Робота з предметними малюнками

— Розгляньте малюнки. Назвіть одним словом, кого ви на них бачите? (Гадюка, рак, ведмідь, верблюд, лисиця, пацюк — тварини)

— У назвах яких зображених тварин є буква ю?

— Скільки звуків вона позначає? На що вказує?

— Кого з цих тварин ми можемо побачити у своїй місцевості? Чому?

4 Читання складів з таблиці

ну лу су ру ту ду зу цу
ню лю сю рю тю дю зю цю

5 Читання слів (зі зміною швидкості і темпу)

Люда люстерко танцюють

людина лютий люлька тюльпан

— Прочитайте слово, написане з великої літери; слово, що є на­звою квітки; слово, що є назвою місяця.

— Що таке люстерко?

— Що означає люлька?

— На скількох осіб вказує слово людина?

— Як змінити це слово, щоб воно вказувало на багатьох осіб?

— У якому слові дві букви ю? Які звуки вони позначають?

Фізкультхвилинка (танцювальні рухи під музику)

Юля, Юра і Юхим

Люблять танцювати.

І подобається всім —

Молодці, малята!

VI.Робота заБукварем

1 Робота над значенням слова ключ

— Закресліть однакові літери. Складіть слово з тих літер, що залишилися. Назвіть його.

— Скільки складів у слові ключ? Чому?

— Яка з поданих схем є звуковою моделлю слова ключ?

— Слово ключ має різні значення. Погляньте на малюнки. Що за «ключі» зображені на кожному з них? (Ключі від дверей, жу­равлиний ключ, скрипковий ключ, гайковий ключ)

2 Читання слів і порівняння вимови

Струмок — крючок; клуб — ключ.

VII. Підсумок уроку

1 Бесіда

— Яку букву ви продовжували вивчати?

— Що нового ви дізналися про букву ю?

2 Гра «Знайди слово»

— Знайдіть слова, в яких буква ю позначає звук [у] та м’якість попереднього приголосного.

Люба, стою, Юра, людина, ключ, миють, співають, сіють, юшка, люблять.

Загадка

Хто перший в хату заходить? (Ключ)

— Яким буває ключ?

1)Складання з одним словом речення.Побудова моделі цього речення

Письмо речень

Творче завдання

— Роз’єднайте слова, прочитайте речення, запишіть його. (Юра малював картину.)

V.Підсумок уроку

— Яку букву навчилися писати?

— Що ви знаєте про букву Ю?

— Які ще букви можуть позначати на письмі два звуки?

Урок 176 (письмо)

Тема.Письмо великої букви Ю, буквосполучень, складів, слів із нею. Письмо під диктовку буквосполучень, слів, речень

Мета:вчити учнів писати велику букву Ю, буквосполучення, склади, слова з нею; удоскона­лювати навички правильної вимови, каліграфічного письма, вміння розбивати слова на склади, виконувати звуко-буквений аналіз слів; формувати навички самоконтролю, самостійної роботи в сітці зошита; розвивати фонематичний слух, мовлення, мислення, інтелектуальні здібності, уяву, кмітливість, інтерес до навчання, дрібну моторику, увагу, пам’ять, спостережливість; збагачувати словниковий запас; формувати вміння аналі­зувати навчальний матеріал, працювати за зразком; виховувати охайність, естетичні смаки, бажання працювати, любов до школи, навчання; вчити працювати спільно; формувати позитивне ставлення до навчання.

Обладнання:прописи; зразок рукописної великої літери Ю в сітці зошита; схема; міні-підручник із завданнями на кожного учня.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань учнів

1 Звукові аналітичні і синтетичні вправи

1) Розпізнавання звука у поданих словах з визначенням локального місця звука (на початку, в середині, у кінці слова)

Гра «Спіймай звук»

• На початку слова.

Яблуко, люстра, Юрій, малюнок, юрта, Юліана.

• У середині слова.

Явір, любисток, танцюєш, читаю, лютий.

• У кінці слова.

Каюта, юшка, бігаю, граю, даю, маю, юнак.

2) Доповнення складу зі звуком для утворення слів (схема — на дошці)

— Які з цих слів пишуться з великої літери? (Юпітер, Юхим) Чому? (Юпітер — назва планети, Юхим — ім’я хлопчика.)

2 Складання вірша з поданих слів. Звуко-буквений аналіз слів

Полюбляють, Люда, молоко, і, Юля, Юрко.

Відповідь:

Люда, Юля і Юрко

Полюбляють молоко.

Звуко-буквений аналіз імені хлопчика.

— Скільки звуків позначає буква Ю? Чому?

— У яких ще випадках буква Ю позначає два звуки?

— Наведіть приклади слів, у яких ця буква позначає один звук.

3 Повторення вивченого на уроці читання

Діти повторюють напам’ять висловлювання: «Буква ю може познача­ти два звуки [йу] або один звук [у], але в цьому випадку пом’якшується попередній приголосний».

III. Повідомлення теми та мети уроку

— Сьогодні на уроці ми будемо вчитися писати велику букву Ю, склади, слова з нею. Повторимо, як пишуться імена людей та назви міст. Я хочу побажати вам успіхів та натхнення у роботі.

IV.Демонстрація учителем зразка рукописної літери в сітці зошита

V.Аналіз графічної букви з переліком елементів

— Велика літера Ю складається з чотирьох елементів: короткої прямої лінії, довгої прямої лінії, заокругленої внизу ліворуч, ко­роткої горизонтальної лінії і великого овалу.

VI. Демонстрація написання літери на дошці з поясненням послідовності зображення елементів

2 «Письмо» учнями в повітрі з орієнтацією на показ учителя

Учитель стоїть спиною до класу.

3 Аналіз зразка букви в зошиті (з друкованою основою)

Фізкультхвилинка

Сірий котик міцно спав,

Навіть пісню не співав.

Та нарешті він проснувся

І довкола озирнувся,

Став смачненько потягатись

І чистенько умиватись,

Порозчісував всі вуси,

Довгі-довгі, русі-русі,

Зуби й кігті наточив

Й до комірчини побрів,

Буде мишку полювати

І добро оберігати.

Й ми, як котик, відпочили,

Щоб зміцніли наші сили.

VII. Вправи з письма

1 Письмо (обведення) поданих у зошиті контурів або пунктирних зображень літер

2 Письмо (обведення) трьох літер (самостійно). Зіставлення написання літер за зразком.Аналіз помилок

— Які елементи вдалося написати без помилок?

— Що не вдалося написати правильно?

VIII. Дописування рядка літер.

Наши рекомендации