Vi. розфарбовування малюнка

VII. Підсумок уроку

— Яку букву ви вчилися писати на уроці?

— Який звук вона позначає на письмі?

— Назвіть слова, в яких зустрічається цей звук.

Урок 153 (читання)

Тема.Закріплення знань про звук [ж], букви Ж, ж («же»). Опрацювання народної казки «Лисиця та Журавель». Урок-гра

Мета:закріпити вміння читати склади і слова з буквами Ж, ж («же»); вдосконалювати навички звукового та звуко-буквеного аналізу слів; збагачувати активний і пасивний словник учнів; навчати дітей передавати зміст казки; ознайомити учнів з правилами етикету; розвивати мовлення учнів, читацьку пам’ять, увагу, волю, спостережливість, інтерес до читацької діяльності; виховувати інтерес до усної народної творчості, прищеплювати почуття любові до рідного слова, до природи, чесність, мужність, стійкість, працелюбність, гостинність.

Обладнання:таблиця-блискавка «Жукландія» (на кожного учня); таблиця зі стрілочками «Лисичка і Журавель» (на кожного учня); таблиця для розчитування з буквою ж; ілюстрації до казки «Лисичка і Журавель»; іграшки — Лисиця та Журавель; мікрофон; малюнки (лижі, митник, ожеледь, абажур, ажур, огорожа, йорж, жайворонок, кажан, ніж, жу­равель, ліжко, ожина, гриб рижик, ажур, корж, журналіст, жонглер, хатинка, їжачки); діжка (зі складами і звуко-буквеним аналізом слів); плакат «АКЗАК» з прислів’ями; аудіозапис пісні «Я лисичка, я сестричка»; смайлики.

Хід уроку

I. Організаційний момент

Приготуйтеся швиденько,

Станьте біля парт рівненько.

Ми урок розпочинаємо,

Багато нового пізнаємо.

II. Мотивація навчальної діяльності учнів. Повідомлення теми і мети уроку

Сьогоднішній урок — до казки крок.

Будемо мандрувати, казкові місця відкривати.

Добрий настрій один одному дарувати,

Й гарні знання здобувати.

Приготуймося до старту,

Підготуємо ми карту!

— Спершу визначимо, яка країна на нас чекає. Про що вона розповідає? Що ми про неї знаємо, і чого дізнаємось? А допоможе нам у цьому блискавка-таблиця.

За стрілочками прочитайте назву на­шої країни.

— Як ви гадаєте, що це за країна Жукландія? Чому вона так називається? (Міркування учнів. Уцій країні панує буква Ж, ж («же»). А вона схожа на жука, тому саме таку назву отримала ця країна.)

— Тут ми закріпимо знання про звук [ж], букви Ж, ж («же») і побуваємо в гостях в українській народній казці. А назва цієї ка­зочки сховалася в чарівній табличці.

(«Лисичка і Журавель»)

— Тепер у кожного з вас є маршрут нашої подорожі чудовою країною Жукландією. Подивіться, скільки станцій на нас чекає? А для того, щоб усі їх пройти, слід бути... (Учні кажуть: сумлінни­ми, активними, старанними, кмітливими та ін.)

— Подивіться, дороги цієї країни дуже слизькі і звивисті. Тому подорожувати ми будемо на спеціальних дощечках. Як же вони на­зиваються?

Якщо став на ті дощечки, Швидко їду я з гори, А якщо впаду зненацька — Ноги будуть догори. Палки дві в руках тримаю, Сам собі допомагаю. Тут потрібна рівновага, Тренування та увага! (Лижі)

— Так, це справжні лижі. Тож візьмемо їх до рук, вдягнемо на ноги. Й почнемо мандрувати — у край нам невідомий, загадковий. (Учні разом з учителем імітують рухи під швидку музику.)

III. Актуалізація опорних знань учнів

— Ми прибули до місцевої митниці. Щоб потрапити до країни, нам потрібно продемонструвати свої знання про букву Ж, ж («же»). Без цих знань нас не пропустять. Тож будьмо уважними! Працюй­мо швидко й старанно, щоб наші заняття не пройшли марно.

Завдання 1

1Розвиток фонематичного слуху. (Виділення на слух слів зі звуком [ж])

— Прослухайте вірш І. Січовика та повторіть усі слова зі зву­ком [ж]. А які слова ви знаєте зі звуком [ж]? (Учитель дає учням уявний мікрофон — «паличку митника» — й учні ланцюжком на­зивають слова зі звуком [ж]. Повторювати слова не можна.)

Я зібрав жуків чимало,

Та вони всі повтікали.

Я — за ними. Ну й дива!

Заповзли вони в слова:

«Жар, кажан, пожежа,

Жито, жаба, вежа,

Баклажан, пружина,

Жало, вуж, крижина…»

Де жуки ці? Розкажіть,

Позбирати їх допоможіть.

Повторюючи слова, учні зазначають, де знаходиться звук [ж] — на по­чатку слова, в середині або в кінці.

Завдання 2

2 Артикуляційні вправи

Чистомовка

— Додайте до повторюваних складів придуману чистомовку.

ЖА-ЖА-ЖА — ми побачили... (вужа). ЖИ-ЖИ-ЖИ — ти мені...(допоможи). ЖІ-ЖІ-ЖІ— дуже гострі в нас... (ножі). ЖУ-ЖУ-ЖУ — книжки я...(бережу). ЖЕ-ЖЕ-ЖЕ — цуцик м’ячик... (стереже). ОЖ-ОЖ-ОЖ — рушаймо в...(подорож). УЖ-УЖ-УЖ — десь подівся... (вуж). ЕЖ-ЕЖ-ЕЖ — бережіть ліс від...(пожеж). ЖЕМ-ЖЕМ — ми природу...(бережем). ЖОК-ЖОК — вийду я на...(бережок).

Скоромовки

Жовтий жук купив жилет,

Джемпер, джинси та жакет.

Жатка в полі жито жне,

Жатку жайвір дожене.

Біжить стежина поміж ожини,

І вже у Жені ожини жменя.

ЛЕЖЕНЬ

Жоржик — лежень, лежебока. З лежебокою морока. Женя каже: — Не лежи,жито жати поможи. Лежень каже: — Дуже жалко, жалко, Женечко, лежанки. Що ж, як будете ви жати, Зможу в житі я лежати. Г. Бойко

Завдання 3

3 Читання складів і слів з буквою «же».Словникова робота

— Зі звуком [ж] ви чудово впорались. А зараз ми дізнаємось, чи вмієте ви читати склади й слова з буквою «же»?

— Прочитайте на одному видиху усі (по черзі) рядки з буквою «же».

— Прочитайте уважно стовпчики слів і знайдіть слова, які схо­валися у них!

ЖАРт НІЖка неВЖЕ жоЛОБ БАРжа жовТОК жебРАК жУРНАл абАЖУР сТЕЖка жуРАВЛИК оЖИТИ дриЖАТИ СЕРжант ВедМЕЖА ОЖЕЛЕдь ПАСаЖИР живОПИС БАКлажан ІРЖАвий

— Значення яких слів було незрозумілим? Що означають слова ожеледь, абажур, ажур?

• Ожеледь — шар льоду, що утворюється внаслідок замерзання крапель мряки чи дощу на поверхні землі або предметів при температурі нижче 0 °С.

• Абажур — частина світильника, призначена для захисту очей від сліпучої дії джерела світла. Виготовляється зі скла, пласт­маси, металу, тканини, картону та ін.

• Ажур — 1) тонка мереживна тканина; 2) майстерне плетіння з тонких металевих ниток в ювелірній роботі, художнє литво. (Наприклад: ажурні грати.)

— Молодці, ви відмінно впоралися з усіма завданнями митни­ці, а тому можете подорожувати нашою Жукландією. Щасливої до­роги! Бережіть себе!

IV.Підготовка до читання уривка казки «Лисичка і Журавель».

Станція 1 (Сторожова Жука)

Перед нами — огорожа,

Та пройти ми її зможемо.

Очі лиш замружимо,

Й тяжкі ворота відкрити здужаємо!

Сторож жук нас зустрічає,

Радо, щиро нас вітає.

Він нам каже: «До калюжі не ходіть —

Там жабеня прожорливе сидить!

Воно голодне завжди.

А тому — як нападе й букви ваші забере!

З ним ніхто силою змірятися не може.

А з’їло воно аж половину наших слів.

І вже нема наших свіжих райдужних полів,

Де так цвіло багато букв ..жж..жж..жж!»

— Як ви гадаєте, чи не потрібно нам туди ходити?

Можливо, все напризволяще жабеняті тому залишити? (Думки учнів.)

— Справді, ми повинні допомогти доброму жуку й цій чудовій країні. Тож неси на крилах нас — до калюжі тої! Ми допоможемо тобі!

Жук. Понесе на крилах вас добрий джміль — друг мій.

Звучить аудіозапис М. А. Римського-Корсакова «політ джмеля». Учні встають, випрямляють руки, спину, роблять один оберт навколо себе і тихо сідають за парти.

Станція 2 (Урожайна)

Гра «Збери урожай, що з’їло жабеня»

Жабеня. Хто ж до мене на обід?

Учні. Це ми, учні 1-го класу. Ми знаємо, що половину врожаю з буквою «же» ти з’їло. Віддай урожай мешканцям своєї країни! Ти ж можеш само вирощувати слова, ще й ділитися ними можна.

Жабеня. Нехай, я зроблю це, але лише за однієї умови. Я вам дам залишки слів, а ви їх самі відгадаєте. Даю вам рівно 3 хвилини на це, бо потім я стану жадібним і з’їм вас самих.

Час пішов: «Жи-жи-жи — спробуй, дожени».

(Йорж, жайворонок, кажан, ніж, журавель, ліжко, ожина, ажур, рижик, корж, журналіст, тиждень)

— Діти, давайте розкажемо жабеняті, чому йому не можна їсти таку їжу? До чого це зможе призвести? Чим воно повинно харчува­тися? (Міркування учнів.)

Станція 3 (Ключ до казки)

Наши рекомендации