до мене, скільки хоч дивись!

— Чи сподобався вам вірш?

— Які картини ви уявили, читаючи ці рядочки?

3) Повторне самостійне мовчазне читання вірша учнями.

4) Бесіда за змістом. — Про що розповідає герой вірша?

5 — Чим зайняті лісові мешканці?

— Навіщо герой вірша збирає листя?

— З яких дерев?

— З чим порівнює ліс автор? Чому?

— Знайдіть і прочитайте спонукальне речення.

— Чому поет завершив вірш саме цим реченням?

— А хто з вас був в осінньому лісі?

— Що ви могли б розповісти про дива осіннього лісу?

— Осінь часто називають чудовою, замріяною, чарівною... У зелені коси дерев вплелися золотисті стрічки. Повітря прозоре і свіже. Дерева скидають на землю позолочене сонцем листя, яке осінь розфарбувала жовтими, червоними та коричневими кольорами. Тиша... І тільки ковані золотом листочки шум- лять, дзвонять, шелестять: осінь, осінь, осінь...

4. Опрацювання казки В. О. Сухомлинського «Як починається осінь»

1) Комбіноване читання казки.

2) Бесіда за змістом з елементами вибіркового читання.

— Чому цей твір належить до жанру казки?

— Прочитайте, як описується Осінь.

— Прочитайте, що любить Осінь, як вона починається. Цікаво знати, що... Астрономічним початком осені вважають день осіннього рівнодення. Він настає 22 або 23 вересня: вчені вираховують точну дату. Цього дня тривалість дня і ночі на всій Землі однакова і дорівнює 12 годинам. Фенологи — вчені, які досліджують сезонні явища природи,— вважають початком осені період після 26 серпня, коли можуть настати перші нічні заморозки і починається лис- топад. А триває осінь 93 дні: з 26 серпня по 27 листопада.

— Прочитайте, як поводяться птахи восени.

— Що робить Осінь у садках?

— Чим зайнята Осінь теплого сонячного дня?

— Які картини ви уявили собі, читаючи казку?

Фізкультхвилинка

6. Робота в парах. Читання казки методом «Естафета» за логічно завершеними частинами — На скільки частин можна поділити казку? 7. Словесне малювання — Який малюнок ви намалювали б до кожної частини твору?

V. ЗАКРІПЛЕННЯ Й ОСМИСЛЕННЯ ЗНАНЬ

1. Робота в малих групах за картками

Гра «Уважні читачі» — За потреби, відкоригуйте висловлювання.

Осінь — це онучка Діда Мороза. (Дочка)

В Осені коси заквітчані різнобарвними стрічками. (Пшеничними колос- ками)

Любить Осінь ранками сидіти на березі річки. (Вечорами; ставка)

Радіють Осені пташки. (Бояться)

Доторкнеться до яблуні — яблука падають. (Жовтіють)

А дятли сумують, зустрівшись із Осінню... (Радіють)

Учора холодний, похмурий день. (Сьогодні теплий, сонячний день.)

Високо стоїть сонце — світить і дуже гріє. (Низько стоїть сонце — світить, але не дуже гріє.)

Наши рекомендации