Списування з друкованого тексту

Читання тексту вчителем

2) Читання «ланцюжком»

— Перепишіть текст у зошити. Будьте уважні!

7Робота в парах. Гра «Розсипане прислів’я»

— Візьміть конверт на парті й разом із сусідом розташуйте сло­ва у правильній послідовності, щоб утворилось речення.

(Не борода робить чоловіка мудрим.)

— Як ви розумієте цю приказку?

— Як ви вважаєте, що може зробити людину мудрою?

— Отже, як людина може стати мудрою (розумною)?

8 Читання та запис слів чайка, гайка, лайка, байка, майка, зайка, поданих аналітико-синтетичним способом

— Прочитайте слова.

— Прочитайте спільну частину цих слів.

— Назвіть типи з’єднань.

— Прочитайте лише букви, якими відрізняються ці слова.

— Назвіть типи з’єднань.

V.Підсумок уроку.Коментар учителя про роботу учнів та її результати

— Що робили сьогодні на уроці?

— Найкраще сьогодні працювали...

Урок 137 (читання)

Тема.Звук [х]. Позначення його буквами Х, х («ха»)

Мета:ознайомити учнів з буквами Х, х («ха»), їх алфавітною назвою та звуковим значенням; виробляти навички читання складів, слів з буквою х («ха»); розвивати увагу, фонема­тичний слух; виховувати наполегливість, бажання пізнавати нове.

Обладнання:таблиця для складання складів; фішки для складання звукових моделей слів; зразок друкованої букви Х; таблиці для вправ «Чарівні квадрати» та «Ланцюжки»; таблиця слів, поданих в аналітико-синтетичній формі.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань учнів

1 Виділення звуків з вірша

— Послухайте і скажіть, який звук найчастіше зустрічається у вірші.

Хом’ячок наш захворів —

Хтось холодним напоїв.

Хом’ячкові нудно в ліжку,

Ходить в гості сіра мишка.

2 Віднесення звука [х] до твердих приголосних

3 Вправи на впізнавання звука [х] у заданих учителем словах (на початку, в середині, у кінці слова).Виявлення слів, у яких відсутні ці звуки

— Приготуйте долоні, я називатиму слова. Якщо ви почуєте звук [х] на початку слова, то плескає перший ряд, якщо в середині слова — то другий ряд, а якщо в кінці — третій ряд.

Холод, муха, тепло, хліб, сміх, сніговик, Херсон, схема, горіх, голодний, хижак, гріх, вхід, ховрах.

4 Колективне складання звукових схем слів-відгадок

Заповзята трудівниця,

Вона праці не боїться.

Дуже сильна ця комаха

Називається... (мураха).

• Він такий гіркий один

На городі виріс... (хрін).

• Є у зайця і лисиці,

У корови і куниці,

Навіть у дворі кота

Не зустрінеш без... (хвоста).

5 Самостійне добирання учнями слів зі звуком [х] в різних позиціях — на початку, в середині, у кінці слова

III. Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні на уроці ви вивчите букву, яка позначає звук [х], читатимете слова з нею.

IV. Ознайомлення учнів з буквою Хх («ха»)

1 Учитель повідомляє, що звук [х] позначається на письмі буквою Х («ха»), показує велику і малу літери

2 Зіставлення малої і великої літер х, Х (за формою однакові, а за розміром різні)

Фізкультхвилинка

Хом’як тягнув пір’їну,

Хом’ячиха теж пушину.

Так по крихті позбирали

Та й на зиму ковдру мали.

V.Вправи з читання

1 Читання складів з буквою х («ха»)

— Утворіть всі можливі склади із буквою х («ха»).

2 Читання слів, поданих в аналітико-синтетичній формі

3 Вправа «Чарівні квадрати»

— Прочитайте чітко слова у стовпчиках та рядочках.

4Вправа «Ланцюжки»

— Прочитайте слова, утворені з двох складів, ланцюжком.

VI.Робота заБукварем

1 Читання стовпчиків слів заБукварем

Словникова робота

• Хоровий — виконаний групою співців.

• Хустка — шматок тканини, переважно квадратної форми, який пов’язують на голову, шию.

• Мухомор — отруйний гриб на високій тонкій ніжці, з великою червоною шапкою, вкритий білими цятками.

• Ховрах — невелика тварина з роду гризунів.

Фізкультхвилинка

Якось кухарю на вухо

В кухні шепотіла муха:

«Хоч з тобою не дружу,

Хліб спекти допоможу».

3 Читання «ланцюжком» (учні по черзі читають по одному слову)

4 Самостійне напівголосне читання

5 Вибіркове читання

— Прочитайте слово, яке є назвою грибочка.

— Знайдіть на сторінці звукову модель цього слова. Користуючись схемою, назвіть голосні звуки; приголосні звуки.

— Назвіть слова, якими можна замінити слово будинок.

— Чи є слова хата, хатина, хатинка, хатинонька словами-родичами?

— Чому? (Мають спільну частину і спільне значення.)

— Складіть речення про хатинку за такою схемою:

(У лісі стоїть хатинка. На хатині лелечине гніздо. Біля хати виросло дерево.)

— Чи є ще слова родичі?

— Прочитайте їх.

— Прочитайте слова, які є назвою тварин.

— Прочитайте «смачні» слова.

— Прочитайте імена хлопчиків.

— Прочитайте імена дівчаток.

VII. Підсумок уроку

— З якою літерою ознайомилися на уроці?

— Які звуки вона позначає на письмі?

— Які завдання ви виконували на уроці?

Урок 138 (письмо)

Тема.Письмо рядкової букви х («ха»), складів, слів з нею

Мета:вчити дітей правильно аналізувати структуру рядкової букви х («ха»), писати її та слова з нею в рядках зошита; розвивати вміння будувати звукові моделі; тренувати мислення та пам’ять учнів; виховувати шанобливе ставлення до хліба, охайність.

Обладнання:таблиця для вправи «Кут зору»; фішки для складання звукових моделей; каса букв; зразки друкованих та рукописних букв.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Звукові аналітичні і синтетичні вправи

1 Гра «Вгадай звук»

— Приготуйте ваші долоні. Я читатиму вірш, якщо ви почуєте звук [х], плескайте у долоні.

Ховрашки хотіли хліба.

Ховрашкам давали рибу.

Ховрашки халви хотіли,

Та просити не уміли.

2 Утворення складів типу злиття

— Який звук позначає на письмі буква Х?

— Чи може ця буква позначати м’який звук?

— Я називатиму початок слова, ви повинні його продовжити. Підказка: у всіх словах є буква х.

Му... (ха), ти... (хо), дітла... (хи), кома... (ха), мура... (ха).

III. Повідомлення теми та мети уроку

— На цьому уроці ви будете вчитися писати малу рядкову букву х («ха») та слова з нею, дізнаєтесь, з яких елементів вона складається.

IV.Демонстрація зразка рукописної літери у сітці зошита

— Подивіться на малу рукописну букву х («ха»), порівняйте її з друкованою (вони дуже схожі).

V.Аналіз графічної будови з переліком елементів

— Рядкова буква х («ха») складається з двох півовалів — пра­вого і лівого.

VI. Засвоєння конфігурації літери

1 Демонстрація написання літери на дошці з поясненням послідовності зображення елементів

Алгоритм написання рядкової букви х («ха»)(див. с. 60)

2 «Письмо» учнями в повітрі з орієнтацією на показ учителя під рахунок і-раз-і, і-два-і(учитель стоїть спиною до класу)

3 Аналіз зразка букви в навчальному зошиті (з друкованою основою)

Алгоритм написання рядкової букви х («ха»)

VII. Вправи з письма

1 Обведення поданого у зошиті пунктирного зображенням літери

Пальчикова гімнастика

Руками імітуємо вимішування тіста.

Тісто узяли у мами,

Його жужмили і м’яли,

Пирогів напечемо,

Із сметаною з’їмо!

На перші рядки дуже енергійно стискаємо руки в кулачки та розтискаємо (одночасно і по черзі). Потім руками виконуємо рухи, наче ліпимо пироги.

2Письмо трьох літер (самостійно).Порівняння написаних літер зі зразком. Аналіз помилок

3 Дописування рядка літери

4Вправа «Кут зору»

5 Аналіз слів хата (хліб, хор, хмара) з подальшим записом за зразком

— Скільки букв у слові?

— Скільки складів?

— Скільки у слові букв, що позначають голосні звуки?

— Назвіть їх.

— Скільки у слові букв, що позначають приголосні звуки?

— Назвіть їх.

— Назвіть типи з’єднань.

6 Робота над загадкою у зошиті

Читання загадки вчителем

— Чим особлива ця загадка? (З перших літер рядочка можна прочитати відповідь.)

— Як слід ставитись до хліба?

2) Запис звукової моделі слова хліб

Розфарбовування малюнка

Фізкультхвилинка

На городі у бабусі Рахувати я навчуся. Раз, два, три чотири, п’ять Буду квіти рахувать. Ось червоний гладіолус, Ось волошка, ось жасмин, Ось ромашка, хризантема, Чотири, три, два, один. А троянда біла — п’ять, Буде в вазочці стоять.

Письмо речень

8 Звуко-буквений аналіз слів-відгадок з побудовою схем фішками і викладанням з букв розрізної азбуки

Щоб рудим волосся стало,

Фарбу дівчина достала.

Не зашкодить їй вона,

Це рослинна фарба... (хна).

Летіла птиця по синьому небі.

Розпустила крила і сонце закрила. (Хмара)

• Що над нами вверх ногами?

Влітку живе, на зиму вмирає.

Лазить над нами догори ногами.

Завжди мандрує, все покуштує. (Муха)

• Ні сучечок, ні листочок,

А на дереві росте. (Мох)

Наши рекомендации