Повторення правил письма (постава, положення зошита, тримання ручки)
2 Письмо (обведення) літери за поданим у зошиті контуром або пунктирним зображенням
3 Письмо трьох літер (самостійно). Зіставлення написаних літер за зразком.Аналіз
Помилок
4 Дописування рядка літери
Алгоритм написання великої букви Щ («ща»)
— Пишемо під рахунок: і-раз-і, два-і, три-і, чотири-і.
5 Звуко-буквений аналіз слова щедрий з побудовою схем фішками і викладанням з букв розрізної азбуки
6 Фізкультхвилинка (під скоромовку)
Пішли рясні дощі. Ловилися лящі.
А хлопці — мов хлющі: забули про плащі.
Та що їм ті дощі, коли такі лящі!
7 Письмо другого рядка букви (друга частина рядка — письмо під рахунок)
8 Запис речення Щедрий вечір, добрий вечір за контуром і списуючи з наведеного
9 Звуковий аналіз слова лящ з подальшим записом речення Щука та лящ — це риби (за зразком)
10 Читання словосполучення щира посмішка
11 Складання речення зі словосполученням: Щира посмішка зігріває серце.Запис моделі речення
12 Списування із друкованого словосполучення щира посмішка
13 Робота з діалогами
Учитель читає. Діти визначають дійових осіб. Учитель призначає виконавців за бажанням.
Діалог 1
— Розкажіть про букву Ща!
— А вона така ж, як Ша.
— Тільки в неї,— каже Костик,—
Унизу праворуч хвостик.
Діалог 2
Букві Ща сказала Ша:
— Ти стрибаєш, як лоша.
Я на тебе дуже схожа,
Хоч стрибати так не можу…
— А відгадка тут проста:
Я з хвостом,
Ти — без хвоста!
VII.Підсумок уроку.Коментар учителя щодо роботи учнів та її результатів
— Яку букву навчилися писати?
— Які звуки нею позначаються на письмі?
— Як помирилися дві щітки?
— Бажаю і вам рости працьовитими, вчитися підтримувати порядок та чистоту в класі і вдома.
Урок 189 (читання)
Тема.Закріплення знань про звукове значення букв Щ, щ («ща»). Розвиток артикуляційно-вимовних умінь. Словниково-логічні вправи. Презентація «Тематичного словника школяра» К. С. Прищепи та В. Г. Лук’яненка
Мета:закріпити знання дітей про звукове значення букв Щ, щ («ща»); ознайомити з першим словником у їх житті; розвивати артикуляційно-вимовні вміння, мислення школярів, збагачувати словник учнів; заохочувати до самонавчання через роботу з довідковою літературою; вчити працювати разом; виховувати гуманні почуття.
Обладнання:«Тематичні словники школяра»; казковий будиночок; індивідуальні картки із завданнями кожному учневі; лист від пана Морока; паспорт словника; звукозапис-звернення книжки.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Заохочення до роботи
— Сьогодні на уроці навчання грамоти в нас знову з’явився казковий будиночок. Мені дуже хочеться дізнатися, хто в ньому живе. А вам? То ж давайте довідаємось. А що ж слід зробити, перш ніж увійти?
— Треба постукати, подзвонити. (Діти виконують пальчикову гімнастику з постукуванням за вибором учителя.)
— Ніхто не виходить…
II. Основна частина
1 Артикуляційно-вимовні вправи
— Може, гукнути треба? Але будиночок казковий. То що ж,— і ми з казки. Я вас навчу, як вимовляти, а ви чітко і виразно повторюйте за мною.
Ща-ща-ща — вигляну з куща. (Повторюють.)
Щу-щу-щу — наварю борщу. (Повторюють.)
Ще-ще-ще — шанування ось таке. (Повторюють.)
Щи-щи-щи — здоровенькі були! (Повторюють.)
— Нічого не виходить…
— А спробуємо чарівними краплинками побути:
Дзінь-дзень, дзінь-дзень!
Добродію, добрий день!
— Знову не відчиняє.
2Вправи на розвиток фонематичного слуху.Самостійна робота
— Ось пригріло сонечко і підняло наші краплинки поближче до себе. З’єднайте краплинки зі звуковими моделями слів.
На краплинках — слова плющ, дощ, щітка, щодуху, а на хмаринках — звукові схеми до них. Діти працюють самостійно у пошуках відповідності між словами і звуковими схемами.
Перевірка виконаного завдання. Аналіз помилок.
3 Робота над скоромовкою (вимова, інсценізація)
Пішли рясні дощі. Ловилися лящі.
А хлопці — мов хлющі: забули про плащі.
Та що їм ті дощі, коли такі лящі!
Вправи з римування
— Не відчиняє, тоді швидко слово називай, гарну риму добирай!
• Ось у кухні горщик, в ньому — смачний... (борщик).
• Одягнув я плащ — буде в юшку... (лящ).
• Зелені нарвем, що всі звуть... (щавлем).
• Взимку як вітрище свище, то гуляє... (морозище).
• В роботі в нас зупинка, бо зараз... (фізхвилинка).
Фізкультхвилинка
Ще дощ іде, періщить злива,
Щенятко вимокло, як хлющ,
А щиглик, щебетун щасливий,
Щебече, пурхнувши на кущ.
III. Словниково-логічні вправи
— Чому ж двері не відчиняються? Аж ось дивіться! Лист!
Любі друзі! З нетерпінням чекаю зустрічі з вами. Але злий пан Морок зачинив двері і придумав складні завдання. Тільки коли виконаєте, двері відчиняться!
— Допоможемо в біді? Виконаємо завдання?
1Робота в парах. Гра «Риболовля»
На картках — зображення рибок з одно-, дво- і трискладовими словами та відерець з цифрами 1, 2, 3 (за кількістю складів у словах). Потрібно з’єднати стрілочками рибок і відерця.
Слова для гри: дощ, кущ, плющ, щука, щока, паща, щороку, вітрище, щебече.
Перевірка виконаного завдання.
Робота в групах
Дітям пропонуються блоки слів. Вони повинні з’ясувати закономірність і додати потрібне слово чи цифру.
Ранок — сніданок День — обід Вечір — ? | Корова — 6 Вівця — ? Вовк — 4 |
Лисиця — 2, 4 Кішка — ? Молоко — 2, 4, 6 | Дід — баба Син — дочка Мати — ? |
Перевірка виконаного завдання.
Фізкультхвилинка під музику
3 Презентація книги
— Ось і складні завдання здолали. Тихіше! Я чую, як скриплять двері (звукозапис). Дивіться, вони відчиняються!
1) Звернення книжки до дітей
— Здрастуйте, діти! От я і з вами! Дякую, що так старанно й наполегливо ішли на зустріч зі мною. Так багато завдань виконали. Я — ваш перший словник. Я проведу вас далі своїми сторінками в країну краси рідного слова. Допоможу вам правильно писати, вимовляти слово, розтлумачу його значення, дам переклад російською мовою. У мені ви знайдете вірші, загадки, скоромовки, лічилки, прислів’я та приказки, де є згадуване слово. Статті у словнику розміщені за алфавітом з обов’язковим наголосом.
— Посміхніться нашій гості, привітайте її і запросіть на гостину до нашої оселі, у це приміщення, в нашу другу домівку. А це що? (Паспорт)
2) Відомості про словник
— А що таке паспорт? (особистий документ)
— Подивимось, що у ньому. Народився у 1997 році. Місце народження — місто Київ, вул. Обсерваторна, 23. Він — син авторів Катерини Степанівни Прищепи та Василя ГригоровичаЛук’яненка.
4 Робота зі словником
— А зараз — сюрприз! Зазирніть до своїх портфеликів і подивіться, чи немає там чогось новенького? (Діти виймають словники.)
Розглядування книжки. Читання розділу «Абетка» кращими читачами (с. 16: «Літера Щщ»). Знайомство з алфавітним покажчиком (с. 317). Орієнтування в ньому.
Читання окремими учнями тлумачення слів, що починаються на літеру «ща», за власним вибором (с. 331–332).
IV. Заключна частина.Підсумок уроку
— Хто виявився мешканцем казкового будиночка?
— Він вам подобається?
— Що було цікавого на уроці?
— Що було нового?
— Дякую вам за роботу на уроці! (Репортаж.)
Урок 190 (письмо)
Тема.Письмо під диктовку складів, слів, речень з вивченими буквами. Урок-мандрівка «Зоряний час»
Мета:закріплювати вміння писати під диктовку склади, слова, речення з вивченими літерами; розвивати каліграфічні навички, творче мислення, фонематичний слух першокласників; виховувати бажання працювати разом.
Обладнання:плакат із зображенням космічного простору і трьох ракет; метелики зі звуковими схемами; індивідуальні картки для самостійної роботи; робочі зошити в косу лінію.
Хід уроку
I. Організаційний момент
— Діти! Ми отримали тривожний сигнал від жителів казкової планети. Пан Морок погрожує лишити їх усіх радощів життя, якщо вони не навчаться розрізняти звуки в словах і читати слова з літерою, що завжди позначає два твердих приголосних звуки, а також каліграфічно писати слова з нею. Яка ж це літера? («Ща»)
Чи готові ви мандрувати
І складні перешкоди долати,
Щоб навчити цих жителів гарно писати,
Букви нашої абетки знати?
— До казкової планети вирушають три екіпажі (три ряди)!
II. Основна частина
1 Артикуляційно-вимовні, фонематичні, творчі вправи
— До запуску космічної ракети приготуватися!
— Є приготуватися!
— Увімкнути мотори!
— Є ввімкнути мотори!
— П’ять, чотири, три, два, один. Пуск! Полетіли!
— Двигуни працюють (вимова [у]).
1) Виділення слів зі звуком [в] з потішки
Рожевий ранок нас зустрів,
Ромашка, рибка і Русланка.
А навкруги багато див!
Вітаємо всіх!
З добрим ранком!
2) Гра «Закінчи рядок»
Ра-ра-ра — привіталась дітвора.
Ру-ру-ру — зошита до рук беру.
Рі-рі-рі — вимовляю звуки всі.
Ри-ри-ри — завжди чітко говори.
Ро-ро-ро — вчися людям на добро!
3) Гра «Хто найуважніший?»
1-й ряд плескає в долоні, якщо [к] чується на початку слова, 2-й ряд — в середині, 3-й ряд — у кінці.
Слова: рибка, куля, школяр, комора, рак, буквар, гусак, річка, курчата, молоко, барвінок, літак, коваль, лікар.
Робота в зошитах
Повторення правил письма
2)Самостійна робота.Письмо під диктовку складів: Нок, се, ра, ве, лий
— Об’єднайте їх у слова, щоб вийшло словосполучення. (Веселий ранок)
Аналіз з’єднань літер.
Робота в парах
На крильцях трьох метеликів — звукові схеми. У дітей — індивідуальні картки-квітки зі словами. У центрі квітки діти повинні поставити номер метелика з відповідною звуковою схемою.
4 Запис слів-відгадок під диктовку
Швидко скрізь вони літають,
Всіх про дощ попереджають.
За вікном гніздо будують,
Тільки тут в нас не зимують.
Комах з’їдять всіх залюбки.
Пташки ці звуться… (ластівки).
• У червоних чобітках,
В білому халаті
Він весною прилетів
І сидить на хаті.
Прилетів здалека.
Зветься він… (лелека).
Пташка гарненька.
В неї білі щічки,
Сірі лапки,
біла шийка,
Фартушок жовтенький,
Голосок тоненький,
Сама невеличка,
Називається… (синичка).
• Дивний ключ у небі лине,
Не залізний, а пташиний,
Це з-за моря на зорі
Повернулись… (журавлі).
— Яке слово зайве? Обґрунтуйте свою думку.
Представники кожної з команд записують на дошці назви перелітних пташок.
5 Робота біля дошки
Кожній команді пропонується пара слів. Запис звукових схем-відгадок до метаграм (творчі вправи).
З і — по дереву стрибає,
З у — її нам випікають.
(Булка — білка)
• Зі звуком [п]
На городі росте,
Зі звуком [ч] —
Між берегів тече. (Ріпка — річка)
Якщо в моєму слові р —
Я — хижий птах,
Що високо літає.
А змінити р на с —
Тварина свійська,
Нам допомагає. (Орел — осел)
6 Пальчикова гімнастика
7 Запис речень під диктовку
У лісі гарний кущ. Червоні ягоди лікувальні. Це шипшина.